Bezterminowa ważność konta na kartę w 2023: czy to możliwe? Po jakim czasie karta SIM traci ważność?

Bezterminowa ważność konta na kartę wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem z wielu względów. Pozwala na zachowanie numeru telefonu przez nieograniczony czas, a jednocześnie nie zmusza do regularnego wpłacania środków na konto komórkowe. Jeśli korzystasz z wybranego numeru telefonu bardzo sporadycznie, ewentualnie nie korzystasz z niego w ogóle, ale chcesz go zachować, to bezterminowa ważność konta na pewno się przyda. Taka możliwość jest też pewnego rodzaju wykazaniem zaufania i zrozumienia dla nas, jako klientów, przez operatora.

Czy możliwe jest w 2023 roku skorzystanie z oferty karty SIM ważnej bezterminowo? Czy któryś operator daje nam okazję do zachowania numeru nawet, jeśli nie doładowujemy środków? Zapraszam Cię do lektury mojego nowego wpisu.

karta sim ważna bezterminowo

Karta SIM bez terminu ważności – jak to działa?

W standardowej ofercie na kartę działają pewne zasady, które rozpowszechniły się przez lata działania pre-paid na naszym rynku:

 • Kupując starter, czyli kartę SIM z przypisanym numerem decydujesz na jaką kwotę będzie doładowany i tyle płacisz. Operatorzy oferują startery na określone kwoty, np. 5, 20 i 50 złotych
 • Masz określony czas na wykorzystanie środków ze startera, mogą to być np. 3 miesiące lub rok
 • Gdy środki się kończą, to poprzez Internet, w sklepie czy z innego, np. abonamentowego numeru możesz doładować swoje konto. Nowe środki także mają określony termin ważności
 • Gdy nie doładowujesz numeru przez pewien ustalony regulaminem czas, to numer najpierw będzie miał ograniczone możliwości dzwonienia, wysyłania SMS i transmisji danych, a potem utracisz także możliwość odbierania połączeń
 • Po kolejnym, ustalonym terminie numer bez doładowania zostanie wyłączony
Pre-paid to usługi przedpłacone. Płacisz z góry wybraną kwotę i możesz ją potem wykorzystać na rozmowy, SMS, MMS czy transmisję komórkową. Popularność takiego rozwiązania wynika z jego wygody i kontroli nad budżetem na telefon. W związku z brakiem opłaty abonamentowej usługi tego typu są średnio o kilka do kilkunastu procent droższe od tych z miesięcznym zobowiązaniem.

W związku z dużą konkurencją i naszymi, jako klientów, wymaganiami operatorzy prześcigają się jednak w oferowaniu ciekawszych rozwiązań, obejmujących:

 • Wydłużenie terminu ważności środków
 • Obniżenie kosztu połączeń (nawet do zera w ofertach bez limitu!) lub transmisji danych
 • Zwiększenie wartości doładowania wobec nominału, który wpłacasz (np. dostajesz 20 za wpłacone 15 złotych)
 • Przedłużenie aktywności karty bez kolejnych doładowań

Jednym z najlepszych tego typu ofert jest bezterminowa ważność konta. Czy ktoś to dziś oferuje? Popatrzmy na szczegóły.

Bezterminowa ważność konta na kartę w NJU Mobile

Marka zależna od Orange przygotowała dla nas świetne rozwiązanie o nazwie Po wieki. Działa ono w ten sposób, że już po pierwszym doładowaniu Twoje środki będą ważne bezterminowo. Co to oznacza? Czy kiedykolwiek je utracisz, jeśli nie doładujesz swojej karty z NJU? Nie! Możesz nawet latami trzymać wpłaconą kwotę na koncie pre-paid NJU i nadal będzie ona ważna, a Twój numer nie zostanie wyłączony.

Jednak NJU Mobile uczyniło pewne zastrzeżenie. Wprowadzono SMS utrzymaniowy. Jak on działa? Oto szczegóły:

 • Jeśli przez 6 miesięcy nie doładujesz konta, to zostanie wysłana do Ciebie wiadomość przypominająca
 • W jej treści otrzymasz informację, że jeśli nadal chcesz korzystać ze swojego numeru, to możesz w ciągu 24 godzin doładować Twoje konto wybraną kwotą, lub wysłać SMS
 • Wykonaj więc doładowanie, lub wyślij SMS o treści TAK pod bezpłatny numer 80608
 • Otrzymasz potwierdzenie z podaniem kolejnego terminu, w którym przyjdzie do Ciebie SMS z przypomnieniem

Prawda, że to proste? Niewielki wysiłek, jakim jest wysłanie bezpłatnego SMS co pół roku zapewni Ci kartę SIM ważną bezterminowo.

Rozwiązanie z SMS przypominającym ma zabezpieczyć operatora (i pośrednio także nas) przed wyjęciem z puli dostępnych dla klientów numerów, które mogą w ogóle nie być używane.

karta sim bez terminu ważności

Karta SIM bez terminu ważności w Plusie – czy to możliwe?

Na trochę inne (i nieco mniej korzystne dla nas) rozwiązanie zdecydował się Plus. Tu także bez doładowania możesz przedłużać ważność swojego konta. Będzie jednak Cię to trochę kosztowało. Jak to działa? Oto szczegóły:

 • Jeśli posiadasz na swoim koncie w Plus na kartę środki, to możesz je wykorzystać na przedłużenie jego ważności
 • Wystarczy, że wyślesz SMS na numer 80009 i w treści wpiszesz jedną z liczb: 10, 30 lub 365
 • Wysłanie SMS przedłuży ważność środków o liczbę dni odpowiadających wpisanej, będzie to jednak kosztować Cię 5, 15 lub 29 złotych
 • Opłata zostanie pobrana w dniu pierwotnego wygasania środków
 • Pozostałą na koncie kwotę możesz wykorzystać na połączenia, bądź kolejne przedłużenie ważności
Ważne jest, by Twój numer miał możliwość wykonywania połączeń wychodzących w momencie, w którym decydujesz się na przedłużenie ważności konta.

W każdej chwili możesz sprawdzić do kiedy ważne jest Twoje konto. Wystarczy, że wpiszesz w aplikacji Telefon krótki kod *100#. Otrzymasz na ekranie powiadomienie o terminie ważności. Jest to usługa bezpłatna.

Bezterminowa ważność konta w Play

Play zdecydował się na wprowadzenie rozwiązania polegającego na możliwości włączenia roku ważności konta. Nie jest to co prawda SIM bez terminu ważności, ale 12 miesięcy to całkiem długi czas. Jak włączyć usługę? Wystarczy wybrać jedną z opcji:

 • Poprzez wpisanie kodu *111*692*1# w aplikacji Telefon i zatwierdzenie przyciskiem połączenia
 • Przez aktywowanie usługi w serwisie Play24
 • Za pomocą SMS o treści START.692 na bezpłatny numer 111

Usługa jest bezpłatna. Działa w Play Fresh lub Play na Kartę Rok Ważności Konta.

Więcej o rozwiązaniach, które pozwalają na rok ważności konta przeczytasz w tym moim wpisie.

po jakim czasie karta sim traci ważność

Bezterminowa ważność konta na kartę w 2023

Jak widzisz, oferty na kartę naszych operatorów sieci komórkowych różnią się od siebie pod względem czasu, przez jaki możesz nie doładowywać telefonu. Najciekawsze i najbardziej wygodne rozwiązanie daje nam NJU. Także inni operatorzy pozwalają na dość długie zachowywanie środków bez ich przepadnięcia, co daje także możliwość niezbyt drogiego utrzymania swojego numeru telefonu. Będzie to jednak wiązało się z koniecznością cyklicznego wykonywania przynajmniej symbolicznych (np. w kwocie 5 złotych) doładowań, lub przeznaczenia części środków na wydłużenie ważności konta.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *