WiFi Direct: co to jest, jak działa i jak się połączyć i korzystać z technologii?

Pomimo rosnących możliwości w zakresie komunikacji pomiędzy naszymi urządzeniami, wciąż poszukujemy coraz bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Niewątpliwie zasługującą na uwagę metodą bezprzewodowego tworzenia sieci domowej jest WiFi Direct.

  • Czym dokładnie jest standard i na czym polega jego rewolucyjność?
  • Czego będziemy potrzebowali, żeby z niego korzystać?
  • W jaki sposób możemy skonfigurować nasze urządzenia pod jego kątem?

Ten wpis odpowie Ci na wszystkie pytania związane z łączeniem urządzeń za pośrednictwem Wi-Fi.

łączenie urządzeń

WiFi direct, czyli co?

Wi-Fi direct jest technologią, która umożliwia nam sprawne przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, wyposażonymi w odpowiedni moduł. Dzięki niej bez przeszkód podzielimy się z naszymi domownikami nawet najbardziej obszernymi plikami w bezpieczny sposób.

Paradoksalnie, Wi Fi direct nie wymaga łączności z internetem – do przekazywania danych w usłudze wykorzystujemy co prawda częstotliwości WiFi, jednak dostają się one do naszego urządzenia bezpośrednio (z pominięciem routera, tak jak ma to miejsce przy „klasycznym” użyciu). Eliminuje to konieczność dzielenia dużych plików na części czy stosowania dodatkowo płatnych usług, umożliwiających przechowywanie większych ilości danych w chmurze.

Do czego może się przydać WiFi direct?

Ten sposób łączności to jednak nie tylko możliwość przesyłania plików z większą prędkością. WiFi direct umożliwia nam także między innymi:

  • Obsługę funkcji Screen Mirroring, dzięki której możemy przenieść obraz ze smartfona na ekran komputera lub telewizora
  • Bezprzewodowe podłączenie konsoli ze Smart TV (standard obsługują m.in. Xbox ONE oraz Playstation 4)
  • Zdalne korzystanie z konsoli na komputerze
  • Bezprzewodowe połączenie z urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak drukarka, skaner czy głośniki
  • Możliwość udostępniania internetu pozostałym użytkownikom Twojej sieci

Jak połączyć urządzenia przez WiFi direct? Instrukcja

łączenie urządzeńKonfiguracja usługi jest bardzo intuicyjna i przypomina łączenie się ze standardowym modułem WiFi lub bluetooth. Warto wiedzieć, że większość smartfonów, skonstruowanych po 2011 roku posiada wbudowaną fabrycznie funkcję WiFi direct – nie będziemy potrzebowali żadnego dodatkowego oprogramowania, żeby z niej skorzystać.

A oto instrukcja konfiguracji naszych urządzeń:

  1. Uruchamiamy menu WiFi w naszym smartfonie
  2. Wybieramy opcję WiFi Direct (powinniśmy ją zobaczyć u góry ekranu). W tym samym momencie uruchamiamy ją również w urządzeniu, z którym chcemy się połączyć
  3. Wyszukujemy smartfona lub komputer, do którego będziemy przekazywać dane
  4. Żeby przesłać plik za pomocą omawianej funkcji w systemie Android przechodzimy do eksploratora mediów i po odnalezieniu zdjęcia, filmu lub materiału dźwiękowego wybieramy opcję wyślij, a następnie WiFi direct. Proces rozpocznie się automatycznie.

Jak widzimy – funkcją tą możemy posługiwać się w sposób analogiczny do znanego nam wszystkim modułu Bluetooth. Różnica pomiędzy nimi polega jednak na znacznie większych możliwościach łączności poprzez WiFi. Korzystając z niej możemy połączyć ze sobą urządzenia, znajdujące się w odległości do 10 metrów i osiągać transfer przesyłu plików do 250 MB/s.

WiFi direct w telewizorach – jak przeprowadzić konfigurację?

Jako że wielu użytkowników spotyka się z tytułową funkcją w telewizorach i zastanawia się, jak wykorzystać jej możliwości, poświęcę jej kilka słów. Jest to bardzo proste, a dla przykładu posłużę się marką Sony. Pamiętaj jednak, że sposób postępowania będzie zbliżony także w przypadku odbiorników innych firm.

Żeby włączyć nasz telewizor marki Sony do sieci WiFi direct, postępujemy według poniższej instrukcji:

  1. Na pilocie wciskamy przycisk home, a w wyświetlonym menu przechodzimy do sekcji applications
  2. Wybieramy tryb WiFi direct
  3. Wyszukujemy w panelu urządzenie, które chcemy połączyć zdalnie z telewizorem

Wyposażone w obsługę modułu telewizory są w stanie wyświetlać obraz nawet na 5 urządzeniach jednocześnie! Możliwości, jakie daje nam korzystanie z funkcji WiFi direct są bardzo szerokie. Niezależnie od tego, czy chcemy rzutować obraz z telewizora na telefonie lub komputerze czy też wykonać operację odwrotną, zrobimy to bez najmniejszego problemu. Wysoka przepustowość umożliwi nam osiągnięcie wysokiej płynności przekazywanego obrazu, która byłaby nieosiągalna w przypadku korzystania z innych metod strumieniowania treści.

AirDrop – ułatwienie komunikacyjne od Apple

funkcja AirDropPosiadacze urządzeń z logo nadgryzionego jabłuszka nie będą w kwestii strumieniowego przesyłania danych w żaden sposób stratni. Te z nich, które funkcjonują przynajmniej w oparciu o systemy operacyjne iOS7, iPadOS 13 lub OS X 10.10, posiadają wbudowaną funkcję AirDrop. Sposób przesyłania plików pomiędzy urządzeniami jest przy jej użyciu podobnie prosty i intuicyjny jak w przypadku omawianych wcześniej rozwiązań.

Jak prawidłowo skonfigurować usługę?

  1. Upewniamy się, że we wszystkich urządzeniach, które chcemy umieścić w naszej sieci, włączone zostały funkcje bluetooth i WiFi. Airdrop do poprawnego działania używa obu technologii.
  2. Wyszukujemy w urządzeniu aplikację AirDrop i logujemy się do niej przy użyciu swojego Apple ID.
  3. Otwieramy plik, który chcemy przesłać pomiędzy uczestnikami sieci i wybieramy opcję wyślij, a następnie udostępnij w AirDrop.
  4. Żeby umożliwić innym przesyłanie do nas plików za pośrednictwem usługi, przechodzimy do centrum sterowania, stukamy w ikonkę aplikacji i wybieramy zakres osób, do których chcemy otrzymywać pliki.

    Możemy zdecydować, że danymi w AirDrop będą mogły się z nami dzielić tylko osoby, figurujące w naszej książce telefonicznej lub umożliwić przesyłanie każdemu użytkownikowi urządzeń Apple w pobliżu. Oczywiście przed rozpoczęciem każdego transferu ujrzymy okno dialogowe, w którym będą dostępne opcję „zaakceptuj”, lub „odrzuć”.

Powyższy poradnik odnosi się do iPhone’a oraz iPada – jak jednak będzie przebiegać konfiguracja w przypadku Maca?

Uruchamianie funkcji AirDrop w Macu

Żeby uruchomić przesył danych WiFi w komputerze z systemem OS X, postępujemy według poniższej instrukcji:

  1. W górnym pasku wybieramy menu idź, a następnie klikamy AirDrop
  2. W wyświetlonym oknie – analogicznie do wersji mobilnej – możemy wybrać, dla kogo chcemy pozostać widoczni w ramach usługi.
  3. Po dokonaniu konfiguracji w polu naszego zasięgu zobaczymy dostępne urządzenia. Żeby przesłać plik do wybranego użytkownika, wystarczy że przeciągniemy go np. z pulpitu na jego avatar.

Najczęściej spotykane problemy z WiFi direct

problemy z wifi directJako że przesyłanie danych przez WiFi jest usługą, funkcjonującą w świecie elektroniki od niedawna, pewne trudności w jej obsłudze są naturalną koleją rzeczy.

Żeby upewnić się, że działanie WiFi direct nie będzie w żaden sposób zakłócone, zastosuj się do poniższych zasad:

  1. Sprawdź, czy w okolicy obsługiwanych przez sieć urządzeń znajdują się sprzęty, emitujące fale o częstotliwościach mogących zakłócać sygnał. Może to być między innymi router, kuchenka mikrofalowa, telewizory starszego typu czy odbiorniki radiowe.
  2. W sytuacji, w której nagle utracisz łączność WiFi direct, przeprowadź ponowną konfigurację sieci. Możesz to zrobić usuwając dane urządzenia z menu połączeń i łącząc je ponownie
  3. Jeśli masz taką możliwość, uruchom w smartfonie dodatkowo częstotliwość WiFi 5Ghz. Dobrym pomysłem może być też zmiana ustawień routera, jeśli łączysz się z lokalną siecią za jego pośrednictwem. To usprawnienie pozwoli Ci zwiększyć prędkość przesyłu danych oraz spowoduje, że łączność pomiędzy urządzeniami będzie mniej zakłócona przez inne sprzęty, funkcjonujące na popularnym paśmie 2,4 Ghz.

To już wszystkie informacje, dotyczące połączenia WiFi direct. Z pomocą mojego poradnika będziesz w stanie uruchomić zdalną transmisję danych w każdym rodzaju urządzenia – niezależnie od jego rodzaju czy systemu operacyjnego.

Pamiętaj jednak, że do konfiguracji sieci będziesz potrzebować smartfona lub innego źródła danych, obsługującego technologię WiFi direct. Jeśli opcja nie jest widoczna w ustawieniach Twojego urządzenia – istnieje prawdopodobieństwo, że nie obsługuje ono modułu.

Życzę sprawnego transferu! 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *