Wolny, słaby internet w telefonie: dlaczego wifi, lub sieć komórkowa jest spowolniona i jak można przyśpieszyć działanie?

Wolny internet w telefonie potrafi zepsuć dzień. Próbujesz zrobić ważny przelew, a połączenie ciągle się zrywa. Jeszcze przed momentem wszystko działało normalnie, teraz z trudem sprawdzasz pocztę. W artykule zastanowimy się, co może spowalniać internet i jakie istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Przyczyny słabego internetu w telefonie

Przyczyn spowolnionego internetu może być wiele. Nie wszystkie da się wyeliminować. Niektóre są od nas zupełnie niezależne. Aby oszczędzić sobie nerwów, warto być jednak świadomym ich obecności.

– Przeciążenie serwera aplikacji

Może się zdarzyć, że przeciążeniu lub awarii uległ serwer aplikacji. Jeśli zasoby jednej ze stron ładują się nadzwyczaj powoli, zrób sobie przerwę. Usterki tego rodzaju zdarzają się nawet największym graczom jak Facebook, czy Google.

– Awaria sieci komórkowej

Awarie nadajników mają miejsce cały czas. Informacje o bieżących problemach z siecią znajdziesz na stronach operatorów. Warto też przejrzeć mapy tworzone przez użytkowników takich stron jak downdetector.pl.

– Usterka routera

wolny internet przez wifiWolny internet przez WiFi może wskazywać na usterkę routera. Brak sygnału powinien skłonić Cię do sprawdzenia kabli i zresetowania urządzenia. Jeśli zwykły restart nie pomaga, pomyśl nad ponowną konfiguracją.

– Znajdujesz się zbyt daleko od nadajnika, lub routera

Niestety ciągle istnieją tak zwane biały plamy, czyli obszary, w których nie ma dostępu do sieci. Przed udaniem się na urlop w nowe miejsce sprawdź mapę zasięgu. Problem z internetem w telefonie nie musi jednak wynikać z dużej odległości do nadajnika. Jeśli pomiędzy tobą a routerem znajdują się przeszkody, sygnał również będzie osłabiony.

– Problem ze smartfonem

Powolny internet może oznaczać problemy ze smartfonem. Jeśli na innych urządzeniach strony ładują się poprawnie, przyczyn należy szukać u siebie. Awarie modułu WiFi zdarzają się dość rzadko, znacznie częściej wina leży po stronie oprogramowania i Twoich przyzwyczajeń. Zmiana kilku ustawień może podnieść wydajność smartfona. W dalszej części artykułu skupimy się na tym, jak skutecznie przyspieszyć internet mobilny.

10 sposobów na wolny internet w telefonie

Jak przyspieszyć internet mobilny?Załóżmy, że aktualnie nie ma awarii sieci, Ty znajdujesz się w pobliżu nadajnika, a filmy dalej się zacinają. Z czego może wynikać problem i jak go rozwiązać? Zachęcam Cię do zapoznania się z moimi poradami, zwłaszcza jeśli posiadasz starszy model smartfona.

1. Wymuś korzystanie z sieci 4G/LTE

Kilkuletnie smartfony mogą domyślnie korzystać z sieci 3G. Aby cieszyć się szybkim internetem, wymuś połączenie LTE. Jeśli posiadasz urządzenie z Androidem, wejdź w Ustawienia > Karty SIM i sieci komórkowe, a następnie określ Preferowany typ sieci.

2. Sprawdź, czy limit danych nie został przekroczony

Jeśli internet wolno chodzi, warto sprawdzić stan naszego pakietu. Po przekroczeniu limitu operatorzy zmniejszają prędkość do kilkunastu kb/s. To zdecydowanie za mało, aby wygodnie przeglądać strony, czy słuchać muzyki. Brak dostępu do sieci może również wynikać z nieuregulowania ostatniego rachunku.

3. Ogranicz aplikacje działające w tle

słaby internet w telefonieAplikacje działające w tle to prawdziwa zmora. Nie dość, że pożerają zasoby procesora, to jeszcze drenują pakiet internetowy. Warto dokładnie przyjrzeć się zainstalowanym apkom i ograniczyć im dostęp do internetu. Możesz zrezygnować z części powiadomień i widgetów.

Ustalenie, które aplikacje wykorzystują najwięcej danych, nie powinno być trudne. Aby zobaczyć statystyki, wystarczy wejść w ustawienia. Jeśli posiadasz Androida, wybierz Ustawienia > Połączenie i udostępnianie > Użycie danych, a następnie kliknij w nazwę aplikacji, której dane Cię interesują.

Nazwy poszczególnych opcji ustawień mogą się różnić w zależności od wersji Androida. Jeśli masz problem ze znalezieniem którejkolwiek z pozycji, skorzystaj z wyszukiwarki ustawień.

4. Odinstaluj aplikacje, których nie używasz

Wiele apek uruchamia się tuż po starcie i na bieżąco aktualizuje swoją zawartość. Zarządzenie dużą ilością aplikacji może być uciążliwe, dlatego lepiej pomyśleć o odinstalowaniu tych, których nie używasz. Nie zapomnij także przejrzeć listy aplikacji systemowych. Na Androidzie wszystkie niezbędne informacje o zainstalowanych oprogramowaniu znajdziesz w: Ustawienia > Aplikacje > Zarządzaj aplikacjami.

5. Wyczyść pamięć podręczną aplikacji

Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego internet wolno chodzi, nie można pominąć kwestii pamięci podręcznej. Apki zbierają sporo niepotrzebnych informacji, które z czasem ograniczają ich wydajność. Aby opróżnić pamięć podręczną na urządzeniu z Androidem, odszukaj w ustawieniach pozycję Zarządzanie aplikacjami. Przy każdej apce masz informację o ilości wykorzystanej pamięci i przycisk Wyczyść dane. Pamiętaj, że usunięcie tzw. cache’u będzie wiązać się z wylogowaniem z aplikacji.

6. Korzystaj z aplikacji w wersji Lite

Starsze modele telefonów mogą sobie nie radzić z zasobożernymi aplikacjami. Aby poprawić wydajność takich urządzeń, wielu producentów opracowało wersje lite swoich apek. Okrojone wydanie Facebooka, czy Messangera ma nie tylko mniejsze wymagania sprzętowe, ale zużywa też mniej danych komórkowych. Wejdź do Google Play i poszukaj aplikacji z lite w nazwie.

7. Zaplanuj aktualizacje i synchronizacje

internet wolno chodziWolne WiFi w telefonie może wynikać z automatycznego uruchomienia aktualizacji i synchronizacji. Po połączeniu się z siecią Google Play może zacząć pobierać spore paczki danych. Aby tego uniknąć, wejdź w ustawienia sklepu i rozwiń pozycję Ogólne. Możesz poprosić aplikację o pytanie o zgodę na pobieranie, albo w ogóle wyłączyć automatyczne aktualizacje.

8. Włącz tryb uproszczony w przeglądarce

Aby przyspieszyć ładowanie serwisów internetowych, włącz w przeglądarce kompresję danych. Strony w widoku uproszczonym są lżejsze i zużywają mniej danych. Aby zoptymalizować działanie przeglądarki Google Chrome, wejdź w ustawienia i wybierz z listy pozycję z napisem Wersja uproszczona.

9. Przeskanuj urządzenie pod kątem wirusów

Spowolniony internet może wynikać również z zawirusowania urządzenia. Złośliwe oprogramowane może ukrywać się nawet w aplikacjach z Google Play. Aby przeskanować telefon pod kątem ukrytych zagrożeń, wystarczy darmowy antywirus typu Avast.

10. Zrestartuj urządzenie

wolne wifi w telefonieCzasami, gdy trudno ustalić co spowalnia internet, warto po prostu zrestartować urządzenie. Niepotrzebne procesy, które działały w tle, zostaną zamknięte. Telefon będzie miał więc więcej czasu i miejsca na przetwarzanie Twoich danych.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie dlaczego nie działa internet w telefonie nie jest łatwa. Awarie serwera, nadajnika, czy routera nie są jedynymi przyczynami kłopotów z siecią. Czasami wina leży po Twojej strony. Smartfon pełen podejrzanych aplikacji nie może być wydajny. Jeśli mierzysz się z problemem wolnego internetu, zachęcam Cię do zrobienia cyfrowych porządków 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *