Wymiana karty SIM w Orange, Play, Plusie, T-Mobile i innych – ile kosztuje i jak przebiega?

Wymiana karty SIM nie jest w dzisiejszych czasach żadnym problemem – wystarczy zgłosić się do operatora. W wielu przypadkach jest to darmowe (np. w ramach zawartej umowy), jednak standardowa cena usługi nie jest wysoka. Zmiana karty może okazać się niezbędna, jeśli uległa ona uszkodzeniu. Warto także uwzględnić, że po kilku latach staje się ona „przestarzała”. Mogą pojawić się problemy z zasięgiem oraz funkcjonowaniem internetu.

W smartfonach stosowane są karty w różnych rozmiarach. Oczywiście najczęściej spotkamy się z najmniejszym rozmiarem, czyli nano. Niektórzy posiadają urządzenia obsługujące standard micro – wbrew pozorom nie są to telefony starszej generacji.

Samodzielne przycięcie karty SIM jest ryzykowne, ponieważ bardzo łatwo można doprowadzić do uszkodzenia delikatnych styków. Początkowo wszystko może działać dobrze, ale nie można wykluczyć, że nieprawidłowości pojawią się w przyszłości. Właśnie dlatego najrozsądniej udać się do salonu operatora.

Kiedy należy wymienić kartę SIM?

kiedy wymienić

Duplikat karty SIM jest niezbędny nie tylko w przypadku jej trwałego uszkodzenia. Jak już wspomniano, urządzenia obsługują różne standardy. Znacznie częściej wymieniamy smartfon na nowy, niż zmieniamy numer telefonu.

 Z omawianej usługi warto jest skorzystać, jeśli karta: 
 • uległa uszkodzeniu,
 • została zgubiona,
 • nie pasuje do nowego urządzenia,
 • nie była wymieniania od kilku lat lub dłużej,
 • nosi wyraźne ślady użytkowania,
 • wywołuje problemy z zasięgiem,
 • spowalnia działanie internetu.

Faktem jest, że niektórzy posiadają kartę od wielu lat – są to elementy o wysokiej żywotności. Warto jednak mieć świadomość, że funkcjonalność urządzenia może zostać ograniczona. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku internetu, jeśli karta nie obsługuje standardu LTE.

Przestarzała karta SIM to również problemy z zasięgiem, które mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Telefon może chwilowo gubić łączność, co znacząco utrudnia życie. Ponadto, jakość zasięgu może pozostawiać wiele do życzenia – dotyczy to nie tylko miejsc za miastem.

Wymiana karty SIM na nano często jest konieczna. Takie rozwiązanie niesie za sobą swobodę i poczucie bezpieczeństwa. Nawet, jeśli będziemy zmuszeni korzystać ponownie z urządzenia obsługującego inny standard, to wystarczy zastosować adapter do karty. Dzięki niemu w kilka sekund rozmiar nano powiększymy do wymiaru micro, mini, a nawet standard!

Jak wymienić kartę SIM?

Wymiana karty SIM nie generuje zbędnych formalności. Oczywiście wszystko zależy od operatora, gdyż procedura może nieco się różnić. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie regulaminu obowiązującego w danej sieci (można znaleźć go na oficjalnej stronie internetowej). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z obsługą drogą telefoniczną lub mailową. Poniżej przedstawiono ogólny schemat postępowania.

tok postępowania

 1. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie chęci wymiany karty SIM. Zazwyczaj klient musi osobiście stawić się w punkcie stacjonarnym. Trzeba pamiętać, że nowa karta zostanie wydana wyłącznie po zweryfikowaniu dowodu osobistego. Niektórzy operatorzy umożliwiają jej odebranie przez osobę upoważnioną (na podstawie aktu notarialnego). Jest to jednak rozwiązanie mało praktyczne – sprawdza się w przypadku m.in. seniorów lub osób niepełnosprawnych.
 2. Zazwyczaj nowa kara SIM wydawana jest od ręki, jeśli zgłosimy się do salonu i okażemy dokument tożsamości. Nie trzeba więc obawiać się zbyt długiego czasu oczekiwania. W niektórych sieciach w grę wchodzi wyłącznie osobista wizyta w lokalu.
 3. Wniosek o wydanie duplikatu karty można złożyć także przez internet za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej. Być może nasz operator oferuje również dostawę kurierska. Oczywiście w takim przypadku także jesteśmy zobowiązani do okazania dowodu osobistego. Warto jednak uwzględnić, że dostawa realizowana jest w ciągu kilku dni roboczych. Może to okazać się problemem, jeśli korzystanie ze starej karty SIM jest niemożliwe.
Potwierdzenie tożsamości za pomocą dowodu osobistego jest niezbędne do tego, aby zminimalizować ryzyko oszustwa. Osoba nieupoważniona, która otrzymałaby duplikat karty SIM mogłaby uzyskać bezprawny dostęp do wielu aplikacji, a nawet konta bankowego!

Ile kosztuje wymiana karty SIM?

Wymiana karty SIM w 2021 roku nierzadko jest darmowa w trakcie obowiązywania oferty. Być może operator zaoferuje omawianą usługę np. podczas przedłużania umowy. Najczęściej musimy zapłacić za wymianę kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Każda marka posiada własny cennik, a więc nie można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Poniżej umieszczono zbiór przydatnych informacji.

koszt wymiany karty SIM

 • Plus – wymiana karty SIM kosztuje  12,30 zł (oferta na kartę) lub 25 zł (abonament).  Opłatę można uiścić w dowolnym punkcie stacjonarnym. Ważne jest to, aby na koncie znajdowały się środki pieniężne, gdyż saldo nie może być ujemne. Z wiadomych względów karta musi być zarejestrowana, czyli przypisana do konkretnej osoby. W przypadku posiadania nieaktywnego numeru należy dokonać jego rejestracji – dopiero po tej czynności możliwe jest dokonanie wymiany.
  Operator zapewnia nas, że wymiana następuje w tym samym dniu. Bez większego wysiłku można sprawdzić, czy nowa karta została aktywowana. Wystarczy umieścić ją w wybranym urządzeniu, a na ekranie głównym wyświetli się odpowiedni komunikat („Brak sieci” lub „Plus”).
 • Orange – koszt wymiany karty SIM  wynosi od 15 do 40 zł.  Wszystko zależy od rodzaju umowy oraz tego, czy zdecydowaliśmy się na samodzielną wymianę, czy na wizytę w punkcie stacjonarnym. Podobnie, jak w poprzednim przypadku możliwe jest bezpłatne zrealizowanie usługi w szczególnych okolicznościach np. w ramach konkretnej oferty. Na aktywację karty przez operatora należy zaczekać. Można również wykorzystać otrzymany kod i skorzystać z oficjalnej strony operatora. Dzięki temu aktywacja nastąpi natychmiast – to skuteczny sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość czasu.
Ci, którzy posiadają tą samą kartę SIM od kilkunastu lat powinni skontaktować się z obsługą sieci. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wydanie duplikatu będzie całkowicie darmowe. W dużej mierze wynika to z faktu, że przestarzały egzemplarz uniemożliwia korzystanie w oferty np. przez brak obsługi sieci LTE.
 • Play – wysokość opłaty za wymianę karty uzależniona jest od zapisów w zawartej umowie. Właśnie dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, jak duży jest to wydatek. W niektórych przypadkach usługa jest darmowa. Jeśli posiadamy ofertę na abonament, to opłata zostanie doliczona do kolejnego rachunku.
   Standardowa cena to 25 zł , jednak może okazać się, że zapłacimy o wiele mniej. Niewątpliwym udogodnieniem jest możliwość wymiany zdalnej – nowa karta SIM zostanie dostarczona kurierem. Oczywiście konieczne jest przedstawienie dokumentu tożsamości, a więc należy o tym pamiętać.
 • T-mobile – cena w przypadku  abonamentu lub oferty MIX wynosi 30,75 zł.  Warto jednak skorzystać z możliwości darmowej wymiany karty np. podczas podpisywania nowej umowy. W przypadku niezarejestrowanej karty SIM należy spodziewać się większej ilości formalności m.in. okazania dowodu jej zakupu lub podania pełnego numeru PUK.
  W sytuacji, gdy stara karta została zawieszona z powodu kradzieży/zgubienia, to musimy pamiętać o terminowym odbiorze duplikatu. Jeśli tego nie zrobimy, to zostanie ona odwieszona w ciągu 10 dni.

Na czym polega samodzielna wymiana karty SIM?

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest samodzielna wymiana karty SIM. Taką możliwość zapewnia m.in. Orange. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą zminimalizować koszt. Samodzielna wymiana jest zwykle możliwa zarówno w przypadku, gdy korzystamy z oferty na kartę, jak i na abonament. Atutem jest brak konieczności osobistej wizyty w salonie. Nie musimy również dzwonić na infolinię.

samodzielna wymiana SIM

Wymieniając samodzielnie kartę musimy posiadać wszystkie dane starego egzemplarza m.in. kod PUK. Pierwszym krokiem jest zakup startera – ważne jest jednak to, aby go nie rejestrować! Priorytetem jest to, aby wymienić jedynie kartę. Numer telefonu pozostaje ten sam, a więc nie trzeba obawiać się zmian.
 1. Należy postępować zgodnie z regulaminem konkretnej sieci. Najczęściej musimy wysłać wiadomość SMS o konkretnej treści pod wskazany numer – ze starej karty SIM. Właśnie dlatego musi być ona aktywna. Nie jest to dobra opcja, jeśli doszło do jej uszkodzenia lub zaginięcia.
 2. Po wysłaniu wiadomości otrzymujemy odpowiedź, w której znajduje się szczegółowa instrukcja. Wystarczy krok po kroku ją wypełnić.
 3. Niezbędne jest przesłanie w wiadomości SMS nowego numer karty SIM/numeru telefonu oraz kodu PUK. Wymiana nie następuje natychmiast, a więc należy poczekać na potwierdzenie.
 4. Po otrzymaniu potwierdzenia wymiany, można podmienić kartę na nową. Będzie ona działać pod starym numerem!

Ile wynosi czas oczekiwania na aktywację karty?

Osoby, które zdecydowały się na duplikat karty z zachowaniem numeru często zadają sobie powyższe pytanie. Nie można jednak jednoznacznie na nie odpowiedzieć, gdyż czas oczekiwania na aktywację nowej karty SIM uzależniony jest od wielu czynników.  Zazwyczaj nie trzeba czekać dłużej niż 24 godziny. 

czas oczekiwania

 • Większość operatorów aktywuje nową kartę SIM w ciągu doby. Oczywiście może zdarzyć się tak, że już po kilku godzinach będzie ona gotowa do użytku. W takiej sytuacji stara karta traci swoją ważność i nie można dalej z niej korzystać.
 • Bywa tak, że możliwe jest dokonanie samodzielnej aktywacji poprzez stronę internetową. Po wprowadzeniu kodu proces ten następuje automatycznie – bez zbędnego czekania!

Wymiana karty SIM – co z danymi i środkami na koncie?

Wymieniając kartę SIM na nową należy liczyć się z tym, że wszystkie zapisane na niej dane zostaną utracone. Należy wykonać kopię zapasową kontaktów oraz innych ważnych informacji, które zostaną przekopiowane na duplikat. Wiele osób o tym zapomina!

Środki pieniężne zgromadzone na koncie nie zostaną utracone! Nie trzeba więc obawiać się strat finansowych związanych z wymianą karty.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *