Czy 4, 6, 8 i 12 GB RAM w telefonie to dużo? Pamięć operacyjna w smartfonie bez tajemnic

Możesz dziś kupić smartfona z bardzo różnymi parametrami. Wybierzesz pamięć operacyjną, rozmiar pamięci na dane, wielkość i rozdzielczość ekranu czy szybkość procesora. Masz także możliwość podjęcia decyzji o aparacie fotograficznym i tym, jak dobre zdjęcia będzie robić. Wspomniana już pamięć operacyjna jest jednym z podstawowych danych, które mówią o tym, jaki jest smartfon. Czy 4, 6, 8 i 12 GB RAM w telefonie to dużo? Zapraszam Cię do lektury mojego nowego wpisu, po którym pamięć operacyjna w smartfonie nie będzie miała dla ciebie tajemnic.

Postaram Ci przybliżyć Ci zarówno teoretyczne podstawy, jak i praktyczne zastosowanie RAM w telefonie. Dzięki temu będziesz posiadać niezbędną wiedzę, by podjąć właściwy wybór przy smartfona dla siebie, bądź osoby bliskiej. Może nawet będziesz móc udzielać porad swoim znajomym?

Co to jest pamięć RAM w telefonie?

Pamięć RAM, w którą wyposażony jest każdy komputer, w tym także smartfon, używana jest przez inne podzespoły do przechowywania danych z programów. Dzięki temu mogą one być uruchamiane. To w tej pamięci znajdują się dane uruchomionych w wybranym momencie aplikacji, między innymi:

  • Aplikacji Telefon
  • Przeglądarki internetowej
  • Aplikacji do SMS
  • Komunikatorów internetowych
  • Gier
  • Samego systemu operacyjnego – Android czy iOS
  • Aplikacji Youtube, Facebook czy Netflix
RAM, czyli Random Access Memory pozwala na szybki zapis i odczyt danych bez sekwencjonowania. Procesor urządzenia może zatem korzystać z jej dowolnego obszaru, nie musząc odczytywać sektorów po kolei.

RAM jest zatem podstawą działania Twojego smartfona. Bez tej pamięci nie byłoby możliwe nawet jego uruchomienie!

czy 8 gb ram w telefonie to dużo

Co zużywa pamięć RAM w telefonie?

Używają ją wspomniane już aplikacje. Jednak ich skłonność do wykorzystywania pamięci operacyjnej jest różna. Zależna jest ona zarówno od funkcji apki, wykorzystywanych podzespołów, a także sposobu, w jaki została stworzona. Pamięć ta wykorzystywana jest także do przechowywania części danych, które są aktualnie wyświetlane lub wykorzystywane do obliczeń. Przykładowo:

  • Aplikacja streamingująca filmy do Twojego telefonu zajmuje pamięć RAM na część filmu, który oglądasz
  • Apka do komunikacji używa pamięci operacyjnej do swoich podstawowych funkcji oraz utrzymania łączności z Internetem
  • Aplikacja do zdjęć wykorzystuje RAM do buforowania fotek, które chcesz w jakiś sposób obrobić, np. nałożyć filtry
  • Przeglądarka internetowa podczas swojego działania przechowuje w pamięci operacyjnej strony z całą ich zawartością

Im więcej aplikacji uruchomisz w tym samym czasie, tym więcej RAM będzie używane. W związku z tym, że każdy smartfon ma określoną, ograniczoną pamięć operacyjną, to może jej w pewnym momencie nie wystarczyć. Do czego może to doprowadzić? Nie martw się, nie uszkodzisz swojego telefonu, ale możesz spotkać się:

  • Ze spowolnieniem pracy komórki do czasu wyłączenia części apek
  • Z przerwami i zacięciami aplikacji
  • Z wyłączaniem się wybranych apek i wyświetlanie komunikatu o błędzie
Gdy komputer taki, jak smartfon, nie ma już wolnej pamięci RAM, to używa pamięci do zapisywania danych do chwilowego przechowywania części informacji. Tworzy pliki tymczasowe w wybranych sektorach „dysku twardego” smartfona.

Dlatego ważne jest, by Twój smartfon posiadał wystarczającą ilość pamięci do Twoich potrzeb.

Ile pamięci w nowym telefonie? Dlaczego stary działa wolniej?

Jeszcze jedna, ważna rzecz, o której czasem zapominamy. Dlaczego często dzieje się tak, że stary telefon działa wolniej, niż wtedy, gdy był kupiony? Przyczyn może być kilka:

  • Ilość pamięci RAM nie jest już wystarczająca z powodu tego, że używasz większej liczby aplikacji, niż kiedyś
  • Aplikacje otrzymują aktualizacje, po których ich wymagania zwiększają się (wraz ze wzrostem ich funkcjonalności czy poprawą ich wyglądu), gdyż producenci wiedzą, że mamy coraz szybsze telefony
  • System operacyjny telefonu zaktualizowany jest do nowej wersji, która nie działa tak dobrze na starszym sprzęcie z mniejszą pamięcią

Szczególnie drugi powód może wpływać na braki pamięci RAM. Niestety na ogół nic nie można na to poradzić – aktualizacje są konieczne, by móc otrzymywać najnowsze poprawki bezpieczeństwa. Dlatego nie rezygnuj z nich, proszę. Możesz natomiast podjąć kroki, by zwolnić trochę pamięci na dane, gdy zaczyna jej brakować – zapoznaj się z moim wpisem na ten temat.

czy 6 gb ram w telefonie to dużo

Czy 4, 6, 8 i 12 GB RAM w telefonie to dużo?

W tym wypadku słowo dużo jest względne. Zależy bowiem od tego:

  • Do czego używasz telefonu
  • Jak wielu aplikacji na raz używasz
  • Jakiego typu apki uruchamiasz

Dlatego specjalnie dla Ciebie podzieliłem dalszą część wpisu na części, w których napiszę bardziej szczegółowo o tym, co oznaczają w praktyce poszczególne wartości. Będziesz dzięki temu wiedzieć jaka pamięć RAM będzie sprzyjająca Twoim potrzebom.

Czy 4 GB ram w telefonie to dużo?

Taka pamięć operacyjna w zupełności wystarczy do zaspokojenia wszystkich podstawowych potrzeb użytkownika smartfona. Bez problemu wykorzystasz swój telefon, gdy używasz go do:

  • Rozmów telefonicznych
  • Przeglądania Internetu
  • Komunikatorów internetowych
  • Aplikacji mediów społecznościowych
  • Wykonywania zdjęć
  • Korzystania z apki banku

Co prawda nie jest to parametr imponujący, jednak z mojego doświadczenia wynika, że wystarczy w zupełności, gdy nie obciążasz swojego telefonu wymagającymi aplikacjami.

Telefon z 6 GB RAM

Taka pojemność pamięci wystarczy bardziej wymagającym. Możesz jednocześnie uruchomić wszystkie podstawowe, wymienione wcześniej aplikacje, a jednocześnie skorzystać między innymi z:

  • Większości gier o podstawowych i średnich wymaganiach
  • Rozmów wideo w bardzo wysokiej jakości
  • Bardziej wymagających aplikacji, np. specjalistycznych apek nawigacyjnych (na przykład do nawigacji lotniczej)

Smartfon z 8 GB RAM

Najpopularniejsza w 2023 roku pojemność pamięci ram w smartfonach wystarczy zaawansowanym użytkownikom. Płynnie i bez zacięć, prócz wcześniej wymienionych funkcji telefonu działać będą na niej:

  • Bardzo wymagające gry z najlepszymi parametrami graficznymi oraz o wysokiej złożoności
  • Obróbka zdjęć, np. przy wykorzystaniu Adobe Lightroom
  • Obróbka filmów w jakości HD
  • Oglądanie seriali i filmów w jakości nawet 4K, streamingowanych z Internetu

Praktycznie nie musisz przejmować się już wyłączaniem nieużywanych w danym momencie apek. Nawet, jeśli nie zostaną uśpione automatycznie przez system, to Twój telefon będzie działał szybko i sprawnie.

czy 4 gb ram w telefonie to dużo

Do czego wystarczy 12 GB RAM?

Kilkadziesiąt modeli smartfonów oferuje dziś pojemność pamięci RAM o wartości 12 GB. Choć większość użytkowników powinna zadowolić się tym parametrem o wartości 8 GB, to dla niektórych 12 GB może być naprawdę wygodne. Jeśli zatem nie chcesz nigdy zastanawiać się, czy posiadana pamięć operacyjna wystarczy, to jest to dla Ciebie dobry wybór. Możliwe, że nawet za kilka lat Twój smartfon będzie radził sobie z wymienionymi przeze mnie, bardzo wymagającymi zastosowaniami, bez żadnych zacięć i opóźnień.

Na 12 GB RAM uruchomisz praktycznie wszystko, włącznie z bardzo wymagającymi apkami specjalistycznymi. Nie musisz też przejmować się wyłączaniem aktualnie nieużywanych. Pamiętaj jednak, że duża liczba aplikacji na raz może skracać działanie smartfona bez kolejnego ładowania.

Podsumowanie – czy 8 GB RAM wystarczy?

Choć przedstawiłem Ci charakterystykę różnych pojemności pamięci operacyjnej w praktyce i już teraz możesz wybrać coś dla siebie, to mam dla Ciebie jedną, konkretna rekomendację. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie programy w Twoim smartfonie będą działać płynnie dziś, a także za kilka lat, to najlepiej wybrać smartfon z 8 GB RAM. Być może dziś będzie to lekko na wyrost (choć niekoniecznie). Ale za rok czy dwa możesz cieszyć się z tego wyboru, gdy pojawią się wymagające aktualizacje Twoich obecnych aplikacji.

Także nowe oprogramowanie systemu może efektywnie wykorzystać taką lekką nadwyżkę pamięci operacyjnej. 12 GB RAM wydaje się być dziś wartością zbędną dla większości z nas, którym wystarczy nawet 4 lub 6 GB pamięci operacyjnej.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *