Telewizja 4K: kto nadaje, jakie kanały i jak odbierać? Opis 4K w nc+

Technologia 4K cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Nowoczesne telewizory możemy bez trudu znaleźć na sklepowych półkach. Jeszcze kilka lat temu jakość HD była najwyższym standardem obrazu. Aktualnie to Ultra High Definition (UHD), czyli 4K gwarantuje nam nieprzeciętne wrażenia podczas oglądania ulubionych filmów, czy też seriali.

 Warto wiedzieć , że technologia ta nosi wiele różnych nazw. Może być to mylące dla osób, które nie interesują się nowinkami z tej branży. Często stosuje się takie określenia, jak QFHD (Quad Full HD) oraz UDTV (Ultra Definition Television).

Telewizory obsługujące standard 4K są powszechnie spotykane. Warto jednak wiedzieć, że posiadanie odbiornika to nie wszystko. Kanałów nadających obraz w tej rozdzielczości wciąż jest bardzo mało. Polska jest pod tym względem daleko w tyle – na zachodzie telewizja Ultra HD jest o wiele bardziej rozwinięta.

Warto wstrzymać się z inwestycją w najwyższej klasy telewizor obsługujący standard 4K. Jest on zwykle sporo droższy, a w praktyce okazuje się, że standard odbieranych przez nas programów do HD. Przed udaniem się do sklepu powinniśmy przeanalizować dostępne oferty platform satelitarnych.

Czym jest telewizja 4K?

O telewizji 4K słyszał chyba każdy. To właśnie ona ma nam zapewnić idealnie nasycony i wyrazisty obraz, który będzie obfitował w detale. W dzisiejszych czasach chcemy widzieć na ekranie nawet najmniejsze szczegóły. Producenci telewizorów obiecują nam jakość, którą znamy z sali kinowej. Pamiętajmy jednak, że możliwości sprzętu to nie wszystko. Jeśli obraz nadawany jest w słabej rozdzielczości, to funkcjonalność odbiornika nie ma żadnego znaczenia. Nie wykorzystujemy jego potencjału, a przecież to za to zapłaciliśmy w momencie zakupu.

Telewizja 4K to obraz wysokiej rozdzielczości. Innowacyjna technologia zapewnia nam rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli w przypadku obrazu kinowego. Sprzęty użytkowane w warunkach domowych gwarantują nam obraz 3840 x 2160 pikseli. Standardowy obraz HD to 1920 x 1080 pikseli, a więc dwa razy mniej.

Dlaczego piksele mają takie znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że im jest ich więcej, tym więcej możemy zaobserwować na ekranie naszego telewizora. Różnica widoczna jest na pierwszy rzut oka. Warto pamiętać, że w przypadku technologii 4K najlepiej posiadać odbiornik z średnim lub dużym ekranem. Wynika to z faktu, że na małych ekranach nie zauważymy znaczącej różnicy między starszą technologią, a Ultra HD. Taki zakup jest kompletnie bez sensu.

Telewizja 4K to obraz maksymalnie czysty, który pozbawiony jest irytujących zakłóceń. Na uwagę zasługuje również szeroka paleta barw, dzięki której obraz jest wyjątkowo realistyczny. Unikniemy więc przekłamywania kolorów. Z pewnością zauważymy wyjątkową głębie obrazu, która wpływa pozytywnie na nasze odczucia i emocje. Wynika to z faktu, że większość współczesnych urządzeń obsługujących rozdzielczość Ultra HD jest wyposażonych w High Dynamic Range (HDR).

Jak odbierać obraz 4K?

Niejedna osoba zastanawia się, jak odbierać 4K. Kupiliśmy zaawansowany technologicznie telewizor, podłączyliśmy go do systemu kina domowego i nie mamy pojęcia, co robić dalej. Zwykle okazuje się, że obraz nie różni się od tego, który zapewniał nam poprzedni odbiornik. Co zrobiliśmy nie tak? Przede wszystkim zapomnieliśmy, że jakość obrazu zależy od nadawcy.

Jeśli nasza platforma satelitarna nie oferuje programów w 4K, to fizycznie niemożliwe jest to, aby uzyskać rozdzielczość Ultra HD.

 W chwili pisania tego artykułu, w Polsce nie znajdziemy zbyt dużej ilości kanałów 4K, co jest sporym utrudnieniem. Tylko niektóre platformy rozszerzyły swoją ofertę o programy Ultra HD. Jeśli więc chcemy odbierać obraz w najwyższej rozdzielczości, to w pierwszej kolejności musimy aktywować pakiet 4K. W wielu przypadkach konieczna będzie zmiana operatora telewizyjnego. 

Uboga oferta jest sporym utrudnieniem. Oczywiście wszystko zmienia się na lepsze, jednak tempo zmian jest w opinii wielu klientów zdecydowanie zbyt powolne. Warto również wspomnieć, że odtwarzając obraz 4K z sieci (np. filmy umieszczone na platformie YouTube, Netfix, Amazon) potrzebujemy wydajnego Internetu. Jeśli nasze łącze internetowe będzie zbyt słabe, to możemy zapomnieć o swobodnym oglądaniu materiałów wideo w jakości Ultra HD.

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jaki Internet do 4K? Odpowiedź jest bardzo prosta: im szybsze łącze, tym lepiej. Należy mieć świadomość, że obraz wysokiej klasy, który obfituje w szereg detali jest sporym obciążeniem dla sieci internetowej. Jeśli jej przepustowość będzie zbyt niska, to obraz będzie zacinał się podczas odtwarzania.

Jeśli planujemy strumieniowo przesyłać materiały w jakości 4K, to najlepszą opcją jest Internet szerokopasmowy. Przesył na poziomie 10 Mb/s z pewnością będzie niewystarczający, pomimo tego, że wydaje nam się, że Internet jest niezawodny i super szybki. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Warto więc rozważyć zmianę pakietu, a nawet operatora. Plusem jest fakt, że obecnie Internet szerokopasmowy nie jest tak drogi, jak jeszcze kilka lat temu. Zapewnia nam on niezaprzeczalny komfort, szczególnie jeśli z siecią łączy się całą rodzina.

programy 4k

Zakup telewizora obsługującego obraz 4K nie jest problemem. Najtańsze odbiorniki kosztują około 1300-1500 zł. Jest to przystępna cena, która sprawia, że niemal każdy może pozwolić sobie na zakup. Nawet, jeśli w najbliższym czasie nie mamy zamiaru zmieniać operatora telewizyjnego, to warto myśleć przyszłościowo. Platformy cały czas się rozwijają, a więc na przestrzeni lat pojawiają się nowe programy TV 4K.

Jaki operator oferuje programy 4K?

Znalezienie godnego zaufania operatora, który oferuje programy w jakości Ultra HD nie jest prostym zadaniem. Wiadomym jest, że większość osób nie może pozwolić sobie na to, aby płacić majątek za pakiet telewizyjny. Nie oznacza to jednak tego, że musimy zrezygnować z jakości. Poniżej krótkie zestawienie wybranych polskich platform, które proponują kanały w jakości 4K.

  1. CANAL+ (dawne NC+) zobacz to platforma, która oferuje nam CANAL+ 4K ULTRA HD. Jest to pierwszy kanał w standardzie 4K, który pojawił się w Polsce. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że znajdziemy tutaj produkcje różnego typu – rozrywkowe, sportowe, dokumentalne, seriale, pełnometrażowe filmy, a także wiele innych. Jest to więc dobra opcja, jeśli stawiamy na różnorodność. Operator zapewnia nam korzystne warunki współpracy, a także uczciwą cenę. NC+ wymaga od nas dekodera 4K, jednak nie jest to duży wydatek. Wszelkie szczegóły znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej.
  2. Vectra nadaje kanały 4K relatywnie krótko. Jest to operator, któremu zaufało ponad milion osób na terenie naszego kraju. Jest to druga największa telewizja kablowa w Polsce. Dekoder Ultra HD umożliwia nam nagrywanie nawet czterech materiałów w tym samym czasie. Osoby, które wymieniają stary dekoder na nowy mogą liczyć na korzystniejszą cenę niż nowi klienci. Do dyspozycji mamy takie kanały, jak FunBox Ultra HD, Eleven Sports 4K, Ultra TV 4K.
  3. Orange nie posiada stricte oferty 4K, jednak warto odnotować, że operator oferuje nam szeroki wybór materiałów tej jakości zamieszczonych na platformie IPLA. Dzięki temu możemy odtwarzać w wysokiej rozdzielczości np. mecze, programy rozrywkowe, czy też dokumentalne. Oczywiście materiały nie są udostępniane za darmo. Potrzebny będzie nam również dekoder obsługujący ten standard obrazu, a także szybkie łącze.

internet do 4k

Czy warto postawić na pakiet 4K w nc+?

Analizując oferty, moim zdaniem nc+ jest najlepszym wyborem. Warto więc poznać szczegóły tej oferty. Pierwszym krokiem jest zakup dekodera 4K UltraBox+a, który umożliwia nie tylko odbiór sygnału najwyższej rozdzielczości, ale również ich nagrywanie.

Dostęp do telewizji 4K otrzymamy po wykupieniu jednego z pakietów:

  • Sportowy z Extra+ z Canal+ za 99,99 zł miesięcznie
  • Comfort + z Canal+ za 89,99 zł miesięcznie
  • Filmowy Superpremium+ za 129,99 zł miesięcznie
  • Internet LTE bez limitu danych z Superpremium+ za 194,98 zł miesięcznie
  • VIP+ Max za 199,99 zł miesięcznie
  • Internet bez limitu danych z Extra+ z Canal+ za 164,98 zł miesięcznie

Zobacz aktualne pakiety
 
Warto wspomnieć, że w nc+ dekoder 4k otrzymujemy za 0 zł. Darmowa jest również jego aktywacja. Umowę podpisujemy na 12 miesięcy. Dostęp do CANAL+ 4K Ultra HD nie generuje żadnych dodatkowych opłat. Dzięki niemu możemy oglądać rozmaite wydarzenia sportowe, muzyczne, rozrywkowe, filmy, dokumenty, czy też seriale. Jest to prawdziwa gratka dla kinomaniaków. Kanały 4k to wyrazisty kontrast, ogromna ilość detali, głębia kolorów, a także płynny ruch.

Klienci nc+, którzy posiadają pakiet z Canal+ mogą wykupić dostęp do CANAL PLUS 4K Ultra HD za 10 zł miesięcznie (przez 12 miesięcy). Po roku koszt usługi wynosi 20 zł miesięcznie. Pamiętajmy, że do odbioru obrazu najwyższej rozdzielczości potrzebujemy dekodera 4K UltraBox+a.

Aktualnie oferta nc+ jest naprawdę godna uwagi, co potwierdzają opinie zadowolonych użytkowników. Plusem jest fakt, że dostęp do kanału w jakości Ultra HD możemy utrzymać gratis, tak samo jak dekoder. Szeroki wybór pakietów telewizyjnych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Aby poznać szczegóły obecnie obowiązującej oferty wystarczy przejść pod TEN LINK.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *