Tryb TTY to rozwiązanie, które zainteresuje osoby mające problem ze słuchem, lub mową. We wpisie wyjaśniam działanie teletekstu i pokazuję, jak włączyć go w telefonie komórkowym. Mam nadzieję, że razem uda nam się rozwiązać typowe problemy z konfiguracją smartfona.
Co to jest tryb TTY?
Tryb TTY (ang. teletypewriter) to usługa ułatwiająca komunikację osobom mającym problemy ze słuchem i mową. Przed rozpowszechnieniem internetu urządzenia TDD (ang. telecommunications device for the deaf) podłączone do sieci telefonicznej były jedynym sposobem na szybką wymianę wiadomości tekstowych dla tych osób. Obecnie szeroki wybór komunikatorów rozpoznających mowę na stałe zmienił przyzwyczajenia społeczności głuchych. Wiele smartfonów jest jednak nadal wyposażonych w standardowy tryb TTY.
Choć działanie trybu TTY przypomina odbieranie krótkich wiadomości typu SMS, jest to zupełnie inna usługa. Korzystając z teletekstu, możemy przeprowadzić rozmowę na żywo bez utraty połączenia z odbiorcą. W związku z tym, że komunikacja odbywa się przez sieć telefoniczną potrzebujemy wsparcia ze strony operatora.
Dostępność usługi TTY w Polsce
W Stanach Zjednoczonych Federalna Komisja Łączności wymusza na operatorach komórkowych wsparcie dla technologii wykorzystywanych przez osoby głuche. W 2016 roku zezwolono na wprowadzenie usługi RTT w miejsce nieco przestarzałej telefonii tekstowej. Osoby korzystające z technologii RTT mają gwarancję wstecznej kompatybilności z TTY.
W Polsce kwestia udogodnień dla osób niepełnosprawnych nie jest tak dokładnie uregulowana. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z 2014 roku wspomina jedynie dość ogólnie o konieczności zapewniania odpowiednich urządzeń końcowych. W przypadku osób słabosłyszących chodzi o wzmacniacz słuchawkowy i pętlę indukcyjną.
Osoby, które pragną skorzystać z usługi TTY na terenie Polski mogą mieć obecnie problem. Na stronach polskich operatorów komórkowych trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o telefonii tekstowej. Przed zaopatrzeniem się w urządzenie TTY warto skontaktować się z konsultantem.
Jak działa tryb TTY w telefonie komórkowym?
Choć tryb TTY ma swoje ograniczenia, można z niego korzystać na większości współczesnych telefonów komórkowych (Iphone, Samsung, Xiaomi, czy Sony). Jego obsługę przewidziano zarówno w systemie iOS, jak i na Androidzie. Zakup dodatkowego urządzenia TDD jest w dzisiejszych czasach wyłącznie opcjonalny.
Aby móc korzystać z TTY na smartfonie, konieczna jest zmiana kilku ustawień. Poniżej prezentuję Ci krótki przewodnik, który powinien ułatwić konfigurację. Jak się za chwilę przekonasz, tryb tekstowy występuje w czterech wariantach. W tym przypadku wybór zależy od tego, z jakimi kłopotami mierzysz się Ty, lub Twój rozmówca. Jeśli chcesz jednocześnie wysyłać wiadomości głosowe i tekstowe, to zainteresuj się trybem RTT.
Jak włączyć tryb TTY na Iphonie?
Z informacji zawartych na stronie Apple wynika, że połączenia RTT i TTY przeprowadzimy z niemal każdego nowego urządzenia tej firmy. Aplikacja do dzwonienia na Iphonie obsługuje oba protokoły programowo i nie wymaga podłączania dodatkowego sprzętu (iOS 10 lub nowszy, aplikacja FaceTime na iPadzie i Macu). Jeśli posiadasz urządzenie TTY, możesz je podłączyć za pomocą specjalnej przejściówki.
Wykonywanie połączeń tekstowych na urządzeniach Apple będzie możliwe po włączeniu trybu TTY, lub RTT. Aby go aktywować, należy wejść do Ustawień i wybrać kategorię Dostępność. Następnie w zależności od potrzeb zaznacz RTT/TTY programowe, lub TTY sprzętowe. W dalszej kolejności należy ustalić Numer przekazania, który chcesz wykorzystywać przy połączeniach. Pamiętaj, że możesz odbierać wszystkie połączenia w trybie RTT/TTY. Jeśli chcesz wysyłać tekst znak po znaku, zaznacz pole Wysyłaj natychmiast. Włączenie trybu tekstowego będzie sygnalizować ikona na górze ekranu.
Jak zatem dzwonić w trybie tekstowym? Po wpisaniu numeru do aplikacji Telefon należy wybrać pozycję Połączenie RTT/TTY. Po nawiązaniu komunikacji należy ponownie stuknąć w przycisk RTT/TTY. Wykonując połączenie tekstowe RTT, możesz zarówno wpisywać wiadomości, jak i nagrać dźwięki. Transkrypcje są dostępne także po zakończeniu rozmowy. Analogiczne zasady obowiązują przy odbiorze.
Jak włączyć tryb TTY na Androidzie?
Obecnie twórcy systemu Android zapewniają wsparcie zarówno dla protokołu RTT, jak i TTY. Aby skorzystać ze standardowego trybu tekstowego, możesz potrzebować dodatkowego urządzenia TTY. W przypadku jego braku przetestuj usługę przesyłania wiadomości w czasie rzeczywistym.
Aby włączyć tryb TTY na Androidzie, należy wejść w Ustawienia połączeń. Po odnalezieniu trybu teletekstowego można wybrać jedną z czterech opcji:
- TTY Full – obustronna komunikacja tekstowa jest polecana, gdy obaj rozmówcy mają problemy ze słuchem, lub mową. W trybie pełnym sygnał głosowy nie jest w ogóle przesyłany.
- TTY HCO (Hearing Carry Over) – tryb dedykowany osobom mającym problemy z mówieniem. Dzwoniący wpisuje wiadomości ręcznie, ale odpowiedzi przychodzą w formie głosowej.
- TTY VCO (Voice Carry Over) – tryb dla osób niesłyszących, które muszą otrzymywać wiadomości w formie tekstowej. W związku z tym, że dzwoniący nie ma kłopotów z mówieniem, odpowiedzi przekazuje głosowo.
- TTY Off – całkowicie wyłącza tryb TTY na smartfonie.
Jeśli zależy Ci zarówno na komunikacji głosowej, jak i tekstowej, idealnym rozwiązaniem będzie tryb RTT. Aby umożliwić wysyłanie SMSów w czasie rzeczywistym, należy zmodyfikować ustawienia. W tym celu wybierz odpowiednią opcję w Ustawieniach aplikacji Telefon. Po zainicjowaniu połączenia możesz zaprosić rozmówcę do komunikacji tekstowej. Przejście w tryb RTT może nastąpić także w trakcie trwania rozmowy.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz