Telefon z 4 aparatami: na jaki telefon z czterema aparatami się zdecydować?

Jeszcze dekadę temu aparaty fotograficzne w telefonach miały drugorzędne znaczenie. Mogły one co prawda służyć uwiecznianiu wizerunku osób, krajobrazów czy nawet dokumentów. Jednak jakość wykonywanych zdjęć nie pozwalała na wykorzystywanie ich jako pełnoprawnych zamienników aparatów fotograficznych. Postęp technologiczny zapewnia jednak coraz wyższą jakość zdjęć. Podnoszona jest ich rozdzielczość, poprawiane doświetlenie i kolorystyka. Dzięki temu współczesne telefony zapewniają wykonywanie zdjęć naprawdę wysokiej jakości.

Na rynku dostępny jest telefon z 4 aparatami, oferowany przez różnych producentów. Czym charakteryzuje się taki smartfon? Jaki telefon z czterema aparatami wybrać?

Pierwszy telefon z aparatem

Jako pierwszy na świecie telefon, za pomocą którego można było uwiecznić obraz zaprezentował się Samsung SCH-V200. Stało się to w 2000 roku. Można go było wykorzystać do wykonywania zdjęć w rozdzielczości 0,35 megapiksela, co dziś wydaje się śmiesznie niską wartością. Już w roku 2006 połowa produkowanych komórek miała na pokładzie aparat. Dziś każdy dostępny na rynku smartfon ma wbudowany aparat fotograficzny – lub kilka aparatów.

We współczesnych smartfonach, ze względu na ograniczenia wielkości optyki i matrycy duży nacisk kładziony jest na software’ową, automatyczną obróbkę zdjęć.

Po co są 4 aparaty w telefonie?

Telefony są dziś wykorzystywane do robienia zdjęć różnego typu: portretów, krajobrazów, zdjęć panoramicznych, nocnych. Używane są także do skanowania dokumentów, nagrywania filmów czy prowadzenia telekonferencji oraz wideorozmów. Rosną równocześnie wymagania użytkowników, którzy są często producentami treści i wykorzystują do tego aparaty w telefonach.po co sa 4 aparaty w telefonieZróżnicowanie obiektywów pod względem szerokości kąta widzenia, przysłony, zbliżenia (powiększenia) pozwala na obsługę za pomocą jednej aplikacji różnych typów scen. Zapewnia także wymaganą jakość niezależnie od warunków zewnętrznych, głównie oświetlenia.

Wyobraźmy sobie, że tym samym aparatem chcemy wykonać zdjęcie portretowe z bliskiej odległości, a chwile później zbliżenie obiektu architektonicznego z większej odległości. Jeśli mamy na pokładzie swojego smartfonu obiektywy z różną ogniskową, to będziemy w stanie sobie poradzić. W przeciwnym razie zmuszeni będziemy do wykonania zbliżenia cyfrowego, które w praktyce wycina fragment „widzianego” przez matrycę obrazu i powiększa go. Wiąże się to z nieubłaganą utratą jakości fotografii.

Różne ogniskowe w aparacie smartfonu na ogół w aplikacji aparatu przedstawiane są z oznaczeniami określającymi stopień przybliżenia. Przykładowo główny aparat pokazuje wtedy zoom x1,0, szerokokątny x0,5, a większa ogniskowa (czyli większe powiększenie) może być opisana jako x2,5.

Na jaki telefon z 4 aparatami się zdecydować?

Na to pytanie nie istnieje jedna odpowiedź. Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Różne marki telefonów z 4 aparatami posiadają funkcje, które przypadną do gustu amatorom fotografii. Ważne jest też to, jaki system operacyjny smartfonu nam odpowiada. Postaram się przedstawić wybrane produkty wiodących marek, by ułatwić czytelnikowi podjęcie decyzji o wyborze.

Pamiętajmy, że praktycznie każdego miesiąca pojawiają się na rynku nowe urządzenia, dlatego też warto zawsze zapoznać się z aktualną ofertą producentów.

Telefon z 4 aparatami
Gdzie kupić?
Samsung Galaxy S21 Ultra
ZOBACZ
Samsung Galaxy A51
ZOBACZ
Xiaomi Redmi Note 9 Pro
ZOBACZ
Huawei P40 Lite
ZOBACZ
Iphone 13 Pro Max
ZOBACZ

Samsungi z 4 aparatami

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 UltraKoreański flagowiec posiada:

 • główną matrycę o rozdzielczości 108 megapikseli przy przysłonie f/1,8
 • szerokokątny aparat to 12 megapikseli i f/2,2
 • teleobiektyw peryskopowy 10 Mpix – f/4,9
 • teleobiektyw 10 Mpix – f/2,4
Dodatkowo wyposażony jest w 40 megapikselowy aparat przedni o przysłonie f/2,2. Pozostałe atrybuty tego telefonu to ekran o wielkości 6,8 cala i rozdzielczości 1440×3200 punktów, szybki procesor Snapdragon 888. Pamięć RAM to 12 lub 16GB, a wewnętrzna pamięć (w tym na zdjęcia) to 128, 256 lub 512 GB. Całość utrzymywana jest przez baterię o pojemności 5000 mAh.

Co dają takie parametry telefonu? Warto zwrócić uwagę na to, że niska wartość przysłony aparatu głównego zapewnia dobrą jakość zdjęć przy kiepskich warunkach oświetleniowych. Teleobiektyw peryskopowy oferuje aż 10-krotne zbliżenie, natomiast standardowy 3-krotne (oferując lepszą wartość przysłony). W razie potrzeby możemy skorzystać ze 100-krotnego zbliżenia cyfrowego. Jednak jak już wiemy – powoduje ono utratę jakości obrazu. Czy ten aparat ma wszystko, czego można dziś oczekiwać od smartfonu w dziedzinie fotografii? Praktycznie tak. Nie ma się tu czego przyczepić. Mnogość opcji może spowodować, że będziemy się zastanawiać jak ustawić aparat w telefonie Samsung, by wykorzystać jego możliwości. Jednak w każdej chwili możemy skorzystać z dostępnej on-line pomocy producenta.

Samsung Galaxy A51

Samsung Galaxy A51Ten tańszy Samsung posiada aparaty o następującej charakterystyce:

 • aparat główny 48 Mpix i f/2,2
 • szerokokątny aparat 12 Mpix i f/2,2
 • aparat macro 5 Mpix i f/2,2
 • aparat do wykrywania głębi o rozdzielczości 5 Mpix i także f/2,2
Aparat przedni tego smartfonu to 32 Mpix i przysłona jak wszystkie pozostałe: f/2,2. Ekran posiada rozdzielczość 1080×2400 punktów przy wielkości 6,5 cala. Procesor to Exynos 9611. Pamięć RAM 4GB, a pojemność pamięci wewnętrznej 64 GB. Bateria: 4000 mAh.

Zwracają uwagę wartości przysłony wszystkich aparatów telefonu – są jednakowe dla wszystkich. Dzięki temu niezależnie od tego, który z aparatów wykorzystujemy – możemy spodziewać się takiego samego działania każdego aparatu w konkretnych warunkach oświetleniowych. Pamięć nie pozwala na przechowywanie tylu wysokiej jakości obrazów, co we flagowym modelu, jednak dla amatora będzie wystarczająca. Problemy mogą pojawić się dopiero przy nagrywaniu dłuższych filmów w jakości HD. Procesor powinien sobie poradzić z szybka obróbką wstępna zdjęć, choć nie tak szybko, jak w modelu S21 Ultra. Zwraca uwagę brak typowego teleobiektywu.

Xiaomi z 4 aparatami

Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Xiaomi Redmi Note 9 ProModel Xiaomi posiada następujące aparaty:
 • główny 64 Mpix przy f/1,9
 • szerokokątny 8 Mpix i f/2,2
 • makro 5 Mpix i f/2,2
 • aparat do wykrywania głębi ostrości 5 Mpix i f2,2
Dodatkowo posiada aparat przedni o rozdzielczości 16 Mpix i f/2,5. Ekran ma 6,67 cala i rozdzielczość 1080×2400 punktów. Procesor Snapdragon 720G poradzi sobie z trudnymi zadaniami. Pamięc RAM to 6 GB, jest to niezła wartość, pozwalająca na działanie wielu aplikacji na raz. Dostępny jest w wersji z 64 GB lub 128 GB pamięci na dane – ta druga wartość to już dość wysoka półka. Dzięki aparatowi do oceny głębi ostrości znakomicie przyda się do wykonywania zdjęć portretowych z rozmazanym tłem. Bateria mająca 5020 mAh wystarczy na wiele godzin działania sprzętu – szczególnie, że procesor 750G uchodzi za dość przyjazny akumulatorowi telefonów.najlepsze aparaty w smartfonie

Huawei z 4 aparatami

Huawei P40 Lite

Huawei P40 LiteTen telefon ze średniej półki może pochwalić się aparatami:

 • główny 48 Mpix przy f/1,8
 • szerokokątny 8 Mpix i f/2,4
 • makro 2 Mpix i f/2,4
 • wykrywający głębię 2 Mpix i f/2,4
Posiada także aparat przedni 16 Mpix i f/2,0. Ekran 6,4 cala o rozdzielczości 1080×2310. Działa zarządzany procesorem Kirin 810 (o wysokiej stabilności). Pamięć RAM to solidne 6 GB, a wewnętrzna 128 GB. Bateria ma pojemność 4800 mAh.

Pomimo nieoszałamiających wartości w zakresie rozdzielczości matryc ten aparat uchodzi za jednego z liderów jakości zdjęć na rynku, co zawdzięcza min. wstępnej obróbce automatycznej. Czerpie w tym zakresie z flagowych modeli.

Czy jest iPhone z 4 aparatami?

iPhone z 4 aparatamiJeśli wolisz korzystać z systemu iOS, to być może to będzie rozwiązanie dla Ciebie:

Iphone 13 Pro Max

iPhone 30 Pro MaxUrządzenie od Apple posiada aparaty:

 • główny aparat 12 Mpix i f/1,5
 • szerokokątny 12 Mpix i f/1,8
 • teleobiektyw 12 Mpix i f/2,8
Tak, to wszystko, jeśli chodzi o obiektywy z tyłu obudowy. Dodatkowo możemy skorzystać z przedniego aparatu o rozdzielczości…także 12 Mpix. A więc nie ma 4 aparatów, ale w tym przypadku to nie problem. Dlaczego? Choć pierwsze przecieki do mediów pokazywały iPhone’a z 4 aparatami to producent umieścił w obudowie tylko 3, jednak bardzo wysokiej jakości. Kompensuje tym brak czwartego aparatu.

Nie ma znaczenia niższa, niż u konkurencji rozdzielczość matryc – dzięki jakości optyki i wspaniałej, wstępnej obróbce zdjęć Iphone zapewnia najwyższą jakość fotografii, a także bogata ofertę możliwości filmowania. Teleobiektyw zapewnia aż 6-krotny zoom optyczny, a zdjęcia nocne wspiera skaner LiDAR. Ten smartfon posiada nawet stabilizację obrazu. Czyni go to telefonem z najwyższej półki, jeśli chodzi o jakość rejestrowania zdjęć.

Na co zwrócić uwagę wybierając telefon z 4 aparatami?

Przykładowe zdjęcia

Wybierając telefon pod kątem najlepszych aparatów w smartfonie warto przyjrzeć się przykładowym zdjęciom z tych urządzeń. Możemy zapoznać się z nimi w Internecie. Pozwoli to najlepiej ocenić, czy urządzenie będzie spełniać nasze oczekiwania.

Rozdzielczość aparatu w telefonie

Ile pikseli ma dobry aparat w telefonie? Można założyć, że im więcej, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że niższa rozdzielczość matrycy może być kompensowana przez wysoką jakość optyki i samej matrycy.

Matryce światłoczułe w telefonach mają ograniczoną wielkość – zależną od rozmiarów smartfonu. Dlatego, gdy pikseli jest „za dużo”, to na wykonanym zdjęciu mogą zlewać się i nie być w praktyce wykorzystywane. Dodatkowo piksele w matrycach smartfonów są stosunkowo małe, co także wpływa na jakość zdjęć.

Ekran telefonu

Może to być niedoceniany parametr, ze względu na to, że często zakłada się obróbkę czy oglądanie zdjęć na monitorze komputera. W praktyce większość obrazów oglądamy jednak na ekranie smartfonu. Warto więc, by miał on wysoką rozdzielczość i dobrze oddawał rzeczywiste barwy.

Procesor, pamięć

Niedoceniane przez amatorów fotografii parametry zapewnią płynne wykonywanie i obróbkę zdjęć. Im większa wartość RAM w telefonie, tym mniej zakłóceń w płynności działania podczas fotografowania. A duża pojemność pamięci wewnętrznej przyda się, jeśli zechcemy w urządzeniu przechowywać więcej fotografii. Nie mówiąc już o filmach!

Bateria

Czas działania telefonu zależy od pojemności baterii, ale także od energochłonności urządzenia, przede wszystkim procesora. Najlepiej zapoznać się z testami dostępnymi w Internecie, które porównują długość działania smartfonów pod obciążeniem.

Wartości przysłonprzyslona aparatu w telefonie

Choć podawane wartości przysłon nie oddają faktycznych danych dla fotografii, to przyda się zwrócenie na nie uwagi. Ze względu na wielkość matryc i ich oddalenie od optyki przysłony w przeliczeniu na tzw. pełna klatkę mają wartości wyższe (mnoży się je x6 lub x8). Sprawia to, że tak naprawdę do matrycy dociera mniej światła, niż przy analogicznej wartości przysłony w pełnokrwistym aparacie fotograficznym. Jednak nadal – im mniejsza wartość przysłony, tym lepiej.

Obiektywy na telefon

W ofercie znaleźć można wiele obiektywów, które montuje się dodatkowo na telefony. Na ogół jest to mocowanie za pomocą klipsa, które ma utrzymać obiektyw w oczku obiektywu smartfonu. To ciekawe rozwiązanie, które można zastosować dla fotografii macro lub zbliżeń. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest silne ograniczenie ilości światła wpadającego do matrycy, co powoduje konieczność wykonywania zdjęć z dłuższym czasem naświetlania. Prawidłowe zastosowanie może jednak dodać funkcjonalności naszemu sprzętowi nawet, jeśli to nie telefon z 4 aparatami.obiektyw na telefon

Wstępna obróbka zdjęć

Praktycznie każdy smartfon wykonuje wstępną obróbkę zdjęć. Ma ona za zadanie poprawić ich jakość: doświetlenie czy nasycenie kolorów. Bierze pod uwagę warunki wykonywania fotografii i potencjalne oczekiwania fotografa. Poczytajmy o tym jakie telefony robią to najlepiej, a wskazówką niech będzie, że przoduje w tym Apple oraz Huawei, choć tacy producenci jak Samsung czy Xiaomi depczą im po piętach.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Rankingi
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *