Współczynnik płynności obrazu: Picture Quality Index (PQI) i inne – co to jest i jaki ma wpływ na jakość?

Zastanawiasz się jak kupić dobry telewizor do gamingu, albo oglądania sportu? Duży ekran z rozdzielczością 4K to jeszcze nie wszystko. W dzisiejszym artykule wyjaśnię Ci, czym jest współczynnik płynności obrazu i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę.

Co to jest współczynnik płynności obrazu?

Współczynnik płynności obrazu to dość nowy parametr w specyfikacjach telewizorów. Producenci używają go do opisania jakości obrazu ruchomego. Niestety jak się za chwilę przekonasz każdy z nich posługuje się nieco inną definicją płynności, więc precyzyjne porównanie dwóch ekranów staje się wręcz niemożliwe.

Jeśli poszukujesz dokładnej odpowiedzi na pytanie co oznacza współczynnik płynności obrazu, to muszę Cię zmartwić. To w dużej mierze określenie marketingowe, które w ostatnich latach zastąpiło częstotliwość odświeżania matrycy. Producenci zamiast skupić się na łatwych do wyznaczenia parametrach, wolą wymyślać nowe i na nich opierać reklamy.

Zbyt pochopne uznanie indeksu płynności za bezużyteczny nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Jak więc sobie radzić, gdy chcemy kupić nowoczesny telewizor? Przed udaniem się do sklepu warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z technologiami odświeżania matrycy w interesujących nas modelach. Z pewnością zajmie Ci to trochę czasu, ale Twój wybór będzie bardziej świadomy.

W dalszej części artykułu zastanowimy się nad związkiem między współczynnikiem płynności a szybkością odświeżania. Zrobimy też krótki przegląd technologii upłynniania najbardziej znanych marek TV.

Różnica pomiędzy częstotliwością odświeżania a indeksem płynności obrazu

indeks płynności obrazu

 Częstotliwość odświeżania matrycy  łatwo zrozumieć. Określa ona liczbę klatek wyświetlonych w ciągu sekundy i jest podawana w hercach. Im większa liczba w specyfikacji, tym lepszych efektów na ekranie możemy się spodziewać. Odbiorniki z wysoką częstotliwością na poziomie 100 czy 120 Hz powinny gwarantować płynność obrazu potrzebną podczas grania na konsoli, czy oglądania sportu. Standardowe modele z częstotliwością 60 Hz raczej nie zabezpieczą nas przed zacinaniem obrazu i żadna mądrze brzmiąca technologia upłynniania tu nie pomoże.

 Współczynnik płynności obrazu  ruchomego jest bardziej skomplikowanym parametrem, a sposób jego wyznaczania zależy od modelu telewizora. Na jego wartość może mieć oczywiście wpływ częstotliwość odświeżania, ale często producenci wolą się skupić na autorkich technologiach optymalizacji obrazu. Biorą też pod uwagę typ matrycy, rozdzielczość ekranu czy rodzaj technologii HDR.

W ten sposób płynność obrazu przeradza się w jego jakość. Aby przeprowadzić rozsądne porównanie telewizorów dwóch producentów, trzeba zagłębić się w specyfikacje, zrozumieć, jakie parametry są brane pod uwagę. Pobieżne zestawienie indeksów płynności niewiele nam da, a może nas nawet zmylić.

Najpopularniejsze technologie odświeżania i ich wpływ na jakość obrazu

jaki współczynnik płynności obrazu?Wrażenia wizualne trudno jednoznacznie ocenić, mimo to firmy produkujące telewizory nieustannie szukają sposobu na ich wyrażenie. Dynamiczne sceny w filmach akcji są niewątpliwie wyzwaniem, a współczesny widz nie zadowoli się przeciętnym obrazem. Zwykła rozdzielczość ekranu, czy częstotliwość odświeżania w końcu przestają wystarczać. Oczekuje się czegoś więcej, mając nadzieję, że tajemniczo brzmiący współczynnik da jakość niedostępną dla starszych urządzeń.

Zamiast współczynnika płynności obrazu w opisie telewizora zazwyczaj natkniesz się na obco brzmiące angielojęzyczne nazwy: Motion Clarity Index, Picture Performance Index czy Picture Quality Index. Co producent chce przekazać za ich pomocą? Czy zebranie częstotliwości odświeżania, typu matrycy, rodzielczości, jasności i kontrastu w jednym parametrze ułatwia znalezienie właściwego urządzenia?

  •  Motionflow XR, X-Motion Clarity  to technologie stosowane w telewizorach marki Sony. Pierwsze rozwiązanie polega na zwiększeniu liczby klatek na sekundę poprzez wygenerowanie dodatkowych ze skompresowanym ruchem, które można potem wstawić między standardowe sceny. Aby poprawić ostrość, producent steruje podświetleniem LED i oczyszcza rozmazane obiekty. Motionflow XR może pracować nawet z częstotliwością 1200 Hz. Drugie rozwiązanie jest rozszerzeniem pierwszego. X-Motion Clarity również steruje jasnością w scenach szybkiego ruchu, w razie potrzeby maksymalnie ją wydłużając.
  •  Picture Quality Index (PQI), Clear Motion Rate (CMR)  – indeks PQI stosowany przez Samsunga zależy od szeregu parametrów, m.in. od: rodzaju ekranu (np. zakrzywiony), rozdzielczości, częstotliwość odświeżania, poziomu jasności i kontrastu, a także zastosowanych technologii optymalizacyjnych (np. redukcji szumów). Najnowsze modele TV mają go na poziomie 4300. Clear Motion Rate to parametr stosowany przed 2014 rokiem.
  •  TruMotion Index, Motion Clarity Index (MCI)  – to współczynniki płynności obrazu stosowane w telewizorach LG.  Technologia TruMotion ma na celu poprawę jakości zdjęć poprzez sztuczne zwiększenie częstotliwości odświeżania nawet do 400 Hz. Indeks MCI łączy w sobie dodatkowo Local Dimming i skanowanie podświetlenia.
  •  Perfect Motion Rate (PMR), Picture Performance Index (PPI)  – Choć współczesne telewizory nie odświeżają z częstotliwością wyższą niż 120 Hz, dzięki zastosowanym technologiom (Perfect Natural Motion) PMR w odbiornikach Philips może przyjąć wartość nawet 1200 Hz. Wskaźnik PPI stanowi połączenie metod przetwarzania obrazu w celu poprawy ostrości, ruchu, kontrastu i koloru.
  •  Backlight Motion Rate (BMR)  to miara określająca płynność ruchu i kontrast w ekranach Panasonic. Przyjmuje wartości z zakresu od 400 do 3000. Brak rozmyć zapewnia system Intelligent Frame Creation, który generuje dodatkowe klatki.

Płynny obraz jest nie do przecenienia, jeśli lubimy oglądać dynamiczne sceny. Należy jednak nauczyć się właściwie interpretować indeksy dostarczone w specyfikacji.

Jaki współczynnik płynności wybrać zapewni wysokiej jakości rozrywkę?

Współczynniki płynności obrazu często podawane w opisach telewizorów mają ułatwiać porównanie różnych modeli. Niestety producenci nie posługują się jednolitym standardem, więc zestawianie ekranów w ten sposób traci sens. Wartości są niewspółmierne i wyższa wartość nie musi oznaczać urządzenia wyższej klasy.

Przed wysunięciem jakichkolwiek wniosków warto zapoznać się ze szczegółami zastosowanej technologii odświeżania. Jeśli nie jesteśmy przekonani do zapewnień producenta, warto przejrzeć też podstawowe parametry takie jak: rodzaj matrycy, rozdzielczość czy częstotliwość odświeżania.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *