Czy do telewizji kablowej potrzebny jest dekoder DVB-T2?

W dzisiejszym świecie telewizji cyfrowej korzystamy z wielu rodzajów dekoderów. Należą do nich zarówno te wbudowane w telewizory, jak i urządzenia zewnętrzne. Czy do telewizji kablowej potrzebny jest dekoder DVB-T2? Występują urządzenia w technologiach:

  • DVB-T
  • DVB-C
  • DVB-S

Są to odpowiednio dekodery dla cyfrowej telewizji: naziemnej, kablowej oraz satelitarnej. Wersje T oraz S występują także z dodatkowym oznaczeniem 2. Jednocześnie w sieci oraz telewizji możemy dziś znaleźć dużo informacji na temat dekoderów DVB-T2 – to ze względu na zmianę standardu nadawania na DVB-T2/HEVC.

Poniżej odpowiem na ważne pytanie, które słyszę z ust wielu osób. Opowiem tez o tym jak działa telewizja kablowa i czym różni się od naziemnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naziemnej telewizji cyfrowej, to na pewno zainteresuje Cię mój artykuł na ten temat. A teraz zapraszam do lektury.Dekoder DVB T2 i kablowka

Jak działa telewizja kablowa?

Telewizja w standardzie DVB-C, czyli kablowa nadawana jest za pomocą kabli miedzianych lub światłowodu. To drugie rozwiązanie jest dziś coraz popularniejsze, jednak ze względu na ograniczenia infrastruktury nadal najpowszechniejsze są kable koncentryczne wykonane z miedzi. Posiadają one na ogół biały kołnierz i kilka rodzajów końcówek.

Sygnał od operatora kablowego dostarczany jest do skrzynki w bloku lub domu jednorodzinnym. Stamtąd za pomocą kabli rozprowadzony jest do poszczególnych mieszkań lub pomieszczeń w domu. Żeby go odpowiednio odbierać potrzebny jest dekoder działający w standardzie DVB-C.

Sygnał do skrzynki rozdzielczej może być doprowadzony zarówno w technologii kablowej, jak i światłowodowej. W tym drugim przypadku stosowany jest przez operatora modem zamieniający sygnał na kablowy.

Prawie wszyscy operatorzy dostarczają dekodery dla swoich abonentów. Są to osobne urządzenia, które następnie za pomocą złącza analogowego lub cyfrowego (najczęściej HDMI) podłączamy do telewizora. Dekodery wymagają własnego zasilania z sieci elektrycznej. Możliwe jest jednak skorzystanie z dekodera wbudowanego w TV, jednak takie rozwiązanie jest rzadkością.

Dekoder DVB-C wbudowany w TV występuje dużo rzadziej, niż DVB-T lub DVB-S. Wynika to między innymi z problemami z kompatybilnością, ponieważ na całym świecie występuje wiele wariantów DVB-C, zależnych od regionu.

Telewizja kablowa DVB-C na infrastrukturze analogowej

Część z nas pamięta jeszcze czasy analogowej telewizji kablowej. Kabel z gniazdka na ścianie podłączany był bezpośrednio do telewizora i nie był wymagany dekoder. Z czasem okazało się, że infrastruktura kabli koncentrycznych, czyli tych w białym kołnierzu może być także wykorzystywana do cyfrowych łącz internetowych.

Gdy szerokopasmowy Internet się upowszechnił, nastał czas na cyfrowa telewizję kablową, która także z powodzeniem, po niewielkich modernizacjach – wykorzystała istniejące okablowanie. Otrzymaliśmy wtedy dużo wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz dodatkowe funkcjonalności. Są to między innymi nagrywanie czy przewijanie nadawanych audycji, a także VOD.

DVB-T2/HEVC a telewizja kablowaDVB T2 HEVC a telewizja kablowa

DVB-T2 to technologia przesyłania sygnału dla obrazu i dźwięku droga radiową – naziemną. Zapewnia wysoką jakość, jednak wymaga instalacji silnych nadajników i dobrej anteny do odbioru. Ważne, że obecność fal radiowych DVB-T2 nie wpływa na poprawność działania telewizji kablowej. Technologie nie zakłócają się wzajemnie.

DVB-C to natomiast standard przesyłania sygnału drogą kablową, za pośrednictwem fizycznej infrastruktury, bez udziału fal radiowych. Zapewnia ona większą stabilność oraz zdecydowanie wyższe możliwości pod względem szybkości transmisji. Minusem jest konieczność zbudowania kablowych połączeń, a te nie wszędzie są dostępne.

Jednak ze względu na wcześniej przeze mnie wspomniane wykorzystanie istniejącej infrastruktury cyfrowa telewizja kablowa w standardzie DVB-C bardzo szybko zajęła miejsce analogowej. Stało się to ze stosunkowo niewielkimi nakładami na modernizację sieci.

Czy do telewizji kablowej potrzebny jest dekoder DVB-T2?

By odbierać telewizję kablową nie jest potrzebny dekoder DVB-T2. Dlatego jeśli rozważasz zakup takiego urządzenia, by korzystać z kablówki – nie jest to konieczne. Co ciekawe – najprawdopodobniej operator dostarczy Ci odpowiedni sprzęt po podpisaniu umowy. Będzie od dostosowany do wymagań danej sieci tak, by zapewnić jak największe możliwości. Skorzystasz choćby z nagrywania przy pomocy Catch-up TV czy VOD – telewizji na życzenie.

Bardzo ważny jest fakt, że dekoder DVB-T2 nie tylko nie jest konieczny do odbierania telewizji kablowej, ale także w żadnym wypadku się do tego nie nadaje. DVB-C oraz DVB-T to dwa różne standardy, które w zakresie odbioru sygnału nie są ze sobą kompatybilne. Jeśli dziś korzystasz z cyfrowej telewizji naziemnej, a decydujesz się na telewizję kablową – Twoje urządzenie okaże się zbędne.

Oczywiście doradzam zachowanie „starego” dekodera, jeśli tylko działa w nowym standardzie DVB-T2. Może się okazać, że w przyszłości będziesz chcieć powrócić do cyfrowej telewizji naziemnej, lub z jakiegoś powodu skorzystasz z niej w innym pomieszczeniu. Szczególnie, że TV DVB-T2 jest całkowicie bezpłatna, a za kablówkę trzeba płacić dostawcy usług ?

Korzystanie z telewizji kablowej w żadnym wypadku nie zwalnia z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pamiętaj o tym!

Dekoder TVB-T2 i kablówkaTelewizja kablowa i dekoder

Możliwe jest odbieranie sygnału telewizji kablowej za pomocą dekodera, który tak naprawdę ma wbudowane różne rodzaje dekoderów. Mogą to być jednocześnie obsługiwane standardy DVB-T2 oraz DVB-C. Jednak dziś takie urządzenia nie są zbyt popularne na rynku. Co ma na to wpływ?

Operatorzy cyfrowej telewizji dostarczają abonentom bezpłatnie lub za jednorazową wpłatę swoje odbiorniki – dekodery. Niesie to ze sobą korzyści:

  • Brak problemów z konfiguracją urządzeń, możliwość aktualizacji zdalnej przez operatora
  • Zachowanie standardów zabezpieczeń nadawanego sygnału, w tym HDCP
O standardzie HDCP i możliwych błędach wyświetlanych na TV przeczytasz w tym moim wpisie. Dowiesz się z niego jak poradzić sobie samodzielnie, gdy nie będziesz w stanie odtworzyć audycji widząc na ekranie błąd HDCP.

Dlatego tzw. multidekodery praktycznie zniknęły z rynku. Wyparte zostały przez wyspecjalizowane urządzenia oraz dekodery wbudowane w TV.

Telewizja kablowa i dekoder

Z jakiej telewizji Ty korzystasz? Czy jest to TV kablowa czy naziemna? Używasz wbudowanego w telewizor dekodera, czy osobnego sprzętu? Bardzo chętnie dowiem się tego dzięki sekcji komentarzy. Zapraszam do wpisu!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *