Jak ustawić kanały w telewizorze po kolei, wyszukać, lub zainstalować programy?

Telewizja pozwala spędzić przyjemnie wolny czas, jednak niekiedy sprzęt zaczyna mieć problemy z kanałami. Zależnie od odbiornika mogą pojawić się kłopoty z nieprawidłową kolejnością stacji czy nawet brakiem niektórych z nich gdy telewizor nie jest w stanie samodzielnie wyszukać kanałów z anteny.

Jak zwiększyć ilość kanałów w telewizji naziemnej?

Zdarzają się sytuacje, przez które konieczne jest ponowne wyszukanie kanałów, bo poprzednie zwyczajnie nie działają lub ich ilość jest zbyt mała. To właśnie na  przeszukaniu częstotliwości  polega zwiększenie ilości kanałów. Wbrew pozorom konieczność skorzystania z tej funkcji zdarza się dosyć często.

Dzieje się tak między innymi w przypadku:

 • Zmian częstotliwości nadawania konkretnych kanałów
 • Przeprowadzki w inne miejsce
 • Zakupu nowego telewizora lub anteny

W przypadku zmian standardów nadawania oraz różnych kwestii prawnych, przez które częstotliwości muszą ulec zmianie, telewizor może nie odczytać poprzednio zapisanych kanałów. Poza tym regionalne telewizje mogą mieć słabszy sygnał w określonych dniach. Dlatego też zastanawiając się nad tym jak znaleźć nowy kanał TVP lub program innej stacji należy zdecydować się na przeszukanie częstotliwości. Możliwe jest to na dwa sposoby tj. ręcznie lub automatycznie. Oczywiście zalecany jest ten drugi sposób. Telewizor w takim przypadku przeszukuje wszystkie dostępne częstotliwości i sprawdza, czy nie są tam nadawane kanały. Z kolei w przypadku  ręcznego wyszukiwania kanałów DVB-T,  wybiera się konkretną częstotliwość (lub kanał), którą ma sprawdzić telewizor. Jest to rozwiązanie mające zastosowanie w przypadku gdy odbiornik nie jest w stanie automatycznie odczytać konkretnej częstotliwości, na której wiemy, że znajduje się kanał.

Z reguły gdy zauważy się brak kanałów, warto po prostu uruchomić automatyczne wyszukiwanie lub przeszukiwanie częstotliwości. Zależnie od telewizora, dokładna nazwa może się różnić. Część osób zaleca nawet korzystanie z tej opcji raz w miesiącu, jednak warto to robić po prostu w sytuacji gdy zauważyło się brak konkretnego kanału.
Także jeśli chodzi o to jak ustawić telewizję naziemną na samym początku, czyli gdy pierwszy raz korzysta się z takich programów, warto skorzystać po prostu z automatycznego wyszukiwania, o którym przeczytasz poniżej.

Automatyczne wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej

przycisk menu na pilocie

 1. Podstawą jest oczywiście sprawdzenie, czy telewizor jest podłączony do anteny.
 2. Następnie należy wejść w ustawienia telewizora. W tym celu skorzystaj z przycisku  „menu” znajdującego się na pilocie  lub podobnego klawisza (zależnie od modelu mogą to być określone symbole lub właśnie ten napis). Jeśli jednak nie możesz znaleźć tego przycisku lub z jakiegoś powodu nie działa, sprawdź telewizor, na dolnym brzegu lub z tyłu obudowy, powinien znajdować się przycisk pozwalający przejść do menu.
 3. W ustawieniach telewizora należy wybrać opcję „wyszukiwanie kanałów”. Oczywiście nazwa może się różnić, jednak zazwyczaj znajdują się tam słowa takie jak wyszukiwanie, dostrajanie, skanowanie lub strojenie kanałów.
 4. Poza tym jeśli bezpośrednio w menu nie ma tej opcji, należy zapewne wejść głębiej w ustawienia. Może chodzić o przejście do opcji o nazwie „kanały”, „nadawanie” czy „antena”.
Po uruchomieniu funkcji wyszukiwania kanałów należy poczekać 5-10 minut. W tym czasie telewizor przeszuka wszystkie częstotliwości. Jeśli jednak brakuje jakiegoś kanału, należy ponownie uruchomić tę funkcję lub poprawić ustawienie anteny. W momencie gdy programy mimo to nie są znajdowane, można zmienić wielkość kroku częstotliwości i edytować ustawienie do 1 MHz. Dzięki temu wyszukiwanie jest powolniejsze, ale dokładniejsze.

Ręczne ustawienie kanałów

W momencie gdy konkretne kanały nie są wyszukiwane przez automatyczne sprawdzanie, można spróbować ręcznego przeszukania. W ten sposób dowiesz się jak znaleźć różne programy, których częstotliwości znasz. Warto zauważyć, że trzeba też zwrócić uwagę na  ustawienie anteny,  która mogła się przekrzywić w wyniku porywistego wiatru lub burzy.

 1. W menu urządzenia (dekodera lub telewizora) należy znaleźć opcję „wyszukiwanie ręczne”. Może też nazywać się „skanowanie ręczne”, „ręczne strojenie” lub podobnie.
 2. Jeśli jest wybór, według czego ma być wykonywane wyszukiwanie, należy ustawić  „według kanałów”. 
 3. W wyszukiwarce internetowej trzeba znaleźć „tabela parametrów emisji multipleksów”, lub po prostu „częstotliwości strojenia kanałów”, a następnie podać nazwę firmy odpowiadającej za telewizję taką jak choćby UPC. W znalezionej tabeli należy znaleźć numer kanału dla konkretnego województwa oraz pobliskiego miasta i wpisać go w opcjach.
 4. Teraz trzeba już tylko uruchomić wyszukiwanie.

Z wyszukiwania ręcznego korzysta się często w momencie poprawy ustawienia anteny, tak żeby odbierała skutecznie sygnał. Po każdym wyszukiwaniu można zmieniać ustawienie anteny i sprawdzać jak dobrze odbiera kanały.

Jeśli w pobliżu znajduje się wiele bloków lub po prostu innych budynków, można skorzystać z sygnału odbitego. Czyli ustawić antenę w kompletnie inną stronę, tak żeby złapała sygnał odbity od budynków. Jednak takie ustawienie wymaga trochę czasu i prób i błędów.
Jest to ogólna instrukcja, która znajduje zastosowanie w przypadku większości urządzeń tego typu. Z jej pomocą zdołasz wyszukać wszelkie kanały w TV naziemnej. Warto zauważyć, że jeśli mimo to nie można znaleźć tej opcji, to warto sprawdzić instrukcję bezpośrednio w telewizorze smart lub w Internecie dzięki wpisaniu do wyszukiwarki nazwy modelu oraz słowa „instrukcja”.

Jak ustawić kanały w telewizorze po kolei?

Ogólna metoda jest prosta. Wiele zależy jednak od konkretnej firmy odpowiadającej za dany model sprzętu, dlatego sposób na to jak wyszukać kanały w telewizorze LG może się różnić od sposobu instalowania programów w telewizorze Philips.

 1. Wejdź w menu (z pomocą pilota lub przycisków na dekoderze czy telewizorze).
 2. Wciśnij opcję „sortowanie” lub o podobnej nazwie. Przykładowo w przypadku telewizorów Sony chodzi o  „cyfrowe sortowanie programów”. 
 3. Jeśli jest tu obecny napis „LCN” to wyłącz tę opcję (jest to numerowanie kanałów według identyfikatora producenta).
 4. Następnie należy uruchomić „edycję programu” i zmienić poszczególne kanały.
Zależnie od telewizora czy dekodera poszczególne nazwy mogą się różnić. Powyższe nazwy stosowane są w popularnych dekoderach w Polsce, dlatego są one wykorzystywane w ustawianiu kanałów dekoderów Vectra czy Manta, jednak w przypadku telewizorów to wszystko wygląda podobnie.
W przypadku telewizorów Philips, cały proces może wyglądać delikatnie inaczej (zależnie od modelu). Można tam zmienić kolejność kanałów w ramach listy ulubionych. Należy wejść w opcję „list” na pilocie, a następnie podświetlić konkretne kanały przyciskiem „ok” lub zielonym, a następnie kliknąć żółty przycisk, który doda gwiazdkę, a więc doda kanał do ulubionych. Na liście ulubionych kanały będą ułożone według kolejności dodania. To prosty sposób, na zapewnienie porządku wśród programów.

Najczęściej zadawane pytania

najczęściej zadawane pytania o ustawianie kanałów

Dlaczego kanały w moim telewizorze zmieniają położenie lub znikają?

W tym przypadku chodzi często o to, że przy każdym uruchomieniu sprzętu  telewizor na nowo szuka kanałów.  Może to być awaria sprzętu lub nieprawidłowe ustawienie anteny. Warto sprawdzić, czy antena nie została przekrzywiona przez wiatr, zasłonięta czymś czy może nie ma lepszego kierunku, w którym powinna być ustawiona. Wiele zależy od rodzaju anteny.

Poza tym w momencie gdy dekoder aktualizuje swoje oprogramowanie, kanały są wyszukiwane na nowo. Warto więc zwrócić uwagę czy nie ma informacji o zaktualizowaniu systemu, choć jest to sytuacja zdarzająca się tylko co jakiś czas.

Czy można usunąć kanały testowe?

Część osób mogła u siebie zauważyć testowe kanały, które nic nie wyświetlają lub zaledwie pojedyncze obrazy. Jak sama nazwa wskazuje, służą one jedynie do testów przez nadawcę sygnału i nie trzeba się nimi przejmować. Jeśli jednak z jakiegoś powodu są uciążliwe, warto spróbować ponownie  przeszukać wszystkie częstotliwości. 

Czy przeszukiwanie częstotliwości wygląda identycznie przy DVB-T i DVB-T2?

Jak najbardziej tak. DVB-T oraz DVB-T2 są to jedynie standardy, przy pomocy których koduje się przesyłany sygnał, a co za tym idzie dźwięk oraz obraz. Jeśli telewizor je obsługuje, to bez problemu będzie odbierał programy, a  przeszukiwanie częstotliwości nie będzie się niczym różniło,  niezależnie od tego, jaki standard jest obecnie używany przez telewizję.

Jednak w przypadku DVB-T2 obecnie prowadzi się transmisje testowe, które mogą nie wszędzie docierać. Dlatego może się zdarzyć, że nie ma odpowiedzi na pytanie  jak znaleźć TVP 4K,  bo po prostu sygnał do konkretnego miejsca jeszcze nie dociera. Jednak z czasem zasięg transmisji w tym standardzie powinien sięgać coraz dalej.

Oczywiście jeśli problemem jest to, że telewizor nie wyszukuje kanałów z kablówki, to w przypadku ręcznego strojenia trzeba szukać tabeli częstotliwości do telewizji kablowej, czyli DVB-C.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *