Telefon satelitarny: jak działa, jaka jest cena i koszty korzystania z urządzenia?

Telefon satelitarny nie jest nowością. Nie każdy ma świadomość, że bazuje on na technologiach wynalezionych kilkadziesiąt lat temu. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą mieć zasięg niemal w każdym miejscu na ziemi. Jak to jest możliwe? Komórka satelitarna, jak sama nazwa wskazuje „ściąga” sygnał z satelity, a nie nadajnika.

Z telefonów satelitarnych często korzystają służby specjalne, ratownicy górscy, żołnierze, czy też podróżnicy. Sprawdzają się one nawet w ekstremalnych warunkach. Nieograniczony zasięg znacząco zwiększa swobodę, a jednocześnie wygodę użytkowania.

Współczesne smartfony mają jedną podstawową wadę – ich zasięg bywa niestabilny. Nie jest to odczuwalne, gdy znajdujemy się w centrum dużego miasta. Wystarczy jednak zabrać ze sobą telefon w góry, czy też za miasto, aby przekonać się, jak zawodne jest to urządzenie. Zupełnie inaczej jest w przypadku telefonii satelitarnej – faktem jest, że tak niską awaryjnością nie może pochwalić się żadne inna sieć.

 Wiadomym jest, że telefon satelitarny nie jest dla każdego. Wiele osób nie potrzebuje takiego sprzętu. Jego posiadanie nie ma większego sensu, jeśli nie narzekamy na zasięg nadajników telefonii komórkowej. 

Zasada działania telefonu satelitarnego

Wiele osób zastanawia się, jak działa telefon satelitarny. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim musimy posiadać urządzenie przystosowane to tego rodzaju łączności. Nie jest to klasyczny smartfon – można powiedzieć, że użytkownicy cofają się do korzeni.

koszty połączenia

Telefon umożliwiający łączność satelitarną przypomina komórki, które znajdowały się w sprzedaży kilkanaście lat temu. Nieprawdą jest, że są one ogromne, a jednocześnie mało poręczne. Ich użytkowanie oraz przechowywanie nie jest uciążliwe.

Urządzenie wysyła sygnały radiowe, które trafiają do satelity. Następnie są one odbijane przez publiczną komutowaną sieć telefoniczną (PSTN). Sprawia to, że ryzyko utraty zasięgu jest o wiele niższe, niż podczas korzystania ze standardowych nadajników. Należy jednak wziąć pod uwagę zakłócenia naturalne, czyli np. rozbłyski słoneczne.

Telefony satelitarne wykorzystują podczas działania różne systemy, a wszystko zależy od dostawcy. Najczęściej stosuje się:

 • System GEO – podstawę stanowią satelity geostacjonarne. Trzeba podkreślić, że posiadają one niezmienne położenie względem równika ziemi. Oznacza to, że podążają one za kierunkiem ruchu planety. Ryzyko utraty zasięgu jest bardzo niskie. Należy jednak liczyć się z możliwością wystąpienia niewielkich opóźnień podczas przekazywania sygnału. Skutkuje to m.in. pogłosem podczas rozmowy telefonicznej.
 • System LEO (Low Earth Orbit) – czyli niska satelita okołoziemska. Omawiany system gwarantuje maksymalny zasięg niezależnie od miejsca na ziemi. Takie satelity poruszają się względem ziemi. Z przedstawianej konfiguracji korzystają najpopularniejsi światowi operatorzy. Plusem jest niższe prawdopodobieństwo pojawienia się echa podczas rozmowy. Jakość połączenia znajduje się na wysokim poziomie.
 Ciekawym jest, że namierzenie telefonu satelitarnego jest bardzo trudne, a często niemożliwe. W niektórych przypadkach jest to wadą. Mowa tutaj o m.in. poszukiwaniach zaginionych osób. 

nieograniczony zasięg

Należy podkreślić, że telefon satelitarny posiada zasięg wtedy, gdy ma „bezpośredni” kontakt z satelitą. Oznacza to, że musimy znajdować się w otwartej przestrzeni. Z tego względu połączenie nie zostanie nawiązane, gdy znajdujemy się wewnątrz budynku. W takiej sytuacji musielibyśmy posiadać antenę, co nie jest dogodnym rozwiązaniem. Problem z zasięgiem może zaistnieć również w innych miejscach, gdzie przesył sygnału jest tłumiony (np. w gęstym lesie).

Ile kosztuje urządzenie?

Warto mieć świadomość, że telefon satelitarny nie jest tani. Urządzenie jest dedykowane tym, którzy posiadają spory budżet. Cena najtańszych modeli to około 2000-2500 zł. Za bardziej zaawansowany sprzęt trzeba zapłacić więcej. Takie modele to wydatek rzędu 7000-8000 zł. Oczywiście w sprzedaży można znaleźć także telefony używane. Jest to sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość gotówki.

Telefon satelitarny z drugiej ręki jest tańszy, jednak trzeba mieć świadomość, że taki zakup zawsze wiąże się z większym ryzykiem. Nie można mieć pewności, w jakim stanie znajduje się urządzenie. Może okazać się, że znajduje się ono na granicy wyeksploatowania.

Świetną opcją wydaje się być wynajem telefonu satelitarnego na określony czas. Z takiej usługi korzystają często podróżnicy oraz himalaiści, którzy nie potrzebują takiego sprzętu na co dzień. Dzienny koszt to około 10-30 zł, a więc nie jest to wygórowana stawka.

zasięć sieci satelitarnej

Czy telefon trzeba ładować?

Komórkę satelitarną należy ładować zupełnie tak, jak każdy telefon. Istotne jest to, aby posiadać dostęp do źródła zasilania. Zwykle nie jest to dużym problemem. Może jednak zdarzyć się tak, że podczas podróży nie możemy podłączyć ładowarki do prądu. Istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie z tym problemem.

Jeśli znajdujemy się w miejscu, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony, to warto zaopatrzyć się w baterie słoneczne. Trzeba pamiętać, że efektywnie działają one jedynie w przypadku, gdy niebo nie jest zachmurzone.

Jak wygląda cennik?

Posiadanie komórki satelitarnej to nie wszystko. Ważne jest to, aby wybrać odpowiednią ofertę. Można wyróżnić czterech operatorów. Przed zapoznaniem się z cennikiem warto jest dowiedzieć się, jak wygląda kwestia zasięgu.

 • Iridium – cały świat
 • Inmarsat – cały świat bez biegunów
 • Thuraya – cały świat bez biegunów, Ameryki Południowe, Ameryki Północnej
 • Globalstar – cały świat bez biegunów, południowej Azji, środkowej Afryki

Nie musimy decydować się na abonament – wydaje się być on mało korzystny w przypadku tych, którzy korzystają ze sprzętu sporadycznie. Alternatywą jest usługa pre-paid, czyli przedpłata, która umożliwia nam korzystanie z sieci przez określony czas. W tym przypadku nie ma zwykle konieczności podpisywania wiążącej umowy z operatorem.

jak działa

Trzeba mieć świadomość, że usługa pre-paid jest o wiele bardziej opłacalna dla tych, którzy nie korzystają z telefonu satelitarnego non stop. Za roaming w sieci GMS trzeba zapłacić o wiele więcej, gdyż koszty połączeń nie należą do niskich.
Operator Koszt połączenia Forma płatności
Iridium 75 minut rozmów – 150$

200 minut rozmów -436$

500 minut rozmów – 658$

3000 minut rozmów – 2716$

pre-paid
Inmarsat 1 minuta rozmowy – od 0,91 do 1,55$ opłata aktywacyjna – 50$

abonament – od 40 do 55$/mies.

Thuraya 1 minuta rozmowy w sieci Thuraya – 0,53$

1 minuta rozmowy z polskim operatorem – 0,83$

1 minuta rozmowy z pozostałymi operatorami – 0,76-1,35$

1 minuta rozmowy z pozostałymi  sieciami satelitarnymi – 1,96 -3,97$

pre-paid
Globalstar 1 minuta połączenia do państw europejskich – 0,7-4,04 euro

1 minuta połączenia w Unlimited Plan: za darmo do państw Europy Zachodniej; 0,8-1,55 euro do pozostałych krajów

opłata aktywacyjna – 50 euro

abonament – 20 euro/mies.

abonament bez limitów (bez opłat w Europie Zachodniej) – 35 euro/mies.

pre-paid

 

Niektórzy zastanawiają się również nad tym, jakie koszty ponosi rozmówca. Na telefon satelitarny można dzwonić z sieci GMS, czyli np. Plus, Play, T-Mobile. Trzeba jednak pamiętać, że koszty są dość wysokie – wynoszą one około 10-12 zł za minutę, jednak wszystko zależy od operatora. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie każda sieć posiada podpisaną umowę roamingową z telefonią satelitarną. W takiej sytuacji połączenie nie jest możliwe. Można jednak nawiązać je „w drugą stronę”, czyli z telefonu satelitarnego na tradycyjny.

ceny telefonów satelitarnych

Kiedy warto?

Telefony satelitarne nie należą to tanich. Wysokość abonamentu, czy też koszty połączeń również nie należą do niskich. Z pewnością nie jest to opcja na co dzień, która zastąpi nam nowoczesnego smartfona. Pomimo tego coraz więcej osób prywatnych decyduje się na skorzystanie z omawianej technologii.

Jest to rozwiązanie polecane:

 • Osobom, które ze względu na miejsce zamieszkania mają problem z zasięgiem sieci komórkowej.
 • Przedsiębiorcom, którzy z uwagi na charakter swojej pracy muszą być w ciągłym kontakcie.
 • Podróżnikom, którzy odwiedzają rozmaite zakątki świata.
 • Osobom, które często przemieszczają się drogą morską.
 • Himalaistom, którzy ze względu na kwestie bezpieczeństwa muszą posiadać łączność nawet w wysokich górach.
 Podsumowując – telefon satelitarny wydaje się być najkorzystniejszy dla tych, którzy często podróżują oraz odwiedzają najodleglejsze zakątki świata. Utrzymanie łączności jest niezbędne do tego, aby np. wezwać potrzebną pomoc. 

Zasięg, a warunki otoczenia

Jak już wspomniano, zasięg telefonii satelitarnej nie obejmuje budynków, czy też miejsc mocno osłonionych. Warto wiedzieć, że wykonanie połączenia możliwe jest również na morzu. Zwykle statki, kutry, łodzie itd. posiadają dodatkowe anteny wzmacniające przesył sygnału.

kiedy warto

Jeśli chodzi o samochody, to niezbędny jest zakup stacji dokującej oraz specjalnej anteny zewnętrznej. Wyjątek stanowią pojazdy z nieprzysłoniętym dachem, jednak prędkość jazdy nie może być zbyt duża.

Opinie użytkowników

Pomimo tego, że telefonia satelitarna nie jest nowością, to korzystają z niej tylko nieliczni. Analizując opinie użytkowników można dość do wniosku, że jest to rozwiązanie godne polecenia. Podstawowym minusem są jednak koszty – nie każdy może pozwolić sobie na takie opłaty.

opinie użytkowników

Telefon satelitarny świetnie sprawdza się podczas podróży w ekstremalnych warunkach. Wystarczy dostęp do nieprzysłoniętego nieba, aby nawiązać połączenie. Nie ma znaczenia, czy są to wysokie góry, czy opuszczone prerie.
Zakup urządzenia jest sporym wydatkiem. Osoby wyjeżdżające sporadycznie częściej decydują się na wynajem, który jest o wiele tańszy. Zazwyczaj im dłuższa umowa wynajmu telefonu, tym niższa stawka.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *