Telefon stacjonarny na abonament: jakie są oferty, gdzie najtaniej i jak dostać, lub przenieść numer stacjonarny?

Telefon stacjonarny na abonament towarzyszył nam przez dziesięciolecia. Był współtwórcą i uczestnikiem rozwoju sieci telekomunikacyjnej. To od linii stacjonarnych rozpoczęła się era Internetu w naszym kraju. Kiedyś posiadanie telefonu w domu tożsame było z podłączeniem linii kablowej, a fakt taki był bardzo nobilitujący i budził nawet ciekawość. Dziś większość gospodarstw domowych albo już nie ma takiego połączenia, albo zamierza z niego zrezygnować.

Świat komunikacji głosowej został zawojowany przez komórki. W wielu jednak przypadkach to telefon stacjonarny na abonament może być szybszy, bezpieczniejszy, stabilniejszy i wygodniejszy. Przyjrzymy się dziś zatem kilku ofertom od sprawdzonych operatorów. Zestawienie to przyda Ci się, jeśli zechcesz podłączyć u siebie (w domu lub w pracy) tego typu łącze. Dzięki temu wybierzesz najlepszą pod względem technicznym i finansowym ofertę dla siebie.

Dostęp do Internetu przez telefon stacjonarny jest nadal możliwy, choć nie jest on już powszechnie udostępniany. Wykorzystywany jest do celów specjalistycznych i tylko tam, gdzie to naprawdę konieczne.

abonament telefon stacjonarny

Telefon stacjonarny na abonament – zbędny dodatek, czy funkcjonalna i tania łączność?

Wielu operatorów usług przewodowych oferuje dziś łącze działające jak stacjonarne, lub po prostu analogowe, tradycyjne łącze telefoniczne (przewodowe, stacjonarne) jako dodatek do swoich ofert. Podłączając:

 • Telewizję kablową
 • Internet stacjonarny
 • Internet stacjonarny po sieci komórkowej

otrzymujesz często telefon stacjonarny jako dodatek do oferty. Telefon ten często wyposażony jest w pakiet bezpłatnych minut, które możesz wykorzystać w ciągu określonego czasu. A skoro już o tym wspomniałem, jakie są techniczne opcje podłączenia łącza telefonicznego pod jakimś adresem? Oto one:

 • Skorzystasz ze standardowego połączenia telefonicznego, po osobnym przewodzie. Łącza takie dziś już są w większości cyfrowe na linii operator – centralka najbliżej klienta. Końcowy odcinek przewodu dostosowany jest jednak do aparatów współpracujących z sygnałem analogowym
 • Masz też możliwość wykorzystywania łącza cyfrowego i łączności VoIP. W takim wypadku przyda się modem, którym w przypadku większości operatorów jest urządzenie wbudowane w router internetowy. To do routera podłącza się, przewodowo, aparat telefoniczny, z użyciem zwykłego, tradycyjnego kabla RJ9
VoIP oznacza Voice over IP, czyli przenoszenie głosu poprzez sieć internetową. Treść rozmowy konwertowana jest na sygnał cyfrowy i bez zakłóceń przeprowadzana przez sieć. Dzięki szyfrowaniu, połączenia są bezpieczne.

Spotkałem się wielokrotnie z sytuacjami, w których ktoś, kto posiada łącze telefoniczne, stacjonarne, dodane do oferty internetowej czy telewizyjnej, nawet nie podłącza telefonu do przewodu. Na ogół takiego aparatu po prostu nie ma w domu. Nadal jednak  w wielu przypadkach znane mi osoby korzystają z telefonu stacjonarnego na co dzień i chwalą sobie to rozwiązanie.

Telefon stacjonarny dla seniora i nie tylko

Co może przemawiać za podłączeniem i używaniem telefonu stacjonarnego w domu? Jest wiele czynników, które dają duże korzyści. Wśród najważniejszych wymienić mogę:

 • Stabilność połączenia, które pozostaje aktywne nawet podczas bardzo złych warunków atmosferycznych
 • Brak zakłóceń, które mogą towarzyszyć łączności w sieci komórkowej
 • Jakość połączeń – choć kiedyś zdarzało się, że ludzie musieli podnosić głos, by słyszeć się przez telefon, to dziś telefon stacjonarny zapewnia idealna słyszalność
 • Brak uzależnienia od sieci energetycznej i ładowania telefonu komórkowego. Skorzystasz z telefonu zawsze, gdy będziesz tego potrzebować
 • Wygoda użytkowania przez osoby starsze oraz dzieci

Być może o tym nie wiesz, ale sieci telefoniczne, przewodowe, zasilane są z osobnych źródeł. Dokładnie wygląda to tak, że nawet jeśli nie ma prądu w Twojej okolicy, to jest możliwe, że skorzystasz ze swojego telefonu stacjonarnego. Żaden operator nie wymaga bowiem, by do aparatu telefonicznego było doprowadzone dodatkowe napięcie (z wyjątkiem rozwiązania VoIP, o którym już wspomniałem). Wystarczy prąd o niskim napięciu, płynący w przewodach telefonicznych.

Bardzo często zdarza się, że osoby starsze, przyzwyczajone do tradycyjnego telefonu, nie radzą sobie z obsługą telefonów komórkowych. Podobne problemy mogą dotyczyć najmłodszych. Także w sytuacji, gdy chcesz upewnić się, że Twoje dziecko jest w domu, to gdy odbierze telefon przewodowy, masz już spokój, bo wiesz, gdzie jest. Telefon stacjonarny to bezpieczeństwo pod względem braku problemów z obsługą i działania wtedy, gdy inne środki komunikacji zawodzą. Kiedy?

Gdy jest bardzo zła pogoda, silne opady deszczu lub śniegu, a także liczne wyładowania atmosferyczne, łączność komórkowa, bezprzewodowa, może zawodzić. W takim wypadku skorzystasz szybko, wygodnie i tanio z telefonu stacjonarnego. Nie musisz też obawiać się o jakość połączeń, gdyż przewody prowadzone są bezpiecznie w budynkach i pod ziemią.

W ostatnich dwóch dekadach duża część naziemnych przewodów, prowadzonych po słupach, została zastąpiona łączami podziemnymi. Stało się tak ze względu na stabilność i bezpieczeństwo. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich lokalizacji, w tym tych bardzo odległych od terenów zurbanizowanych.

Telefon stacjonarny – ciekawe oferty abonamentowe

Przyjrzyjmy się kilku najlepszym ofertom telefonu stacjonarnego, jakie są dostępne na terenie Polski. Zwrócimy uwagę przede wszystkim na ceny opłat miesięcznych, jednak nie bez znaczenia będą także:

 • Dodatkowe korzyści w postaci bezpłatnych połączeń
 • Koszty podłączenia
 • Czas trwania umowy

Zatem do dzieła. Zapoznajmy się razem ze szczegółami.

telefon stacjonarny na abonament dla seniora

Usługi telefonii stacjonarnej od Orange

Orange oferuje dziś dwa pakiety telefonu stacjonarnego:

 • Abonament Rozmowy 100 za 39,99 zł miesięcznie
 • Abonament Rozmowy bez limitu za 59,99 zł za miesiąc

W pierwszej opcji otrzymujemy:

 • 100 minut bezpłatnych na telefony stacjonarne i komórkowe (stacjonarne do strefy 1 oraz komórkowe w USA i Kanadzie)
 • Po przekroczeniu 100 minut koszt połączenia 0,20 zł za minutę na komórki i stacjonarne
 • Połączenia międzynarodowe po limicie w kwocie 0,49 zł za minutę, po wyczerpaniu puli minut

Rozmowy bez limitu to przede wszystkim:

 • Brak limitu na połączenia komórkowe
 • Brak ograniczenia połączeń na stacjonarne
 • Nielimitowane połączenia zagraniczne do strefy 1 (stacjonarne) i USA oraz Kanady (komórkowe)

W obu przypadkach umowa trwać będzie 24 miesiące. Jeśli zdecydujesz się wybrać opcję z umową na 12 miesięcy, to koszt abonamentu wyniesie:

 • 49,99 zł w pakiecie Rozmowy 100
 • 69,99 zł w pakiecie Rozmowy bez limitu

Ile wynosi opłata za podłączenie? Każdy może dziś skorzystać z promocji i:

 • Zapłacić 9,99 zł za podłączenie (zamiast 369 zł) przy umowie na 24 miesiące
 • Zapłacić 19,99 zł (zamiast 191 zł) przy umowie na 12 miesięcy

Termin podłączenia telefonu stacjonarnego w Orange na ogół nie przekracza kilku dni. By skorzystać z oferty należy połączyć się z infolinia operatora lub udać się do salonu, w celu podpisania umowy.

Numer stacjonarny z Netii

Netia przedstawia oferty zarówno dla nowych klientów, jak i obecnych. W tym drugim przypadku, by poznać szczegóły, niezbędny będzie kontakt z infolinią. Netia bowiem stosuje indywidualne stawki w ofertach dostosowanych do potrzeb konkretnych klientów, jeśli chodzi o osoby z firma dziś współpracujące. Jeśli jesteś nowym klientem, to skorzystasz z pakietu Telefon stacjonarny do wszystkich bez limitu. Na pakiet składają się:

 • Opłata abonamentowa w wysokości 30 zł miesięcznie
 • Nielimitowane połączenia na telefony stacjonarne w Polsce
 • Połączenia na telefony komórkowe w Polsce bez limitu
 • Brak ograniczeń na połączenia do Kanady oraz USA[/su_note]

Cena abonamentu zawiera w sobie rabaty po 5 zł za e-fakturę i płatności terminowe oraz za zgodę na komunikację marketingową.

Dodatkowo za 1 gr w pierwszym miesiącu i 3,69 zł w kolejnych skorzystasz z usługi identyfikacja numeru. Pozwoli ona, jeśli posiadasz odpowiedni aparat lub przystawkę, na odczytanie numeru telefonu, który do Ciebie dzwoni.

Telefon stacjonarny w Netii jest też dostępny w pakiecie z innymi usługami. Możesz skorzystać między innymi z Internetu stacjonarnego, Internetu 5G czy telewizji. Opłata abonamentowa będzie wtedy zdecydowanie niższa: tylko 10 zł miesięcznie, z uwzględnieniem zniżek.

Umowa na stałe łącze telefoniczne od tego operatora obowiązuje przez 24 kolejne miesiące. Podłączenie do sieci kosztuje 123 zł, co nie jest niestety konkurencyjna stawką.

najtańszy telefon stacjonarny

Tania telefonia stacjonarna z Plusa

Ten operator oferuje dziś rozwiązanie będące połączeniem telefonii komórkowej i stacjonarnej. Opiera się ono na tej pierwszej, więc niestety nie oferuje większości zalet połączenia kablowego. Działa natomiast jak tradycyjny, kablowy telefon. Możesz korzystać ze swojego telefonu do 500 metrów od miejsca przyłączenia. Zostanie ono wykonane w oparciu o kartę SIM, tak jak telefon komórkowy.

Oferta bez telefonu, czyli samo przyłączenie stacjonarnego telefonu w Plus to:

 • 20 zł opłaty abonamentowej na miesiąc
 • Rozmowy na numery w sieci Plus za darmo
 • Połączenia na stacjonarne bez opłat
 • Rozmowy do innych sieci komórkowych kosztują 0,29 zł za minutę

Masz też do wyboru opcję rozszerzoną, w której główne warunki to:

 • 30 zł opłaty abonamentowej miesięcznie
 • Rozmowy na numery w sieci Plus bez limitu
 • Połączenia na stacjonarne bez kosztów
 • Rozmowy do innych sieci komórkowych także bez kosztowo

Umowa od momentu podłączenia obowiązywać będzie przez kolejne 24 miesiące.

Masz też możliwość skorzystania z kupienia telefonu dostosowanego do warunków usługi:

 • MaxCom MM 822 BB w 24 ratach po 8 zł
 • LG K4 2017 DS w 24 ratach po 19 zł

Wszystkie pozostałe warunki pozostają bez zmian w porównaniu do oferty bez telefonu.

Przeniesienie numeru stacjonarnego

Jeśli posiadasz numer stacjonarny u dowolnego operatora, to przysługuje Ci prawo jego przeniesienia do innego. Oczywiście zależy to w takim wypadku od możliwości technicznych – nowy operator musi posiadać swoją sieć pod Twoim adresem. Jak to się odbywa? Oto szczegóły:

 • Upewnij się, że nie wiąże Cię z dotychczasową firma umowa terminowa
 • Złóż wniosek u nowego operatora. Zostanie też wtedy sprawdzona dostępność usług pod danym adresem
 • Nowy operator w Twoim imieniu złoży rezygnację u obecnego i uruchomi swoje usługi
 • Wyłączenie usług o starego i włączenie u nowego powinno być dla Ciebie praktycznie niezauważalne od strony technicznej chyba, że będzie potrzebny montaż. Będzie tak wtedy, jeśli zmieni się technologia łącza (na przykład z tradycyjnej na VoIP)
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *