Zablokowana karta SIM: jak odblokować i odzyskać dostęp do telefonu?

Zablokowanie karty SIM może zdarzyć się każdemu. Jest to spory problem, ponieważ tracimy dostęp do danych na niej zgromadzonych. Nie możemy również wykonywać połączeń, wymieniać wiadomości, czy też korzystać z sieci. Zabezpieczenia w postaci kodu PIN oraz PUK lubią płatać figle. Zdarza się tak, że ich zapominamy i nie mamy pojęcia, gdzie zostały zapisane. Wystarczy kilkakrotna pomyłka, aby zablokować kartę. Zastanawiasz się, jak postępować w takiej sytuacji? Sprawdź poniższe wskazówki!

Zadajesz sobie pytanie – jak odblokować kartę SIM? Niejeden użytkownik smartfona ma podobny problem. Właśnie dlatego dobrze jest rozważyć wyłączenie zabezpieczeń w ustawieniach urządzenia. Oczywiście ma to swoje zalety, jak i wady. Ryzyko zablokowania urządzenia spada, jednak staje się ono bardziej dostępne dla potencjalnego złodzieja.

Czym są kody PIN oraz PUK?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym są kody odpowiadające za zabezpieczenie karty. To właśnie dzięki nim wzrasta stopień ochrony, jednak czasami mogą być źródłem problemów. Pomimo tego, że są one dość krótkie, to ich zapamiętanie bywa trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

kod pin i puk

  • Kod PIN – jego długość to kwestia bardzo indywidualna. Spotkamy się z 4-znakowymi kodami, jednak nie można nie wspomnieć również o kodach 8-znakowych, których nauczenie się na pamięć to nie lada wyzwanie. Wspomniane symbole wpisujemy podczas uruchamiania telefonu. Jeśli zrobimy to poprawnie, to uzyskamy łączność z siecią. Dzięki temu możliwe jest normalne użytkowanie urządzenia.
    Fabryczny kod PIN otrzymuje się razem ze starterem. Trzeba jednak wspomnieć o możliwości jego modyfikacji – wystarczy jedynie znaleźć odpowiednie ustawienia w telefonie. Nie należy jednak zapominać, że wszelkie zmiany mogą sprawić, że ciężko będzie nam w przyszłości odblokować kartę SIM. Trzykrotna pomyłka grozi zablokowaniem – w takiej sytuacji należy wprowadzić kod PUK.
  • Kod PUK – składa się z 8 cyfr. Podobnie, jak kod PIN jest przypisywany do karty SIM, a więc można znaleźć go na plastikowej obudowie. Ciekawym jest, że wystarczy dziesięć razy wpisać błędny kod PUK, aby otrzymać trwałą blokadę. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana karty SIM. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby opisane kody przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Jak odzyskać kod PIN lub PUK?

Kod PIN do karty SIM odblokowujący sieć można wprowadzić błędnie trzy razy. Telefon traktuje pomyłki, jako próbę włamania się do urządzenia. Poprosi Cię o wpisanie kodu PUK. Co jednak jeśli nie masz pojęcia, jak go odzyskać, jeśli nigdzie go nie zapisałeś?

jak odzyskać

Podobny problem ma wiele osób. W takiej sytuacji najprościej jest skontaktować się z obsługą techniczną sieci. Po zweryfikowaniu abonenta zostanie podany kod PUK, dzięki któremu można odblokować kartę. Niezwykle istotne jest to, aby zgłosić się po pomoc jeszcze przed blokadą.

Należy dodać, że po otrzymaniu kodu PUK powinniśmy ustawić nowy kod PIN. Wprowadzając własny ciąg liczb postarajmy się, aby był on łatwy w zapamiętaniu np. rok urodzenia. Dla pewności zapiszmy go na kartce, którą będziemy przechowywać razem z ważnymi dokumentami. Z pewnością nie należy zapisywać kodów w notatkach telefonu, gdyż tracimy do nich dostęp, jeśli urządzenie jest wyłączone.

Jak odblokować telefon zablokowany kodem PIN?

Jak już wspomniano, wystarczy jedynie trzy razy błędnie wpisać PIN, aby dokonać blokady karty. Obsługa techniczna sieci nie może nam go podać, ponieważ w wielu przypadkach jest on tworzony prze użytkownika. Zupełnie inaczej jest w przypadku kodu PUK, którego zmienić nie możemy. Warto zaznaczyć, że nie zawsze musimy dzwonić na infolinię. Czasami do dyspozycji mamy także inne metody, jednak wszystko zależy od operatora.

1. Zablokowana karta SIM w Orange

Zdecydowana większość użytkowników decyduje się na kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta. Warto jednak wspomnieć o możliwości napisania wiadomości email. W jej treści należy zawrzeć prośbę o udostępnienie kodu PUK. Minusem tego rozwiązania jest czas potrzebny na uzyskanie odpowiedzi. Oczywiście w dokumencie musimy zawrzeć m.in. dane osobowe, numer abonenta, czytelny podpis.

Zazwyczaj po otrzymaniu zgłoszenia pracownik BOK dzwoni na wskazany numer, aby przyspieszyć cały proces. Posiadacze konta Mój Orange musza się zalogować, a następnie przejść do sekcji Zabezpieczenia, gdzie znajduje się kod PUK. W ostateczności zawsze można udać się do punktu stacjonarnego.

kod puk orange

2. Zablokowana karta SIM w Play

Korzystać z usług Play i nie masz pojęcia, skąd wziąć kod PUK? W tym przypadku rozwiązaniem problemu może okazać się kontakt z Biurem Obsługi Klienta – zarówno telefoniczny, jak i osobisty. Niektórzy uważają, że dodzwonienie się do konsultanta sieci trwa bardzo długo. Czas oczekiwania zależy od wielu czynników.

Czasami możemy załatwić sprawę w ciągu kilku minut, ale bywa również tak, że przez dłuższy czas obsługa nie udzieliła nam niezbędnej pomocy. Właśnie dlatego może okazać się, że wizyta w salonie stacjonarnym będzie lepszym pomysłem, szczególnie jeśli mamy go „pod ręką”. Możemy również zalogować się do serwisu Play24, o ile tylko w przeszłości dokonaliśmy rejestracji.

3. Zablokowana karta SIM w Plusie

Zablokowanie karty SIM w sieci Plus wymaga kontaktu z BOK. W tym przypadku nie mamy żadnej innej alternatywy, co dla wielu osób może stanowić znaczącą wagę. Inni popularni operatorzy umożliwiają uzyskanie kod przez serwis online, co jest wygodne, a zarazem szybkie. To wyłącznie od nas zależy, czy zdecydujemy się na rozmowę telefoniczną, czy wizytę w salonie stacjonarnym. Obsługa po weryfikacji danych abonenta poda nam numer PUK, dzięki któremu odblokujemy kartę SIM.

4. Zablokowana karta w T-mobile

Kod PUK najłatwiej jest sprawdzić w serwisie Mój T-mobile, jednak nie wszyscy posiadają zarejestrowane konto, co stanowi największe utrudnienie. Po znalezieniu odpowiedniej zakładki możemy sprawdzić potrzebny kod – trwa to zaledwie kilka minut. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z BOK, jednak pamiętajmy o tym, aby wcześniej przygotować sobie wszystkie dokumenty, które są potrzebne do weryfikacji abonenta. Alternatywą jest osobista wizyta w salonie operatora.

Jak odblokować kartę SIM zablokowaną przez operatora?

jak odblokować SIM? Wpisałeś trzykrotnie błędny PIN, a następnie dziesięć razy wprowadziłeś nieprawidłowy kod PUK? Niestety dość łatwo jest otrzymać stałą blokadę SIM od operatora. Jak postępować w takiej sytuacji? Jedynym rozwiązaniem jest wymiana karty na nową. Warto jednak podkreślić, że nie jest to równoznaczne z otrzymaniem nowego numeru telefonu.

Operator nie odblokuje karty, która została zablokowana przez brak znajomości kodu PUK. Wymiana SIM wiąże się z dodatkową opłatą.

Jak wyłączyć PIN na karcie SIM?

Niejedna osoba chce uniknąć problemów z potencjalną blokadą karty SIM poprzez wyłączenie kodu PIN. Tok postępowania zależy od systemu operacyjnego urządzenia:

  • Android: Ustawienia – Zabezpieczenia – Blokada karty SIM
  • iOS: Ustawienia – Telefon –  PIN karty SIM –  wyłącz PIN karty SIM
  • Windows mobile: Ustawienia – Sieć i połączenia bezprzewodowe – Komórkowe i SIM –  Ustawienia karty SIM  – Usuń numer PIN karty SIM
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *