Tryb cichy w iPhone: jak wyciszyć i uruchomić tryb „nie przeszkadzać” w telefonie?

Zdarzają się momenty, w których głośny dźwięk smatfona jest czymś niepożądanym. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których sygnał dzwonka mógłby zaburzyć naszą koncentrację czy uwagę innych osób. Praktycznie każdy smartfon posiada możliwość szybkiego wyciszenia dźwięków, włącznie z: dzwonkiem, sygnałem SMS, budzikiem, powiadomieniami i wibracjami. Można tego przede wszystkim dokonać wchodząc w panel ustawień urządzenia.

Użytkownicy telefonów iPhone mają jeszcze bardziej ułatwione zadanie. W smartfonach z logiem nadgryzionego jabłka umieszczono bowiem dedykowany przycisk boczny, który służy do przełączania trybu cichego i głośnego.

Jak wyciszyć iPhone korzystając z różnych metod? Jak wyłączyć wibracje w telefonie marki Apple? Jak wykorzystać przycisk boczny iPhone? Wyjaśniam te kwestie w poniższej treści.

opcja-wyciszenia-dzwiekow-iphone

Jak wyciszyć iPhone’a za pomocą jednego kliknięcia?

Tryb cichy w iPhone, który aktywuje się za pomocą specjalnego przycisku bocznego, może pomóc wyjść z opresji w sytuacjach wymagających błyskawicznego ograniczenia dźwięków smartfona.

 W przypadku telefonów z innymi systemami operacyjnymi, np. Android, szybkie wyciszenie wszystkich dzwonków wymaga nieco bardziej skomplikowanego działania. 

Gdzie znajduje się ten przełącznik w urządzeniach od Apple’a? Przyciski w iPhone’ach różnią się położeniem i liczbą w zależności od modelu telefonu. Przykładowo, iPhone’y z serii X nie posiadają charakterystycznego przycisku położonego w centralnej pozycji tuż pod wyświetlaczem. Z kolei wersja 7 to popularny iPhone „z guzikiem” na środku, podobnie jak np. model 8 czy SE. Różne jest także położenie przycisków bocznych, znajdujących się niekiedy po prawej części lub na górze obudowy.

Niezmienne pozostają jednak trzy guziki po lewej stronie – i wszystkie dotyczą aspektu regulacji dźwięków w smartfonie.

Gdzie jest przycisk „nie przeszkadzać” w iPhone i do czego się przydaje?

Wyciszający przycisk w iPhone 7, 8, SE czy X znajduje się zawsze tuż nad pozycją dwóch guzików poziomu głośności. Jest to niewielki przycisk boczny, który reguluje zerojedynkowo ustawienie głośności. Może zostać przełączony w tryb aktywny lub nieaktywny.

 • Przełącznik dzwonka pozwala na wyciszenie wszystkich dźwięków i powiadomień.
 • Przełącznik w pozycji pomarańczowej oznacza, że telefon pozostaje w trybie cichym.
 • Tryb cichy oznacza, że wszystkie dźwięki i alerty zostają dezaktywowane czasowo – do momentu przełączenia guzika w drugą pozycję.
 • Wibracje, nawet w trybie cichym, pozostają domyślnie włączone.
 • W trybie cichym słychać także dźwięk budzika oraz połączenia od osób dodanych do wyjątków (ulubionych kontaktów).

Co zrobić, gdy przycisk wyciszania nie działa?

Przycisk wyciszania w telefonach marki Apple jest ruchomy, wobec czego jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne i awarie.

Zdarza się, że w trakcie wieloletniej eksploatacji przycisk ten ulegnie uszkodzeniu – wówczas możemy zlecić naprawę telefonu, najbezpieczniej w autoryzowanym serwisie Apple.

Zanim jednak zgłosimy telefon do naprawy, warto zastosować się do trzech kroków, które mogą odblokować przełącznik w sposób nieinwazyjny:

 1. Dokonaj demontażu wszelkich obudow, etui i szkieł ochronnych, które mogłyby blokować ruchomość przycisku.
 2. Wyczyść delikatnie miejsce dookoła przełącznika – być może zebrał się tam brud, który fizycznie blokuje przełączanie guzika.
 3. Sprawdź, czy inne przyciski działają. Jeśli problem pojawia się także w kontekście funkcjonowania regulacji głośności, to powodem takiego stanu rzeczy może być poważniejsza awaria.
Pamiętaj, że bez przełącznika wyciszania w iPhone da się w pełni funkcjonować.
Przycisk stanowi jedynie dodatkową funkcjonalność i pomoc dla użytkownika. Nie oznacza to jednak, że jego sprawność jest absolutnie wymagana. Jak zatem wyciszyć iPhone’a nieco innym sposobem?

regulacja-glosnosci-w-iphone

Regulacja dźwięku – jak zmienić głośność rozmowy?

Tuż pod przełącznikiem trybu wyciszenia znajdują się dwa guziki regulacji głośności urządzenia. Pierwszy z nich, położony wyżej, pozwala na zwiększanie poziomu dźwięków. Drugi, analogicznie, te sygnały redukuje.

Przy wciśnięciu jednego z dwóch przycisków regulujących pojawi się panel z podpisem „Dzwonek” w celu pełnego skonfigurowania dźwięków. Sytuacja ta nie nastąpi, gdy użytkownik np. korzysta z aplikacji czy ogląda film. Wówczas dźwięk zostanie dostosowany już po jednorazowym kliknięciu któregoś z przycisków.

Także podczas rozmowy następuje możliwość dostosowywania głośności za pomocą regulatorów umiejscowionych w lewej części obudowy. Jeśli rozmówca jest słabo słyszalny, wystarczy kliknąć kilkukrotnie górny guzik regulacyjny. Głośność rozmowy w iPhone redukujemy z kolei przyciskiem położonym najniżej.

Tryb skupienia, czyli konfiguracja opcji nie przeszkadzaj

Tryb skupienia to opcja dostępna bezpośrednio w panelu ustawień. Po jego wyświetleniu należy kliknąć opcję „Tryb skupienia”, aby przejść do interfejsu konfigurowania tej funkcji. Służy ona m.in. do wyciszenia wybranych połączeń, powiadomień i alertów.

Opcja „nie przeszkadzać” jest jedną z podstawowych funkcjonalności trybu skupienia. Po kliknięciu w jej nazwę użytkownik będzie mógł m.in.:

 • wybrać spersonalizowane powiadomienia, które nie będą wyciszone,
 • ustawić godziny, w których tryb nie przeszkadzać będzie nieaktywny,
 • włączyć w iPhone tryb nocny,
 • wybrać osoby, które znajdą się na liście wyjątków – połączenia od nich wciąż będą słyszalne dla użytkownika,
 • ustawić tryb powtórnego połączenia, który dezaktywuje wyciszenie, jeśli ktoś zadzwoni po raz drugi w krótkim odstępie czasowym.

Kiedy przydaje się tryb nie przeszkadzać?

Tryb skupienia i opcja nie przeszkadzać stanowi bardziej rozbudowaną opcję konfiguracji wyciszania smartfona, niż samo przestawienie przełącznika znajdującego się po lewej stronie obudowy. Aktywacja trybu nie przeszkadzać sygnalizowana jest ikonką półksiężyca widocznego w górnym pasku ekranu.

Czasami pojawiają się jednak komplikacje związane z auto-uruchomieniem funkcji. Co zatem zrobić, gdy tryb nie przeszkadzać włącza się sam? Przede wszystkim zweryfikuj, czy nie jest ustawiony harmonogram wyciszania. Powodem takiego stanu rzeczy może być także fakt, że istnieje możliwość automatycznego włączania się trybu nie przeszkadzać podczas jazdy samochodem. Jeśli chcemy dezaktywować taką funkcję, musimy ponownie wejść do ustawień i przestawić aktywację na tryb ręczny.

ustawienia-dzwiekow-smartfon-apple

Jak włączyć i skonfigurować wibracje w telefonie marki Apple?

Dokonuje się tego z poziomu ustawień. W zależności od modelu smartfona, należy przejść do panelu Dźwięki i haptyka lub Dźwięki (dla starszych urządzeń, niż iPhone 7). W polu Wibracje użytkownik będzie mógł dokonać wyboru, czy chce aktywować czy też aktywować wibracje:

 • w trybie dzwonka,
 • w trybie cichym.

Dodatkowo istnieje możliwość tworzenia spersonalizowanych wibracji, wyłączania haptyki w przypadku dotykania ekranu, czy kreowania własnych melodii wibracji.

Jak widać, posiadacze telefonów marki Apple mają bardzo dużo możliwości dotyczących dostosowywania dźwięków smartfona. Można zrobić to bardzo szybko, przełączając guzik w tryb wyciszenia, lub szczegółowo skonfigurować ustawienia dźwięku z poziomu panelu ustawień.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *