1440p: jaka to rozdzielczość i co daje w praktyce?

Rozdzielczość ekranu to liczba pikseli wyświetlanych na matrycy. Wyrażana jest w formacie LICZBA1xLICZBA2, gdzie LICZBA1 wskazuje ile pikseli mieści się w poziomie. LICZBA2 natomiast to piksele w pionie. Pomnożenie tych dwóch liczb daje nam sumę pikseli, w jaką wyposażony jest ekran. Przykładowo dla rozdzielczości 1080p jest to 1920×1080, czyli ponad dwa miliony pikseli. A 1440p: jaka to rozdzielczość? Co uzyskamy dzięki niej w praktyce?

Po krótce można powiedzieć, że jest to rozdzielczość wysoka. Dlaczego? Ponieważ jest lepsza od 1080p, która była od początku określana jako FullHD, czyli pełna wysoka rozdzielczość. Określana jest jako QHD. Liczba pikseli w pionie to 1440, a w poziomie (dla formatu obrazu 16:9) 2560. Daje to w sumie prawie 3,7 miliona osobnych pikseli. Oszałamiająca liczba. Co oznacza dla nas? Zapraszam do zapoznania się z garścią najważniejszych informacji na temat rozdzielczości QHD.

Monitory 1440p

Rozdzielczość 2560×1440 używana jest głównie w monitorach komputerowych i laptopach gamingowych. Rzadko spotykana jest w telewizorach, gdyż te niejako ominęły tę wartość. Z rozdzielczości FullHD przeskoczyły do 4K, zostawiając QHD dla zastosowań profesjonalnych oraz graczy. Dlaczego tak się stało? Wynika to z decyzji o przejściu do popularyzacji standardu o jeszcze wyższej rozdzielczości 4K, czyli 3840×2160. Na coś pośredniego nie znaleziono miejsca. Jednak 1440p, czyli QHD znalazło zastosowanie w monitorach komputerowych. I to z jakim skutkiem!

1440p vs 1080p1440p vs 1080p

Jak na wstępie wspomniałem QHD przewyższa rozdzielczość FullHD. To 3,7 miliona punktów na ekranie, gdy słabsza wyświetla ich dwa miliony. Zapewne nie dostrzeżemy różnicy na niewielkim monitorze oglądanym z odległości kilku metrów, jednak gdy usiądziemy metr od obrazu – różnice będą widoczne od razu. W czasie, gdy FHD pojawiło się na rynku było ogromnym przełomem. Przewyższało rozdzielczość HDReady, czyli 720p (1280×720 pikseli) tak bardzo, że wyparło starszego poprzednika z topowych modeli. Jednak nie wytrzymuje porównania z QHD. Czy zatem 1440p jest tak dobre, że nie może być nic lepszego?

Wspomnieć warto też o rozdzielczości 2K, która często mylona jest z FullHD. I rzeczywiście: są bardzo do siebie zbliżone. 2K to 1998×1080 pikseli. Format ten formalnie i z definicji nie jest tym samym, co FHD, choć praktyczne rozróżnienie tych 8 pikseli różnicy w rozdzielczości poziomej jest niemożliwe.

1440p vs 4K

4K to 3840×2160 pikseli, czyli prawie 8,3 miliona punktów na matrycy. Ponad dwa razy więcej, niż w przypadku 1440p. Łatwo sobie zatem wyobrazić, że w przypadku dużych monitorów lub oglądania obrazu z bliskiej odległości różnica w odbiorze tych formatów będzie znacząca.

Rozdzielczość 2560×1440 dla graczy2560x1440 dla graczy

Okazało się, że rozdzielczość QHD świetnie sprawdza się w komputerach przeznaczonych dla miłośników gier komputerowych. Gdzie szukać przyczyny i dlaczego tak się stało pomimo niewątpliwej przewagi 4K? Dlaczego producenci monitorów i laptopów przeznaczonych dla graczy i profesjonalistów tworzą sprzęt obsługujący dwa razy mniej pikseli?

Wydajność kart graficznych

Podstawową przyczyną są ograniczenia w mocy obliczeniowej kart grafiki. By prawidłowo obsłużyć obraz 4K w porównaniu do 1440p grafika musi wykonać dwa razy więcej obliczeń. Wynika to z dwukrotnie wyższej liczby wyświetlanych pikseli. Oczywiście wiele współczesnych kart radzi sobie z tym z łatwością. Jednak te nieco starsze lub tańsze nie są w stanie wyświetlić komfortowej dla gracza liczby klatek na sekundę, przez co obraz jest mniej płynny i po czasie staje się męczący dla wzroku. W ekstremalnych przypadkach po prostu  skacze i przycina . Może to powodować problemy ze sterowaniem pojazdem w grze wyścigowej czy obserwacją rozgrywki piłkarskiej.

Jaka liczba klatek na sekundę jest komfortowa? Większość konfiguracji dąży do wyświetlania 60 FPS (frames per second, czyli klatek na sekundę). Już 30 FPS jest w miarę komfortowe, a klatkowanie jesteśmy w stanie zauważyć dopiero poniżej 20 FPS. Jednak dopiero wartości 60 FPS i wyższe (nawet powyżej 100 FPS) są uważane za w pełni komfortowe. Są także używane przez profesjonalnych, zawodowych graczy. Im więcej pikseli, tym karcie graficznej trudniej jest wyświetlić pożądaną liczbę klatek na sekundę. Upraszczając: jeśli grafika jest w stanie wyświetlić 60 FPS dla 2 milionów pikseli, to dla 4 milionów wyświetli tylko 30 FPS.

Dlatego mając do wyboru 20 FPS w rozdzielczości 4K i 40 FPS w rozdzielczości 1440p polecam wybór tego drugiego rozwiązania. Będzie ono dużo bardziej komfortowe, a wielogodzinna rozgrywka nie zmęczy wzroku. Po latach może okazać się, że w ten sposób wpłynęliśmy na uniknięcie degradacji możliwości naszych oczu. Podziękujemy swojemu młodszemu ja za właściwą decyzję 🙂

Wielkość ekranu

Na rynku pojawia się dużo laptopów gamingowych, czyli przeznaczonych dla graczy. Z racji tego, że nawet największe komputery przenośne są właśnie tym – urządzeniami mobilnymi, to mają ograniczenia wielkości ekranu. A na mniejszym ekranie trudniej dostrzec różnice między wysokimi rozdzielczościami. Jeśli porównamy wyświetlanie na 15-calowym monitorze w technologii HDReady (720p) i FullHD (1080p), to dostrzeżemy różnice. Przy porównaniu 4K i 1440p też się to uda, ale będzie trudniejsze.

Mój znajomy niedawno zachwycał się obrazem laptopa do gier, zachwalając jego rzekomą rozdzielczość 4K. dopiero, gdy sprawdził ustawienia okazało się, że to właśnie 1440p. Obraz obserwowany na stosunkowo niedużej matrycy był po prostu trudno rozróżnialny od wyższej rozdzielczości.

PS5 a rozdzielczość 1440pps5 rozdzielczosc 1440p

Osoby, które grają na Play Station 5 na monitorach gamingowych z niecierpliwością wyczekują na udostępnienie tej rozdzielczości dla swoich konsol. Na razie nie jest jeszcze znany termin, lecz producent dał na początku 2022 roku pewne wskazówki. Sugerują one, że nastąpi to już wkrótce. Będzie oznaczać większą płynność gry dla użytkowników wspierających 1440p jako rozdzielczość natywną oraz lepszy, klarowniejszy obraz.

Rozdzielczość natywna monitora czy matrycy to taka, w której wyświetla najlepszy obraz. Nie musi skalować pokazywanych elementów do mniejszej (najczęściej) lub większej rozdzielczości. Są one stosunkowo najostrzejsze i najbardziej wyraźne. Używanie monitora w rozdzielczości innej, niż natywna nie jest polecane przez żadnego producenta jako nieefektywne.

Monitory 1440p

W związku z koniecznością obsługi mniejszej liczby pikseli producenci monitorów 1440p postawili na szybkość odświeżania. W związku z tym coraz popularniejsze są wyświetlacze 120Hz, 144Hz czy 165Hz. Charakteryzują się one bardzo dużą płynnością obrazu. Dla wyjaśnienia: Liczba Hz, czyli Herców wskazuje także na liczbę klatek, które monitor wyświetli w każdej sekundzie. Wytrawni gracze, także ci profesjonalnie zajmujący się e-sportem docenią te liczby. Każdy, kto dzięki sprzętowi liczy na uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem chce jak najwyższej wartości FPS.

Nasz komputer jest w stanie w wybranej rozdzielczości dostarczyć do monitora określoną liczbę klatek na sekundę. Monitor wyświetli taką ich liczbę pod warunkiem, że dla tej rozdzielczości posiada taką możliwość. Przykładowo: jeśli komputer wysyła 120 klatek w ciągu sekundy, to monitor musi obsługiwać odświeżanie 120 Hz.

Czy 1440p to przyszłość?

Tego nie można jednoznacznie stwierdzić. Popularność tej rozdzielczości wynika z ograniczeń sprzętowych, zarówno komputerów, jak i monitorów. To, co potrafią wyświetlić płynnie w 1440p będzie skakało w UHD. Jednak postęp technologiczny w końcu sprawi, że wysokie odświeżanie dostępne będzie za rozsądną cenę także w wyższych od 1440p rozdzielczościach. Być może nie stanie się tak w ciągu roku czy dwóch. Spodziewam się jednak, że za 5 lat to UHD będzie miało trudnego konkurenta w coraz popularniejszych, wyższych rozdzielczościach. I wtedy to UHD będzie kompromisem dającym płynność w nowych grach.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *