Bluetooth do telewizora: jak dobrać adapter – nadajnik i wyposażyć TV w nową funkcjonalność?

Wiele starszych telewizorów nie posiada posiada modułu Bluetooth. Czy oznacza to, że słuchawki i klawiaturę podłączymy do nich tylko za pomocą kabla? Na szczęście nie. Istnieją adaptery BT, które potrafią w prosty sposób rozszerzyć funkcjonalność TV. W dzisiejszym artykule pokażę Ci, czym kierować się przy zakupie tego typu akcesorium i jak je potem podłączyć. Mam nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie przydatne.

Co to jest adapter Bluetooth do telewizora i dlaczego warto go mieć?

bluetooth usb do tv Bluetooth (BT) to standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, który pozwala wygodnie podłączać myszki, klawiatury czy słuchawki. Obecnie większość smartfonów, laptopów i telewizorów posiada już wbudowany moduł BT, jednak wiele starszych urządzeń nie zostało w niego wyposażonych.  Czy aby móc korzystać z bezprzewodowych słuchawek, musimy wymienić TV na nowy? Niekoniecznie, istnieje tańsze rozwiązanie w postaci adaptera Bluetooth.

Fakt, że transmiter Bluetooth jest niezależnym urządzeniem, w żaden sposób nie wpływa na proces parowania, który jest w dalszym ciągu szybki i intuicyjny. Nie jest konieczne instalowanie dodatkowych sterowników (funkcja Plug&Play). Po prostu podłączasz adapter do telewizora przez port USB, lub minijack i wszystko powinno działać.

Adapter Bluetooth to praktyczne akcesorium za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, które zazwyczaj znacząco wpływa na komfort używania telewizora. Lista sytuacji, w których przydaje się urządzenie jest naprawdę długa.

Oto kilka przykładów:

 • obsługiwanie smart telewizora za pomocą pilota jest na dłuższą metę dość uciążliwe. Za pomocą technologii Bluetooth podłączymy zarówno myszkę, jak i klawiaturę,
 • słuchawki BT pozwalają na nieskrępowane ruchy podczas oglądania filmów i słuchania muzyki. Dźwięk będzie przesyłany nawet wtedy, gdy wyjdziesz z pomieszczenia,
 • technologia BT oznacza łatwe podłączanie smartfona, tableta, czy laptopa. Aby wyświetlić zdjęcia, lub filmiki, nie musisz sięgać po kabel,
 • obecnie wiele nowszych drukarek posiada interfejs Bluetooth. Wyposażając telewizor w adapter, zyskujemy możliwość wygodnego wydruku fotografii i innych dokumentów,
 • starszy telewizor można wykorzystać również do grania. Kupując nadajnik BT, zyskasz możliwość prowadzenia rozgrywki za pomocą konsoli.

W przypadku dużego ekranu kabel do słuchawek, czy klawiatury musiałby być naprawdę długi. Nie jest to ani estetyczne, ani praktyczne, dlatego w dalszej części wpisu pokażę Ci jak wybrać transmiter, który zapewni Ci stabilną łączność.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany moduł Bluetooth?

nadajnik bluetooth do telewizoraZanim pójdziemy do sklepu i poprosimy o adapter warto jeszcze raz sprawdzić, czy nasz telewizor nie posiada wbudowanego modułu Bluetooth. Jak wspomniałem, wiele urządzeń zostało w niego wyposażonych przez producenta, wystarczy go tylko uruchomić z poziomu ustawień. W przypadku telewizorów z systemem Android TV z kategorii Sieć i akcesoria należy wybrać pozycję Ustawienia Bluetooth i zmienić stan przełącznika.

Aby dowiedzieć się, czy dany model TV posiada Bluetooth należy przejrzeć jego dane techniczne. Ograniczenie się do przeglądania menu może być niewystarczające. Wiele telewizorów posiada mało przejrzysty system, z którego trudno cokolwiek wywnioskować. Jeśli nie masz już oryginalnego pudełka i dokumentacji, możesz skorzystać ze strony internetowej producenta.

Jaki transmiter Bluetooth kupić do telewizora? Parametry, na które musisz zwrócić uwagę

adapter bluetooth do telewizoraNa rynku jest dostępnych wiele rodzajów transmiterów. Jak znaleźć ten idealny, który zapewni nam czysty dźwięk w słuchawkach i który nie będzie zrywał połączenia, gdy pójdziemy do kuchni?

Należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które wpływają na wydajność tego urządzenia:

 •  rodzaj wejścia  – większość adapterów jest wyposażona w port USB, jednak zdarzają się też takie, które podłączymy do wejścia słuchawkowego lub przez kabel optyczny. Przystawka USB wydaje się najwygodniejsza, gdyż nie musimy martwić się o zasilanie. Warto się jednak upewnić, czy mamy wolne gniazda w telewizorze.
 •  klasa adaptera  – określa maksymalny możliwy zasięg. Najpowszechniejsza jest klasa 2, która zapewnia łączność w promieniu 10 metrów. Czasami można jednak trafić na adaptery klasy 1 z zasięgiem do 100 metrów i klasy 3 – z zasięgiem do 1 metra.
 •  standard adaptera  – określa przepustowość urządzenia. Dotychczas zostało wydanych 11 standardów z kompatybilnością wsteczną. Kupując nowy sprzęt, warto poszukać modułu o standardzie 4.2 lub 5, który ma obniżone zużycie energii (oznaczenie BLE, Bluetooth Low Energy). Pierwszy z nich może przesyłać dane z prędkością 1 Mb/s, a drugi – z 2 Mb/s lub większą.
 •  nadajnik + odbiornik  – Twój adapter powinien umożliwiać nie tylko przesyłanie danych, ale także ich odbieranie. W ten sposób oprócz słuchawek podłączysz do telewizora także smartfon, czy klawiaturę. Ceny są podobne, dlatego zawsze warto poszukiwać uniwersalnego rozwiązania.
 •  akumulator  – niektóre przystawki BT mają wbudowaną baterię, warto więc sprawdzić, ile czasu może ona pracować (powinno to być ok. kilkanaście godzin). Adapter bez akumulatora, który podłączamy przez port minijack, będzie wymagał stałej obecności do ładowarki.
 •  wsparcie dla technologii aptX  – jeśli przez adapter mają być podłączone słuchawki, lub głośniki, warto zwrócić uwagę na obecność kodeka aptX lub nowszego aptX HD. Zadaniem obu technologii jest zapewnianie czystego dźwięku.
Na aukcjach internetowych można znaleźć transmitery BT już za kilka, kilkanaście złotych. Należy być ostrożnym przy ich zakupie, gdyż mogą się okazać niekompatybilne z posiadaną przez nas klawiaturą, czy myszką. Najlepiej wybrać urządzenie ze średniej półki cenowej, za kilkadziesiąt złotych. Jeśli posiadasz starszy telewizor bez możliwości podpięcia kabla optycznego, nie warto dopłacać za port Toslink.

Kompletnie nie jest ważny model i producent telewizora, który posiadamy. Może to być zarówno Samsung, LG, Sony, czy Sharp. Za każdym razem wybór adaptera przebiega w ten sam sposób. Zwracamy wyłącznie uwagę na standard Bluetooth akcesoriów, których chcemy używać. Jeśli kupimy adapter z Bluetooth 2.1, a nasze słuchawki będą wspierać standard 4.2, nie uda się ich podłączyć do telewizora. Jeśli natomiast transmiter będzie pracował w technologii 4.2, podłączymy do niego wszystkie urządzenia o niższym standardzie. Taka jest zaleta kompatybilności wstecznej.

Ranking: 5 adapterów Bluetooth do telewizora

bluetooth do telewizora

Aby ułatwić Ci zakup przystawki Bluetooth do telewizora przygotowałem krótki ranking. Przy wyborze, oprócz wyżej wymienionych parametrów, sugerowałem się ceną i opiniami. Są to więc adaptery jednocześnie funkcjonalne i niedrogie, które sprawdzą się w każdym domu.

AdapterUwagiSzczegóły
1.Taotronics TT-BA09odbiornik i nadajnik w jednym ZOBACZ
2.Mozos MBL-HDmoduł BT w wersji 5.0. ZOBACZ
3.Edimax BT-8500miniaturowy adapter USB z Bluetooth ZOBACZ
4.Asus USB-BT500energooszczędna łączność Bluetooth ZOBACZ
5.TP-Link HA100pamięć aż do 8 urządzeń ZOBACZ
 1.  Taotronics TT-BA09  – to nowoczesny adapter, który łączy funkcje odbiornika i nadajnika. Jest zgodny ze standardem BT 5.0 i obejmuje zasięgiem przestrzeń o promieniu 10 m. Pozwala na jednoczesne podłączenie 2 urządzeń, np. słuchawek. Za brak opóźnień pomiędzy dźwiękiem i obrazem odpowiada technologia aptX. Moduł komunikuje się z telewizorem za pomocą cyfrowego kabla optycznego, lub kabla audio. Oba przewody są dołączone do zestawu. Czas pracy na jednym ładowaniu to ok. 15 godzin. Urządzenie kosztuje ok. 140 zł, producent udziela 2 lat gwarancji.
 2.  Mozos MBL-HD  – to moduł z Bluetooth w wersji 5.0, który działa jako odbiornik i nadajnik. W trybie nadajnika można jednocześnie podłączyć 2 urządzenia. Czysty dźwięk i brak opóźnień zapewniają m.in. technologie aptX HD i Hi-Res. Zasięg jest standardowy i wynosi 10 m. Adapter posiada port AUX i optyczny Toslink. Ładowanie odbywa się przez USB. W sklepach internetowych kosztuje ok. 140 zł. Gwarancja trwa 24 miesiące.
 3.  Edimax BT-8500  – to miniaturowy adapter USB z Bluetooth w wersji 5.0 z transferem do 3 Mb/s i zasięgiem do 40 m. Pozwala zarówno na nadawanie, jak i odbieranie sygnału, więc nadaje się do podłączenia zarówno głośników, jak i klawiatury. Jest energooszczędny i waży jedynie 2 g. Aktualnie kosztuje ok. 60 zł, okres gwarancyjny trwa 24 miesiące.
 4.  Asus USB-BT500  – jak wskazuje nazwa to adapter USB zgodny ze standardem 5.0. Jest energooszczędny (technologia BLE) i działa w promieniu 10 m. W związku z tym, że podłączasz go przez USB, nie musisz martwić się o jego zasilanie. Waży niespełna 2 g, więc z łatwością weźmiesz go ze sobą. To podstawowy model za ok. 70 zł, na który producent udziela 36-miesięcznej gwarancji.
 5.  TP-Link HA100  – to elegancki odbiornik muzyczny Bluetooth, który potrafi zapamiętać aż 8 urządzeń. Działa w oparciu o nieco starszy standard 4.1. Do jego zalet należy obsługa NFC i zasięg w promieniu 20 metrów. Aby podłączy go do telewizora potrzebujesz kabla AUX jack 3.5 mm. Ładowanie odbywa się przez USB. Jego koszt to ok. 80-100 zł, producent udziela 2-letniej gwarancji.

Jak podłączyć adapter Bluetooth do telewizora?

transmiter bluetooth do telewizoraPodłączenie adaptera Bluetooth do telewizora nie powinno sprawić Ci kłopotów, gdyż polega na wpięciu tego urządzenia do portu USB, minijack lub Toslink. Jeśli posiadasz transmiter inny niż USB, musisz zazwyczaj zatroszczyć się o zasilanie. W przypadku wbudowanej baterii, wystarczy pamiętać o jej cyklicznym doładowywaniu. Jeśli natomiast posiadasz urządzenie bez akumulatora, konieczne będzie zapewnienie stałego zasilania.

Przechodzimy teraz do najważniejszego pytania: jak włączyć Bluetooth w telewizorze? Po wpięciu adaptera smart TV powinien automatycznie wykryć nowe akcesorium. Z Twojej strony nie jest potrzebna żadna dodatkowa konfiguracja. Włącz słuchawki lub inne urządzenie bezprzewodowe i rozpocznij proces parowania. Na telewizorze z listy dostępnych urządzeń wybierz odpowiednią pozycję. Każde kolejne połączenie będzie odbywać się automatycznie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *