Ciemny obraz w telewizorze może być spowodowany wieloma czynnikami. Dziś przyjrzymy się sytuacji, w której widzisz zawartość ekranu z obrazem z wybranego źródła, jednak jest on ciemniejszy, niż zwykle. Jeśli uważasz, że jest zbyt ciemny lub w ogóle ledwo go widać, to jest bardzo możliwe, że samodzielnie, korzystając z moich wskazówek, usuniemy tę niedogodność. Nie można jednak wykluczyć, że będzie konieczna interwencja serwisanta, ale do tego dojdziemy krok po kroku.
Weźmiemy też pod uwagę, że jasność ekranu może wynikać z subiektywnego odczucia, a także z automatycznych ustawień TV – a co za tym idzie, wynikać z pory dnia i nasłonecznienia pomieszczenia. Wszystko razem za chwilę sprawdzimy.
Zbyt ciemny obraz w telewizorze
Co oznacza ciemny obraz w telewizorze? Czy wszystko jest dobrze widoczne, czy może ledwo możesz cokolwiek dostrzec na ekranie? Wiedza ta przyda nam się, by zdecydować, czy przejdziemy razem przez menu, by wprowadzić zmiany w ustawieniach.
W większości przypadków, jeśli nie wystąpiła poważna usterka elektroniki, da się wprowadzić zmiany w menu TV, które przywrócą jasny i wyraźny obraz. Jeśli jednak nic nie jesteś w stanie dostrzec na ekranie podczas, gdy TV pracuje (i na przykład w tym czasie słyszysz dźwięk), to trzeba będzie zadziałać bardziej zdecydowanie.
Ledwo widoczny obraz w telewizorze
Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy problem dotyczy tylko odbieranego (z dekodera lub wbudowanego tunera) obrazu, czy całej matrycy. Spróbuj za pomocą pilota wybrać inne źródło obrazu, zwiększyć głośność czy po prostu wyświetlić Menu. Jeśli zobaczysz na ekranie menu wyboru, znaki głośności lub Menu główne i będzie ono dobrze widoczne, to najprawdopodobniej występuje problem ze źródłem obrazu.
Co w takiej sytuacji zrobić? Należy ustalić, skąd pochodzi obraz. Jeśli z dekodera zewnętrznego, to wtedy należy przede wszystkim sprawdzić podłączenie (w większości przypadków przewód HDMI). Czy wtyczka jest dobrze osadzona w obu urządzeniach? Jeśli nie – popraw ją.
Jeśli obraz pochodzi z wbudowanego dekodera, na przykład DVB-T2, to spróbuj przełączyć kanał. Być może występują problemy z tym jednym, konkretnym. Jeśli ze wszystkimi – warto wtedy wykonać ponowne wyszukiwanie kanałów TV. Pomoże Ci w tym ten mój wpis.
Bardzo ciemny obraz w telewizorze LG lub Samsung
Jeśli Twój TV ma tak ciemny obraz, że nie jesteś w stanie na nim nic dostrzec, to warto będzie wykonać jego restart. Co należy zrobić? Oto instrukcja krok po kroku:
- W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie wejść w Ustawienia za pomocą pilota posłużymy się metodami prostszymi
- Wyłącz urządzenia dostarczające sygnał do TV, na przykład zewnętrzny dekoder, jeśli są podłączone. Wystarczy przełączenie w tryb oczekiwania
- Teraz odłącz swój telewizor od prądu
- Odczekaj przynajmniej 30 sekund. Najlepiej jednak wydłużyć ten czas do 3 minut, jeśli obraz zrobił się ciemny po przepięciu w sieci
- Podłącz ponownie TV do prądu
- Do jego włączenia użyj pilota. Zrób to po około minucie od podłączenia do prądu
- Sprawdź jasność obrazu
Samsung QLED i ciemny obraz – jak rozjaśnić obraz w telewizorze
Gdy oglądasz Netflix i widzisz ciemny obraz w telewizorze, to być może potrzebne będzie wprowadzenie zmian w ustawieniach jasności. Jak to zrobić? Jest to zaskakująco proste, choć dzisiejsze TV na ogół nie mają na pilocie dedykowanego przycisku do zmiany jasności obrazu. Do tego działania wystarczy, że obraz jest na tyle jasny, by móc odczytać wyświetlane menu.
Oto instrukcja krok po kroku, która będzie na tyle uniwersalna, że zadziała dla większości marek:
- Wejdź w Menu telewizora bądź jego Ustawienia
- Znajdź opcję Obraz
- Wyszukaj ustawień Jasności. Być może konieczne będzie wejście w Zaawansowane
- Sprawdź jaki poziom jest ustawiony. Zwiększ go.
- W wielu modelach będziesz mieć możliwość obserwacji ekranu z odbieranym obrazem, podczas wprowadzania zmian
Pomogło? Znów możesz cieszyć się jasnym obrazem. Bardzo się cieszę 🙂 A co, jeśli jednak nadal masz zbyt ciemny obraz w telewizorze Samsung czy Philips? Przejdźmy dalej.
Ciemny obraz w telewizorze LCD – czujnik światła
Współczesne telewizory mają bardzo często zainstalowany czujnik światła. Przy ustawieniu automatycznym sprawdza on, jakie nasłonecznienie jest w pomieszczeniu, czyli ile światła dociera do czujnika. Jeśli jest go dużo – rozjaśnia ekran. Jeśli niewiele – przyciemnia. W ten sposób w godzinach wieczornych TV nie zużywa dużo prądu, a Ty nie musisz mrużyć oczu, by nie czuć oślepienia.
Jeśli obraz jest ciemny, choć w pomieszczeniu jest jasno, to na początek najlepiej, za pomocą suchej szmatki, przetrzeć okolice czujnika. To, gdzie on się znajduje, sprawdzić w instrukcji konkretnego modelu. Na ogół jest to miejsce na środku dolnej części obudowy, lecz może znajdować się nawet na tylnym panelu.
Można także wyłączyć automatyczne przyciemnianie. Jak to zrobić? Oto instrukcja:
- Wejdź w Menu lub Ustawienia TV
- Odnajdź opcję Obraz
- Wyszukaj Zaawansowane
- Teraz przejdź do opcji automatycznego ustawienia jasności obrazu. Może także kryć się pod nazwą Czujnik światła
- Wyłącz te opcję
Sprawdź teraz, czy jasność obrazu bardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Możliwe, że powróci do stanu, jaki będzie dla Ciebie optymalny. Jeśli nie, przyjrzyjmy się trybom obrazu.
Ciemny obraz w telewizorze Philips czy Sony – tryby obrazu
Dzisiejsze telewizory korzystają z paczek ustawień, nazywanych trybami obrazu. Paczka taka jest przygotowana z myślą o wyświetlaniu określonych treści. Może to być:
- Obraz standardowy
- Obraz kinowy
- Sport
- Dynamiczne ustawienie
- Oszczędność energii
Występuje wiele więcej kompletów ustawień obrazu, w zależności od producenta. Co ważne, niektóre ustawienia takie, jak oszczędne czy kinowe, na ogół zaszyte maja wyświetlanie ciemniejszego obrazu. W pierwszym przypadku jest to dość oczywiste, w drugim wynika z założenia oglądania filmów w godzinach wieczornych.
Jak zmienić to ustawienie? Przede wszystkim poszukaj na swoim pilocie przycisku z odpowiednim opisem. Jeśli go nie ma, to:
- Wejdź w Ustawienia lub Menu
- Odnajdź Ustawienia obrazu lub Obraz
- Wskaż Tryby obrazu lub podobną nazwę (rodzaj treści itp.)
- Ustal, jaki tryb masz włączony
- Zmień go na inny, najlepiej Standardowy
- Oceń, czy obraz jest wystarczająco jasny
Co zrobić, jeśli opisane przeze mnie działania nie pomogły?
Ciemny obraz w telewizorze – być może to usterka elektroniczna
W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z serwisem. Jeśli Twój TV jest nadal na gwarancji, to zgłoś proszę usterkę do gwaranta – sklepu lub wskazanego serwisu. Wtedy, w większości przypadków, naprawa będzie bezpłatna. Możesz także liczyć na odbiór sprzętu i jego ponowne dostarczenie.
Jeśli ochrona gwarancyjna zakończyła się, to odszukaj sprawdzony, polecany serwis w Internecie. W takim wypadku, z racji wielkości TV, możesz liczyć na wstępną ekspertyzę nawet w domu (nie obędzie się bez kosztów). Jeśli konieczne będzie samodzielne dostarczenie TV do naprawy w serwisie, to koniecznie dobrze zabezpiecz telewizor na czas transportu.
Awarie nietypowe – ciemny obraz TV
Występują także usterki, które mogą wydawać się nietypowe. Przykładowo: jeśli widzisz na swoim TV, że połowa ekranu jest ciemna, może to oznaczać konieczność poprawienia mocowania taśmy łączącej podzespoły z ekranem. Takie działanie może wykonać serwis. Także nieregularne zmiany jasności, na przykład przyciemnienie ekranu w rogu, może być usunięte przez fachowca – w tym wypadku najprawdopodobniej występuje problem z warstwą podświetlającą.
Duże zapylenie w miejscu, gdzie masz TV, może poskutkować zasłonięciem LED’ów podświetlających matrycę. W takich przypadkach na ogół nie występuje przyciemnienie obrazu, jednak może to także zaliczać się do objawów. Oczyszczenie TV wewnątrz obudowy także najlepiej zlecić w dobrym serwisie. W każdym jednak wypadku warto przejść przez opisane przeze mnie instrukcje, krok po kroku, by sprawdzić, czy problem da się wyeliminować samodzielnie.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz