Telewizor na raty dla zadłużonych, na dowód, lub przez internet – jakie są możliwości?

Telewizor to dziś część naszego życia. Sprzęt elektroniczny, który jest codziennym towarzyszem ogniska domowego. Korzystamy z niego zarówno podczas zaplanowanych seansów filmowych, jak i do obejrzenia wiadomości o wybranej porze. Często jest tez swoistym wypełniaczem ciszy, który włączony jest w domu cały czas, prócz pory, w której śpimy. Może także pomagać nam w zaśnięciu. Są nawet osoby, które używają go do pracy – jako drugiego, dużego i wygodnego monitora.

Co, jeśli Twoja sytuacja finansowa nie pozwala obecnie na zakup nowego TV, a jest Ci on niezbędny? Co zrobić, jeśli Twojej rodzinie przydałby się nowy odbiornik, a masz długi? Telewizor na raty dla zadłużonych – kupno na dowód lub przez Internet. Sprawdź jakie są możliwości.

Często spotykam się z opiniami, że grający w tle telewizor jest w wielu gospodarstwach domowych czymś oczywistym. Włączamy go zaraz po przyjściu do domu i wyłączamy dopiero przed snem. Czyni go to zatem nieodłącznym elementem domu, który potrzebny jest nawet, gdy masz zadłużenie.

Choć sprzęt na raty dla zadłużonych może być dość trudno osiągalny, to postarałem się znaleźć dla Ciebie jak najwięcej wskazówek o tym, jak sobie poradzić. Zakup taki nie jest niemożliwy, choć możliwości są dość ograniczone. Co zatem zrobić? Zapraszam Cię do lektury.

telewizor na raty na dowód

Telewizor na raty na dowód – zadłużenie nie zawsze oznacza to samo

Przede wszystkim rozważmy, na czym polega Twoje zadłużenie. Czy jest ono duże, czy zalegasz ze spłatą rat? Czy zostało zaciągnięte w banku, czy tzw. parabanku? Jeśli chcesz kupić telewizor na raty dla zadłużonych, to być może Twoje długi nie wpłyną na zdolność kredytową, którą sprawdzi sprzedawca?

Parabank to firma, która świadczy usługi pożyczkowe. Choć są one regulowane, tj. podlegają odpowiednim przepisom, to są oprocentowane wyraźnie wyżej, niż pożyczki bankowe. Oprocentowanie może wynikać z dodatkowych obciążeń takich, jak opłaty manipulacyjne, za opóźnienie w spłacie, czy prowizja.

Możliwym jest, że pomimo zalegania ze spłatą lub posiadania sporego kredytu do spłaty, nadal jesteś wiarygodnym klientem dla sieci handlowej, która oferuje sprzedaż ratalną. Jeśli Twój wierzyciel nie wystąpił jeszcze o wpisanie Twoich danych do rejestru dłużników, lub tak naprawdę nie ma do tego podstaw – zapewne z łatwością skorzystasz z zakupu przez Internet, na raty.

Pamiętaj, że dla wielu podmiotów, które dostarczają usługi finansowe, najistotniejsze może być odzyskanie długu. Może w tym przeszkodzić wpisanie Twoich danych do rejestru, czyli BIK oraz BIG. Dlaczego? Wpłynie to negatywnie na Twoje możliwości refinansowania długu, co w konsekwencji przyspieszy niespłacanie zaległości. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego podmiotu. Jeśli jednak do tej pory wszystkie raty były spłacane terminowo, a problemy pojawiły się niedawno, to istnieje duża szansa na to, że nadal jesteś wiarygodnym pożyczkobiorcą.

TV na raty dla zadłużonych – BIK i BIG

Wspomniane przeze mnie wcześniej dwa rejestry, czyli BIK oraz BIG, to w skrótowym wyjaśnieniu:

  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej: dane do niego przekazują banki, kasy spółdzielcze, firmy pożyczkowe i leasingowe
  • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej: otrzymuje dane z banków, instytucji finansowych, a także z firm telekomunikacyjnych, od przedsiębiorców, urzędów oraz osób fizycznych

Jaka jest praktyczna, istotna dla Ciebie, różnica między nimi? Chodzi o to, że informację o zadłużeniu z BIK uzyskać można bez zgody osoby sprawdzanej. By dowiedzieć się czegoś z BIG, trzeba uzyskać na to (pisemną!) zgodę sprawdzanego.

Jeśli zatem znajdziesz na internetowej stronie sklepu sprzedającego TV na raty, że nie sprawdza danych w BIK, to jesteś na dobrej drodze. Przy zakupie ratalnym zwróć uwagę, czy otrzymasz do podpisania zgodę na weryfikację w BIG. Jeśli nie, to Twoje dane nie będą sprawdzone. Możesz zatem kupić telewizor na raty nawet, gdy masz długi.

Sprzęt na raty dla zadłużonych – co liczy się dla sprzedawcy?

Jeśli posiadasz zadłużenie to możliwe, że nie będzie ono przeszkodą w zakupie telewizora na raty w dużej sieci handlowej. Maja one bowiem swoją politykę, za każdym razem indywidualną, czyli dostosowaną do wymogów danej marki. Co może wpłynąć na podjęcie pozytywnej lub negatywnej decyzji o przyznaniu Ci sprzedaży TV na raty bez oprocentowania? Oto najważniejsze czynniki:

  • Historia współpracy z firmą. Duże sieci mają bazę klientów, którym sprzedawały już w przeszłości produkty ze swojej oferty. Szczególnymi względami, w przypadku wybranych sieci, mogą cieszyć się ci z nas, którzy wcześniej współpracowali z danym sklepem. Najlepiej, gdy były to zakupy ratalne – wtedy nasze dane mogą być przechowywane w bazie. Jeśli wszystkie raty były płacone terminowo, to może to być argumentem za przyznaniem kolejnej sprzedaży ratalnej – nawet mino długów w innym miejscu
  • Kwota zakupu. Jeśli chcesz kupić na raty telewizor z wyższej półki, na przykład za 5 czy 10 tys. zł, to możesz spotkać się z odmową, gdy masz długi. Jeśli jednak chcesz kupić ratalnie tańszy TV, np. za około 1 czy 1,5 tys. zł, to sprzedawca z dużej sieci może podejść do tego dużo mniej restrykcyjnie
  • Źródło zadłużenia. Sieć handlująca elektroniką, jeśli otrzyma dostęp do danych, może uwzględnić to, czy zadłużenie powstało w wyniku niespłacania rat za jakiś produkt, czy np. z braku wypłacania wybranych świadczeń (m.in. alimentów). Oczywiście w każdym wypadku i różnych konfiguracjach decyzję mogą zależeć od indywidualnego podejścia do klienta

sprzęt na raty dla zadłużonych

Telewizory na raty przez Internet, a dokumenty potwierdzające wpływy i płatności

W każdym wypadku zakupu telewizora na raty i zadłużenia, jeśli tylko masz taką możliwość – doradzam Ci przedstawienie odpowiednich dokumentów. Mogą one potwierdzić, że stać Cię na spłatę rat i nie będzie ona zagrożona. Wyobraźmy sobie taką sytuację:

  • Posiadasz zadłużenie w kwocie około 10 tys. zł
  • Jego spłata jest już przypisana do firmy windykacyjnej
  • Spłacasz regularne raty w kwocie kilkuset złotych miesięcznie, jednak do czasu zakończenia spłaty Twoje dane znajdują się w BIG
  • Sieć sprzedająca TV odmawia sprzedaży na raty telewizora, ze względu na istniejące zadłużenie

Co w takiej sytuacji zrobić? Oto moje rady, które mogą pozwolić Ci na zakup TV na raty z zadłużeniem:

  • Przygotuj zaświadczenie o zatrudnieniu, w którym znajdzie się informacja o zarobkach, Uzyskasz taki dokument od swojego pracodawcy
  • Poproś firmę windykacyjną o potwierdzenie pisemne faktu, że regularnie spłacasz ustalone raty, które pokrywają stopniowo zadłużenie
  • Zaproponuj sprzedawcy przedstawienie tych dokumentów. Możesz także okazać wyciąg z konta (najlepiej podpisany dokument z banku), na którym widnieć będą informacje o wpływach

Przedstaw te dokumenty przy chęci zakupu TV na raty. Mogą one (choć oczywiście nie muszą) zdecydować o pozytywnej decyzji kredytowej. Wydaje się bowiem słusznym i logicznym przyznanie sprzedaży ratalnej osobie, która w tej chwili wywiązuje się ze spłaty obciążających ją zaległości.

Telewizor na raty bez banku – jak to się odbywa?

Czy jest możliwy zakup na raty telewizora, gdy masz zadłużenie i nie chcesz, by uczestniczył w tym bank? Wydaje się bowiem, że to sprzedawca, na przykład Media Markt czy EURO RTV AGD, udzielają pożyczki. Jednak sieci te tak naprawdę korzystają z usług banków, której finansują Twój zakup. Banki w zamian za to otrzymują Twoje dane i mogą oferować Ci w przyszłości swoje usługi.

Pamiętaj, że Twoje dane, przekazane dobrowolnie do instytucji udzielającej Ci kredytu, muszą być usunięte z bazy danych po zakończeniu Waszej współpracy. Jeśli spłacisz wszystkie raty, to masz prawo do żądania usunięcia wszystkich informacji o Tobie z bazy banku.

W praktyce, właściwie przy każdym zakupie TV, a także innego sprzętu elektronicznego na raty, korzystamy z usług banku. Dzieje się to pośrednio, czyli za pośrednictwem sieci handlowej. Właściwą decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje jednak bank. Dlaczego tak jest? To bank posiada wszystkie informacje oraz umiejętności pozwalające na zdecydowanie o dalszym postępowaniu. Instytucja tego typu korzysta z odpowiednich narzędzi i swojego doświadczenia.

telewizor na raty bez banku

Telewizor na raty dla zadłużonych – nie zaszkodzi sprawdzić

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje zadłużenie pozwoli na zakup TV na raty – skorzystaj z możliwości sprawdzenia tego. Dlaczego warto spróbować? Oto powody:

  • Weryfikacja u sprzedawców jest bezpłatna. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, to nie ponosisz z tego powodu żadnych kosztów
  • Weryfikacja pozytywna nie niesie za sobą obowiązku zawarcia transakcji. Nawet, gdy Twoja wiarygodność kredytowa będzie wystarczająca, to możesz wycofać się z zakupu
  • Wynik weryfikacji nie niesie za sobą żadnych konsekwencji w postaci zapisu na koncie w BIK lub BIG. To, że dokonano sprawdzenia, nie będzie miało wpływu na ewentualne decyzje w przyszłości
O konkretnych przyczynach wydania negatywnej decyzji dowiesz się w banku, który weryfikował wniosek. Sprzedawca wskaże konkretną instytucję. Pozwoli Ci to na uzyskanie bardzo precyzyjnej odpowiedzi.

Jak weryfikują największe sieci?

tv na raty dla zadłużonych

Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem, na czym polega weryfikacja wiarygodności klientów w największych i najpopularniejszych sieciach sprzedających telewizory. Pod uwagę wziąłem między innymi EURO RTV AGD, Media Markt, Media Expert, Avans, Electro.pl czy Ole Ole!.

Oto moje wnioski:

  • Decyzja o sprzedaży ratalnej podejmowana jest w czasie od kilku, do kilkunastu minut
  • Czas ten może wydłużyć się, gdy wniosek złożysz przez Internet, poza standardowymi godzinami pracy
  • W każdym wypadku weryfikowana jest tożsamość – przede wszystkim na podstawie dowodu osobistego
  • Większość sieci zasięga opinii w BIK, niektóre także w BIG (dostaniesz wtedy prośbę o zgodę na weryfikację)
  • Główny nacisk kładziony jest na sprawdzenie zarobków i podstawy ich wypłacania, dlatego też nie jest wykluczone, że będzie to główny, decydujący o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, czynnik
  • Raty są nieoprocentowane i nie wiążą się z nimi żadne dodatkowe koszty
  • Nie jest wymagana wpłata własna, często są też oferty, w których spłacanie rat możesz rozpocząć dopiero za jakiś, wcześniej określony, czas
  • Możesz odstąpić od umowy kredytowej w czasie do 14 dni od daty jej zawarcia. Ważne będzie oświadczenie wysłane pocztą, złożone w banku lub u sprzedawcy
Warto pamiętać, że RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania w sprawdzonych sieciach handlowych wynosi 0%. Jeśli jesteś w stanie spłacać raty za wybrany telewizor, to nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe koszty. To bardzo ważny element transakcji, w przypadku której można spokojnie zaufać wybranej, znanej sieci handlowej.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *