VoLTE: co to jest, jak włączyć, lub wyłączyć i czy warto korzystać z usługi?

Z trudem rozpoznajesz głos rozmówcy podczas rozmowy telefonicznej? Okazuje się, że jest na to sposób. Technologia VoLTE jest w Polsce nie tylko coraz szerzej dostępna, ale też całkowicie darmowa. Jeśli posiadasz nowoczesny smartfon, warto pomyśleć o przesiadce z 3G. Z wpisu dowiesz się, co to jest VoLTE w telefonie i jak przeprowadzić niezbędną konfigurację. To jedynie kilka kroków, które dzieli Cię od wyższej jakości dźwięku podczas każdego kolejnego połączenia.

Co to jest VoLTE i jak działa ta usługa?

VoLTE (Voice over LTE) to usługa umożliwiająca prowadzenie rozmów telefonicznych z wykorzystaniem technologii LTE. Dotychczas połączenia głosowe były wykonywane przez sieć 2G i 3G, a technologia LTE/4G służyła głównie do transferu danych. Obecnie aby poprawić jakość przesyłanego dźwięku, coraz więcej osób przełącza się na VoLTE.

Co więcej wiadomo o VoLTE? To standard rozwijany od 2012 roku, który coraz częściej wypiera starsze technologie takie jak 2G i 3G. Tak naprawdę w Polsce proces przełączania na LTE już trwa. Technologia 4G jest nie tylko znacznie oszczędniejsza, ale i pojemniejsza. W porównaniu z 3G przez VoLTE można przesłać do 3 razy więcej danych, a z 2G – aż do 6 razy więcej.

Technologia VoLTE to następczyni usługi HD Voice znanej z sieci 3G. Aby móc z niej korzystać, musisz posiadać smartfon z oprogramowaniem do jej obsługi. Jednak nawet najnowszy telefon nie zapewni Ci idealnej jakości dźwięku, jeśli Twój operator nie posiada odpowiedniej infrastruktury. Obecnie jednak większość polskich operatorów udostępnia VoLTE bez pobierania dodatkowych opłat.

Czy warto włączyć VoLTE w telefonie?

połączenia VoLTEJak wspomniałem na wstępie technologia LTE niesie za sobą spore oszczędności po stronie operatorów, dlatego wielu z nich myśli już o całkowitym wyłączeniu sieci 3G. Większa pojemność kanału i prędkość transmisji danych to jednak cechy, które powinny zwrócić także Twoją uwagę. Jeśli zdarza Ci się doświadczać złej jakości połączeń głosowych, warto rozważyć przejście na VoLTE już dziś.

Poniżej zebrałem 6 powodów, które pokazują jasno, że nie należy zwlekać:

 •  zdecydowanie wyższa jakość dźwięku  – usługa VoLTE działa w oparciu o kodek EVS, który idealnie odtwarza głos rozmówcy i usuwa szumy.
 •  znacznie krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie rozmowy  – od wybrania numeru do rozpoczęcia połączenia może minąć tylko 2 s. W przypadku starszych technologii opóźnienie jest większe i może wynieść nawet 8 s.
 •  podczas prowadzenia rozmowy można korzystać z internetu mobilnego w pełnej prędkości  – nie ma potrzeby przełączania się pomiędzy 3G i LTE, ponieważ dźwięk i dane są przesyłane tą samą siecią.
 •  brak dodatkowych opłat za korzystanie z usługi  – polscy operatorzy coraz chętniej oferują usługę VoLTE. Za rozmowę płacisz zgodnie z obowiązującym Cię cennikiem. Nie musisz włączać transferu danych.
 •  prosta konfiguracja niewymagająca instalowania dodatkowych aplikacji  – korzystanie z VoLTE jest korzystne dla Twojej baterii. W tle nie musi być uruchomiona żadna dodatkowa aplikacja.
 •  większość nowych telefonów posiada już funkcję VoLTE  – prawdopodobnie posiadasz już w domu urządzenie zgodne z najnowszym standardem do prowadzenia rozmów.
 •  operatorzy zapewniają, że sygnał LTE doskonale przenika przez ściany budynków  – sygnał przesyłany przez 4G jest silniejszy i zapewnia lepsze pokrycie.

Choć większość polskich operatorów komórkowych podjęła prace nad VoLTE już kilka lat temu, usługa wymaga jeszcze wielu udoskonaleń. Na stronach telekomów można znaleźć listy kompatybilnych urządzeń. Nie każdy telefon z VoLTE został już przetestowany, więc lepiej być ostrożnym.

Jak włączyć VoLTE na telefonie? 4 niezbędne kroki

usługa VoLTEAby móc nawiązywać połączenia VoLTE, należy wcześniej przeprowadzić aktywację tej usługi. Nie jest ona trudna, ale oczywiście są pewne niuanse, o których warto pamiętać. Niedopowiedzenia nie kończą się najlepiej, dlatego teraz opowiem Ci dokładnie, co musisz zrobić, aby zacząć korzystać z VoLTE.

 •  Po pierwsze upewnij się, że posiadasz telefon z funkcją VoLTE, który jest kompatybilny z Twoją siecią.  Informacje o wspieranych urządzeniach znajdują się na stronach operatorów. W przypadku starszych urządzeń może być konieczna aktualizacja oprogramowania.
 •  Aby korzystać z sieci LTE, nie wystarczy tylko znaleźć się w jej zasięgu. Potrzebujesz nowoczesnej karty USIM.  Jeśli posiadasz starszy model, należy dokonać darmowej wymiany. W tym celu najlepiej udać się do salonu.
 •  Upewnij się, czy usługa VoLTE jest świadczona dla Twojego planu taryfowego. O ile to konieczne, zleć jej aktywację.  Jeśli jesteś właścicielem firmy, mogą Cię obowiązywać inne warunki niż klientów indywidualnych. Pamiętaj, że niektóre usługi (np. Multi SIM w Plusie) mogą kolidować z VoLTE.
 •  Ostatnim krokiem jest włączenie VoLTE w ustawieniach telefonu.  Po zmianie stanu przełącznika podczas połączeń na pasku powiadomień będzie pojawiać się ikona VoLTE. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy jesteś w zasięgu 4G.

Wiele osób zastanawia się, co się stanie, jeśli w trakcie trwania połączenia wyjdzie poza zasięg sieci LTE/4G. W takiej sytuacji następuje automatyczne przełączenie do 2G lub 3G, zauważysz tylko spadek jakości dźwięku.

Jak włączyć i wyłączyć połączenia VoLTE w sieciach Orange, Play, Plus i T-Mobile?

co to jest VoLTEJak w 2021 roku włączyć VoLTE u operatorów z wielkiej czwórki? Okazuje się, że nie w każdym przypadku jest to konieczne. Część operatorów wyszła z założenia, że taka usługa powinna być domyślnie aktywna:

 •  Plus  – aktywacja jest automatyczna dla wszystkich abonentów sieci. Jeśli z jakichś powodów VoLTE nie działa, należy wysłać SMSa o treści WlaczVoLTE na numer 2601, lub zadzwonić do Działu Obsługi Klienta. Klienci ofert na kartę są proszeni o wpisanie kodu *101*11*1317#.
 •  T-Mobile  – z VoLTE mogą obecnie korzystać wszyscy klienci indywidualni T-Mobile i Heyah (abonament i oferty na kartę). Aby aktywować usługę, należy przesłać SMSa o treści TAK na numer 80 535. Oprócz VoLTE, zostanie uruchomiona technologia VoWIFI.
 •  Play  – funkcjonalność VoLTE jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Operator nie wymaga u siebie dodatkowej aktywacji. Przypomina jedynie o konieczności aktualizacji oprogramowania.
 •  Orange  – z informacji na stronie operatora wynika, że dodatkowa aktywacja nie jest potrzebna. Wystarczy posiadać telefon z aktualnym oprogramowaniem wspierającym VoLTE i nie mieć włączonej żadnej usługi wykluczającej (np. Orange Ekstra Numer).

Zlecenie aktywacji VoLTE nie oznacza automatycznie włączenia usługi. T-Mobile zastrzega sobie, że realizacja tego zadania może potrwać nawet 72 godziny. Brak natychmiastowego potwierdzenia na przykład w formie SMSa nie oznacza problemów.

Jeśli z jakichś powodów zastanawiasz się, jak wyłączyć VoLTE, to wystarczy po prostu dezaktywować tę opcję w telefonie. Zgłaszanie tej sprawy operatorowi mija się z celem, gdyż i tak nie jest pobierana żadna opłata.

Jak uruchomić VoLTE w systemach Android i iOS?

VoLTE w telefonieTak jak wspomniałem, oprócz aktywacji usługi VoLTE w systemach operatora, jest konieczne jej włączenie w telefonie. Etap ten nie jest zbyt skomplikowany, gdyż sprowadza się do zmiany stanu jednego przełącznika. Problemem może być jednak jego znalezienie, dlatego przygotowałem dla Ciebie ten krótki tutorial.

Niezależnie od systemu przed rozpoczęciem konfiguracji warto przeprowadzić aktualizację oprogramowania. Usługa VoLTE może nie zadziałać na starym sofcie.

Aktywacja VoLTE w systemie Android

Aby włączyć VoLTE w smartfonach z systemem Android, należy wejść w ustawienia systemowe. Następnie należy wybrać kolejno kategorie: Sieć i internet, Sieć komórkowa i Zaawansowane (tylko w Android 9). Preferowanym typem sieci powinna być 4G (zallub ecana)/3G/GSM. Obok opcji Włącz VoLTE powinien znajdować się przełącznik, należy w niego stuknąć.

Powyższa instrukcja dotyczy systemu Android w wersjach 9, 10 i 11. Jeśli pozycja Włącz VoLTE jest niedostępna, należy skontaktować się z operatorem.

Aktywacja, lub dezaktywacja VoLTE w systemie iOS

Aby włączyć lub wyłączyć funkcję VoLTE w Iphone’ie, należy otworzyć aplikację Ustawienia. Następnie należy wybrać kategorię Sieć komórkowa i przejść kolejno do sekcji: Opcje danych komórkowych i Włącz LTE. Z listy dostępnych opcji zaznacz pozycję Głosowy i danych. Po włączeniu VoLTE na pasku powiadomień tuż przy nazwie sieci pojawi się ikona LTE.

Firma Apple zachęca do aktywacji połączeń przez WIFI. W przypadku słabego sygnału sieci komórkowej, rozmowa telefoniczna mogłaby być kontynuowana przez internet.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Jeden komentarz

 1. Andrzej
  28 września 2022
  Reply

  Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem komentarz dotyczący Vo LTE, tym większym, że napisany jest doprawdy językiem jasnym i zrozumiałym nawet dla użytkownika starszego pokolenia.
  Dlatego bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam panie Pawle!
  Z poważaniem.
  Andrzej Wiejak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *