Zielony ekran w telefonie: dlaczego się pojawia i jak naprawić wyświetlacz?

Telefon zapewnia wiele ciekawych funkcji, jednak równie często potrafi także zirytować swojego użytkownika. Szczególnie wszelkiego rodzaju awarie okazują się problematyczne, ale z większością z nich możesz poradzić sobie samodzielnie. Zastanawiasz się, dlaczego masz zielony ekran w telefonie? W tym artykule dowiesz się, czemu pojawił się na Twoim smartfonie, a także co możesz z nim zrobić.

Zielony ekran w telefonie – dlaczego się pojawia?

dlaczego pojawia się zielony ekran?

Ekran w telefonie może wyświetlać zielony kolor z różnych powodów, nawet w przypadku urządzeń Samsung, Xiaomi, Iphone lub innych znanych marek. Chodzi tu zarówno o sytuacje, gdzie widoczny jest jedynie zielony kolor, część elementów przybrała tę barwę lub na wyświetlaczu pojawia się półprzezroczysty zielony (gdzie nadal widać wszelkie opcje i elementy).  Zazwyczaj problemem okazuje się: 

 • Zniszczony ekran lub taśma – w przypadku uszkodzeń fizycznych wyświetlacza, powstałych przykładowo po upadku, jak najbardziej może pojawić się zielony ekran na całym lub na części ekranu. Warto więc zainwestować w szkło hartowane na wyświetlacz. Również jeśli taśma, która łączy wyświetlacz z płytą główną telefonu, zostanie przerwana lub się po części odepnie, na ekranie telefonu pojawia się migający zielony kolor.
 • Błąd systemu smartfona – oprogramowanie na którym działa konkretny telefon również ulega awarii, przez co pojawia się ciemnozielony ekran. Tego typu problemy z wyświetlaniem kolorów potrafią się zdarzać, szczególnie jeśli nie instaluje się regularnie nowych poprawek oprogramowania. Warto jednak zauważyć, że nowe aktualizacje systemu (które zostały wypuszczone tego samego dnia lub kilka dni wcześniej), mogą posiadać błędy, przez które ekran w telefonie robi się zielony. Warto więc instalować aktualizacje systemu regularnie, ale dopiero po tygodniu od ich udostępnienia przez producenta.
 • Zła konfiguracja obrazu – ustawienia dotyczące jasności, kontrastu oraz innych kwestii związanych z wyświetlaczem po złej konfiguracji, sprawiają że ekran telefonu wyświetla kolor zielony.
 • Aplikacje zewnętrzne – w momencie gdy zainstalujesz nowe programy na swoim telefonie (nawet te pochodzące ze sklepu Google Play),  może okazać się, że uszkodzą system lub zaczną mieszać przy wyświetlaniu kolorów przez ekran.  Oczywiście też zdarzają się zawirusowane aplikacje, gdzie tego typu awarie, są tworzone specjalnie.
 • Wilgoć – dostanie się wody, a więc zalanie urządzenia, powoduje powstawanie zielonego koloru na ekranie smartfona. Warto więc chronić urządzenie przed wodą, a przy tym zabezpieczyć je odpowiednim etui.
 • Wypełniona pamięć telefonu – w momencie gdy pamięć jest już pełna, aplikacje nie mają miejsca na tworzenie nowych plików tymczasowych, co skutkuje powstawaniem rozmaitych błędów, w tym właśnie zielonego ekranu.
 • Awaria sterowników/aplikacji – jeśli w czasie oglądania filmów na ekranie telefonu pojawia się zielony kolor, wynika to z nieprawidłowego odczytywania pliku wideo. Najczęściej problem tkwi w złych sterownikach, z których korzysta dana aplikacja.
Zawsze najważniejsze jest zapobieganie powstawaniu takich problemów. W tym celu dobrze jest wyposażyć swój telefon w porządne etui i szkło hartowane, nawet w przypadku wytrzymalszych modeli. Wiele razy zdołało to uratować mojego smartfona 😉

Jak naprawić zielony ekran w telefonie?

naprawa zielonego ekranu w telefonie

Istnieje kilka kroków, których możesz się podjąć w celu naprawy zielonego ekranu na swoim smartfonie. Skorzystanie z nich nie wymaga zbyt wiele czasu, także już po chwili się zorientujesz, czy jest to skuteczne.

 1. Zrestartuj telefon – przytrzymaj przycisk zasilania i kliknij restart (jeśli go nie ma, to zwyczajnie go wtedy wyłącz, a następnie włącz). W przypadku chwilowych błędów lub nadpisania konkretnych danych, ten sposób pomaga. Sam niejednokrotnie z niego korzystałem 😉
 2. Usuń ostatnio zainstalowane aplikacje – jeśli problem zaczął występować po zainstalowaniu którejś z aplikacji, to odinstaluj ją i zrestartuj swój telefon.
 3. Sprawdź ilość wolnego miejsca w pamięci telefonu – w momencie gdy pamięć jest już wypełniona, odinstaluj niepotrzebne pliki lub aplikacje. Następnie zrestartuj smartfona.
 4. Zmień odtwarzacz plików wideo – skorzystaj z tego kroku, jeśli problem tkwi w zielonym ekranie podczas odtwarzania filmów. Zainstaluj inną aplikację do odtwarzania plików wideo lub skorzystaj z innej przeglądarki (jeśli oglądasz je na stronie internetowej).
 5. Dostosuj ustawienia graficzne – wejdź w ustawienia telefonu, a następnie w zakładkę ekran lub wyświetlacz, gdzie znajdziesz konfigurację dotyczącą jasności, kontrastu oraz innych aspektów obrazu. Postaraj się je odpowiednio dopasować.
 6. Sprawdź aktualizacje oprogramowania – włącz ustawienia telefonu i wejdź w zakładkę system, znajdziesz tam możliwość aktualizacji oprogramowania, dzięki której dowiesz się, czy korzystasz z najnowszej wersji. Jeśli nie, to zainstaluj nową aktualizację, pomoże ona zlikwidować błędy telefonu.
 7. Tryb awaryjny – żeby zorientować się, czy problem wynika z oprogramowania czy też sprzętu fizycznego, uruchom tryb awaryjny. Zależnie od telefonu jego włączanie wygląda inaczej, więc trzeba sprawdzić w instrukcji lub na stronie producenta jak można z niego skorzystać.  Wtedy telefon uruchomi się w ramach podstawowego systemu i aplikacji.  Jeśli zielony ekran wtedy nie występuje, to znaczy, że problem wynika z oprogramowania. Można w takim przypadku wyłączać lub usuwać aplikacje jedna po drugiej, żeby sprawdzić, która z nich powoduje problem (jeśli to nie przyniesie efektów, konieczne jest przejście do kolejnego kroku). W innym przypadku chodzi o awarię sprzętową.
 8. Przywróć ustawienia fabryczne – w momencie gdy problem nadal występuje, zdecyduj się przywrócić ustawienia fabryczne. Pamiętaj jednak, żeby skopiować wszystkie dane z telefonu na komputer lub na dysk Google, bo wynikiem skorzystania z tej opcji, jest ich utrata. W ustawieniach telefonu wystarczy kliknąć przywróć ustawienia fabryczne. Smartfon zostanie dokładnie wyczyszczony.
 9. Oddaj telefon do serwisu – jeśli poprzednie kroki nie zdołały pomóc, to niestety problem wynika z awarii fizycznej. W takim przypadku konieczna jest ekspertyza i wymiana poszczególnych komponentów (zazwyczaj wyświetlacz lub taśma).

Jeśli zielony ekran nie pozwala na korzystanie z opcji w menu, a chcesz spróbować samodzielnej naprawy, możesz skorzystać z zewnętrznego twardego resetu. Chodzi tu o przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych, także postaraj się o zapisanie danych na komputerze lub dysku Google.  W instrukcji swojego telefonu znajdziesz opis, w jaki sposób można wykonać tego typu reset.  Zazwyczaj chodzi o wciśnięcie przycisku na obudowie za pomocą szpilki (jeśli jest schowany w niewielkim otworze) lub przyciśnięcie kilku klawiszy naraz (zasilania i głośności). Zależnie od modelu telefonu wygląda to inaczej.

Co ciekawe, kilka lat wcześniej, było głośno o zielonym ekranie w przypadku telefonów Galaxy S20+ i Galaxy S20 Ultra. Najpewniej ze względu na wadę fabryczną jednej partii komponentów, pojawiała się ta usterka, z czym mogła pomóc dopiero wymiana wyświetlacza na nowy.

Najczęściej zadawane pytania o zielony ekran w telefonie

pytania o zielony ekran

Czy istnieją narzędzia do samodzielnej naprawy zielonego ekranu?

W ramach samodzielnej naprawy najlepiej zdecydować się na skorzystanie z wbudowanych opcji, które obejmują reset telefonu, aktualizację systemu oraz przywrócenie do ustawień fabrycznych. Także jeśli zielony ekran pojawi się podczas oglądania filmów na telefonie, można zmienić aplikację, z której się w tym celu korzysta. Jeśli chodzi o wymianę poszczególnych komponentów jak wyświetlacz lub taśma, to zalecane jest, żeby zajął się tym specjalista (szczególnie jeśli gwarancja nadal obowiązuje).

Czy istnieją aplikacje diagnostyczne do sprawdzenia przyczyny zielonego ekranu?

 Jak najbardziej tak, jednak są one skuteczne jeśli chodzi o kwestie oprogramowania telefonu.  W przypadku uszkodzeń fizycznych nie są w stanie zwrócić dużej ilości informacji. Mowa o takich aplikacjach jak:
 • Display Tester – skorzystasz w tym przypadku z różnorodnych testów ekranu, w tym tych dotyczących kolorów, pikseli oraz samego dotyku.
 • Phone Check (and Test) – uniwersalna aplikacja diagnostyczna, gdzie znajdziesz opcje dotyczące między innymi ekranu (test kolorów, dotyku itp.).
 • TestM – pozwala na ogólną diagnostykę telefonu, w tym obejmującą kwestie związane z działaniem ekranu smartfona.

Czy użytkowanie telefonu w trybie oszczędzania energii może wpływać na problemy z ekranem?

Zazwyczaj nie ma to żadnego powiązania, choć warto zauważyć, że tryb oszczędzania energii powoduje obniżenie jasności ekranu czy też nasycenia barw. Także ostateczny obraz wyświetlany przez telefon wygląda inaczej.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Damian Daź Opublikowane przez:

Inżynier z kierunku informatyka, wielbiciel wszelkiego rodzaju książek, fan domowej kalisteniki oraz hodowli drzewek owocowych. Wiele lat doświadczenia związanego z komputerami, programowaniem czy technologiami internetowymi zaprocentowało świetnym rozeznaniem tych tematów. Chętnie podejmuje nowe wyzwania związane ze sprzętem elektronicznym, czy testowaniem rozmaitych nowinek, które zyskują popularność. Wykształcenie specjalistyczne związane z zabezpieczeniami komputerów oraz urządzeń IoT przydaje się podczas identyfikowania słabych stron konkretnych sprzętów. Stawia na jasne i praktyczne rozwiązania problemów, które rozpracowuje w swoich treściach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *