Telefon wolno się ładuje: czym spowodowane jest bardzo długie ładowanie baterii i co zrobić, żeby przebiegało szybciej?

Spieszysz się do pracy, a telefon znowu wolno się ładuje? Długie napełnianie baterii to niestety powszechny problem wśród posiadaczy smartfonów. We wpisie podpowiem Ci co możesz zrobić, aby już zawsze przebiegało szybciej. Dzięki paru prostym sposobom przedłużysz życie akumulatora i poprawisz wydajność nawet kilkuletnich urządzeń.

Przyczyny długiego ładowania baterii

Wolne ładowanie telefonu znacząco obniża komfort używania tego urządzenia. Zanim przejdę do przedstawienia sposobów na rozwiązanie tego problemu, spróbujemy zastanowić się jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak się za chwilę przekonasz, ważna jest jak najszybsza identyfikacja usterki i niedopuszczenie do postępu degeneracji baterii.

Rozładowywanie baterii do zera, ogromna ilość zainstalowanych aplikacji i nieustannie wyskakujące powiadomienia to jedne z najczęstszych powodów, które utrudniają pełne naładowanie smartfona. Ich rozwiązanie nie powinno być jednak trudne i polega na zmianie przyzwyczajeń użytkownika.

Gorzej jeśli przyczyną problemów jest uszkodzona ładowarka, która doprowadziła już do degeneracji ogniwa. O ile wymiana urządzenia zasilającego, czy kabla USB nie będzie kosztowna, to nowa bateria wiąże się już ze sporym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że wina nie zawsze leży po naszej stronie. Jeśli istnieją fabryczne wady w module ładowania, możesz ubiegać się o naprawę sprzętu w ramach gwarancji. Serwisy niechętnie rozpatrują takie sprawy na korzyść klienta, ale oczywiście warto próbować.

Co zrobić, żeby telefon szybciej się ładował?

co zrobić, żeby telefon się szybciej ładował?

Nie musisz od razu zakładać najgorszego. Zacznij od sprawdzenia, jakie aplikacje działają w tle i upewnienia się, czy wyświetlacz jest wyłączony podczas ładowania. Jeśli te działania nie przyniosą poprawy i telefon dalej długo się ładuje, zwróć uwagę na stan techniczny zasilacza i baterii. Na tym etapie może Ci się przydać amperomierz, lub wizyta w profesjonalnym serwisie. Jeśli Twój smartfon ma za sobą kilka lat, mogło nastąpić naturalne zniszczenie ogniwa. W takich sytuacjach w grę wchodzi wyłącznie wymiana tego akcesorium na nowe.

Wyłącz aplikacje działające w tle

Przyczyną wolnego ładowania telefonu mogą być zainstalowane aplikacje. Wiele apek działa w tle i nieustannie drenuje baterię. W ustawieniach możesz sprawdzić procentowy udział aplikacji w wykorzystaniu akumulatora. Te, które pożerają najwięcej energii, należy wyłączyć, odinstalować, lub ograniczyć ich autostart. Smartfon nie tylko będzie się szybciej ładował, ale też dłużej utrzyma sprawność.

Porządki w telefonie można uzupełnić o instalację oprogramowania antywirusowego. Dziwne zachowanie telefonu może świadczyć o jego zawirusowaniu. Jeśli zdarzyło Ci się instalować apki z podejrzanych źródeł, do pamięci mógł trafić niechciany kod, który jest uruchamiany poza Twoją kontrolą. To poważny problem i nie wolno go lekceważyć.

Niektórzy producenci telefonów świadomie stosują algorytmy, które obniżają wydajność starszych urządzeń. W przeszłości, taki tryb zarządzania energią posiadała np. firma Apple, która poprzez ograniczenie napięcia na procesorze próbowała podtrzymać pracę starego akumulatora. To kontrowersyjna praktyka, która może zmusić użytkowników do zakupu nowszego modelu.

Nie korzystaj z telefonu podczas ładowania

wolne ładowanie telefonu

Długie ładowanie baterii w telefonie może wynikać z tego, że nadmiernie używasz telefonu w jego trakcie. Aby szybko uzupełnić akumulator, najlepiej pozostawić urządzenie na jakiś czas w spokoju. Wyświetlacz nie powinien być podświetlony, a wszystkie dodatkowe funkcje (GPS, WiFi, Bluetooth) należy wyłączyć. Jeśli uruchomisz film, albo grę, trudno oczekiwać, że ogniwo zapełni się w zadowalającym tempie 🙂

Zapewnij odpowiednie warunki podczas ładowania

Baterie litowo-jonowe najlepiej pracują w temperaturze od 10 do 25 stopni. Temperatury spoza tego zakresu wpływają niekorzystnie na ogniwo i spowalniają proces ładowania. Jeśli chcesz długo cieszyć się sprawnym akumulatorem, unikaj całkowitego rozładowywania go. Uszkodzone ogniwo zacznie zachowywać się nietypowo, a w końcu w ogóle przestanie magazynować energię.

Do nieodwracalnego uszkodzenia baterii może również doprowadzić tak zwane szybkie ładowanie. Powoduje ono silne nagrzewanie smartfona, które w dłuższej perspektywie niszczy jego podzespoły. Nie oznacza to jednak, że masz z niego zrezygnować. Chodzi mi raczej o rozsądne korzystanie w trybie Inteligentnego Ładowania, który maksymalnie ograniczy negatywne skutki.

Przetestuj ładowarkę i kabel USB

długie ładowanie baterii w telefonie

Wolne ładowanie telefonu może oznaczać kłopoty z zasilaczem. Mogą one wynikać między innymi z jej mechanicznego uszkodzenia. Upuszczenie urządzenia nawet z niewielkiej wysokości może doprowadzić do zmniejszenia jego wydajności. Czy to oznacza, że musisz od razu kupować nową ładowarkę? Niekoniecznie. Jeśli nie widzisz na obudowie pęknięć, albo nie pamiętasz o żadnym wypadku, to pomyśl najpierw o skorzystaniu z amperomierza.

Amperomierz to niedrogie urządzenie, które pomoże Ci ustalić stan ładowarki. Na jej obudowie znajdziesz informacje o dostarczanym natężeniu i napięciu. Wskazania miernika powinny być tylko nieco mniejsze. Znacznie niższe wartości oznaczają kłopoty z ładowarką. Należy ją wymienić na taką, która będzie dopasowana do modelu smartfona. Zamienniki mogą okazać się mało wydajne i prowadzić do uszkodzenia ogniwa. Nie zawsze im więcej amperów i woltów, tym lepiej.

Przed zakupem nowego urządzenia zasilającego zwróć uwagę na kabel USB. Masz wrażenie, że ładowarka wolno ładuje, ale problem może leżeć zupełnie gdzie indziej. Tani, albo złamany przewód nie jest w stanie dostarczyć energii do smartfona. Aby zidentyfikować usterkę, pożycz drugi kabel USB od znajomych i porównaj czasy ładowania. Pamiętaj, że szybkość uzupełniania akumulatora zależy od poziomu naładowania urządzenia. Pod koniec, gdy bateria jest już prawie pełna, natężenie prądu maleje z powodów bezpieczeństwa.

Jeśli nie posiadasz amperomierza, rozważ instalację darmowej aplikacji Ampere (dostępna zarówno w Google Play, jak i App Store). Wskazania apki będą oczywiście mniej dokładne niż te wykonane profesjonalnym miernikiem, ale wystarczą do stwierdzenia poważnych kłopotów z ładowaniem.

Sprawdź gniazdo i moduł ładowania

Może zdarzyć się, że telefon ładuje się bardzo wolno, bo gniazdo uległo znacznemu zabrudzeniu. Do środka dostały się okruszki, albo pokrywa je warstwa tłuszczu. W takim wypadku należy przeczyścić je szczoteczką z krótkim włosiem i specjalnym płynem przeznaczonym do elektroniki. Nie wkładaj do środka żadnych ostrych elementów, które mogłyby zniszczyć port.

Uszkodzenia mogą być jednak zdecydowanie poważniejsze. Niepoprawne podłączanie ładowarki może doprowadzić do trwałego uszkodzenia gniazda. Jak to sprawdzić? Jeśli nie widać ewidentnych zniszczeń, może być konieczna wizyta u specjalisty. Oprócz gniazda, w serwisie sprawdzą też, czy Twój smartfon nie ma problemów z płytą główną i modułem ładowania. Wymiana tych podzespołów to ostateczność, na którą ze względu na koszty decyduje się mało osób. Za nowy moduł z płytą kupisz smartfon ze średniej półki, ale gniazda są znacznie tańsze.

Wymień baterię na nową

ładowarka wolno ładuje

Każde ładowanie zużywa baterię i trzeba się z tym pogodzić. Nawet po kilku miesiącach prawidłowego użytkowania możesz zauważyć niewielkie pogorszenie wydajności smartfona. Jeśli już w okresie gwarancyjnym Twój telefon bardzo wolno się ładuje i szybko rozładowuje, to trzeba pomyśleć o szybkim zgłoszeniu sprawy producentowi. Obecnie modele z niewymienialną baterią mają dwa lata gwarancji, ale bardzo często dla akcesoriów firmy ograniczają ten okres do 6 miesięcy. Niestety nawet w tym krótkim czasie serwisy niechętnie wymienią Ci akumulator na nowy i będą raczej wmawiać, że nieprawidłowo korzystałeś ze smartfona.

Wymiana baterii, o ile jest możliwa, to spory koszt. Z pomocą internetowych tutoriali możesz ją przeprowadzić w domu. Ważne, aby wybrać kompatybilne, najlepiej oryginalne, ogniwo. Zamienniki mogą być niebezpieczne dla całego urządzenia, dlatego przy ich wyborze należy być niezwykle ostrożnym. W skrajnych przypadkach może dojść do wybuchu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z ekspertami w tej dziedzinie.

Podsumowanie

Długie ładowanie baterii w telefonie to coraz częstszy problem. Akumulatory w nowych smartfonach mają większą pojemność, więc ich napełnienie i tak zajmuje kilka godzin. Co zrobić jeśli czas na uzupełnienie ogniwa niebezpiecznie się wydłuża? We wpisie pokazałem Ci najczęstsze przyczyny takiej sytuacji i podałem sześć możliwych rozwiązań. Część z nich to proste zasady, które dodatkowo poprawią żywotność baterii i wydłużą czas pracy urządzenia. Mam nadzieję, że okażą się przydatne 😉 Powodzenia!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *