Smart TV: co to jest, jak działa i jakie funkcje oferują nowoczesne telewizory? Który wybrać dla siebie?

Inteligentny telewizor to obowiązkowy element każdego nowoczesnego salonu. W artykule wyjaśniam, co to jest smart TV i pokazuję, jak wybrać idealny ekran do oglądania filmów i grania w gry. Jeśli jesteś przed zakupem tego rodzaju sprzętu, warto dowiedzieć się, jakie parametry gwarantują najlepszą jakość obrazu.

Co to jest smart TV? Jak działa inteligentny telewizor?

Smart TV to odbiornik telewizyjny o rozszerzonej funkcjonalności. Działa w oparciu o system operacyjny i pozwala łączyć się z internetem. Dzięki niemu możesz oglądać filmy na żądanie, grać w gry sieciowe i przeglądać strony internetowe.

Obecnie funkcję smart TV posiada prawie każdy telewizor dostępny w sklepie. To standard, bez którego trudno mówić o nowoczesnym odbiorniku. Nawet najtańsze modele za 900 zł pozwalają łączyć się z siecią. Czy oznacza to, że przy wyborze telewizora nie warto przepłacać? Niekoniecznie.

W związku z tym, że smart TV działa trochę jak komputer, zwróć uwagę na jego podzespoły. Aby wszystkie aplikacje działały płynnie, potrzebujesz mocnego procesora. Sprzęt za kilkaset złotych może nie podołać bardziej zaawansowanym grom, czy stronom internetowym.

Mówiąc o inteligentnych telewizorach, trudno pominąć temat internetu. Bez dostępu do sieci nasz odbiornik traci większość zaawansowanych opcji. Aby cieszyć się z rozrywki najwyższej jakości, potrzebujesz prędkości na poziomie 10 Mb/s (jakość HD), lub 25 Mb/s (jakość 4K). W przeciwnym wypadku obraz będzie się zacinać, a Ty denerwować 🙂

Jaki smart TV wybrać? Które parametry są teraz kluczowe?

smart telewizorOd dłuższego czasu przeglądasz oferty sklepów z RTV i zastanawiasz się, który smart TV wybrać? Nic dziwnego. Patrząc na liczbę dostępnych modeli, wybór nie jest prosty. Producenci prześcigają się w reklamach i używają coraz bardziej skomplikowanych zwrotów. Jeśli nie śledzisz nowinek technologicznych, podjęcie rozsądnej decyzji jest wręcz niemożliwe.

Poniżej prezentuję listę parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie smart telewizora. Duży ekran to nie wszystko, jeśli chcemy cieszyć się najlepszą rozrywką z internetu.

  •  rozdzielczość  – to podstawowy parametr, którego nie można pominąć przy wyborze nowoczesnego smart TV. Oznacza liczbę pikseli w poziomie i w pionie. Powinien być rozpatrywany razem z przekątną ekranu. Odpowiednie zagęszczenie pikseli zapewni nam ostry obraz. Choć rozdzielczość Full HD (1920×1080) jest uważana za w pełni wystarczającą, to coraz większą popularność zyskują telewizory 4K/UHD (3840×2160).
  •  rodzaj matrycy  – jakość obrazu zależy w dużej mierze od podświetlenia matrycy. Obecnie w sprzedaży są dostępne ekrany w technologiach LCD, LED, OLED, QLED i AMOLED. Ekrany LED gwarantują zdecydowanie lepsze odwzorowanie kolorów. Jeśli zależy Ci na głębokiej czerni i dużych kątach widzenia, zdecyduj się na OLED, lub AMOLED. Oba rozwiązania uchodzą za niezwykle energooszczędne.
  •  częstotliwość odświeżania ekranu  – standardowo ekran jest odświeżany 60 razy na sekundę. Wyższe częstotliwości (120 Hz) zapewniają płynniejszy obraz i są polecane np. graczom.
  •  system operacyjny  – powinien posiadać intuicyjne menu i dostęp do popularnych aplikacji (np. Netflix, YouTube, Ipla). Obecnie coraz większe uznanie zdobywają telewizory z Android TV. Nie oznacza to jednak, że odbiornik z webOS (LG), czy Tizen (Samsung) będzie złym wyborem.
  •  procesor  – współcześnie jakość obrazu zależy w dużej mierze od mocy procesora zamontowanego w telewizorze. Bardzo często aby uzyskać rozdzielczość 4K, skaluje się obraz z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Wydajny CPU to także gwarancja płynnego działania systemu operacyjnego i aplikacji.
  •  pilot  – sterowanie smart TV nie powinno być skomplikowane. Na pilocie powinny znaleźć się dedykowane przyciski np. do Netflixa. Przykładowo, dzięki wbudowanemu żyroskopowi i rolce do przewijania pilot Magic od LG działa jak myszka.
  •  sterowanie głosowe  – wprowadzanie zapytań bez dostępu do standardowej klawiatury może być czasochłonne. Przed zakupem sprawdź, czy w pilocie znajduje się mikrofon, który umożliwi Ci wyszukiwanie głosowe. Za komunikację z telewizorem odpowiada zwykle Google Assistant, lub Amazon Alexa. Własnego asystenta głosowego oferuje np. firma Samsung.
  •  standard HbbTV   daje możliwość odbioru telewizji hybrydowej. Oprócz tradycyjnych kanałów widz otrzymuje przez internet dodatkowe treści multimedialne wyświetlane np. w rogu ekranu. Za poprzedniczkę HbbTV uznaje się telegazetę.
  •  moduł WiFi  – połączenie przewodowe jest uznawane za bardziej stabilne. Jeśli jednak nie chcesz używać kabla ethernetowego, koniecznie sprawdź, czy telewizor posiada moduł Wi-Fi.
  •  złącza  – telewizor powinien być wyposażony w przynajmniej dwa złącza USB i HDMI. Poprzez USB podłączysz dysk zewnętrzny, na który nagrasz ulubione programy. Wejście HDMI umożliwi Ci natomiast podpięcie dodatkowego dekodera. Inne przydatne rozwiązania w smart TV to: Bluetooth, czytnik kart pamięci, wyjście słuchawkowe i złącze CI.

Który system operacyjny w smart TV jest najlepszy?

android tv

Wybierając nowy telewizor, warto zwrócić uwagę na system operacyjny. Komfort użytkowania sprzętu zależy w dużej mierze od zainstalowanego oprogramowania. Część zaawansowanych funkcji może być niedostępna u niektórych producentów.

Rodzaj zainstalowanego oprogramowania zależy nie tylko od producenta, ale też modelu telewizora. Warto dokładnie przeglądać specyfikacje. Oto krótki zestawienie najpopularniejszych systemów operacyjnych:

  •  Android TV  – system pełnoekranowy, który znajdziesz między innymi w telewizorach Sony, TCL, Sharp i Philips. Za rozwój oprogramowania odpowiada Google. Choć w Sklepie Play znajdują się tylko aplikacje przystosowane do pracy na dużym ekranie, wybór jest ogromny.
  •  webOS  – system rozwijany przez LG, który razem z pilotem Magic stanowi niezwykle wygodne rozwiązanie. Interfejs jest przyjazny dla użytkownika i nie zakrywa całego ekranu. W LG Content Store znajdziesz wiele aplikacji znanych z Androida, część z nich będzie zainstalowana fabrycznie.
  •  Tizen  – to kolejny stabilny system operacyjny, który spotkasz w telewizorach marki Samsung. Oprogramowanie jest znane z szybkiego uruchamiania. Tak jak w przypadku LG, pasek menu znajduje się na dole i zasłania tylko część obrazu. Jeśli posiadasz smartfon Samsunga, wystarczy nim dotknąć obudowy telewizora, aby wyświetlić zasoby na dużym ekranie. To bardzo wygodne.
  •  Saphi  – system opracowany przez Philips, który jest zainstalowany w części telewizorów tej firmy. To nieco mniej zaawansowana platfroma, choć obecnie oferuje już dostęp do większości popularnych aplikacji streamingowych.

Dla wielu osób wybór systemu dla telewizora sprowadza się do pytania: smart TV, czy Android TV. Oprogramowanie Google jest znane ze swego zaawansowania. Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp do najnowszych gier i aplikacji, to z pewnością będzie to rozwiązanie dla Ciebie. Jeśli natomiast zależy Ci na szybkim uruchamianiu, pomyśl o dedykowanym systemie typu webOS, czy Tizen.

Należy pamiętać, że szybkość działania systemu jest uzależniona od wydajności sprzętu, na którym został zainstalowany. Tańsze modele raczej nie zapewnią nam takiej płynności jak te droższe. Zachęcam do zwracania uwagi na aktualizacje, które nie tylko poprawiają błędy, ale także rozszerzają funkcjonalność systemu.

Jak włączyć smart telewizor? Sposoby na wygodne sterowanie

Właśnie rozpakowałeś świeżo zakupione urządzenie i zastanawiasz się jak włączyć smart TV? Nic trudnego. Po podłączeniu odbiornika do zasilania wystarczy użyć dołączonego pilota. W przypadku pierwszego uruchomienia zostaniesz zazwyczaj poproszony o określenie swoich preferencji. Potem obsługa jest bardzo prosta. Aby przywołać główne menu, wybierz odpowiedni przycisk na pilocie.

Choć smart telewizory nie posiadają klawiatury, ich obsługa jest nadzwyczaj intuicyjna. Większość producentów dostarcza dedykowane przyciski do serwisów streamingowych. Bardzo często w pilocie jest wbudowany mikrofon, który umożliwia sterowanie głosem. Jeśli bardzo chcesz coś napisać, przydatna może okazać się aplikacja mobilna, która przekształci smartfon w pilot z klawiaturą.

Aplikacje na smart TV – co warto zainstalować?

aplikacje na smart telewizorySkoro już wiesz co oznacza smart TV, zastanówmy się teraz, do czego można wykorzystać ten sprzęt. W wielu przypadkach aby rozszerzyć funkcjonalność inteligentnego odbiornika, będziesz zmuszony do pobrania dodatkowego oprogramowania. Jak zatem zainstalować aplikację na smart TV? To nic trudnego. Musisz wejść do sklepu z apkami i po prostu wyszukać interesującą Cię pozycję.

W dzisiejszych czasach na smart telewizorze zainstalujesz większość ulubionych aplikacji, które znasz z innych urządzeń:

  •  aplikacje typu VOD , m.in. Netflix, HBO GO, Ipla i TVN Player,
  •  aplikacje muzyczne  takie jak Spotify, Tidal, czy Deezer,
  •  gry , np. darmowe Crossy Road, Horizon Chase, czy Orbia,
  •  aplikacje do mediów społecznościowych  w tym Facebook i Twitter,
  •  aplikacje do poczty i prowadzenia rozmów , np. Skype,
  •  aplikacje do sterowania  inteligentnymi urządzeniami w domu.
Pamiętaj, że nazwa sklepu jest uzależniona od systemu. Przykładowo w Android TV baza aplikacji znajduje się w dobrze znanym Google Play, a w webOS – w LG Content Store.

Co zrobić, gdy smart TV nie działa?

Większość problemów ze smart telewizorami rozwiążesz samodzielnie w domu. Musisz przygotować się na to, że system operacyjny tak jak każde oprogramowanie bywa zawodny, a router czasem lubi gubić zasięg. Gdzie szukać przyczyny nietypowego zachowania sprzętu?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego smart TV się zacina, to prawdopodobnie próbujesz uruchomić zasobożerną aplikację. W dzisiejszych czasach spowolnienie systemu operacyjnego może wywołać nawet zwykła strona internetowa. Czasami jedynym sposobem na przywrócenie pełnej wydajności telewizora jest oczyszczenie pamięci podręcznej przez jego ponowne uruchomienie. Zanim jednak zdecydujesz się na pełny restart, spróbuj na chwilę wyłączyć kłopotliwy program.

Problem z zacinaniem dotyczy szczególnie starszych i tańszych modeli telewizorów, które dysponują ograniczoną mocą obliczeniową. W takich przypadkach całkowite wyeliminowanie zawieszania będzie niemożliwe.

Jeśli natomiast zadajesz sobie pytanie, dlaczego smart TV nie łączy się z internetem, to prawdopodobnie mierzysz się z problemami sieciowymi. Sprawdź zasięg, być może twój telewizor znajduje się zbyt daleko od routera. Pamiętaj, że jego możliwości są ograniczone. Odłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia i spróbuj połączyć się jeszcze raz.

Jak zrobić ze starego telewizora smart TV?

przystawka smart tv

Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić smart TV, wydaje się oczywista, jednak czasami z różnych względów nie możemy sobie pozwolić na tak duży wydatek. Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na telewizję linearną? Nie. Wystarczy dokupić inteligentną przystawkę w postaci niewielkiego pudełka, lub wygodnego pendrive’a.

Smart TV Box wyglądem przypomina dekoder i można go podłączyć do praktycznie każdego telewizora, który posiada wolne wejście HDMI. Natomiast Smart TV Stick to gadżet z dwoma wejściami: HDMI – do połączenia z odbiornikiem i USB – do zasilania. W tym przypadku do poprawnego działania potrzebujesz ładowarki sieciowej, lub dodatkowego gniazda USB w telewizorze.

Ceny przystawek smart TV do starego telewizora zaczynają się już od 100 zł. Choć za odtwarzacz z większą ilością funkcji zwykle zapłacisz nieco więcej, to i tak sporo zaoszczędzisz. Kupno nowego telewizora to dzisiaj wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *