WiFi calling: co to jest i jak działają połączenia przez internet? Jak je włączyć?

Koniec XX oraz początek XXI wieku to czas, który mija pod szyldem bezwzględnego rozwoju technologicznego. Kiedy w latach 90- tych ubiegłego wieku w domach zaczęły pojawiać się telefony mobilne, niewiele osób sądziło, że kilka lat później, za ich pośrednictwem, będzie można zrobić właściwie wszystko, a zasięg sieci komórkowej będzie niemalże w każdym miejscu na ziemi. Niewiele osób również spodziewało się powszechnego dostępu do Internetu i wykorzystania go do rozmów za pośrednictwem WiFi Calling.

Największe problemy związane z telefonią komórkową

Przeciętny użytkownik telefonów nie dostrzega wielu problemów związanych ze swoim urządzeniem czy siecią komórkową. Niestety, pojawiają się one w pewnych okolicznościach. Wielu z nas, wielokrotnie znalazło się w sytuacji, kiedy będąc poza miastem, wykonanie połączenia czy skorzystanie z Internetu nie było możliwe z uwagi na brak zasięgu. Zapewne, innym problemem było żmudne wybieranie odpowiedniego operatora oraz wysokie rachunki związane z rozmowami z rodziną, które przychodziły po powrocie z zagranicznych wakacji.

O ile na wiele tego typu niedogodności, jak np. szybko rozładowująca się bateria, znaleziono rozwiązanie, to we wskazanym zakresie jesteśmy zmuszeni (na obecną chwilę) pogodzić się z rzeczywistością. Pewnym usprawnieniem jest jednak opcja, która na naszym rynku oferowana jest stosunkowo od niedawna, czyli Wi-Fi Calling.

Co to jest Wi-Fi Calling?

co toZapewne, wielu użytkowników telefonów zastanawia się, czym jest Wi-Fi Calling oraz czy warto z niego skorzystać.

W prostym tłumaczeniu, jest to możliwość wykonywania połączeń, które nie są obsługiwane przez standardową sieć, a jedynie za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego. Główną zaletą rozmowy przez Internet jest to, że w sytuacji, kiedy na naszym telefonie wskaźnik zasięgu znika, możliwe jest połączenie z zewnętrzną siecią internetową, która jest dostępna niemalże wszędzie i wykonanie połączenia.

Sprytny sposób na oszczędności

Aktywacja tej usługi jest również atrakcyjna z uwagi na fakt ograniczenia kosztów rozmów oraz powszechną dostępność aplikacji obsługujących połączenia przez Wi – Fi. Standardowe usługi telekomunikacyjne z najbardziej oddalonymi krajami świata, jak np. Stany Zjednoczone, Australia czy Azja, pociągają za sobą duże koszty. Rozmowy przez sieć są idealną alternatywą w tym zakresie. Korzystając z nich w kraju zwykle nie ponosimy żadnych kosztów. Natomiast, jeśli chcemy wyprowadzić rozmowę poza granice Polski, wiąże się to z wydatkiem kilku do kilkudziesięciu groszy, w zależności od indywidualnego planu taryfowego operatora, z usług którego korzystamy.

Nie tylko fonia, ale i wizja

Obecnie, wielu dostawców oferuje również połączenia umożliwiające przekazywanie obrazu za pośrednictwem sieci internetowej w ramach Wi-Fi Calling. Pozwala to czerpać jeszcze większą przyjemność i stwarza nowe możliwości. Również, operatorzy coraz częściej odchodzą od standardowej wersji usług komórkowych, związanych z połączeniami telefonicznymi czy SMS- ami, na rzecz jednej, zintegrowanej aplikacji łączącej, obsługującej użytkownika za pośrednictwem Internetu.

Jak korzystać z WiFi Calling?

Aby korzystać z opcji rozmów przez WiFi, nie jest konieczne podejmowanie skomplikowanych kroków. Na pierwszy plan wysuwa się zaplecze techniczne, które musimy sobie zagwarantować. Nie każdy bowiem smartfon obsługuje tę funkcję.

 • Sieci komórkowe, posiadające w swojej ofercie rozmowy za pośrednictwem Internetu, proponują swoim Klientom specjalne modele telefonów z Wi-Fi Calling. Częstokroć, charakteryzują się one dużo lepszą baterią oraz wyświetlaczem. Dużym plusem jest to, że są  wspierane zarówno przez system iOS, jak i Android . Zatem, sympatycy obu platform mogą z niego korzystać.
 • Kolejnym elementem jest posiadanie odpowiedniej aplikacji obsługującej połączenia przez Wi-Fi. Jeśli zdecydujemy się na zakup dedykowanego planu taryfowego, nasze urządzenie będzie już posiadać wgrany stosowny program. Możliwe jest także skorzystanie ze sklepu z aplikacjami, jednak konieczne jest posłużenie się w tym aspekcie pewnym krytycyzmem. Pamiętajmy bowiem, że są one w większości przypadków prywatnymi tworami, nietestowanymi przez programistów. Instalując je w telefonie, jednocześnie udzielamy do nich dostępu osobom z zewnątrz.
 • Innym, istotnym aspektem jest to, że połączenia przez Wi-Fi są obustronne. Oznacza to, że aby móc w pełni z nich korzystać, zarówno osoba dzwoniąca, jak i odbierająca połączenie musi być wyposażona w telefon obsługujący tę funkcję. Obecnie, stanowi to coraz mniejszy problem, gdyż większość oferowanych urządzeń posiada to w standardzie
 • Wi-Fi Calling nie obędzie się także bez połączenia z Internetem. Nie ma tu jednak konkretnych wymagań w zakresie rodzaju sieci czy też pochodzenia. Może być to zarówno otwarta, jak i prywatna sieć, a nawet inny telefon komórkowy działający jako hotspot.

Nie zapomnij o aktywacji!

W przypadku niektórych sieci, samo posiadanie odpowiedniego aparatu oraz aplikacji nie wystarczy – konieczna jest aktywacja usługi. Nie jest ona jednak skomplikowana i nie wymaga zakładania konta na dodatkowych witrynach.

Jak zatem ją włączyć?

 1. Pierwszą możliwością jest jej uruchomienie w punkcie obsługi klienta operatora w trakcie kupowania abonamentu. Pracownik przedstawi nam wówczas wszelkie kwestie techniczne z tym związane, a nawet dokona testowego połączenia.
 2. Alternatywą jest kontakt telefoniczny z BOK operatora, co pozwoli na aktywację bez wychodzenia z domu. Analogicznie, niektóre firmy umożliwiają również uruchomienie usługi poprzez wiadomość SMS o odpowiedniej treści.

Co, jeśli usługa nie spełni naszych oczekiwań lub zwyczajnie nie będzie nam potrzebna? Jak ją wyłączyć? Właściwie, nie jest konieczne, aby to robić.

Jeśli nie korzystamy w połączeń przez Wi- Fi, zwykle nie są nam naliczane żadne dodatkowe koszty związane np. z posiadaniem aplikacji na telefonie. Użytkownicy, którzy wolą jednak czuć się pewnie, mogą skontaktować się ze swoim operatorem telefonicznie i poprosić o dezaktywację usługi. Przebiega to bardzo sprawnie i, oczywiście, jest bezpłatne.

Zalety Wi-Fi Calling

 • Niezależność od zasięgu operatora. Nie jest konieczne, by wybierając dostawcę usług komunikacyjnych, sugerować się mapą jego zasięgu.
 • Dostępność połączeń właściwie w każdym miejscu, w którym znajduje się sieć Wi-Fi. Jak jednak dobrze wiemy, obecnie funkcjonuje ona na całym świecie.
 • Niskie koszty rozmów telefonicznych, a nawet ich brak, w przypadku połączeń krajowych. Jest to istotne głównie, jeśli wykonujemy dużo rozmów. Usługa ta może zainteresować również przedsiębiorców posiadających pracowników z telefonami służbowymi.
 • Brak programów lojalnościowych i dodatkowych kosztów usługi. To ważny aspekt opcji dzwonienia przez Wi-Fi. Aktywacja oraz dezaktywacja usługi przeważnie nie pociąga za sobą kosztów, a jeśli nie chcemy z niej korzystać, nasz plan taryfowy funkcjonuje jak normalny abonament.
 • Bardzo dobrze rozwinięte zaplecze techniczne. Plusem jest to, że usługa Wi-Fi Calling nie jest dedykowana jedynie dla jednej platformy. Zwolennicy iOS i Android znajdą dla siebie idealne urządzenie. Również, proponowane modele telefonów charakteryzują się ciekawą stylizacją oraz funkcjami na najwyższym poziomie.
 • Jakość połączeń niezależna od zasięgu. Wiele razy jest tak, że pomimo możliwości połączenia się, słabo słyszymy rozmówcę, co powoduje, że dalsza rozmowa nie jest komfortowa. Skorzystanie z usługi Wi-Fi Calling niweluje tego typu zakłócenia. Połączenie jest kierowane przez stabilną sieć internetową, a głos jest wychwytywany i wzmacniany dzięki aplikacji, która jednocześnie wycisza dźwięki otoczenia.
 • Niezależność od Roamingu. Pytanie o aktywację tej usługi zadaje sobie właściwie każdy, kto wyjeżdża poza granice Polski. W razie zaniechania, konieczne jest poświęcenie sporej ilości czasu na rozmowę z konsultantem telefonicznym. Wi-Fi Calling nie wymaga takich czynności. Sieć internetowa, z którą się łączymy, nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymagań, a w ostateczności może ona pochodzić nawet od innego telefonu.

Opinie użytkowników Wi-Fi Calling

opinie o WiFi callingW sieci można znaleźć liczne opinie osób aktywnie korzystających z Wi-Fi Calling. Pojawiają się na forach internetowych, czy też blogach o technologii.

Co w nich znajdziemy?

Jeden z użytkowników prowadzi firmę handlową i zatrudnia kilku sprzedawców. Wiele razy skarżyli oni się na to, że będąc u Klienta, którego siedziba oddalona jest od miast, nie mogą wykonywać połączeń, chociażby do innych pracowników. Wi-Fi Calling zaproponował doradca u operatora. Koszty były znikome, więc postanowiono aktywować „na próbę”. Okazuję się, że od tej decyzji wszystko się zmieniło – dobry telefon, mniejsze rachunki, a dzwoniąc do pracowników już nie ma komunikatu pt. „abonent jest niedostępny”.
Pewna para od dłuższego czasu planowała przeprowadzkę poza miasto, co umożliwiła im praca zdalna. Problem pojawił się jednak z zasięgiem sieci komórkowej. Był znikomy, a jeśli udało się połączyć, to i tak niewiele było słychać. Zakup różnego rodzaju „polepszaczy” nie pomagał. Decyzja o WiFi Calling była spontaniczna. Ona korzysta z aplikacji na iOS, a on na Androidzie. Rezultat określają jako „pełne zadowolenie”.
Po zakupie telefonu dla dziecka problem pojawił się z zasięgiem w drodze ze szkoły do domu. Brak informacji nie był komfortowy, zwłaszcza w nieprzewidzianych sytuacjach. Decyzja o Wi-Fi Calling została podjęta z uwagi na bezpieczeństwo syna. Rozwiązanie zdało egzamin na przysłowiową „piątkę”.
 • Zapewne, Wi-Fi Calling jest „technologią jutra”, która usprawni dokonywanie połączeń. Wielu entuzjastów tego rozwiązania uważa, że w przyszłości będzie to jedyna opcja umożliwiająca komunikację, biorąc pod uwagę prędkość rozwijania się sieci internetowej.
 • Sceptycy, natomiast, wskazują na niebezpieczeństwo, jakie płynie w związku z łączeniem się, z wielokrotnie niezabezpieczonymi w odpowiedni sposób, otwartymi sieciami.

Analizując poszczególne głosy można przyznać rację zarówno jednym, jak i drugim. Zatem, ważne w takiej sytuacji są opinie płynące stricte od użytkowników tej usługi. Wydają się być one pozytywne i zdecydowanie sugerujące chęć rozwoju technologii internetowych połączeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podążała ona w kierunku dalszej ekspansji zastępując stopniowo znane wszystkim usługi telekomunikacyjne.

Najnowsze wpisy

Paweł z Satelitarne Cyfrowe Opublikowane przez:

Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a jednocześnie wielki fan nowych technologii i poszukiwacz dobrych ofert. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *