Telewizor powystawowy z ekspozycji: czy warto kupić? Opinie, zalety i wady

Czy warto kupić telewizor powystawowy z ekspozycji? To pytanie zadaję sobie od dawna, gdyż taki zakup może być okazją do wejścia w posiadanie sprzętu taniego, a spełniającego wszystkie wymagania. Ceny nowych telewizorów wysokiej jakości, wyposażonych w najnowocześniejsze technologie spadają w związku ze stałym wprowadzaniem na rynek kolejnych modeli. Dziś już za trochę ponad 1000 zł możemy kupić naprawdę nowoczesny TV. A czy da się oszczędzić nawet kilkaset złotych wybierając telewizory z ekspozycji?

By poznać zalety i wady takiego rozwiązania zapoznałem się z dostępnymi opiniami. Były wśród nich zarówno pozytywne, jak i negatywne. Udało mi się wyciągnąć konkretne wnioski, którymi chętnie się z Tobą podzielę. Mam dla Ciebie kilka rad, które zarówno pomogą oszczędzić konkretna kwotę, jak i uchronią Cię przed rozczarowaniem. Podpowiem na co zwrócić uwagę wybierając telewizor powystawowy.

Na jakie ryzyko narażony jest towar z ekspozycji?

Sieci handlowe zajmujące się sprzedażą telewizorów wykorzystują je na ekspozycji jako mające przyciągać uwagę. Podczas prezentacji TV wyświetlane są na nich programy typu Demo, które mają za zadanie wydobyć z ekranu to, co najlepsze.

Demo to audycja o określonej długości, która na ogół zapisana jest na stałe w pamięci telewizora lub na zewnętrznym źródle, np. pendrive. Podczas jej wyświetlania obraz ustawiany jest na maksymalną jasność i podbicie kolorów, by wywrzeć na odbiorcy jak największe wrażenie. Często program połączony jest z wysokiej jakości dźwiękiem przestrzennym.

Telewizory stojące czasem kilka tygodni lub miesięcy wyświetlają często ciągle ten sam program. Ich matryce stale poddawane są presji. Wystawione są często na nieodpowiedzialne zachowanie niektórych klientów, a także kurz i inne zanieczyszczenia.

Zdarza się, że mogą wystąpić uszkodzenia związane z przemieszczaniem się osób wśród ekspozycji. Może to być lekkie zadrapanie, ale także choćby pęknięcie obudowy. Przez otwory wentylacyjne dostaje się do podzespołów elektronicznych duża ilość kurzu. Zjawisko to nie występuje w przypadku egzemplarzy przechowywanych w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu.wyprzedaż telewizorów powystawowych

Wyprzedaże telewizorów powystawowych

W związku z nadmiernym zużyciem TV z ekspozycji sieci handlowe często decydują się na ich sprzedaż w promocyjnej, obniżonej cenie. Ile możemy na tym zyskać? Przejrzałem oferty najpopularniejszych sklepów i z wyników moich poszukiwań wynika, że od 100 do nawet 1500 zł przy zakupie telewizora powystawowego.

Warto zatem poszukać interesującego Cię modelu. Co jednak, jeśli nie znajdziesz tego konkretnego, który bardzo chcesz kupić? Nie przejmuj się i poszukaj podobnego. Zapewne podczas podejmowania decyzji kierujesz się takimi parametrami, jak:

 • Wielkość matrycy
 • Rozdzielczość wyświetlanego obrazu
 • Dostępne technologie, w tym Smart TV i jego typ
 • Cena
 • Moc głośników

Jeśli przeglądasz dostępne w MediaMarkt czy MediaExpert modele z wyprzedaży, to poszukaj zbliżonego parametrami do tego, na który wcześniej się zdecydujesz. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz model tak podobny, że w praktyce nie znajdziesz żadnej istotnej różnicy.

Współczesne modele telewizorów występują w bardzo wielu odmianach, często różniących się nieznacznie parametrami. Może to dotyczyć na przykład dostępności opcji upłynniania obrazu czy podbicia dźwięku. To drugie nie będzie mieć znaczenia, jeśli zastosujesz soundbar lub zestaw dźwiękowy kina domowego.

Towar z ekspozycji a gwarancja

Czy egzemplarze TV powystawowych są dobrej jakości, nieuszkodzone i dostaniesz na taki sprzęt gwarancję? Jak pod tym względem zachowują się czołowi sprzedawcy? Zebrałem dla Ciebie najważniejsze informacje, które przedstawiam poniżej.

Weryfikacja przed wystawieniem telewizora powystawowego

Wszystkie egzemplarze są sprawdzane przez specjalistów w zakresie:

 • Jakości i stanu matrycy
 • Emitowanego dźwięku
 • Działania funkcji obsługiwanych przez wewnętrzną elektronikę
 • Uszkodzeń i otarć obudowy
 • Sprawności złączy kablowych oraz łączności bezprzewodowej

Dzięki temu są w dobrym stanie technicznym, a ewentualne uchybienia są jasno opisane w ofercie konkretnego TV. Wszystkie sprzedawane telewizory objęte są gwarancją producenta. Zatem w przypadku awarii przysługują Ci takie same prawa, jak przy zakupie całkowicie nowego sprzętu.

Możliwość zwrotu TV z ekspozycji

Wybrane sieci handlujące elektroniką przewidują możliwość zwrotu telewizora w ciągu określonego czasu (np. 30 dni od zakupu), jeśli coś wywoła Twoje wątpliwości. Dlatego jeśli np. po dwóch tygodniach okaże się, że matryca TV ma wypalone piksele – z łatwością skorzystasz ze swoich praw.

Konsument, czyli osoba prywatna może zwrócić towar zakupiony na odległość w terminie 30 dni. Osoba prawna, czyli niebędąca konsumentem (np. firma) może dokonać zwrotu w ciągu 7 dni od daty zakupu.
telewizory powystawowe gwarancja

W jakim stanie może być telewizor powystawowy?

Na pewno zastanawiasz się z czym możesz się spotkać, jeśli zdecydujesz się na zakup TV, który służył na ekspozycji przez wiele miesięcy. Zużycie czy uszkodzenia mogą być niewielkie lub nawet nie występować. Może być też tak, że chcąc oszczędzić znaczną sumę zakupisz towar z wyraźnymi, widocznymi wadami. Czego możesz się spodziewać?

Po przejrzeniu ofert największych sieci elektronicznych wyróżniłem trzy rodzaje ekspozycyjnych TV, które podzieliłem wg zużycia. Oto one.

Telewizory powystawowe jak nowe

W tej kategorii mieszczą się TV, po których nawet fachowiec nie pozna, że były używane na ekspozycji. Ich stan odpowiada nowym, dopiero co rozpakowanym z oryginalnego pudełka egzemplarzom. Posiadają pełne wyposażenie, jednak pudełko może być uszkodzone.

TV powystawowe w dobrym stanie

Takie telewizory mogą posiadać delikatne uszkodzenia takie, jak rysy czy zadrapania, a także przebarwienia. Nie wpływają one jednak na codzienne użytkowanie. TV mogą pochodzić z puli zwróconych lub być w przeszłości poddane naprawie w autoryzowanym serwisie. Co ważne – taki telewizor jest w pełni sprawny i posiada kompletne wyposażenie (pilot, kable itp.)

Telewizory z ekspozycji z wadami

To dość ryzykowna kategoria. Możemy trafić na egzemplarz z widocznymi uszkodzeniami. Co prawda będzie on spełniał podstawowe wymagania, jednak np. może nie działać jeden z dwóch głośników. Obudowa może posiadać wgniecenia lub odkształcenia. W każdym jednak wypadku wady będą dokładnie sfotografowane i opisane. Zatem najprawdopodobniej nic Cię nie zaskoczy, gdy podłączysz TV w swoim domu.

Sprzedawcy w trosce o dobro klientów oraz brak nieporozumień umieszczają szczegółowe opisy stanu urządzeń, często korzystając z kategoryzowania podobnego do tego, które przedstawiłem.

Telewizory powystawowe – zalety i wady

Czy warto kupić telewizor powystawowy? Według mnie jak najbardziej tak – jeśli spełnia on Twoje oczekiwania pod względem parametrów oraz stopnia zużycia/uszkodzeń. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet dużo ponad 1000 zł. To naprawdę sporo, a szukając TV z wystawy możesz znaleźć sprzęt, który służyć Ci będzie długie lata. A jak wyglądają opinie, które znalazłem?

Te, z którymi się zapoznałem doskonale wskazują na zalety i wady takiego rozwiązania. Zatem przytaczam je poniżej, by jak najlepiej przygotować Cię do podjęcia decyzji. Wśród zalet najczęściej wymieniane są:

 • Niska cena, czasem zniżka stanowi nawet połowę wartości nowego TV
 • Znikome zużycie matrycy
 • Uszkodzenia obudowy nie wpływają na codzienne użytkowanie telewizora
 • Rzadko zdarzają się usterki złączy fizycznych

Wśród wad rozwiązania najczęstsze to:

 • Możliwość trafienia na egzemplarz z ukrytymi wadami
 • Brak oryginalnego opakowania
Zdarza się, że TV otrzymamy bez oryginalnego opakowania, gdyż w trakcie, kiedy służył na ekspozycji zostało ono wyrzucone przez sklep z celu oszczędzania powierzchni magazynowej.

Telewizory powystawowe a opinie

telewizory powystawowe opinie
Przejdźmy do samych opinii. Wybrałem dla Ciebie te najciekawsze. Dowiesz się zatem jak oceniają zakup telewizora z ekspozycji osoby, które się na to zdecydowały.

Zapraszam do lektury:

Oszczędziłem prawie 700 zł na telewizorze, który wygląda i działa jakby nikt nigdy go nie wypakował z pudełka przede mną, a podobno był nawet serwisowany! W dodatku trafiłem na Samsunga, na którego polowałem od dawna!
Co prawda rysy z tyłu obudowy są dość widoczne, to ekran działa bez zarzutu już drugi miesiąc.
Mechanicznie bez zarzutu – mam podłączoną konsolę, dekoder TV-Sat oraz od czasu do czasu wpinam komputer w HDMI – wszystko działa.
Miała być duża oszczędność, a już po tygodniu telewizor przestał działać. Zaczęło się od dźwięku, godzinę później w ogóle się wyłączył. Na szczęście mogłam zwrócić go. Wezwałam kuriera i pieniądze dostałam szybko. Jednak nie wiem, czy jeszcze tak kupię jakiś TV.
Z początku przejmowałem się tymi kilkoma rysami na matrycy, jednak przekonywałem się, że oszczędzenie 500 zł było tego warte. Teraz właściwie już o nich nie pamiętam. Może kolejny TV też kupię z outletu.
Gdy obejrzałam TV przed zapłaceniem okazało się, że jedna z nóżek jest pęknięta. Nie było to napisane w specyfikacji. Na szczęście otrzymałam dodatkowe 50 zł zniżki.

Jaki wniosek wyciągam z tych opinii? Warto kupić telewizor powystawowy ze sprawdzonego, zaufanego źródła. Należy się jednak wcześniej zapoznać z jego stanem oraz wypytać dokładnie o warunki zwrotu. Nie bez znaczenia jest także dobór pasującego parametrami modelu, a nie wybór najkorzystniejszej cenowo opcji.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *