Moduł CAM CI+: co to jest, jak działa i jak podłączyć telewizję?

Nie masz pojęcia, jak działa moduł CAM CI+? Moduł dostępu warunkowego (Conditional Access Module) obsługuje karty abonenckie telewizji satelitarnej – jest on umieszczony w telewizorze. Oznacza to, że użytkownik nie musi korzystać z tradycyjnego dekodera. Z pewnością zadowoli to osoby, które pragną zminimalizować ilość niezbędnych urządzeń. Opisywana technologia cieszy się rosnącym zainteresowaniem, więc warto przyjrzeć się jej bliżej.

 Moduł CAM CI+ najczęściej wykorzystywany jest przez platformy satelitarne. Trzeba jednak wiedzieć, że z omawianej technologii korzystają także operatorzy cyfrowej telewizji naziemnej oraz kablowej (UPC). Na uwagę zasługuje fakt, że wyróżnia się kilka rodzajów modułu CAM. 

Brak dekodera to dla wielu osób kusząca wizja. Nie jest to jednak opcja dla każdego – pierwszym krokiem jest upewnienie się, że odbiornik TV obsługuje opisywane karty. Większość starszych modeli nie jest do nich przystosowana.

Co to jest moduł CAM CI+?

Moduł CAM CI+ pozwala zastąpić dekoder niewielką kartą, która umieszczana jest bezpośrednio w slocie znajdującym się w telewizorze. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość kabli. Sprzęt telewizyjny będzie zajmował o wiele mniej miejsca. Niejedna osoba ma dylemat, gdzie umieścić dekoder. Wieszając TV na ścianie bardzo często nie dysponujemy półką na której można ukryć urządzenie. jak podłączyć moduł cam?

Najczęściej moduł CAM posiada gniazdo na jedną kartę – znacznie rzadziej spotyka się slot na dwie sztuki. Zastanawiasz się, czy twój telewizor został wyposażony w omawianą technologię? Wszystkie niezbędne dane znajdziesz w specyfikacji produktu – osoby, które nie dysponują papierową instrukcją mogą skorzystać z wersji elektronicznej dostępnej w sieci.

Trzeba podkreślić, że karta telewizyjna po zainstalowaniu jest praktycznie niewidoczna. Docenią to ci, którzy stawiają na minimalizm. Zaaranżowanie przestrzeni stanie się o wiele prostsze.

Jak przebiega wymiana dekodera na moduł CAM?

Nie zawsze wymiana dekodera na moduł CAM CI+ jest możliwa. Czasami konieczna jest wymiana odbiornika TV na nowszy model, co nie jest opłacalne. Warto także uwzględnić, że karta abonencka nie gwarantuje zbyt wielu funkcjonalności, co może okazać się ważnym argumentem „przeciw”.

  1. Na początku należy sprawdzić, czy odbiornik posiada gniazdo CI+. Osoby, które nie wiedzą, jak je rozpoznać powinni poszukać informacji w instrukcji producenta.
  2. Bywa tak, że odbiornik wymaga zastosowania specjalnego adaptera mocującego. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko.
  3. Należy skontaktować się z operatorem, aby dowiedzieć się, czy posiada on w swojej ofercie moduł CAM CI+. Jeśli tak, to należy po prostu go zakupić. Po aktywacji (umieszczeniu w odbiorniku) użytkownik otrzymuje dostęp do pełnej liczby kanałów (w ramach wybranego abonamentu).
  4. Należy ponownie zaprogramować kanały telewizyjne, ponieważ ustawienia zapisane w pamięci dekodera nie są przenoszone na kartę.
Moduł CAM CI+ nie działa identycznie jak dekoder. Spełni on wymagania tych, którzy chcą uzyskać dostęp „po prostu” do kanałów TV. Nie posiada on jednak wielu funkcji, które mogą być istotne dla użytkowników. Za pomocą modułu CAM nie można nagrywać treści – niektórzy korzystają z nagrywarki zewnętrznej, jednak jest to kolejne urządzenie, którego zakup generuje koszt. Należy również podłączyć je za pomocą przewodów, a także znaleźć miejsce relatywnie blisko odbiornika.

Moduł CAM CI+ czy dekoder? Co sprawdzi się lepiej?

co sprawdzi się lepiej

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Moduł CI+ posiada zarówno zalety, jak i wady. Użytkownik powinien samodzielnie określić oczekiwania wobec sprzętu. Faktem jest, że dekoder oferuje dostęp do rozmaitych funkcjonalności np. platformy VOD, opcji nagrywania, czy licznych usług dodatkowych. Wymaga on jednak dodatkowych kabli oraz kolejnego pilota do obsługi. Ponadto, konieczne jest znalezienie miejsca, gdzie zostanie umieszczona konstrukcja. Nie dla wszystkich jest to jednak minusem – wielu użytkowników dekodera jest przyzwyczajonych do jego obecności i drobnych niedogodności.

  • Moduł CAM CI+ jest tańszy niż dekoder. Niestety nie jest to jeszcze rozwiązanie rozpowszechnione w naszym kraju. Z tego względu większość operatorów zachęca swoich klientów do zakupu dekodera. Mogą pojawić się ograniczenia związane z np. zakresem oferty.
  • Atutem modułu CAM CI+ jest również kompaktowy rozmiar. Nie zajmuje on dodatkowej przestrzeni, ponieważ jest on umieszczany bezpośrednio w gnieździe CI+, które znajduje się w telewizorze.
  • Karta abonencka CI+ jest lekka i łatwa w przenoszeniu. W dowolnym momencie można przełożyć ją do innego odbiornika, który również obsługuje omawianą technologię.

Jak podłączyć moduł CAM CI+? Czy potrzebna jest antena satelitarna?

Podłączenie modułu CAM CI+ nie jest skomplikowanym zadaniem, o ile tylko mamy pewność, że gniazdo znajdujące się w odbiorniku jest odpowiednie. Karta zamiast dekodera to dla wielu osób świetna opcja, jednak należy podkreślić, że w omawianym przypadku również konieczne jest posiadanie anteny satelitarnej. To właśnie ona odpowiada za przekazywanie sygnału.
konfiguracja krok po kroku

  1. Umieszczamy kartę abonencką w module CAM CI+. Warto upewnić się, że wsunęliśmy ją właściwie, ponieważ dość łatwo pomylić stronę.
  2. Moduł CAM CI+ należy umieścić w gnieździe CI+ znajdującym się w telewizorze. Odbiornik w sposób automatyczny wykryje jego obecność – zupełnie tak, jak podczas podłączenia dekodera.
  3. Do telewizora musi być podłączona antena satelitarna, która odpowiada za transmisję sygnału.
  4. Zwykle na ekranie wyświetla się postęp procesu inicjowania modułu CAM CI+. W tym czasie obraz może kilkukrotnie włączyć się i wyłączyć. Wiele zależy od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia.
  5. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, to możemy cieszyć się telewizją bez żadnych ograniczeń. Obsługa wygląda podobnie, jak w przypadku dekodera, jednak wymagany jest tylko jeden pilot.
Moduł CAM CI+ nie wpływa na liczbę dostępnych kanałów. Podstawę stanowi tutaj karta abonencka, którą otrzymuje się w ramach zakupionego pakietu telewizyjnego.

Ile kosztuje moduł CAM CI+?

Za moduł CAM CI+ należy zapłacić około 150-200 zł. Warto podkreślić, że jest to wydatek jednorazowy. Niewygórowana cena zadowoli tych, którzy nie posiadają zbyt dużego budżetu. Jest to opcja tańsza od dekodera, jednak funkcjonalność jest mocno ograniczona. Nie można zapominać, że kupujemy jedynie urządzenie, a opłata abonencka to odrębna kwestia. Koszt korzystania z TV uzależniony jest od wybranego pakietu.

 Moduł CAM CI+ warto zakupić u operatora, z usług którego korzystamy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bez wysiłku można upewnić się, że karta abonencka będzie pasować do urządzenia. Nie w każdym przypadku można liczyć na stuprocentową kompatybilność. 

Czy warto postawić na telewizję na kartę? Opinie użytkowników

opinie użytkowników

Opinie użytkowników na temat modułu CAM CI+ nie są jednoznaczne. Z pewnością nie spełni on wymagań tych, którzy potrzebują dostępu do różnorodnych funkcji (np. nagrywania).

Do najważniejszych zalet opisywanej technologii można zaliczyć:

  • brak zbędnych przewodów,
  • karta abonencka ukryta w telewizorze,
  • nieograniczony dostęp do kanałów telewizyjnych (w ramach wybranego pakietu),
  • niski koszt zakupu,
  • lekkie, kompaktowe i łatwe w przenoszeniu urządzenie,
  • jeden pilot do sterowania TV,
  • bezproblemowa instalacja,
  • niska awaryjność.

Za wady modułu CAM CI+ można uznać:

  • konieczność posiadania telewizora z gniazdem CI+,
  • potencjalne problemy związane z kompatybilnością karty abonenckiej oraz modułu,
  • brak dodatkowych funkcji,
  • ograniczenia związane z wyborem pakietu telewizyjnego.

W omawianym przypadku telewizja na kartę wymaga anteny satelitarnej. Moduł CAM CI+ można uznać za niemal niezauważalną wersję dekodera, jednak oferuje on wyłącznie dostęp do programów TV. To wyśmienita propozycja dla osób, które nie potrzebują innych funkcjonalności.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *