Telewizja hybrydowa HbbTV: co to jest, jak działa i jak oglądać w Polsce?

Telewizja hybrydowa HbbTV stała się nowym standardem, który znacząco zwiększa ilość możliwości podczas oglądania telewizji. Warto wspomnieć, że w Polsce jest to relatywna nowość, a więc nie każdym wie o jej istnieniu. To nie tylko połączenie telewizji cyfrowej z internetem, ale również treści dodatkowe. Na ekranie odbiornika wyświetlane są rozmaite multimedia, z których można jest skorzystać.

 Wszystko wskazuje na to, że standard HbbTV zagości w Polsce na dobre. W chwili pisania tego artykułu, już za kilka miesięcy do sprzedaży będą mogły trafić wyłącznie telewizory, które obsługują platformę hybrydową. 

Ciekawym jest, że wiele osób zauważa podczas oglądania telewizji symbol świadczący o dostępności HbbTV, jednak nie mają pojęcia, co to jest. Zazwyczaj wyświetlane jest czerwone kółeczko z napisem „Platforma hybrydowa”. Trzeba wspomnieć, że nie uruchamia się ona automatycznie – użytkownik musi nacisnąć właściwy przycisk na pilocie.

Co to jest HbbTV?

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) stanowi połączenie świetnie wszystkim znanej telewizji cyfrowej oraz treści multimedialnych, które przesyłane są za pośrednictwem sieci. Oznacza to, że nie uzyskamy dostępu do platformy hybrydowej bez połączenia z internetem.

Wspomniane treści multimedialne to m.in.:

 • komunikaty tekstowe,
 • zdjęcia,
 • dodatkowe materiały wideo,
 • quizy i ankiety,
 • program telewizyjny stacji,
 • gry,
 • interaktywne reklamy,
 • kalendarz,
 • pogoda,
 • wiadomości z kraju i świata,
 • serwisy społecznościowe,
 • nowinki branżowe i ciekawostki.

Dla niektórych telewizja hybrydowa nie jest niczym ciekawym. To, jakie treści są udostępniane zależy w dużej mierze od stacji. Oczywistym jest, że każdy program TV, to zupełnie inne treści. Dużym zainteresowaniem cieszą się ciekawostki z branży muzycznej oraz filmowej.

Trzeba wspomnieć, że dzięki platformie hybrydowej dodatkowe treści w postaci okienek nakładane są na obraz. Włączamy oraz wyłączamy je w dowolnym momencie, a więc swoboda użytkowania znajduje się na wysokim poziomie. Nie trzeba obawiać się, że uruchomienie usługi zmniejszy komfort oglądania telewizji.

Ci, którzy wiedzą na czym polega HbbTV często porównują omawianą usługę z rozbudowaną telegazetą. Warto jednak wiedzieć, że obsługa jest o wiele bardziej intuicyjna oraz przejrzysta. W tym przypadku przyjemny dla oka design ma duże znaczenie.

Jak uruchomić HbbTV?

Osoby, które dopiero dowiedziały się, czym jest przedstawiana usługa z pewnością zastanawiają się, jak ją włączyć. Już na starcie należy podkreślić, że nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie odbiorniki są przystosowane do obsługi HbbTV.

 Pod koniec roku 2019 ogłoszono nowe rozporządzenie, które reguluje kwestie związane z obsługą telewizji hybrydowej. Najprawdopodobniej od 1 września 2020 roku sprzedawane będą mogły być wyłącznie odbiorniki TV, które obsługują HbbTV. Jest to sporą zaletą z punktu widzenia kupującego – nie musi on zastanawiać się, czy sprzęt jest przystosowany do najnowocześniejszych technologii. 

uruchamianie telewizji hybrydowej

Telewizory z HbbTV produkowane są przez światowej klasy marki m.in. Samsung, Philips, LG. Posiadacze starszych odbiorników muszą jednak sprawdzić specyfikację, aby upewnić się, czy możliwa jest obsługa opisywanej usługi. Nie zawsze tak jest, nawet jeśli urządzenie zakupiliśmy stosunkowo niedawno. Chcesz dowiedzieć się, jak oglądać telewizję hybrydową? Sprawdź poniższe wskazówki.

 1. Do obsługi platformy hybrydowej potrzebny jest telewizor lub dekoder wspierający standard HbbTV. Sporym atutem jest fakt, że posiada go większość odbiorników z funkcją Smart TV. Skorzystanie z usługi wymaga dostępu do internetu. Bez tego pobranie danych multimedialnych nie jest możliwe.
 2. Zwykle opisywana usługa uruchamia się automatycznie, co jest wygodne z punktu widzenia użytkownika. Czasami jednak konieczne jest jednak pobranie dedykowanej aplikacji dostępnej w dedykowanym dla telewizora markecie. Dopiero po ukończeniu instalacji możliwa jest aktywacja platformy hybrydowej.
 3. Obsługę HbbTV można włączyć oraz wyłączyć w ustawieniach odbiornika. Znalezienie tej funkcji nie jest duży wyzwaniem, jednak wiele zależy od konkretnego modelu TV. Ponadto ważne jest to, aby wybrać kanał telewizyjny z HbbTV. Zaletą jest fakt, że liczba nadawców tego typu treści stele rośnie. Niektórzy emitują je wyłącznie okazyjnie, a więc jest to kwestia bardzo indywidualna.

Jak oglądać telewizję hybrydową?

Nawet, jeśli aplikacja telewizyjna HbbTV jest włączona w ustawieniach odbiornika, to nie znaczy, że treści będą wyświetlać się samoczynnie. Takie rozwiązanie znacząco utrudniłoby oglądanie TV. To od nas zależy, kiedy będziemy korzystać z dodatkowych funkcji. Sam proces obsługi nie jest skomplikowany, a więc nie wymaga zaawansowanej wiedzy.

 1. Obsługa platformy hybrydowej może się nieco różnić, a wszystko zależy od posiadanego odbiornika. W przypadku, gdy udało nam się poprawnie uruchomić obsługę, a także znaleźć właściwy kanał na ekranie powinno pojawić się czerwone kółeczko. Najczęściej znajduje się ono w prawym dolnym rogu ekranu.
 2. Na pilocie należy nacisnąć właściwy przycisk (zwykle posiada on kolor czerwony). Dzięki temu na ekranie pojawi się okienko, które zostanie nałożone na odtwarzany obraz telewizyjny. Nawigacja uzależniona jest od wyświetlonych wskazówek. Nie ma konieczności poszukiwania ich w instrukcji, ponieważ aplikacja telewizyjna udostępnia wszystkie potrzebne informacje.
 3. Na pierwszy rzut oka aplikacja platformy hybrydowej przypomina nieco klasyczną przeglądarkę internetową. Możemy swobodnie wybierać treści oraz funkcje, które nas interesują. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby zakończyć usługę i ponownie oglądać telewizję.
Nie każdy wie, że telewizja hybrydowa zapewnia obustronną komunikację. W dużej mierze wynika to z faktu, że działa ona w oparciu o internet. Przesył danych nie jest więc żadnym problemem. Dzięki temu stacje mogą gromadzić informacje dotyczące m.in. liczby widzów korzystających z HbbTV. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysyłać komunikaty w sytuacjach kryzysowych.

jak włączyć

Jakie kanały obsługują HbbTV?

Zastanawiasz się, jakie programy obsługują HbbTV? Ich liczb jest ograniczona, jednak warto wziąć pod uwagę, że telewizja hybrydowa stale się rozwija. Wszystko wskazuje na to, że w bliskiej przyszłości zyskamy dostęp do większej ilości treści, co z pewnością usatysfakcjonuje tych, którzy stawiają na funkcjonalność.

Aktualnie standard HbbTV obsługują takie kanały telewizyjne, jak m.in.:

 • TVP1 HD,
 • TVP2 HD,
 • TVP3 Warszawa – kanały regionalne TVP,
 • TVP Kultura HD,
 • TVP Historia,
 • TVP Rozrywka,
 • Eska TV,
 • Polo TV,
 • Fokus TV,
 • Nowa TV,
 • TVN HD.
 Oczywiście trzeba pamiętać, że spersonalizowane treści wyświetlane są najczęściej podczas emisji popularnych i chętnie oglądanych programów np. serwisów informacyjnych, czy też tzw. śniadaniówek.  Aktualnie kładziony jest wysoki nacisk na rozwój platformy hybrydowej w Polsce, co zwiększa szansę na to, że za kilka lub kilkanaście miesięcy jej funkcjonalność znacząco wzrośnie.

kanały z hbbtv

Dlaczego usługa HbbTV nie działa?

Pragniesz korzystać z telewizji hybrydowej, jednak usługa nie działa? Nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest tego przyczyną. Każdy przypadek jest zupełnie inny – nierzadko okazuje się, że problem jest błahy i prosty w rozwiązaniu.

Należy sprawdzić następujące kwestie:

 • Czy została wyrażona zgoda na politykę prywatności urządzenia? Jeśli nie, to możliwość korzystania z usługi HbbTV zostanie zablokowana. Niekiedy po akceptacji wspomnianego regulaminu urządzenie nie reaguje. Pomocne może okazać się przywrócenie ustawień fabrycznych.
 • Czy telewizor posiada dostęp do internetu? Sieć jest niezbędna do przesyłu danych. Być może usługa jest niedostępna tymczasowo np. ze względu na przerwę w dostawie internetu.
 • Czy została pobrana i zainstalowana najświeższa aktualizacja oprogramowania? W niektórych przypadkach konieczne jest zrestartowanie telewizora, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych. Po tej czynności powinniśmy odzyskać dostęp do platformy hybrydowej.
 • Czy nadawca emituje treści? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na danym kanale chwilowo nie są emitowane treści HbbTV. Wystarczy zmienić program telewizyjny na inny, aby upewnić się, że błąd nie jest winą urządzenia.
 • Czy usługa HbbTV jest włączona? W niektórych telewizorach należy zrobić to ręcznie poprzez zaznaczenie właściwej funkcji w ustawieniach. Być może jeden z użytkowników telewizora wyłączył ją przypadkowo. Najmłodsi często bawią się pilotem, co zwiększa szansę na nieświadomą zmianę ustawień.
 • Czy nie doszło do chwilowej awarii aplikacji HbbTV? W przeszłości zdarzały się takie sytuacje, gdy użytkownicy tracili dostęp do platformy cyfrowej na skutek bliżej nieokreślonego błędu. Zazwyczaj jest on eliminowany tak szybko, jak to tylko możliwe. Warto jest sprawdzić usługę na innym odbiorniku lub poprosić o to znajomego, który również korzysta z telewizji hybrydowej.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *