Czemu telefon się nagrzewa, jakie są skutki i co zrobić, żeby nie był gorący?

Używasz swojego smartfona na co dzień. Rozmawiasz, korzystasz z Internetu, aplikacji, gier. Nosisz w plecaku, torebce, w kieszeni. Ładujesz – raz dziennie, raz na dwa dni. Czasami też wielokrotnie w ciągu dnia dostarczasz mu energii z gniazdka. Innymi słowy: Twój telefon pracuje dla Ciebie. Czasem bardzo intensywnie.

 • Może zdarzyć się, że zauważysz jego przegrzewanie: podczas sporego obciążenia, przy ładowaniu, a nawet wtedy, gdy leży nieużywany.
 • Czemu telefon się nagrzewa?
 • Jakie są tego przyczyny, skutki oraz co zrobić, żeby nie był gorący?

Tego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu.

Gorący telefon może oznaczać chwilowe problemy, lecz jeśli sprawdzisz temperaturę telefonu i jest ona znacznie podwyższona, to niewykluczone, że jest to niebezpieczna sytuacja. Nawet jeśli wiesz jak schłodzić telefon szybko i bez uszkodzenia, to w dłuższej perspektywie oznacza to problemy. Może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia i konieczności wymiany. Dlatego ważne, by zareagować szybko i nie narazić się na dodatkowy wydatek.

Pamiętaj, że wraz z nadmiernym nagrzewaniem się telefonu rośnie ryzyko jego rozszczelnienia, a także narażone jest Twoje zdrowie. W smartfonie umieszczony jest akumulator, który w razie wycieku może spowodować podrażnienia substancjami niebezpiecznymi.

dlaczego telefon się nagrzewa

Dlaczego telefon się grzeje?

Urządzenia mechaniczne, elektryczne i elektroniczne wydzielają ciepło podczas pracy. To normalne zjawisko, ponieważ prawie żadne z nich nie jest efektywne w 100 procentach. Silnik samochodu posiada ten wskaźnik poniżej 50 procent, stąd konieczność chłodzenia go – nawet zimą! Efektywność smartfona jest oczywiście wyższa, jednak daleko jej do doskonałej.

Przykładem urządzenia elektrycznego, którego wydajność wynosi 100 procent jest grzałka oporowa, tzw. farelka. Dlaczego? Ponieważ podłączona do źródła zasilania w pomieszczeniu przekazuje całą pobraną z sieci energię w formie ciepła. Nawet, gdy część zużywa na działanie wiatraczka – ta energia w formie ciepła rozpraszana jest po pomieszczeniu. Dzieje się tak zgodnie z zasadą zachowania energii.

Podczas, gdy korzystasz ze swojego telefonu, jego podzespoły:

 • Procesor
 • Pamięć RAM
 • Pamięć na dane
 • Anteny i przetworniki sygnału bezprzewodowego
 • Akumulator

nagrzewają się i część zużytej energii zużywają na ogrzanie otoczenia. To normalne zjawisko i jeśli Twój smartfon jest trochę cieplejszy, gdy go używasz, to nie masz się czym przejmować. Zjawisko to jest szczególnie widoczne podczas jednoczesnego przeglądania treści i ładowania akumulatora. Samo ładowanie powoduje, że bateria się nagrzewa. Dodatkowe korzystanie z telefonu może powodować, że temperatura jego obudowy będzie zdecydowanie wyższa, niż zazwyczaj.

Część producentów umieszcza w zaleceniach dla użytkownika sugestię, by ograniczyć duże obciążanie smartfona podczas jego ładowania. To jednak często jej zwyczajnie niepraktyczne i rzadko stosujemy się do tego.

Czemu telefon się nagrzewa?

Wiemy już, że smartfon z racji swojej konstrukcji może mieć czasem nieco wyższą temperaturę, gdy:

 • Jest ładowany
 • Korzystasz z obciążających podzespoły gier lub zaawansowanych aplikacji

Na jego temperaturę mają także wpływ warunki atmosferyczne. Gdy używasz swojego smartfona w lecie, na słońcu – jego temperatura będzie oczywiście wyższa. Nie powinna jednak osiągnąć, jeśli telefon jest sprawny, temperatury krytycznej, czyli takiej, która zakłóci jego prawidłowe działanie, a także będzie niebezpieczna dla otoczenia. Niebezpieczna oraz zwyczajnie niekomfortowa – nie chcesz przecież trzymać w dłoni gorącego telefonu, prawda? ? Jak zatem rozróżnić zwykłe nagrzanie się telefonu od jego przegrzewania? Kiedy temperatura gadżetu jest za wysoka? W którym momencie należy coś z tym zrobić? Przejdźmy do praktycznych wskazówek.

Przegrzanie telefonu podczas normalnego użytkowania

Nie podam Ci teraz danych szczegółowych, jeśli chodzi o dozwolone oraz zbyt wysokie temperatury. Dlaczego? Ponieważ najprawdopodobniej nie nosisz ze sobą termometru, którym mierzysz stopień nagrzania swojego telefonu. Prawda? ? Zatem posłużymy się bardziej praktycznymi wytycznymi i podpowiedziami.

Kiedy można uznać, że temperatura telefonu jest prawidłowa i urządzenie nie przegrzewa się? Oto takie sytuacje:

 • Jego ciepło jest znikome. Gdy podnosisz telefon, to ma on temperaturę otoczenia, lub jest od niego chłodniejszy i ten chłód wyczuwasz dłonią szczególnie, gdy ma aluminiową obudowę
 • Temperatura telefonu jest lekko ponad tą z otoczenia. Wyczuwasz tylko delikatne ciepło płynące z obudowy
 • Smartfon jest ciepły, lecz nie na tyle, by jego trzymanie powodowało jakikolwiek dyskomfort. Odczuwasz to w chłodnym pomieszczeniu lub na zewnątrz, gdy powietrze jest chłodne, a smartfon dużo cieplejszy

Kiedy natomiast możesz uznać, że następuje przegrzanie telefonu? Dotyczy to takich sytuacji:

 • Gdy trzymasz telefon, to jego ciepło sprawia nawet delikatny dyskomfort, a dłuższe jego trzymanie jest bardzo nieprzyjemne
 • Gdy nie możesz nawet kilka sekund utrzymać telefonu w dłoni ze względu na jego temperaturę

Sytuacje takie, jak opisane powyżej mogą być nie tylko objawem uszkodzenia telefonu, ale są też niebezpieczne. Jak najszybciej wyłącz smartfona i nie próbuj go ponownie włączać. Dostarcz go do serwisu. Jeśli po wyłączeniu jego temperatura spadnie – nie musisz działać natychmiast. Jeśli jednak niedziałający smartfon nadal będzie gorący, może to oznaczać bardzo poważne i niebezpieczne dla Twojego zdrowia uszkodzenie. W takim wypadku bez zbędnej zwłoki skontaktuj się ze specjalistą – serwisem telefonów. Nie podejmuj się samodzielnych napraw ani nie próbuj schładzać telefonu.

co zrobić gdy telefon jest gorący eksplozja

Przegrzanie telefonu podczas ładowania

Jak wcześniej wspomniałem, smartfon może lekko nagrzewać się podczas ładowania. Do akumulatora dostarczana jest spora ilość energii i zbierając ją, bateria się nagrzewa. Możesz to łatwo wyczuć dłonią. W każdym jednak wypadku ładowany telefon powinien nadam zapewniać komfortowe użytkowanie go. Niezależnie od tego, czy trzymasz go w dłoni, czy przy uchu – ciepło nie powinno sprawiać, że nie będzie to możliwe przez dłuższy czas.

Jeśli natomiast smartfon jest bardzo gorący podczas ładowania, to najprawdopodobniej:

 • Uszkodzony jest jego akumulator
 • Nieprawidłowo działa moduł odpowiadający za ładowanie baterii

W takim wypadku należy oddać telefon do sprawdzenia w serwisie.

Jeśli korzystasz z ochrony gwarancyjnej, to nadmierne nagrzewanie się smartfona zgłoś w ramach tej ochrony. Nie poniesiesz wtedy kosztów wymiany lub naprawy urządzenia.

Możesz też wcześniej przetestować ładowanie inną ładowarką. To jednak najprawdopodobniej nie pomoże, gdyż ładowarka nie potrafi przenieść do telefonu zbyt wysokiego napięcia. Jej uszkodzenie w praktyce w większości przypadków nie jest w stanie przegrzewać telefonu, ale nie możemy tego z cała pewnością wykluczyć.

Jak schłodzić telefon – sposoby domowe i fachowe

Gdy Twój smartfon ma lub miewa zbyt wysoką temperaturę, to możesz zadbać o kilka podstawowych aspektów:

 • Staraj się nie korzystać z wymagających dla smartfona gier podczas jego ładowania
 • Nie pozostawiaj telefonu na ciepłym podłożu, w szczególności na nagrzanej powierzchni
 • Nie kładź urządzenia na słońcu

Czy możesz skorzystać ze schładzania domowymi sposobami, np. wkładając telefon do lodówki? Zdecydowanie odradzam takie rozwiązania. Nie są one rozsądne z kilku względów:

 • Schłodzenie pomoże tylko na chwilę i nie usunie przyczyny problemu
 • W lodówce jest zwiększony poziom wilgoci, która może dostać się do wnętrza obudowy
 • Nadmierne schłodzenie, a następnie rozgrzanie poza lodówką może spowodować przyspieszenie i pogłębienie się problemów

Najbardziej profesjonalnym sposobem na schłodzenie telefonu, który dostępny jest dla nas w codziennym użytkowaniu jest zastosowanie się do zasad opisanych przeze mnie powyżej. Dodatkowo, możesz przy zbyt wysokiej temperaturze smartfona wyłączyć go, by uniknąć nieodwracalnego przegrzania się wnętrza obudowy. Dostarcz go wtedy do serwisu, gdzie zostanie dokładnie sprawdzony.

jak schłodzić telefon

Jak naprawić przegrzany telefon?

Jeśli Twój smartfon przegrzewa się, to najprawdopodobniej awarii uległy:

 • Akumulator
 • Moduł ładowania
 • Któryś z pozostałych podzespołów, najczęściej jest to procesor podstawowy lub graficzny

Takie awarie powinny być usuwane w wyspecjalizowanych i sprawdzonych serwisach. Ile będzie kosztować naprawa? Jeśli uszkodzony jest akumulator i konieczna jest jego wymiana, to będzie to kosztować od około 100 do 300 złotych, w zależności od modelu i producenta. W najdroższych przypadkach będzie to nawet 1000 złotych, lecz dotyczy to topowych egzemplarzy.

Awaria modułu ładowania i konieczność jego wymiany wiąże się z podobnym kosztem. Uszkodzenie procesora lub innego elementu płyty głównej często będzie wiązać się z wymianą całej jednostki zarządzającej. Tu koszt to od kilkuset złotych wzwyż.

Z zasady nie są prowadzone naprawy akumulatorów. Uszkodzony nadaje się do wymiany i utylizacji.

telefon się grzeje podzespoły

Co jeśli telefon się grzeje i szybko rozładowuje?

Jeśli Twój telefon się grzeje podczas rozmowy, lub nabiera temperatury podczas grania, a do tego szybko rozładowuje, to najprawdopodobniej jest problem z akumulatorem lub ładowaniem. W takim wypadku też będzie potrzebna interwencja serwisu – nie chcę, by samodzielna naprawa związana z rozkręceniem smartfona naraziła Cię na przykre konsekwencje. W najlepszym wypadku możesz po prostu nieodwracalnie zniszczyć sprzęt, w najgorszym – spowodować u siebie problemy wynikające np. z poparzenia.

Dlatego jeśli zauważasz podobne, niepokojące objawy – najlepiej skorzystaj z usług dobrego serwisu. Serwis taki wskaże Ci Twój operator lub sprzedawca telefonu. Posiadają oni listy sprawdzonych miejsc, w których pracownicy mają niezbędne do naprawy doświadczenie oraz narzędzia.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *