Telewizor nie wyszukuje kanałów z kablówki: strojenie telewizora krok po kroku – jak ustawić programy?

W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, dlaczego telewizor nie znajduje kanałów cyfrowych z kablówki. To częsty problem, który zazwyczaj wynika z nieprawidłowego określenia źródła sygnału, lub identyfikatora sieci. Dzięki wskazówkom, którymi dzielę się w artykule, strojenie telewizora już zawsze przebiegnie pomyślnie.

Dlaczego telewizor nie wyszukuje kanałów z kablówki? Najczęstsze przyczyny

strojenie telewizora

Problemy z kablówką mogą wynikać z różnych przyczyn. Część z nich uda Ci się wyeliminować samodzielnie, do części będziesz jednak potrzebować technika. Zanim wybierzesz numer do specjalisty od sieci kablowych, warto sprawdzić czy powód Twoich kłopotów nie jest dość prozaiczny. Podłączenie wysuniętego kabla, czy zmiana kilku ustawień, raczej nie wymaga zaawansowanych umiejętności.

Najczęstsze przyczyny zaniku sygnału w kablówce to:

 •  niewłaściwe podłączenie przewodu  – informację o tym, jak podłączyć przewód do kablówki znajdziesz w instrukcji obsługi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie miejsca umieszczenia kabla, skorzystaj z fachowej porady.
 •  uszkodzenie przewodu  – jakiekolwiek uszkodzenie przewodu będzie powodować zakłócenia. Jeśli kabel uległ przełamaniu, należy go wymienić na nowy.
 •  słaba siła sygnału  – jeśli podczas oglądania telewizji zanika obraz, lub dźwięk, prawdopodobnie wystąpują zakłócenia sygnału telewizyjnego. Zwróć uwagę, jakie urządzenia są podłączone w pobliżu telewizora. Przyczyna szumów może znajdować się jednak w samej instalacji. Wtedy konieczne będzie wezwanie technika, który przeprowadzi pomiary sygnału.
 •  niepoprawne ustawienia telewizora  – przed rozpoczęciem wyszukiwania upewnij się, że w menu wybrano kanały DVB-C (standard DVB-T odnosi się wyłącznie do telewizji naziemnej!). Jeśli masz zamiar oglądać zarówno programy analogowe, jak i cyfrowe, zaznacz odpowiednie pozycje na liście.
  A co zrobić, jeśli część programów jest odbierana poprawnie, a części po prostu nie ma? To popularny problem, który pojawia się, gdy wybierzesz niewłaściwą częstotliwość początkową, lub identyfikator sieci. Parametry, które masz wprowadzić do telewizora, nie są przypadkowe. Trzymaj się wartości podanych przez nadawcę!
 •  przerwa w płatnościach  – koniecznie sprawdź, czy abonament za ostatni miesiąc został opłacony. Jeśli zalegasz z płatnościami, operator może wstrzymać świadczenie usługi.
 •  kanał nie jest dostępny w Twoim pakiecie  – zastanawiasz się jak odkodować kanały cyfrowe w kablówce? Dostęp do programów spoza umowy jest zazwyczaj zablokowany i nie jest to błąd operatora.
 •  chwilowy błąd po stronie nadawcy  – problemy z telewizją mogą wynikać z chwilowej przerwy w nadawaniu. Informacji o wystąpieniu tego rodzaju utrudnień należy szukać na stronie operatora.

O tym, jak prawidłowo zaprogramować telewizor, piszę w dalszej części wpisu. Jeśli mierzysz się z tym problemem, zachęcam do dokładnego zapoznania  się z moimi poradami.

Jak dostroić telewizor z systemem Android TV?

jak dostroić telewizor?

System Android cieszy się coraz większą popularnością także wśród telewizorów. Odbiorniki z tym oprogramowaniem sprzedaje m.in. Philips, Sony, TCL, Sharp, Xiaomi i Panasonic. Co zrobić jeśli lista kanałów z kablówki jest pusta? Okazuje się, że sposób postępowania w takiej sytuacji jest bardzo prosty. Należy wejść do ustawień i sprawdzić poprawność konfiguracji.

Oto kolejne kroki, które należy wykonać:

 • Naciśnij przycisk Home na pilocie. Następnie przejdź do Ustawień.
 • Niezależnie od tego, czy szukasz kanałów analogowych, czy cyfrowych, przejdź do pozycji Konfiguracja kanałów.
 • Zarówno strojenie analogowe, jak i cyfrowe może odbyć się automatycznie. Po wyświetleniu komunikatu, potwierdź chęć jego przeprowadzenia.
 • W przypadku wybrania strojenia cyfrowego, na następnym ekranie zostaniesz poproszony o wybranie źródła sygnału (antena, lub kabel). Dla kablówki musisz określić typ skanowania (pełne, lub szybkie), częstotliwość, identyfikator sieci i nazwę operatora. To parametry, które otrzymujesz przy podpisywaniu umowy. Jeśli ich nie znasz, skorzystaj z ustawień domyślnych.
 • Naciśnij Start, aby rozpocząć skanowanie. Pamiętaj, że wyszukiwanie pełne może trwać nawet godzinę. Jeśli nie masz tyle czasu, przetestuj mniej dokładne skanowanie szybkie.
Nazwy poszczególnych pozycji w menu mogą się różnić w zależności od wersji oprogramowania. Przykładowo jeśli zastanawiasz się, jak zainstalować kanały w telewizorze Philips, warto wejść na stronę producenta i przeglądnąć wytyczne dla posiadanego przez nas odbiornika.

Jak ustawić kanały w telewizorze z systemem webOS, Tizen i innym?

wyszukiwanie kanałów w kablówce

 Wielu producentów telewizorów stawia na rozwój własnych systemów operacyjnych. Każde oprogramowanie ma swoją specyfikę, jednak ogólne zasady konfiguracji pozostają niezmienne. Użytkownik musi wybrać źródło sygnału, identyfikator i częstotliwość. 

Jeśli Twój telewizor Samsung nie wyszukuje kanałów z kablówki, prawdopodobnie musisz przeprowadzić ich ponowną instalację. Po wejściu do menu wybierz kategorię Nadawanie, a następnie przejdź do Automatycznego strojenia. Skanowanie rozpocznie się po wybraniu anteny i typu sygnału.

Jak wyszukać kanały w telewizorze LG? System webOS został wyposażony w przejrzyste menu. Aby stworzyć listę programów, wybierz Kanały > Strojenie kanałów. Automatyczne skanowanie jest dużo szybsze i zazwyczaj wystarczające, więc warto zacząć właśnie od niego.

Automatyczne wyszukiwanie nie zawsze przyniesie oczekiwany rezultat. Konieczne może być przeprowadzenie ręcznego strojenia. Przykładowo jeśli telewizor Thomson nie odbiera kanałów, a Ty nie masz powodów, by przypuszczać, że jest z nim coś nie tak, prawdopodobnie musisz zagłębić się w ustawienia i wznowić skanowanie.

Co zrobić, jeśli telewizor nie wyszukuje kanałów z kablówki w UPC?

jak odkodować kanały w kablówce

Tak jak już zostało wspomniane, podczas konfiguracji telewizora zostanie Ci wyświetlony ekran z prośbą o podanie identyfikatora i częstotliwości sieci. Nie należy ignorować tego komunikatu. Podanie poprawnych danych gwarantuje bezproblemowe odnalezienie kanałów.

Każdy operator posiada indywidualne identyfikatory sieci (Network ID) i częstotliwości. Podpisując umowę z UPC, otrzymujesz wszystkie niezbędne parametry. W razie kłopotów w internecie łatwo znajdziesz tabelę z danymi dla wszystkich województw.

Jak ustawić kanały w telewizorze? Sortowanie programów

Lista programów, która ukaże się Twoim oczom po ukończeniu skanowania, może nie odpowiadać Twoim preferencjom. Jak zatem ustawić kanały w telewizorze, aby były „po kolei”? Ustawienia współczesnych smart TV pozwalają zarządzać ich położeniem. Możesz również usunąć kanały, których nie planujesz oglądać.

Aby ułatwić Ci zadanie, pokażę Ci teraz, jak ustawić kanały w telewizorze Samsung:

 1. Naciśnij na pilocie przycisk Strony domowej.
 2. Następnie wybierz Samsung TV Plus > Lista kanałów.
 3. Po wybraniu pozycji Kanał > Edytuj kanały możesz przenosić kanały i zmieniać ich numery.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Jeden komentarz

 1. Ewa
  21 marca 2023
  Reply

  Bardzo dziękuję za ten artykuł. Cos nacisnęłam i wszystkie kanały mi znikły dzięki podpowiedziom udało mi się przywrócić!!!!!!!!!!!!!!!
  Babcia Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *