Darmowa telewizja naziemna i internetowa: jak odbierać bezpłatnie kanały TV?

Większość z nas ogląda telewizję. Niektórzy interesują się kanałami informacyjnymi, inni sportowymi. Wiele osób korzysta głównie z oferty programów popularnonaukowych. Są osoby wykorzystujące telewizję sporadycznie, ale tez takie, które każdego dnia spędzają przed telewizorem przynajmniej kilka godzin. Niezależnie od tego do której grupy się zaliczamy, w każdym wypadku przyda nam się darmowa telewizja naziemna i internetowa.

Zapraszam do zapoznania się z informacjami na temat tego jak odbierać bezpłatnie kanały TV. Przedstawię jak wykorzystać do tego telewizor z DVB T oraz jak skorzystać z oferty telewizji przez Internet.

Jak ustawić telewizor do odbioru telewizji naziemnej?

Najprostszym sposobem na darmowe kanały tv jest skorzystanie z telewizora z DVB-T, czyli z dekoderem do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Dziś praktycznie każdy dostępny na rynku odbiornik telewizyjny wyposażony jest w taką funkcjonalność. Standard ten obowiązuje na rynku od lat, a gdy jego poprzednik – telewizja analogowa – został wyłączony, to DVB-T zdominowało rynek.

Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że trudno dziś byłoby zakupić nowy telewizor nie obsługujący cyfrowej telewizji naziemnej.

Czy w telewizorze z DVB-T potrzebna jest antena?czy potrzebna jest antena

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, choć postaram się o nią pokusić. Telewizja naziemna jest nadawana w systemie cyfrowym. Oznacza to, że do jej prawidłowego odbioru (bez zakłóceń) konieczna jest określona, minimalna siła i jakość sygnału. Jeśli wartości minimalne nie są osiągnięte – odbiór będzie praktycznie niemożliwy.

W takim wypadku nie zobaczymy na ekranie śnieżenia, kolorowych pasków przeszkadzających w odbiorze. Tak bywało z telewizją analogową. Co najwyżej od czasu do czasu pojawi się jedna do kilku klatek z nadawanego obrazu.

W budynkach wielorodzinnych sygnał cyfrowy blokowany jest często przez wiele ścian i jego jakość w interesującym nas pomieszczeniu może być za niska. Dlatego by podłączyć telewizje naziemną w bloku przyda się odpowiednia antena, najlepiej z funkcją wzmocnienia sygnału. Jest to wymagająca osobnego zasilania funkcjonalność poprawiająca odbiór cyfrowych fal, często pozwalająca na regulację jej siły.

Telewizor z wbudowaną anteną

Warto pamiętać, że w trochę lepszej sytuacji mogą być mieszkańcy domów jednorodzinnych, ewentualnie mieszkań „od strony” nadajnika sygnału DVB-T. Wtedy na drodze fal radiowych może stać mniej przeszkód i odbiór tv naziemnej bez podłączenia zewnętrznej anteny może być możliwy. Dotyczyć to może też lokalizacji znajdujących się blisko nadajnika. W takim wypadku telewizor z wbudowana anteną może być wystarczający. Jednak na ogół można założyć, że bez osobnej anteny nie wejdziemy w świat cyfrowej telewizji naziemnej.

Najlepiej sprawować się będzie antena zamontowana na zewnątrz budynku. Na jej przeszkodzie nie znajdują się wtedy ściany czy meble.

Jak ustawić telewizję naziemną?

Posiadając telewizor z DVB-T należy wejść w odpowiednią funkcję w ustawieniach TV. Na ogół odbywa się to z wykorzystaniem pilota – warto szukać ustawień takich, jak: kanały, strojenie, wyszukiwanie (także automatyczne). Pamiętajmy, by zawsze zapisać wyszukane kanały – na ogół po zakończeniu strojenia telewizor poprzez odpowiednie komunikaty sam o to zapyta.

Co w przypadku, gdy brak kanałów telewizji naziemnej po wyszukiwaniu przez telewizor? Powinniśmy w takim wypadku sprawdzić:

  • czy wszystkie połączenia, tj. anteny do telewizora i ewentualnego zasilania są prawidłowe
  • czy w telewizorze przez wyszukiwaniem wybraliśmy odpowiedni region (może być do wyboru kraj lub region, np. Europa)
  • czy wyszukujemy kanały cyfrowe, a nie analogowe (gdy TV je obsługuje)
Wiele modeli telewizorów posiada funkcjonalność wyświetlania informacji o sile sygnału. Warto skorzystać z tej funkcji, jeśli mamy problemy z odbiorem TV naziemnej.

Telewizja naziemna w starszym telewizorze

Możliwy jest odbiór telewizji naziemnej z wykorzystaniem telewizora bez DVB-T. Konieczne będzie wtedy skorzystanie z osobnego dekodera, który należy podłączyć pomiędzy telewizorem, a anteną. Zazwyczaj połączenie takie odbywać się będzie za pomocą kabla HDMI lub SCART. Możliwe są także inne rozwiązania. Dlatego przed zakupem dekodera należy najpierw zapoznać się z możliwościami naszego telewizora w zakresie podłączania urządzeń zewnętrznych. Warto skonsultować się ze sprzedawcą dekodera, na przykład podając model telewizora, z którego korzystamy.

Zmiana standardu telewizji naziemnej

Bardzo ważne jest sprawdzenie tego, w jakim standardzie działa nasz telewizor lub dekoder. W 2022 roku na terenie całej Polski nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że telewizory i dekodery nieobsługujące tego formatu nie będą w stanie zapewnić darmowej telewizji naziemnej.

To, czy nasz sprzęt jest zgodny z nowym formatem możemy sprawdzić min. w instrukcji obsługi. Można także skorzystać z nowego kanału testowego. Po aktualizacji listy programów można już uruchomić kanał „Sprawdzam TV”. Jeśli zobaczymy zarówno obraz, jak i dźwięk – możemy być spokojni, jesteśmy przygotowani.

Jeśli jednak tak się nie stanie – trzeba będzie rozejrzeć się za nowym dekoderem DVB-T2 obsługującym kodek HEVC. Ewentualnie, gdy planowaliśmy zakup nowego telewizora – warto zwrócić uwagę na ten parametr.

W Polsce ruszył już program dopłat do nowych dekoderów lub telewizorów, ze względu na zmianę standardu. Można będzie uzyskać zapomogę w kwocie 100 PLN.

Nowy standard telewizji naziemnej oznacza, że wszystkie dostępne kanały będą nadawane w formacie HD oraz oferowane będą rozbudowane usługi telewizji interaktywnej.

Jak podłączyć telewizję naziemną do komputera?podłacz tv naziemna do komputera

Mało popularnym, aczkolwiek dość wygodnym dla niektórych rozwiązaniem jest skorzystanie z dekodera USB. Urządzenie wielkości większego pendrive’a, podłączane do złącza USB komputera stacjonarnego lub laptopa może zapewnić bezpłatne kanały naziemne w komputerze. Producenci tych urządzeń zapewniają na ogół dedykowane oprogramowanie. Dostępne są także darmowe programy, min. Splash. Co prawda konfiguracja nie jest sprawą banalną, jednak z łatwością znajdziemy w Internecie instrukcje.

Warto pamiętać, że także dekoder USB będzie potrzebował połączenia z anteną – i to naprawdę dobrej jakości. Urządzenia te z racji swoich niewielkich rozmiarów i zasilania tylko z portu komputera mają zbyt małą moc, by prawidłowo odbierać słaby sygnał DVB-T.

Urządzenia tego typu mogą słabo sprawować się w miejscach oddalonych od nadajnika bezpłatnej telewizji naziemnej, szczególnie przy wykorzystaniu anteny bez wzmacniania sygnału.

Darmowa telewizja internetowa

Jeśli posiadamy łącze internetowe i odpowiedni sprzęt, to możemy skorzystać z oferty darmowej telewizji. Obędziemy się wtedy bez montażu anteny. Wykorzystać możemy zarówno komputer, jak i telewizor. Ważne, by nasz TV posiadał możliwość zainstalowania dedykowanej aplikacji. Jeśli korzystamy z jednego z popularnych systemów Smart TV, nie będzie z tym problemów. Dotyczy to zarówno Androida, jak LG OS czy systemu dedykowanego dla telewizorów Samsung.aplikacje do tv internetowej

Zapytajmy sprzedawcę, czy interesujący nas telewizor pozwala na instalację aplikacji, których potrzebujemy. Można także wyszukać je w sklepie z apkami zainstalowanym na telewizorze.

WP Pilot

Oferta WP zawiera mnóstwo bezpłatnych kanałów telewizji, znanych z telewizji naziemnej. Obejrzymy min. wybrane programy TVP, Polsatu czy TVN. Wystarczy założyć konto – czyli zarejestrować się. Wtedy przed każdym wznowieniem oglądania obejrzymy reklamy operatora, jednak nie będą one odtwarzane dodatkowo podczas oglądania – nie będzie ono przerywane. Możemy też skorzystać z jednego z pakietów. Ceny zaczynają się od 9,99 PLN za miesiąc w najtańszej opcji, a kończą na kwocie 59,99 PLN miesięcznie za pakiet 125 kanałów. Najdroższa opcja zawiera liczne kanały sportowe, tematyczne czy dla dzieci. Wybierając którykolwiek z pakietów nie będziemy też oglądać już reklam na początku odtwarzania.

TVP Stream

Bezpłatna oferta TVP zawiera kilka kanałów, w tym informacyjne TVP Info, TVP Historia czy TVP Kultura. Dzieci znajdą ciekawe bajki na TVP ABC2. Do oglądania nie jest wymagana rejestracja. Jeśli oglądamy telewizję internetową na telewizorze, to wystarczy zainstalowana aplikacja. Na komputerze wszystkie bezpłatne programy dostępne są przez zwykłą przeglądarkę internetową.

Polsat GO

Oferta Polsatu jest dostępna na telewizorach Apple TV, Android TV, Samsung Smart TV czy LG Smart TV oraz urządzeniach mobilnych z Androidem czy iOS. Skorzystamy z niej także na komputerze poprzez przeglądarkę. Za darmo dostępne są tylko dwa programy – Polsat i TV4. Do ich oglądania wymagana będzie rejestracja. Możemy jednak skorzystać z bogatej oferty programów TV oraz filmów i wydarzeń sportowych. Do ich oglądania konieczne będzie wykupienie pakietu. Na przykład Polsat BOX GO Premium za 30 PLN miesięcznie zawiera dodatkowo takie programy, jak Comedy Central czy Paramount oraz spory wybór kanałów tematycznych i dla dzieci. Dodatkowo uzyskamy dostęp do dziesiątek filmów.

W pakiecie wykupionym w Polsat GO uzyskamy dostęp do produkcji Polsat z ramówki telewizyjnej jeszcze przed premierą w TV!
bezpłatny odbiór TVPolsat BOX GO Sport za 40 PLN na miesiąc oferuje dostęp do kanałów sportowych, w tym Polsat Sport, Eleven Sports czy Canal+ Sport na których obejrzymy min. mecze Ligi Mistrzów, Ekstraklasy czy La Liga.

TVN GO

Na tej platformie, dostępnej po rejestracji skorzystamy bezpłatnie z oferty kanałów TVN24 i TVN24Bis. Konieczna będzie rejestracja. Uzyskamy dostęp poprzez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację na Android, Android TV, Samsung Smart TV i LG Smart TV. Jest to zestaw dwóch kanałów przeznaczonych dla osób chcących być na bieżąco z informacjami z kraju i ze świata.

Player TV

Jest to także oferta przygotowana przez TVN, jednak dużo szersza. Jest dostępna dla urządzeń ze Smart TV. Dlatego skorzystamy z kanałów TV także na telewizorze bez anteny, a podłączonym do Internetu. Mamy do wyboru trzy pakiety:

  • w najtańszym z nich, za który zapłacimy 8 PLN za miesiąc będziemy musieli pogodzić się z reklamami. Jednak uzyskamy dostęp do licznych seriali i programów (w tym oryginalnych produkcji nadawcy), kolekcji z oferty Discovery i biblioteki filmów. Obejrzymy tez na żywo program TVN.
  • 15 PLN za miesiąc zapłacimy za pakiet, w którym otrzymamy dostęp do programów Eurosport. Obejrzymy reklamy, jednak będziemy mogli cofać transmisje sportowe na kanałach nadających na żywo aż do dwóch godzin.
  • za 18 PLN miesięcznie uzyskamy dostęp do oferty bez reklam oraz w jakości 4K (dla wybranych programów). Będziemy mogli dodatkowo pobierać interesujące nas treści i odtwarzać je bez dostępu do Internetu.

Aplikacje innych dostawców

Chcąc odbierać darmową telewizję naziemną na telewizorze mamy możliwość skorzystać z usług innych dostawców. Jeśli korzystamy z telewizora podłączonego do Internetu, to zrobimy to za pomocą aplikacji (dostępnych na Android TV, Samsung Smart TV czy system LG oraz Apple). Jednak warto wpierw zapoznać się z opiniami o oferowanych aplikacjach. Może zdarzyć się, że nie będą one spełniać naszych oczekiwań jednocześnie będąc szkodliwymi dla telewizora (lub innego urządzenia).

Aplikacje od mniej znanych nadawców mogą zawierać w sobie oprogramowanie szpiegujące czy wymuszające podanie wrażliwych danych. W szczególności powinniśmy mieć się na baczności w przypadku, gdy wymaga się od nas podania swojego numeru telefonu, adresu e-mail czy wysłania SMS na nieznany numer.

Dlatego najlepiej odbierać darmowe kanały telewizji naziemnej i internetowej od sprawdzonych, bezpiecznych i legalnych nadawców.

UWAGA: Pamiętaj, że nawet odbierając programy bezpłatnie, w naszym kraju jest obowiązek opłaty abonamentu RTV, czyli opłaty za posiadanie odbiornika. Obowiązkowi płatności podlega każde gospodarstwo domowe w którym użytkowany jest odbiornik radiowo telewizyjny.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *