Telefony na raty bez weryfikacji, lub abonament dla zadłużonych i bez sprawdzania w bazach – jakie są rozwiązania?

Różnie w życiu się układa. Ten truizm jest stary jak świat. Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym możemy przechodzić przez trudniejszy okres. Może on wiązać się między innymi z gorszą sytuacją finansową. Mogą na nią składać się problemy z wypłacalnością, zadłużenie (także to przeterminowane) czy brak możliwości zakupu potrzebnych narzędzi mogących pomóc w wyjściu z zadłużenia. Mając trudna sytuację finansową możesz nie być w stanie zaciągnąć potrzebnej pożyczki czy innego zobowiązania finansowego. Jednak telefon jest dziś właściwie niezbędnym narzędziem codziennego funkcjonowania. A jeśli dotychczasowy uległ awarii lub został zgubiony? Czy dostaniesz telefony na raty bez weryfikacji?

Specjalnie dla Ciebie, przyjrzałem się możliwym rozwiązaniom. Sprawdziłem jakie z nich są korzystne, by moc udzielić Ci porady w wyborze najlepszego rozwiązania. Zapraszam do lektury.

Jestem w BIK – gdzie dostanę telefon na abonament?

Jeśli potrzebujesz nowego smartfona lub telefonu oraz oferty abonamentowej, to możesz skłonić się ku skorzystaniu z oferty tak zwanego parabanku. Jest to możliwość kusząca, ponieważ w firmie zwanej instytucją spoza oficjalnego rynku finansowego uzyskasz środki bez weryfikacji, w dodatku na dowolny cel. Nikt nie zapyta Cię na co chcesz przeznaczyć wypłacona kwotę. Zrobisz z pieniędzmi co zechcesz. Wiążą się z tym jednak spore ryzyka:

 • Duże odsetki – zdecydowanie wyższe, niż w banku
 • Możliwość konieczności spłaty kwoty odsetek, która przekroczy nawet sumę pożyczki
 • Duże opłaty za pożyczkę, a także wysokie kwoty „karne” w przypadku braku spłaty raty w terminie

Dlatego też uważam, że branie pożyczki w tak zwanej instytucji pozabankowej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie mocno odradzam to osobom, które już znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Taka decyzja może jeszcze dodatkowo pogłębić trudności. Nie pozwólmy, by sprawiła to konieczność zakupu telefonu.

telefon na abonament bez weryfikacji

Gdzie dostanę telefon z zadłużeniem? BIK i BIG – co to jest?

Jeśli posiadasz zadłużenie, to informacja o nim może być przechowywana w dwóch rejestrach. Są nimi:

 • Biuro Informacji Kredytowej
 • Biuro Informacji Gospodarczej

Kto przekazuje dane do BIK? Oto lista podmiotów:

 • Banki komercyjne i banki spółdzielcze
 • Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe
 • Firmy udzielające pożyczek
 • Podmioty leasingowe

Do BIG dane mogą przekazywać:

 • Przedsiębiorcy
 • Firmy telekomunikacyjne i usług kablowych
 • Dostawcy energii
 • Banki, podmioty udzielające pożyczek, ubezpieczalnie i leasingodawcy
 • Instytucje publiczne jak Urzędy Gmin i sądy
 • Osoby fizyczne

Wydaje się to skomplikowane, jednak podsumować można dość prosto: w BIK znajdują się dane o kredytach i innych zobowiązaniach w instytucjach finansowych. W BIG natomiast zobaczymy dane z dowolnego sektora gospodarki, w tym także dotyczące alimentów i opłat sądowych. Dane z BIK można uzyskać bez zgody osoby sprawdzanej. By pobrać dane z BIG należy posiadać zgodę sprawdzanego.

Jaki z tego wynika wniosek dla Ciebie? Jeśli operator deklaruje, że nie sprawdza informacji o ewentualnym zadłużeniu w BIK, to możesz martwić się jedynie o BIG. W tym wypadku jednak musisz wyrazić zgodę na takie sprawdzenie. Niezależnie od tego czy chcesz, by było ono wykonane – to Ty zdecydujesz, czy operator będzie miał taką możliwość.

Telefon na raty bez sprawdzania baz – czy to możliwe?

Przyjrzałem się temu jak obecny rynek telefonii komórkowej patrzy na weryfikację klientów. Dowiedziałem się jakie czynniki brane są pod uwagę przy zakupie telefonu na raty lub telefonu z abonamentem w ofercie ratalnej. Oto moje podstawowe wnioski:

 • Operatorzy uwzględniają kwotę zakupu. Jeśli zdecydujesz się na smartfona wartego kilka tysięcy, to możesz mieć pewność, że Twoja wiarygodność finansowa i wypłacalność będą brane pod uwagę. Analogicznie: przy wyborze taniego rozwiązania możesz liczyć na ulgowe traktowanie
 • Wybrani operatorzy korzystają ze sprawdzenia w BIK. Jednak zdarzają się oferty z jasną deklaracją braku weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej
 • Może mieć znaczenie Twoja historia współpracy z operatorem. Niezbyt mile widziany jest brak takiej współpracy w przeszłości. Jeśli jesteś nowym klientem, to możesz spotkać się z odmową. Jeśli korzystasz obecnie (bądź w przeszłości) z usług wybranej firmy i płatności były dokonywane terminowo, to z dużym prawdopodobieństwem Twój zakup będzie zrealizowany bez problemu

gdzie dostanę telefon bez bik

Telefon na abonament dla zadłużonych i wiarygodne dokumenty

Jakich dokumentów może wymagać od Ciebie operator w przypadku chęci zakupu telefonu na raty lub skorzystania z oferty smartfon plus abonament? Telefon na raty z komornikiem na głowie może być możliwy do kupienia, gdy przedstawisz:

 • Dokument potwierdzający wykonywanie pracy na podstawie umowy, w szczególności na czas nieokreślony
 • Wyciąg z konta przedstawiający regularne wpływy, najlepiej z powtarzającego się źródła
 • Wydruk z płatności dokonywanych w banku, z którego będzie wynikać, że regularnie dokonujesz płatności za usługi, czynsz czy energię

Regulaminy operatorów są dość konkretne w kwestiach finansowych, a wewnętrzne regulacje mają zapewnić jak najmniejsze straty z powodu niespłacania rat. Jednak w dobie dużej konkurencji na rynku oraz często skomplikowanych sytuacji finansowych klientów firmy komórkowe bywają elastyczne. Dlatego możliwe jest uzyskanie abonamentu dla zadłużonych. Możliwe, że obędzie się bez sprawdzania w bazach.

Telefon na dowód osobisty bez zaświadczeń

W jakiej sieci najłatwiej dostać telefon? Gdzie podpiszesz umowę bez weryfikacji i kupisz smartfona na raty lub nawet dostaniesz ofertę abonamentową? Przejrzałem warunki jakie stawiają swoim klientom nasi najwięksi operatorzy. Opisałem rozwiązania, które dla Ciebie znalazłem. Spróbowałem też zapoznać się z jak największą liczbą indywidualnych przypadków i zapytań, które są dostępne w Internecie. One doskonale obrazują jak w praktyce wygląda weryfikacja klientów.

Telefon na raty dla zadłużonych w Orange

Jeśli chcesz kupić smartfona na raty w Orange, to zapewne ucieszy Cię deklaracja operatora, że nie będzie weryfikował Twoich kredytów w Biurze Informacji Kredytowej. Możesz też zdecydować się na ofertę abonamentową. Działa to tak, że im droższy abonament wybierzesz, tym niższe będą raty za telefon. Pamiętaj jednak, że abonament też trzeba płacić, a już zbyt duże opóźnienie w jednym miesiącu może skutkować wyłączeniem usług.

Orange deklaruje, że w razie braku spłaty rat nie przekaże informacji o tym do BIK. Wynika to z braku oprocentowania rat, a co za tym idzie – braku obciążania informacji kredytowej.

Spotkałem się z opisem sytuacji, w której nawet pomimo braku jakiegokolwiek zadłużenia finansowego klient spotkał się z odmową sprzedaży ratalnej drogiego smartfona. Dlaczego tak się stało? Otóż nie posiadał historii współpracy z Orange. Nigdy nie opłacał abonamentu u tego operatora, przez co ciężko było zweryfikować jak płaci (czy terminowo) za usługi telekomunikacyjne.

Podsumowując: Orange podchodzi bardzo indywidualnie do każdego przypadku.

Telefon bez weryfikacji w T-Mobile – czy to możliwe?

T-Mobile dużo bardziej szczegółowo (przynajmniej od strony deklaracji) weryfikuje naszą wypłacalność, czyli potencjał do dobrej współpracy. Decydując się na zakup oferty abonamentowej musisz liczyć się ze sprawdzeniem w:

 • Bazach innych operatorów pod względem terminowego regulowania zobowiązań i braku zaległości
 • W BIG, czyli Biurze Informacji Gospodarczej
 • W firmach współpracujących z T-Mobile, za pośrednictwem certyfikowanej organizacji

Wynika z tego, że weryfikacja będzie dość dokładna i kupując smartfona w T-Mobile warto mieć uregulowane zobowiązania finansowe.

sprzęt na raty dla zadłużonych

Sprzęt na raty dla zadłużonych w Plusie

W związku z tym, że trudno w Internecie znaleźć informacje wprost na temat ewentualnej weryfikacji, zdecydowałem się na rozmowę z konsultantem. Uzyskałem informację, że w przypadku braku historii współpracy z operatorem weryfikacja może trwać nawet do 3 dni. Wynika z tego, że Plus decydować się może na korzystanie z BIK, gdzie nie musi ubiegać się o naszą zgodę na sprawdzenie.

Dodatkowo zapoznałem się z regulaminem promocyjnej sprzedaży urządzeń przez Plus. Co prawda nie wynika z niego wprost, że weryfikacja będzie wykonana, jednak pojawiła się klauzula o przekazaniu danych do Biur Informacji Gospodarczej i współpracujących instytucji finansowych. Może z tego jasno wynikać dość dokładna weryfikacja.

Jak jest jednak w praktyce? Ze zdobytych przeze mnie informacji wynika, że co prawda Plus raczej zweryfikuje, czy posiadasz zadłużenie. Jeśli jednak masz dobra historię współpracy z tym operatorem, to niewykluczone, że otrzymasz telefon na raty – jeśli nie wybierzesz jednego z droższych modeli.

Gdzie dostanę telefon bez BIK? Sieci salonów z elektroniką

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sprzedaży ratalnej (także bez odsetek i dodatkowych kosztów) w jednej z sieci sprzedających elektronikę. Przyjrzałem się jak to wygląda w największych z nich:

 • EURO RTV AGD
 • Media Expert
 • Media Markt

Czego się dowiedziałem? W każdym przypadku wygląda to podobnie. Do zawarcia umowy zakupu smartfona na raty potrzebne będą:

 • Twoje dane, w tym adres zamieszkania i numer telefonu
 • Przedstawienie dowodu osobistego
 • Przedstawienie dokumentu świadczącego o posiadaniu stałego dochodu

W przypadku ostatniego – może to być umowa o pracę lub wyciąg z konta, na którym widoczne będą regularne wpłaty od pracodawcy. Nie jest jednak wykluczone, że wystarczy Twoja deklaracja przedstawiona na piśmie, z wykorzystaniem odpowiedniego formularza sklepu.

Zastrzegam jednak, że to nie sklep kredytuje zakup smartfona, a bank, z którym dana sieć współpracuje. Regulaminy wszystkich sieci przewidują możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej klienta. Dlatego tez należy liczyć się z tym, że bank skorzysta z możliwości dotarcia do danych o niespłaconych zobowiązaniach finansowych. Może to oznaczać odmowę sprzedaży telefonu na raty.

telefony dla zadłużonych

Telefon na dowód osobisty bez zaświadczeń

Jak widać sprawa zakupu smartfona na raty lub skorzystania z oferty łączonej z abonamentem nie jest prosta. Jednak posiadanie niespłaconych długów nie wyklucza, że uda się kupić telefon. Sprawdzenie nic Cię nie kosztuje. Wykonuje je operator, działając w dobrej wierze. Dlatego też w razie wątpliwości możesz bez obaw poddać się weryfikacji. Samo jej wykonanie nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych skutków.

Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać telefon na raty w jednej ze znanych sieci ze sprzętem elektronicznym. Pamiętaj jednak, że sklepy te korzystają z usług banków, które weryfikują zdolność kredytową klientów i maja prawo do przekazywania danych między sobą.

Być może jednak uda Ci się wyjść z trudniejszej sytuacji finansowej i Twoje dane w BIK i BIG zostaną uaktualnione. Masz wtedy zdecydowanie większy wybór. Jeśli zainteresuje Cię zakup dwóch telefonów w cenie jednego, to zapraszam Cię do przeczytania tego mojego wpisu. Wybrałem najciekawsze obecnie oferty. Stale je aktualizuję, dlatego możesz mieć pewność, że znajdziesz tam coś dla siebie, co aktualnie jest sprzedawane u naszych operatorów.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *