Aplikacje do audiobooków: gdzie słuchać książek i jaką wybrać? Ranking, opinie i porównania

Czy lubisz słuchać audiobooków? Zatracasz się w treści ulubionych książek lub najlepszych pisarzy? Jeśli pasjonujesz się słuchaniem książek czytanych przez najlepszych lektorów w domu, w samochodzie lub podczas podróży komunikacją zbiorową, to zapewne interesują Cię najlepsze aplikacje do audiobooków. Dlaczego apka do audiobooków jest tak ważna? Ponieważ od jej zawartości, sprawności, przejrzystości i wygody obsługi zależy to jak przyjemnie będzie Ci się słuchało audiobooków.

Słuchając odprężającej powieści, czy wciągającego kryminału nie chcesz, by cokolwiek przerywało Ci rozrywkę. Chcesz mieć dostęp do najbardziej interesujących tytułów. Potrzebujesz też łatwego interfejsu i możliwości sprawnego przewijania, powrotu do wybranych fragmentów. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo. Z mojego wpisu dowiesz się, gdzie słuchać książek i jakie aplikacje do audiobooków są najlepsze.

apki audiobook opinie

Tworząc ten ranking, specjalnie dla Ciebie zapoznałem się z dostępnymi opiniami. Wykorzystałem wszystkie będące w zasięgu źródła wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń użytkowników. Nie bez znaczenia jest fakt, że fani książek do słuchania są na ogół bardzo wymagającymi klientami. Dlatego też mogłem liczyć na bardzo rzeczowe i wymagające stanowiska użytkowników apek do audiobooków. Dodatkowo sam jestem fanem książek – zarówno tych drukowanych, jak i w wersji do słuchania. Dlatego też mój ranking traktuję bardzo osobiście i przygotowałem go tak, by wybrać dla Ciebie tylko najlepsze aplikacje do słuchania książek.

Najlepsza aplikacja do audiobooków, czyli jaka?

Zastanówmy się najpierw nad tym, jakie warunki powinna spełniać dobra apka do książek. Wyszukując optymalnych rozwiązań postawiłem konkretne wymagania. Do rankingu dopuściłem zatem tylko te, które je spełniają – i to wszystkie, bez wyjątku. Aplikacje do audiobooków muszą bowiem być bogate w treści, wygodne, szybkie i zachęcające do korzystania z nich. Jednocześnie nie mogą rozpraszać i utrudniać korzystania z nich za pomocą nieprzejrzystego menu, czy ogólnie obsługi. Na co więc zwracam największą uwagę? Oto moje wymagania.

1. Oferta audiobooków

To zdecydowanie najważniejsze kryterium. Co nam z dobrej aplikacji, jeśli nie kryje się pod nią zbyt wiele dobrych tytułów? Dlatego też przede wszystkim stawiam na bogatą bibliotekę. Konieczny jest duży wybór autorów, gatunków, a nawet rodzajów publikowanych książek do słuchania. Duże znaczenie ma także to, czy wydawane audiobooki maja naprawdę dobrych i profesjonalnych lektorów. Dlatego do rankingu wybrałem tylko te apki, które mają naprawdę duże biblioteki. Właściwie warunkiem była moja pewność, że praktycznie każdy znajdzie w nich wiele tytułów, które zapewnią tysiące godzin słuchania bez odrywania się od lektury. Zwróciłem także uwagę na to, czy apka zapewnia dostęp tylko do książek, czy także oferuje możliwość skorzystania z dodatkowej oferty – słuchowisk lub podcastów. To przecież doskonale wzbogaca ofertę.

apka do audiobookow

2. Łatwość obsługi

Aplikacja do słuchania książek powinna być jak najłatwiejsza w korzystaniu z niej. Nie może być tak, że kiedy chcesz przewinąć treść książki, czy wyszukać kolejną, to najpierw musisz zastanowić się jak to zrobić. Niedopuszczalna jest także sytuacja, w której nie możesz wygodnie i w bezproblemowy sposób włączyć pauzy, czy później powrócić do odtwarzania w momencie, w którym przerwiesz. Dlatego też:

 • Wszystkie podstawowe funkcje powinny być łatwo dostępne
 • Aplikacja powinna pozwalać na łatwy powrót do ostatnio odtwarzanego fragmentu książki do słuchania
 • Przyciski nawigacyjne powinny być duże i wyraźne, by ułatwiać poruszanie się po aplikacji i audiobooku

3. Przejrzystość

Aplikacja do audiobooków ma często wiele opcji i możliwości, które odkrywasz dopiero po czasie. Jednak w związku z tym, że najważniejsza jest treść dźwiękowa, to miejsce na pozostałe funkcje powinno być odpowiednio „ukryte”. Zatem najważniejsze zalety przejrzystej apki do słuchania książek to:

 • Wygodny ekran odtwarzania wybranej treści książkowej
 • Ustawienia dodatkowe dostępne na osobnym ekranie ustawień lub menu
 • Możliwość doboru motywu oraz kolorów i wielkości czcionki czy przycisków
Dobór motywu, między innymi jasnego czy ciemnego może być także uzależniony od motywu, którego używasz na swoim smartfonie czy tablecie. Niektóre apki do słuchania książek posiadają opcję dostosowania się do ustawień systemu, lub wyboru własnej kompozycji.

4. Jakość dźwięku

Wydawać się może, że jakość dźwięku w przypadku apek do audiobooków nie jest bardzo istotna. Oczywiście na pewno chcesz, by muzyka, której słuchasz była jak najlepszej jakości. Ale czy aplikacja do książek także powinna zapewniać wysokiej jakości dźwięk? Wbrew pozorom nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego?

Przyjemnie jest słuchać głosu dobrego lektora, który nadawany jest w wysokiej częstotliwości próbkowania. Wtedy głos ten słychać dobrze i wyraźnie. Pełne basy zapewniają jeszcze lepsze doznania podczas przenoszenia się wyobraźnią w świat bohaterów lektury. Jednak jeśli słuchasz swojej ulubionej książki w komunikacji miejskiej za pomocą dousznych słuchawek, lub poprzez Bluetooth w samochodzie, to może nie mieć aż tak dużego znaczenia. Przyda się wtedy dźwięk głośny i wyraźny, jednak jego cechy jakościowe zejdą na drugi plan lub przestaniesz je zauważać.

Wysoka częstotliwość próbkowania oznacza, że więcej danych przesyłanych jest do odtwarzania w określonym przedziale czasu. Zapewnia to lepsze oddanie dźwięku dla tonów niskich, średnich i wysokich. Jednocześnie zwiększa liczbę przesyłanych danych, co może mieć znaczenie, jeśli korzystasz z niedużego pakietu danych. Więcej o zużyciu pakietów internetowych znajdziesz w tym moim wpisie.

aplikacje audiobook ranking

5. Możliwość synchronizacji z innymi urządzeniami

Nie możemy wykluczyć, że zechcesz kontynuować lekturę słuchana książki na innym urządzeniu, na przykład:

 • Na komputerze domowym, lub w pracy (ale o tym nikomu nie mówimy)
 • Na wygodnym tablecie z dużym ekranem, którego używasz w domu

Dobrze byłoby, by aplikacja, którą wybierzesz oferowała możliwość kontynuacji lektury po zmianie źródła, z którego nadaje. Takie rozwiązanie znajdziemy w apkach do audiobooków, które oferują treści on-line. Wszystkie wzięte przeze mnie do rankingu apki mają tę opcję.

6. Możliwość odtwarzania w trybach on-line i off-line

Co, jeśli znajdziesz się poza zasięgiem Internetu? Zaszyjesz się w uroczym domku w górach czy schronisz na niedostępnym odcinku plaży? Może nie być tam dostępu do globalnej sieci, dlatego dobrze by było, żeby apka pozwalała na zbuforowanie do pamięci Twojego smartfona czy tabletu treści audiobooka. Dzięki temu bez problemu będziesz mieć możliwość słuchania w każdych warunkach.

Może to także wpłynąć na oszczędność w przesyłaniu danych z mobilnego pakietu. W jaki sposób? Oto wyjaśnienie:

 • Będąc w zasięgu swojej sieci domowej WiFi lub innej zaufanej pobierasz audiobooka na swój smartfon
 • Gdy znajdujesz się w zasięgu sieci LTE lub tam, gdzie nie ma sieci mobilnej możesz odtwarzać książkę nie pobierając danych
 • Pozwala to także na oszczędzanie baterii, która jest zużywana podczas przesyłania danych internetowych

Dobrze, gdy rozwiązanie to możesz zastosować dla przynajmniej części dostępnej dla Ciebie biblioteki. Czas z książkami w formie dźwiękowej upływa naprawdę szybko i możesz nawet nie zauważyć, kiedy konieczne będzie pobranie kolejnej. Każda pozycja z rankingu spełnia to wymaganie.

7. Przejrzysta i łatwa w obsłudze biblioteka audiobooków

Jeśli zdecydujesz się na wybranie aplikacji, która w swojej ofercie zawiera wiele książek do słuchania, to na pewno po czasie wyczerpiesz już repertuar wcześniej planowanych do wysłuchania pozycji. Przyda się wtedy dobry sklep, czyli odpowiednik sklepu Google Play z aplikacjami. Możesz w nim przeglądać poszczególne książki, sortować i grupować je według autora, gatunku czy popularności. Dobry sklep z audiobookami pozwala na świadomy i łatwy wybór kolejnej książki. Taki sklep zapewnia możliwość zapoznania się z opiniami innych czytelników, a także fragmentami nagrań. Możesz dzięki temu zdecydować, czy odpowiadają Ci:

 • Treść i tematyka audiobooka
 • Tempo, barwa i ton głosu lektora

Choć z mojego doświadczenia wynika, że po kilkudziesięciu minutach słuchania można przyzwyczaić się do większości lektorów, to jednak dla części słuchających może to mieć decydujące znaczenie. Możliwość „przetestowania” nagrania jest niezwykle ważna. Oczywiście jeśli skorzystasz z apki, która w abonamencie posiada nieograniczony dostęp do biblioteki, to testowanie także możesz wykonywać bez ograniczeń.

najlepsze aplikacje do audiobooków

Jaka aplikacja do audiobooków? Mój ranking

W moim rankingu umieściłem tylko te apki do słuchania książek, które mogę Ci polecić. Oznacza to, że wszystkie one spełniają wymienione przeze mnie warunki bycia dobrą aplikacją do audiobooków. Każda z nich będzie działać doskonale, jednak niektóre z nich są najbardziej warte polecenia. Na podstawie wymienionych przeze mnie wyżej kryteriów stworzyłem więc ranking, w którym są najlepsze z najlepszych. Dzięki opisom apek, które dla ciebie przygotowałem, możesz wybrać tę, która będzie Ci najbardziej pasowała. Niezależnie od Twojego wyboru jestem przekonany, że na żadnej z nich nie zawiedziesz się.

Nazwa aplikacjiCo ją wyróżnia?Gdzie kupić?
Bookbeat.plJedna z największych bibliotek audiobook w języku polskim w nowoczesnej aplikacji ZOBACZ
AudibleOgromna biblioteka audiobooków w wielu językach, doskonałe produkcje oryginalne w szybkiej i responsywnej apce ZOBACZ
StorytelOgromna biblioteka audiobook i przejrzysta, prosta aplikacja ZOBACZ
LegimiDuża biblioteka w łatwej do obsłudze aplikacji ZOBACZ

BookBeat.pl

Ten bardzo popularny i sprawdzony serwis z książkami do słuchania posiada cechy, które zwracają na niego uwagę. Oto one:

 • Dostęp do tysięcy pozycji książkowych
 • Bardzo profesjonalna, szybka i przejrzysta aplikacja
 • Najwyższa dostępna jakość dźwięku
 • Oferta zarówno audiobooków, jak i e-booków (w sumie około 500 tysięcy)
 • Przejrzysta biblioteka z podziałem na kategorie
 • Dostęp do opisów książek
 • System oceniania przez użytkowników oraz zamieszczania indywidualnych opinii
 • Dziesiątki współpracujących, profesjonalnych lektorów
 • Możliwość słuchania on-line i off-line
 • Dostępność rezygnacji z subskrypcji w każdej chwili

BookBeat.pl oferuje dziś trzy opcje abonamentowe. Są to:

 • Abonament Basic w kwocie 19,90 złotych, pozwalający na słuchanie książek do 20 godzin na miesiąc
 • Najpopularniejszy abonament Premium za 29,90 złotych, dzięki któremu możesz słuchać audiobooków do 100 godzin w miesiącu
 • Pakiet Unlimited za 39,90 złotych, który daje nieograniczony czasowo dostęp do książek audio

Oferta wygląda kusząco, a dodatkowo możesz skorzystać z konta rodzinnego i utworzyć do 5 profili. Jak to działa?

 • Każdy dodatkowy profil wiąże się z opłatą 9,99 zł miesięcznie
 • Każdy profil otrzymuje pakiet godzinowy taki, jaki wynika z wybranego pakietu głównego
Konta profilu rodzinnego mogą słuchać książek jednocześnie, jednak powinny znajdować się w tym samym miejscu. W praktyce chodzi o korzystanie z tego samego adresu IP, na przykład jednego, domowego routera WiFi.

Już dziś możesz skorzystać z darmowego, wydłużonego okresu próbnego dzięki skorzystaniu z tego linku. Otrzymasz aż 3 tygodnie na wypróbowanie BookBeat.pl bez żadnych kosztów! Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku:

 • Załóż konto w apce za pomocą linku, który otrzymujesz ode mnie
 • Pobierz aplikację dostępną dla Androida, lub tę przeznaczoną na iPhone
 • Wybierz książkę do słuchania (lub czytania) i ciesz się jej treścią

Standardowy okres próbny BookBeat.pl trwa dwa tygodnie, ode mnie otrzymujesz aż trzy. Dlatego gorąco zachęcam do skorzystania. Jeśli zrezygnujesz w trakcie trwania czasu testowego, to nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z usługą. Co ciekawe, to od początku otrzymujesz możliwość korzystania z każdej, dostępnej w BookBeat.pl pozycji. Dlatego cała biblioteka serwisu będzie do Twojej dyspozycji! Małym minusem jest według mnie ograniczenie czasowe w tańszych pakietach. Jednak kto miałby tyle czasu, żeby słuchać książek aż tak długo i często? ?

Bookbeat.pl wspiera słuchanie książek na telefonach i tabletach z Androidem oraz iOS, a także na Apple Watch z funkcją WiFi lub sieci komórkowej. Pakiet możesz zmienić w dowolnym momencie.

najlepsza aplikacja do audiobooków

Audible

Choć jest to serwis zagraniczny, a więc ciężko tu o pozycje w polskiej wersji językowej, to ze względu na jego jakość zdecydowałem się na umieszczenie go na drugim miejscu rankingu. Jakie są jego najważniejsze cechy?

Oto one:

 • Ogromna biblioteka audiobooków w językach: angielskim, hiszpańskim, chińskim, francuskim, portugalskim, niemieckim, włoskim
 • Duża oferta audiobooków do nauki języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, polskiego, hiszpańskiego, włoskiego, japońskiego, duńskiego i wielu innych
 • Aplikacja stojąca na najwyższym poziomie technicznym – przejrzysta, szybka i wygodna
 • Jakość dźwięku taka, jak w najlepszych serwisach z muzyką
 • Możliwość wysłuchania próbek audiobooków
 • Podcasty ze wszystkich możliwych dziedzin
 • Produkcje oryginalne Audible, czyli tysiące słuchowisk czytanych przez kilku lektorów, wraz z efektami dźwiękowymi, co dodatkowo wzbogaca ofertę
 • Krótkie historie do snu i na rozbudzenie
 • Możliwość słuchania off-line
 • Bardzo przejrzysta biblioteka z podziałem na kategorie, autorów, popularność
 • Dostęp do opisów książek, ocen innych użytkowników serwisu i ich opinii
 • Możliwość słuchania książek czytanych przez znane osobistości, w tym aktorów z topu światowego
 • Możliwość słuchania on-line i off-line

Audible nie zapewnia wyboru audiobooków w naszym rodzimym języku. Jednak z pewnością zainteresuje osoby posługujące się językiem angielskim (w szczególności, ze względu na największy wybór) lub innym obcym językiem z tych, które wymieniłem powyżej. Będzie także dobrym wyborem dla Ciebie, jeśli pragniesz podszkolić się w znajomości języka obcego.

Słuchanie w obcym języku, którego komunikatywną znajomość posiadasz jest dużo łatwiejsze, niż posługiwanie się nim w wychodzącej komunikacji pisanej lub głosowej. Na testach certyfikowania języka obcego z reguły najwyższe oceny wystawiane są na części oceny rozumienia języka mówionego. Dlatego też warto wypróbować swoje możliwości szczególnie, jeśli to nic nie kosztuje – o tym za chwilę.

Osoby, które lubują się w słuchowiskach radiowych na pewno docenią ofertę Audible. Platforma zapewnia je w najwyższej jakości. Jeśli wiesz co oznacza dobre słuchowisko radiowe, to naprawdę warto sprawdzić jedną z oryginalnych produkcji serwisu. Audiobooki do nauki języków obcych oferowane przez Audible są naprawdę najwyższej jakości. Nie bez znaczenia jest fakt, że czytane są przez najlepszych dostępnych lektorów. Możliwe jest zatem, że skorzystasz z Audible do nauki języków więcej, niż na lekcjach w dobrej szkole.

Tak dobra apka z audiobookami musi być droga, prawda? Otóż niekoniecznie! Jeśli skorzystasz z tego linku, to dostaniesz w prezencie trzydziestodniowy, całkowicie bezpłatny okres próbny. Co wchodzi w jego skład? Oto najważniejsze:

 • Dostęp do pełnej biblioteki Audible, w tym audiobooków, podcastów, produkcji oryginalnych i podręczników
 • Dostęp do wybranych pozycji z katalogu Premium (bestsellery, nowości)
 • Przypomnienie o upływie czasu bez opłat

Po wykorzystaniu okresu próbnego możesz skorzystać z dwóch rodzajów pakietu:

 • Premium za 7,95 dolarów miesięcznie
 • Premium Plus za 14,95 dolarów miesięcznie, który zapewnia dostęp dodatkowo do jednej nowości lub bestsellera w ciągu każdych kolejnych 30 dni

Na jakich urządzeniach skorzystasz z Audible? Oto ich lista:

 • Smartfon lub tablet z Androidem lub iOS
 • Komputer z systemem Windows lub MacOS
 • Samochodowe systemy inteligentne
 • Czytniki ebook takie jak Kindle oraz Fire
 • Apple Watch
 • Alexa od Amazona

Serdecznie polecam Audible jako znakomita apkę do audiobooków w wielu jezykach, w której otrzymasz naprawdę dużo za rozsądną cenę. To niezwykle, wręcz zaskakująco dobrze wypełniony serwis. Jedynym minusem jest według mnie ograniczony dostęp do produkcji premium, jednak biblioteka jest na tyle bogata, że możesz nie zauważyć różnicy ?

Storytel

Ten serwis z aplikacją do audiobooków jest dobrze znany na naszym rynku. Co oferuje? Storytel to przede wszystkim:

 • Ponad 400 tysięcy pozycji do wyboru
 • Produkcje Storytel Original, czyli słuchowiska wzbogacone o efekty dźwiękowe
 • Aplikacja prosta i bardzo przejrzysta
 • Dźwięk w najwyższej jakości
 • Dostęp do całego katalogu od początku, w ramach jednej opłaty
 • Możliwość słuchania off-line
 • Anulowanie subskrypcji w dowolnym momencie
 • Wybrane audiobooki także w języku angielskim

Jakie pakiety dostępne są w Storytel? Oto one:

 • Basic, w którym otrzymujesz 10 godzin słuchania miesięcznie kosztuje 17,45 złotych
 • Unlimited, bez ograniczeń czasowych to koszt miesięczny 34,90 złotych
 • Family, pozwalający na słuchanie na 2 kontach bez ograniczeń wiąże się z opłatą 46,90 złotych miesięcznie
 • Family z 3 kontami to 58,90 złotych za miesiąc

Skorzystasz z nich na telefonie lub tablecie Android lub iOS. Zadziała także na Apple Watch. W ramach dostępu do serwisu otrzymujesz także tysiące ebooków do wyboru, jeśli zdecydujesz się na samodzielne czytanie.

Storytel oferuje dziś możliwość skorzystania z 7-dniowego okresu próbnego. Jeśli zrezygnujesz z subskrypcji przed jego upływem, to nie poniesiesz żadnych kosztów. Pod tym adresem znajdziesz możliwość rejestracji i skorzystania z bezpłatnego słuchania książek. Okres na próbę jest trochę za krótki, lecz myślę, że wyrobisz sobie w tym czasie własną opinię o serwisie.

aplikacje do słuchania książek

Legimi

Czym charakteryzuje się Legimi i co sprowadza tą apkę do mojego rankingu? Oto najważniejsze cechy:

 • Ponad 160 tysięcy tytułów audiobooków i ebooków do wyboru
 • Możliwość skorzystania z pełnej biblioteki w abonamencie, bez ograniczeń
 • Dostęp na Adroidzie oraz iOS poprzez bardzo łatwą w obsłudze aplikację
 • Jakość dźwięku bez najmniejszych zakłóceń
 • Ebooki dostępne także na czytnikach i komputerach PC
 • Dokładne, sprawdzone opisy treści książek
 • System ocen wydawców oraz użytkowników
 • Możliwość pozostawienia własnej oceny pozycji (w formie noty oraz komentarza)

Jakie pakiety abonamentu dostępne są w Legimi? Oto one:

 • Pakiet bez limitu otrzymasz za 39,99 złotych miesięcznie w umowie na 12 miesięcy
 • Za 44,99 złotych miesięcznie dostaniesz nielimitowany dostęp bez umowy lojalnościowej

Co otrzymujesz w zamian, prócz dostępu do biblioteki audiobooków Legimi? Oto dodatki:

 • Możliwość korzystania z Legimi na 4 urządzeniach
 • Zwrot 5 złotych na miesiąc, które możesz przeznaczyć na zakupy w Legimi
 • Możliwość korzystania ze wszystkich ebooków, a także wrzucenia do swojej biblioteki posiadanych już wcześniej (w formacie epub) wydań – 4 na miesiąc

Dodatkowo już dziś możesz skorzystać z darmowego, 7-dniowego okresu próbnego – pod tym linkiem.

Audiobook na telefon – porównanie apek

Według wszystkich informacji, które udało mi się zebrać – jeśli porównamy aplikacje z mojego rankingu, to dwie pierwsze wypadają najlepiej. Bookbeat.pl do zdecydowanie najlepsza biblioteka polskich audiobooków, wyposażona w dobrą, nowoczesną i jednocześnie prostą aplikację. Audible to z kolei najlepszy wybór pod względem zawartości i samej aplikacji, jeśli chodzi o książki do słuchania w wielu językach – z naciskiem na angielski.

Pozostałe dwie są także dobre i mogę je z czystym sumieniem polecić, jeśli podobają Ci się bardziej. Jednak w porównaniu do nich, Bookbeat.pl oraz Audible wypadają według mnie zdecydowanie lepiej.

Aplikacje do audiobooków a opinie

Zapoznając się z wnioskami, jakie mają użytkownicy popularnych serwisów z audiobookami oraz ich apek poznałem naprawdę wiele różnych zdań. Wymienione przeze mnie w rankingu portale i ich aplikacje do audiobooków wypadły w tym zakresie najlepiej. Rzadko zdarzały się negatywne osądy – inni wypadli trochę słabiej. Dlatego polecam Ci je, a szczególnie dwie pierwsze pozycje rankingu – jako zdecydowanie najciekawsze oraz bardzo przystępne cenowo. Nie zapominaj też o kuszących, darmowych okresach próbnych!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *