Brak głosu w telewizorze: co zrobić gdy jest obraz a nie ma dźwięku?

Nieważne czy oglądasz serial, film czy cokolwiek innego, to istotna jest wysoka jakość dźwięku. Jednak zdarzają się sytuacje kiedy ten głos całkiem zniknął, co oczywiście uniemożliwia wygodne oglądanie telewizji. Znajdziesz tu idealne rozwiązania takich przypadków.

Co poradzić na brak głosu w telewizorze?

Istnieją różne odpowiedzi na to dlaczego zanika głos w telewizorze. Może chodzić o problemy z samym sprzętem jak dekoder czy telewizor, a także ich ustawieniami. Zdarzają się także awarie kabli oraz problemy z sygnałem pochodzącym od konkretnej stacji telewizyjnej. Pod spodem znajdziesz  opis najczęstszych problemów  oraz sposoby na to, jak dobrze ustawić dźwięk w telewizorze. Z odpowiednią wiedzą poradzisz sobie z tym naprawdę szybko.

Poniższa lista sposobów zaczyna się od najbardziej popularnych przyczyn, aż do tych rzadszych jak brak dźwięku wywołany problemem z HDMI, więc warto przejrzeć wszystko po kolei. Po przejściu przez metody opisane w danym akapicie należy sprawdzić,  czy dźwięk w telewizorze już nie wrócił. 

Moje sprawdzone sposoby

  • Uruchomione menu – w przypadku niektórych modeli smart TV gdy włączone jest menu w telewizorze, to dźwięk nie jest odtwarzany. Należy je wyłączyć przy pomocy przycisku „Home” lub „Exit”.
  • Przycisk wyciszenia – ten klawisz na pilocie mógł zostać przypadkiem wciśnięty. Jeśli mimo ponownego naciśnięcia tego klawisza (na obu pilotach jeśli posiada się także dekoder), telewizor nadal jest cichy, warto sprawdzić, czy z pilotem nie ma żadnych problemów.
    Warto najpierw przeczyścić diodę podczerwoną, która mogła zostać zasłonięta przez brud, po czym sprawdzić, czy działa. Jeśli jednak nie to należy nakierować diodę pilota w obiektyw w swoim smartfonie (lub aparacie cyfrowym) i wcisnąć przycisk wyciszenia. Na ekranie powinna być  widoczna kropka światła w diodzie.  To znaczy, że pilot działa prawidłowo i problem tkwi w czym innym. Jeśli jednak nie ma tego światła, to warto wymienić baterię i zresetować telewizor. W przypadku gdy nie zdołało to pomóc, warto rozważyć zakup nowego pilota (konkretny przycisk może nie działać), lub wykorzystać swój telefon jako pilot.
  • nie ma dźwięku w telewizorze

  • Ustawienia głośności – przede wszystkim może się to zdarzyć gdy korzysta się z telewizora podłączonego do dekodera. Głośność dźwięku można ustawiać zarówno na telewizorze jak i dekoderze. Niekiedy zdarza się, że na jednym z tych urządzeń głos jest całkiem wyciszony, a próbuje się naprawić ten problem na drugim. Dlatego warto oba sprzęty podgłośnić, chociaż do połowy paska, a jeśli nadal nic nie słychać to zbliżyć się do głośników w telewizorze i posłuchać czy dźwięk nie jest po prostu bardzo cichy. To częsta przyczyna braku dźwięku w telewizorze, który występuje zaraz po podłączeniu dekodera.
  • Reset telewizora – wiele problemów można zlikwidować właśnie dzięki resetowi. W tym celu odłącz telewizor od zasilania (gniazdka) na kilka minut i ponownie go wepnij. W ten sam sposób należy także zadziałać z dekoderem jeśli jest obecny. Jest to  sprawdzona metoda  niezależnie od tego czy dźwięku brakuje w dekoderze Cyfrowego Polsatu, Vectry czy w sprzęcie innej znanej marki.
  • Poza tym, zanim zaczniesz przeprowadzać kolejne kroki tej instrukcji w poszukiwaniu problemu, dobrze jest odłączyć wszystkie urządzenia podłączone do telewizora, które nie są potrzebne w danym momencie. Być może, któreś z nich źle działa na telewizor przekazując nieprawidłowe ustawienia lub przejmując dźwięk.
  • Słaby sygnał – konkretne kanały mogą być odczytywane ze zbyt słabego sygnału choćby ze względu na problemy techniczne po stronie stacji, a także burzę czy inne zjawiska atmosferyczne. To częsta przyczyna braku dźwięku w przypadku telewizji naziemnej. Warto przejrzeć różne kanały i przekonać się, czy na nich ten problem także występuje. Jeśli dźwięk działa gdy podłączy się inne urządzenie, ale z kanałów telewizyjnych już nie, to warto przeszukać automatycznie częstotliwości, żeby telewizor lepiej dopasował się do wysyłanego sygnału.
    Dodatkowo można też  poprawić ustawienie anteny,  tak żeby odbierała lepiej sygnał (ustawić ją w kierunku najbliższego nadajnika telewizyjnego, którego położenie można sprawdzić, korzystając z map dostępnych w Internecie). W przypadku obecności bloków oraz drzew można zdecydować się na odbiór sygnału odbitego, czyli skierować antenę w kompletnie inną stronę, tak żeby złapała fale odbite od innych budynków.
  • Błędy oprogramowania – warto zauważyć, że często w przypadku braku głosu w telewizorze z dekoderem problem wynika z przełączenia trybu pracy HDMI na DVI, czyli przekazywany jest sam obraz bez dźwięku. Należy to zmienić w jego ustawieniach, w niektórych przypadkach polega to na przytrzymaniu przycisku zmiany rozdzielczości przez 5 sekund.
  • Jeśli jednak nie rozwiązało to problemu, należy zaktualizować oprogramowanie obecne w telewizorze. W praktycznie wszystkich nowych telewizorach znanych marek jak Samsung jest to dostępna opcja. Kolejnym krokiem jest  reset ustawień dźwięku  (jeśli w instrukcji telewizora opisano taką funkcję). Ostatecznym krokiem jest reset telewizora do ustawień fabrycznych, co jednak usunie wszelkie zapisane ustawienia, dane oraz aplikacje. Gdy głos został utracony przez wewnętrzne ustawienia lub błędy aplikacji na przykład takiej jak Ipla jest to dobre rozwiązanie.
    Oczywiście jeśli posiada się dekoder, to także na nim należy sprawdzić ustawienia, a w razie potrzeby zaktualizować oprogramowanie czy przeprowadzić reset do ustawień fabrycznych.
  • W przypadku gdy pragnie się odtworzyć plik zewnętrzny (choćby swój ulubiony film z pomocą pendrive’a lub innej pamięci masowej) może się pojawić informacja o nieobsługiwanym formacie dźwięku. Warto skorzystać z innego pendrive’a, żeby sprawdzić, czy kłopot nie jest właśnie z pamięcią masową. Jeśli jednak dźwięk nadal nie działa, problemem może okazać się zapisanie pliku w formacie nieobsługiwanym przez telewizor. Można tu jedynie uzyskać dany  plik w innym rozszerzeniu  (jeśli został pobrany z Internetu, to nie powinno to być kłopotem) lub przerobienie go na inny format przy pomocy darmowego programu, co jednak zajmuje co najmniej kilka godzin pracy aplikacji.
  • Przerwane okablowanie – najpierw trzeba się zorientować, czy kabel HDMI (lub inny, z którego się korzysta) jest dobrze wpięty do telewizora jeśli jest obecny obraz, ale nie ma dźwięku. Jeśli jest włożony nie do końca, to dźwięk może nie być odtwarzany. W przypadku gdy kable są dobrze wpięte, należy się zorientować czy nie uległy uszkodzeniu.  Mocno zgięte przewody mogą okazać się przerwane. 
    Prostym sprawdzeniem, czy kabel nie jest uszkodzony, jest zwyczajnie użycie innego przewodu w jego miejscu. Jeśli nie mamy zapasowego egzemplarza to należy uważnie sprawdzać, czy kabel HDMI lub inny, przez który przechodzi obraz oraz dźwięk nie jest w którymś miejscu przerwany (jeśli uszkodzenie jest wewnętrzne, to w danym miejscu kabel jest luźniejszy, można go łatwo zginać). Jeśli tak jest, to trzeba zwyczajnie wymienić konkretny przewód. Odpowiedni kabel można kupić niemal w każdym elektromarkecie za kilkadziesiąt złotych.
    Ważną kwestią są także zakłócenia w kablach HDMI. Jeśli są one splątane z kablem zasilającym lub położone zaraz obok niego to mogą następować zakłócenia przesyłanego sygnału. W celu zlikwidowania tego problemu należy oddalić kabel HDMI na większą odległość od przewodu zasilającego.
  • Problem ze złączem – sygnał telewizyjny dociera do odbiornika za pomocą kabla od anteny czy dekodera. Kłopot może nastąpić z samym złączem. Warto to gniazdo zwyczajnie przedmuchać, co pomaga pozbyć się różnych zabrudzeń, które w tym miejscu mogą się zbierać, a które nie pozwalają przesłać dźwięku poprzez przewód HDMI. W przypadku gdy  dekoder jest podłączony przez kabel HDMI  i w telewizorze nie ma dźwięku należy oczyścić gniazda tego typu. Nie można jednak zapominać o przewodzie od anteny, który jest podłączony do dekodera – nim także trzeba się zająć.
  • Uszkodzone głośniki – w tym przypadku awaria może przebiegać na parę sposobów. Przede wszystkim w ramach sprawdzenia, czy z tym nie ma problemu, podłącz do telewizora zewnętrzne głośniki, lub słuchawki i przekonaj się, czy jest na nich dźwięk. Jeśli okazuje się, że normalnie działają, to uszkodzeniu mogły ulec głośniki lub w konfiguracji przełączono głośniki na inny tryb pracy. Znajdź w ustawieniach zakładkę „dźwięk”, lub „głośniki” w poszukiwaniu opcji zmiany źródła dźwięku z zewnętrznego na wewnętrzne.
    Do telewizora warto podłączyć laptop i przełączyć tryb odtwarzania na projektor. Dzięki temu przekonasz się, czy głośniki w połączeniu z zewnętrznym urządzeniem są w stanie prawidłowo działać.

Dźwięk nadal nie wrócił?

Jeśli powyższe metody nie pomogły, to niestety z dużym prawdopodobieństwem należy  oddać telewizor do naprawy,  bo brak dźwięku w TV zwykle pochodzi od wewnętrznej usterki. Oczywiście najlepiej zrobić w ramach gwarancji jeśli ta nadal obowiązuje.

W przypadku telewizorów np. z USA mogą także pojawić się problemy z brakiem obsługi konkretnych standardów, które w Polsce są często wykorzystywane. Jednak w tym przypadku niewiele się zdziała, chyba że konkretne podzespoły w telewizorze zostaną wymienione na inne.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *