DVB T2: zmiany w odbiorze TV naziemnej – nowy system nadawania bez tajemnic

Wiele osób jest zaskoczonych informacją o zmianie systemu nadawania telewizji naziemnej. Wszak nie dalej jak 10 lat temu przeszliśmy na sygnał cyfrowy. Migracja do nowszej technologii jest już jednak przesądzona. We wpisie znajdziesz informacje o tym jak sprawdzić, czy telewizor posiada tuner DVB-T2. Doradzam również, jak wybrać nowy smart TV i dekoder.

Co to jest standard DVB-T2/HEVC? Jakie czekają nas zmiany?

standard DVB T2/HEVC

 DVB-T2 (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation) to nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Druga generacja DVB-T w połączeniu z kodowaniem HEVC daje zupełnie nowe możliwości transmisji obrazu i dźwięku.  Docelowo telewidzowie zyskają dostęp do blisko 50 kanałów HD, część z nich może być oferowana w jakości UHD/4K. Wszystko całkowicie za darmo.

Przejście na DVB-T2 oznacza wyłączenie sygnału DVB-T. Taką zmianę zaplanowano w 2022 roku dla wszystkich niekodowanych multipleksów telewizji naziemnej (MUX 1, MUX 2, MUX 3) i płatnego multipleksu Cyfrowego Polsatu (MUX 4). Obecnie nie wiadomo, kiedy do nowego standardu dostosuje się MUX 8.

Przełączenie na DVB-T2 jest powiązane z procesem refarmingu częstotliwości. Do tej pory w całej Europie telewizję naziemną nadawano w paśmie 470-790 MHz. Aby dalszy rozwój sieci 5G był możliwy, konieczne jest zwolnienie częstotliwości 694-790 MHz. Komisja Europejska zobowiązała wszystkie kraje członkowskie do wprowadzenia zmian. Dla wielu państw, w tym Polski, to doskonała okazja do przejścia na DVB-T2/HEVC.

Według Krajowego Instytutu Mediów z Naziemnej Telewizji Cyfrowej korzysta w Polsce 5 mln gospodarstw. Choć 71% z nich może odbierać sygnał DVB-T2, to tylko 50% posiada odbiornik zgodny z DVB-T2/HEVC. W ponad 2 mln domów w 2022 roku wystąpi więc problem z odbiorem telewizji. Niestety wiele z tych gospodarstw jest wykluczonych technologicznie i ma małe możliwości ekonomiczne. Dla osób starszych zakup telewizora, czy tunera będzie sporym wydatkiem.

Jakie są różnice pomiędzy DVB-T a DVB-T2? Dlaczego kodek HEVC zastępuje MPEG-4?

Dotychczas, czyli od mniej więcej 2011 roku telewizja cyfrowa była nadawana w standardzie DVB-T/MPEG-4. To starsza nieefektywna technologia, która w krajach europejskich jest wypierana przez jej drugą generację – DVB-T2/HEVC. Na czym konkretnie polega różnica?

 Przede wszystkim standard DVB-T2 wykorzystuje prawie 50% mniej pojemności pasma radiowego niż jego poprzednik. Podczas gdy DVB-T w paśmie 8 MHz osiąga maksymalną prędkość 24 Mb/s, może on przesłać ok. 40 Mb danych na sekundę. Już niedługo nadawcy będą mogli więc prowadzić transmisje w 4K/Ultra HD (3840×2160). Ograniczenie do jakości HD (720p, 1280×720) i Full HD (1080p, 1920×1080) przestanie obowiązywać. 

Wraz z przełączeniem na DVB-T2 zmieni się również technologia kodowania obrazu. Kodek H.265/MPEG-H/HEVC (ang. High Efficiency Video Coding) zastąpi mniej wydajny H.264/MPEG-4 AVC. Dwukrotnie większa kompresja danych odbywa się bez straty w jakości video. Maksymalną rozdzielczością obsługiwaną przez MPEG-4 była 1920x1080i. Nowy standard teoretycznie poradzi sobie z obrazem wielkości 8192×4320.

Lepsze wykorzystanie pasma i efektywniejsza kompresja przekłada się na możliwość umieszczenia większej liczby kanałów w jednym multipleksie. Być może na szerszą skalę pojawią się też programy w 4K.

Kiedy nastąpi przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2?

jak sprawdzić DVB-T2Wdrażanie standardu DVB-T2 w Polsce rozpocznie się już pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku. W związku z tym, że zmiana w odbiorze telewizji naziemnej będzie wprowadzana etapami, mieszkańcy niektórych regionów będą musieli poczekać na nią niemal do końca czerwca.

Testy nowej technologii są prowadzane od końca 2020 roku. Terminy przełączenia na DVB-T2 wydają się więc niezagrożone. Warto się z nimi zapoznać, jeśli posiadamy starszy odbiornik. Bez tunera obsługującego kodek HEVC odbiór telewizji nie będzie możliwy:

  •  Etap 1 – realizacja od 28.03.2022 roku.  Zmiany obejmą niemal w całości obszar województwa lubuskiego i dolnośląskiego.
  •  Etap 2 – realizacja od 24.04.2022 roku.  Przełączenie nastąpi w północnozachodniej części kraju, będą to zatem województwa: zachodnio-pomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i prawie całe wielkopolskie (tereny na zachód od Kalisza i Konina). Zmianę mogą zaobserwować także mieszkańcy zachodniego Mazowsza.
  •  Etap 3 – realizacja od 23.05.2022 roku.  Zmiany obejmą całą południową część Polski: województwo opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, łódzkie i południową część Wielkopolski i Mazowsza.
  •  Etap 4 – realizacja od 27.06.2022 roku.  Najdłużej na przełączenie poczekają mieszkańcy północnowschodniej Polski. Ostatni etap obejmie województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i mazowieckie.

Przejście na DVB-T2 HEVC dotyczy multipleksu 1, 2, 3 i 4. Dla MUX 8 jak dotychczas nie określono terminu przełączenia.

Jakie kanały będą dostępne w DVB-T2? Czy wszystkie programy będą w HD?

Technologia DVB-T2 to szansa na efektywną transmisję obrazu i dźwięku. Przełączenie, które nastąpi w 2022 roku, umożliwi nadawcom emitowanie programów w jakości Full HD i 4K. Na multipleksach znajdzie się również miejsce na nowe kanały. Zdecydowanie warto więc śledzić aktualności.

 W związku z migracją na DVB-T2 lista kanałów telewizyjnych na poszczególnych multipleksach może ulec zmianie. W tym momencie większość nadawców (TVP, TVN, Puls) zadeklarowała chęć przejścia na HD.  Jakie programy obejrzymy zatem w 2022 roku?
  •  MUX 1  – TVP ABC HD, Eska TV, TTV HD, Polo TV, TV Trwam HD, Stopklatka, Fokus TV, Antena HD
  •  MUX 2  – Polsat, TVN HD, TVN 7 HD, TV4, TV Puls HD, Puls 2 HD, TV6.
  •  MUX 3  – TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 HD, TVP Info HD, TVP Historia HD, TVP Sport HD.
  •  MUX 4  – Polsat News, TVP Seriale, Polsat Sport, Polsat Film, Comedy Central, Nickelodeon, Kino Polska, Polsat Sport Extra, Wydarzenia 24 HD, Polsat Comedy Central Extra, Polsat Cafe, Polsat Play, Tele 5.

Od przyszłego roku Telewizja Polska przewiduje emisję wszystkich kanałów w jakości HD. Podobne plany ma TVN i Puls. Z decyzją wstrzymuje się jedynie Polsat. Realizacja zapowiedzi będzie jednak zależna od przyznania miejsc na multipleksach. Rozważane jest uruchomienie dodatkowego strumienia, który byłby zarządzany w całości przez TVP.

Na kanały 4K prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jak na razie tylko Telewizja Polska zapowiedziała reaktywację stacji TVP 4K (jesień 2022). Dotychczas transmitowano w niej mecze piłki nożnej (Mistrzostwa Świata w Rosji, EURO 2020). W nowej ramówce mają się jednak znaleźć seriale, programy rozrywkowe i wydarzenia na żywo.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany DVB-T2/HEVC?

Tylko telewizory wyposażone w odpowiedni tuner będą mogły odbierać nowy sygnał telewizji naziemnej. Szacuje się, że w 2022 roku 2,27 mln polskich gospodarstw straci dostęp do Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Czasu jest niewiele, a według niedawno przeprowadzonej ankiety 74% odbiorców nie wie o planowanych zmianach. Na wiosnę Polacy prawdopodobnie masowo ruszą do sklepów. Według przedstawiciela firmy Samsung może zabraknąć sprzętu.

Większość producentów telewizorów już od kilku lat wyposaża swoje urządzenia w standard DVB-T2 HEVC. Obecnie trwa kampania społeczna, która ma zwiększyć świadomość odbiorców i skłonić ich do odpowiednio wczesnego sprawdzenia sprzętu. Naziemna telewizja cyfrowa pozostanie darmowa, ale standard DVB-T/MPEG-4 zostanie definitywnie wyłączony z użytku.

Jak zatem sprawdzić, czy telewizor będzie odbierał sygnał w DVB-T2/HEVC? Najlepiej sięgnąć do instrukcji obsługi i przejrzeć jego dane techniczne. Można również wejść na stronę internetową producenta i tam poszukać informacji o posiadanym modelu. Osoby, które mają kłopot z ustaleniem, czy ich odbiornik jest przystosowany do nowego standardu, mogą również skorzystać z bazy danych przygotowanej przez Telewizję Polską i udostępnianej na stronie telewizjanaziemna.pl.

Przykład: Jeśli zastanawiasz się, czy Twój kilkuletni telewizor Sony ma DVB-T2/HEVC, to po prostu wejdź na stronę producenta. Według informacji opublikowanych przez Sony w ten moduł została wyposażona część smart TV wykonanych w latach 2014-2016 i niemal wszystkie od 2017. Podobnie wygląda sytuacja z odbiornikami Panasonic. Moduły DVB-T2 są (z pewnymi wyjątkami) wbudowywane od 2016 roku. Szczegóły można prześledzić na specjalnie przygotowanej do tego celu stronie.

Podobną weryfikację powinni przeprowadzić użytkownicy zewnętrznych dekoderów. Starszy sprzęt, który radził sobie z odbiorem sygnału DVB-T może w marcu 2022 roku odmówić współpracy. Brak kompatybilności z nowymi technologiami nie oznacza potrzeby zakupu telewizora. Wystarczy zaopatrzyć się w nowszy model tunera. Nie jest konieczna wymiana anteny.

Jeśli posiadamy urządzenie kompatybilne z DVB-T2/HEVC, warto pomyśleć o jego przetestowaniu. W wielu regionach Polski są prowadzone transmisje testowe. To szansa na odbiór kanałów w lepszej jakości już teraz.

Jak przełączyć się na DVB-T2/HEVC? Czy da się przetestować nową technologię wcześniej?

W większości przypadków zmiana standardu nadawania nie będzie wymagać podejmowania przez właściciela TV jakichkolwiek dodatkowych kroków.  Odbiornik przestroi się automatycznie. Ewentualnie musisz zresetować telewizor, lub wyszukać kanały ręcznie. W razie problemów należy skorygować ustawienie anteny. 

Tak jak wspomniałem z odbiorem telewizji w DVB-T2/HEVC nie trzeba czekać do połowy przyszłego roku. Na obszarze obejmującym 90% kraju są prowadzone transmisje testowe. Oczywiście dostępne są tylko niektóre kanały. W ten sposób możesz jednak upewnić się, że Twój telewizor poradzi sobie z nowym systemem nadawania TV.

Transmisje testowe w DVB-T2 prowadzą telewizje TVP, TVN i Polsat. Telewizja Polska w maju 2021 roku uruchomiła na terenie całego kraju 49 nadajników. Dostępne są kanały takie jak: TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Jeśli zaś chodzi o Grupę Discovery to obecnie udostępniane są stacje: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro. Dostęp do nich mają mieszkańcy Gdańska, Bydgoszczy, Warszawy, Łodzi i Katowic. Swoje testy w Warszawie i Wrocławiu prowadzi też telewizja Polsat. Wkrótce mają zostać uruchomione nadajniki w Gdańsku i Lublinie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora do telewizji naziemnej nadawanej w standardzie DVB-T2?

Jeśli w najbliższym czasie rozważasz zakup telewizora, koniecznie zwróć uwagę, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału  DVB-T2/HEVC . W sklepach ciągle można spotkać odbiorniki bez tunera zgodnego z tym standardem. Warto dopytywać sprzedawców i sprawdzać specyfikacje. W przeciwnym wypadku będziemy musieli dokupić dodatkowy dekoder.

Na początku 2021 roku tylko 80% telewizorów dostępnych w sklepach było dostosowanych do odbioru sygnału drugiej generacji. Zdarzały się odbiorniki w standardzie DVB-T2, ale z kodowaniem MPEG-4. Należy być ostrożnym, bo takie urządzenia nie poradzą sobie z odczytaniem obrazu zgodnego z HEVC (H.265/MPEG-H).

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze smart TV, jeśli chcemy oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej? Nowoczesny telewizor powinien być wyposażony przede wszystkim w odpowiednie standardy dźwiękowe takie jak:  MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3 .

W nadchodzących latach można się spodziewać rozwoju usług z obszaru HbbTV. TVP już od jakiegoś czasu tworzy telewizję hybrydową pod nazwą TVP Stream. Aby korzystać z jej możliwości (m.in. cofanie programu nawet o 7 dni, zatrzymywanie i przewijanie treści, nagrywanie w chmurze), nie wystarczy samo podłączenie do internetu (przez WiFi, lub kabel RJ-45). Odbiornik musi być wyposażony w moduł  HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1 .

Szczególne wymagania stoją przed osobami, które chcą w przyszłości odbierać treści w jakości UHDTV/4K (np. wydarzenia sportowe). W tym przypadku należy się upewnić, że wybrany model TV obsługuje obraz  HEVC HDR w wersjach HLG10 i PQ10 , a także odbiera dźwięk w wersji  Dolby AC-4 .

Jaki dekoder i antenę dokupić do telewizora bez obsługi DVB-T2 HEVC?

Wiele starszych telewizorów, pomimo doskonałej sprawności, nie obsługuje DVB-T2/HEVC. Nie musisz jednak wyrzucać działającego sprzętu i godzić się na wysokie wydatki. Wystarczy dokupić dekoder za około 100 zł i w razie potrzeby lekko wyregulować antenę.

Jak parametry powinien zatem mieć dekoder do telewizji naziemnej? Przede wszystkim powinien obsługiwać oba standardy: DVB-T2 i HEVC. Dobrze jeśli można do niego podłączyć internet (WiFi) i w ten sposób rozszerzyć funkcjonalność telewizora. Warto zwrócić również uwagę na formaty audio, pilota i ewentualnie dodatkowe złącze USB.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy tuner DVB-T2 odbiera DVB-T? Technologia drugiej generacji jest kompatybilna wstecznie. Oznacza to, że zanim nastąpi przełączenie możesz używać nowego dekodera do odbioru sygnału DVB-T.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *