Always On Display: co to jest i jak działa funkcja, jak ją włączyć i ustawić zegar na wygaszonym ekranie?

W obecnych czasach telefon jest często jedynym zegarem, który posiadamy w pomieszczeniu. Jednocześnie wiele osób unika sięgania po to urządzenie podczas pracy. Na szczęście istnieje sposób na wygodne sprawdzanie godziny bez rozpraszania się zbędnymi powiadomieniami.

Funkcja Always On Display, która od kilku lat pojawia się we flagowcach, rozwiązuje problem z odblokowywaniem ekranu na każdym kroku. Przy niewielkim zużyciu energii podstawowe informacje mogą być wyświetlane na ekranie przez cały czas. Jeśli po raz pierwszy słyszysz o tej funkcji, to zapraszam do wpisu. Wyjaśniam w nim dokładnie jak działa tryb AOD i kto może z niego skorzystać.

Co to jest funkcja Always On Display?

zegar na zablokowanym ekranie  Always On Display (AOD) to funkcja, którą spotkasz jedynie w najnowszych smartfonach. Dzięki niej przy niewielkim zużyciu energii na Twoim ekranie wyświetlą się: zegar, kalendarz, ciekawa grafika lub ostatnie powiadomienia.  Wystarczy tylko spojrzeć na telefon, aby dowiedzieć się, która jest godzina, albo kto do nas dzwonił.

Ciągłe odblokowywanie telefonu, by sprawdzić podstawowe informacje, bywa dość nużące. Dlatego Nokia już w 2009 roku rozpoczęła prace nad funkcją, która zagwarantowałaby stałe podświetlenie ekranu. Znalezienie właściwych rozwiązań zajęło inżynierom sporo czasu. Dopiero energooszczędne ekrany AMOLED umożliwiły zastosowanie AOD na szerszą skalę.

Dlaczego funkcja Always On Display działa tak dobrze na ekranach AMOLED? W przeciwieństwie do zwykłych wyświetlaczy LED, OLEDy są pozbawione podświetlenia. Diody mogą być wygaszane niezależnie od siebie. W przypadku wyświetlania zegara spora część ekranu może być całkowicie wyłączona. Nie musimy obawiać się drenażu baterii.

W przypadku smartfonów LED czarne partie obrazu nie ograniczają zużycia energii. Po kilku godzinach podświetlenia Twój akumulator będzie po prostu rozładowany. Jak temu zapobiec? Alternatywą dla AOD jest funkcja Ambient Display. Informacje o powiadomieniach pojawiają się na wyświetlaczu tylko na krótki czas po ich wystąpieniu. Rozwiązanie jest więc praktyczne i przyjazne dla baterii.

Jak włączyć zegar (i nie tylko) na ekranie blokady?

Zegar na wygaszonym ekranie wygląda to nie tyle modny gadżet, co niezbędne narzędzie dla każdego, kto chce efektywnie zarządzać czasem. Zanim powiem Ci jak włączyć Always On Display, warto ustalić kto w ogóle może skorzystać z tej funkcji.

Zainteresowanie funkcją AOD zaczęło rosnąć w 2016 roku wraz z pojawieniem się Samsunga Galaxy S7. Rozwojem funkcjonalności, oprócz wspomnianych Nokii i Samsunga, zaczęli interesować się też tacy producenci jak: Huawei, Motorola, LG i Google Pixel. Jeśli posiadasz urządzenie jednej z tych firm w technologii AMOLED, włączenie zegara na zablokowanym ekranie powinno być możliwe.

Obecnie większość telefonów z funkcją AOD pracuje w systemie Android. Poniżej przygotowałem dla Ciebie krótki poradnik, który powinien Ci ułatwić konfigurację.

Włączanie Always on Display w systemie Android

zegar na wygaszonym ekranie Aby włączyć zegar w ramach Always On Display, należy rozwinąć panel powiadomień, albo przejść do ustawień systemowych. Jeśli zdecydujesz się się na pierwszą opcję, poszukaj ikony AOD. Po jej dłuższym przytrzymaniu zostaniesz przeniesiony do ustawień Blokady ekranu

W przypadku skorzystania z Ustawień systemowych, należy ręcznie odszukać kategorię Blokada ekranu. Aby aktywować Always On Display, zmień stan przełącznika. Po wygaszeniu urządzenia na jego wyświetlaczu powinien pojawić się zegar i powiadomienia.

Jeśli domyślne ustawienia nie spełniają Twoich oczekiwań, warto pomyśleć o ich zmianie. Możliwości konfiguracji AOD zależą w dużej mierze od producenta urządzenia i przygotowanej nakładki, ale nie powinieneś narzekać na nudę.

W smartfonach Samsunga można określić nie tylko styl zegara, ale także tryb wyświetlania (Dotknij, aby pokazać, Zawsze wyświetlaj, Pokaż zgodnie z harmonogramem) i jasność adaptacyjną. Oprócz zegara na wygaszonym ekranie mogą pojawić się: pogoda, plan dnia, liczba nowych powiadomień, następny alarm i odtwarzana muzyka. Aby je włączyć, należy przejść do sekcji Elementy FaceWidgets w kategorii Blokada ekranu.

Podobne możliwości personalizacyjne posiada nakładka MIUI od Xiaomi (wersja minimum 11). Wszystkie opcje związane z AOD znajdują się w systemowej kategorii Ekran zawsze włączony i Ekran blokady. Użytkownicy mogą z listy wybrać styl wygaszacza. Niezależnie od decyzji dostajesz możliwość zmiany rozmiaru i koloru tekstu, wyrównania, pogrubienia, a także odstępu między wierszami. Możesz również zdecydować, które elementy powinny zostać wyświetlone. Oprócz godziny i daty są to: stan baterii i powiadomienia.

Włączanie trybu Always On na urządzeniach Apple

Smartfony od firmy Apple nie posiadają wsparcia w zakresie funkcji Always On Display. Plotki o wprowadzeniu tego rodzaju wygaszacza w najnowszym Iphone 13 okazały się fałszywe. Wielu fanów marki czuje się zawiedzionych, zwłaszcza, że podobna funkcja działa z powodzeniem w smartwatchach (urządzenia Apple Watch Series 5 i nowsze).

Tryb Always On w Apple Watch wyświetla tarczę zegara, nawet gdy nadgarstek jest opuszczony. Aby zmienić ustawienia z nim związane, odszukaj kategorię Wyświetlacz i jasność. Następnie wybierz, które powiadomienia i aplikacje powinny zostać zaprezentowane na ekranie.

Obsługa trybu Always On Display w smartwatchach

 funkcja Always on Display na smartwatchu

Tryb AOD jest coraz chętniej implementowany w inteligentnych zegarkach. Taką opcję, oprócz Apple, posiadają między innymi najnowsze zegarki Samsunga, Fitbit, Amazfit, Garmin i Fossil. Jeśli zależy Ci na komfortowej pracy, być może warto poszukać akcesorium, które zagwarantuje stałe podświetlenie ekranu. Bez potrzeby tapnięcia w ekran, lub podniesienia nadgarstka.

Funkcja Always On Display to wyłącznie opcja, którą możesz w każdej chwili wyłączyć. Jeśli Twoja bateria jest na wyczerpaniu, wystarczy wejść w ustawienia i przeprowadzić stosowną modyfikację. Różnica w zużyciu energii prawdopodobnie będzie niewielka, bo producenci stosują wiele technologii minimalizujących pobór prądu.

Co ciekawe, aby cieszyć się funkcją AOD wcale nie musisz wydawać dużych pieniędzy. Również tańsze modele (poniżej 500 zł) mogą pracować w trybie Always On. Przy zakupie warto jednak się upewnić, że wybierane urządzenie posiada ekran AMOLED, lub Super AMOLED. Jeśli kupimy zegarek z wyświetlaczem LED raczej musimy pożegnać się z długim czasem pracy na jednym ładowaniu.

Czy funkcja Always On Display mocno rozładowuje baterię?

 Jeśli zdecydujesz się na stałe wyświetlanie zegara na wygaszonym ekranie, musisz liczyć się z pewnymi stratami energii. O ile posiadasz urządzenie z ekranem AMOLED nie będą one duże (kilka procent w ciągu dnia). Czarne piksele, a więc spora część ekranu pozostają wyłączone i teoretycznie nie drenują baterii.  W praktyce aby zapobiec wypaleniu, wyświetlany obraz będzie się przemieszczał (zazwyczaj skokowo). Część podzespołów pozostanie więc aktywna przez cały czas.

Technologia AOD to jednak coś więcej niż zwykłe podświetlenie ekranu. Inżynierowie włożyli masę wysiłku, aby straty energii w urządzeniach były jak najniższe. Poza częściowym wyłączaniem pikseli wykorzystano czujnik zbliżeniowy, który umożliwił wygaszanie telefonu w kieszeni. Bardzo często jasność zegara dostosowuje się też do oświetlenia pomieszczenia. Zużycie energii powinno być zdecydowanie niższe wieczorem i nocą.

W przypadku starszych ekranów LEDowych funkcja AOD staje się bezużyteczna. Pozostawienie włączonego ekranu prowadzi do rozładowania telefonu. Czy istnieje na to sposób? Okazuje się, że tak. Wielu producentów smartfonów oferuje swoim klientom funkcję Ambient Display. To energooszczędna alternatywa dla AOD. Wygaszacz z zegarem pojawia się na ekranie tylko na kilka sekund po wykonaniu stuknięcia, albo nadejściu nowego powiadomienia. Przez większość czasu jest więc wyłączony.

Co zrobić, gdy funkcja Always On Display nie działa?

zegar na ekranie blokady

Nie każdy smartfon jest wyposażony w funkcję Always On Display. Wiele starszych modeli nie będzie jej posiadać. Jeśli natomiast jesteś właścicielem telefonu z ekranem Super AMOLED, istnieją spore szanse, że wygaszacz z zegarem da się u Ciebie uruchomić. Przed jego aktywacją warto przeprowadzić aktualizację systemu. W przypadku przypadku Xiaomi może być konieczna instalacja dodatkowej aplikacji MIUI Themes.

Właścicieli starszych słuchawek zachęcam mimo wszystko do przejrzenia zawartości kategorii Blokada ekranu i przetestowania opcji (o ile występują) Ambient Display, lub Active Display. Producenci chcą, aby funkcja AOD kojarzyła się wyłącznie z droższymi urządzeniami i nawet teraz nie wprowadzają jej w tańszych aparatach.

Jeśli wpisywanie frazy Always On Display w wyszukiwarce ustawień nie przynosi żadnego rezultatu, warto bezpośrednio zajrzeć do kategorii Blokada ekranu. Bardzo często twórcy nakładek systemowych stosują własne nazewnictwo, dlatego nie zdziw się jeśli spotkasz określenia typu: Ekran zawsze włączony, czy tryb Always On.

Załóżmy jednak, że nie napotykasz po drodze żadnych problemów i aktywacja AOD przebiegła pomyślnie. Zauważasz z rozczarowaniem, że ekran po wygaszeniu pozostaje pusty. Gdzie został popełniony błąd? Prawdopodobnie masz aktywny tryb oszczędzania energii. Należy go wyłączyć i powtórzyć test.

Podsumowując, funkcja AOD to praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się na ekranach AMOLED. Jeśli posiadasz urządzenie w tej technologii, warto rozważyć jej użycie. Zwłaszcza, że oprócz zegarka na wygaszonym ekranie mogą się pojawić informacje o otrzymanych powiadomieniach, nadchodzących wydarzeniach, czy pogodzie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *