Czy odbiór telewizji satelitarnej bez dekodera jest możliwy? Czy antenę można podłączyć do TV?

Telewizja satelitarna, choć dziś już w dużej części zastąpiona przez cyfrową telewizję naziemną oraz telewizje kablowe, nadal cieszy się sporą popularnością. Decydują o tym między innymi wysoka jakość obrazu, często niższa cena oraz dostępność z prawie każdego miejsca w naszym kraju. W większości rozwiązań stosowany jest talerz (antena) oraz dekoder. A czy odbiór telewizji satelitarnej bez dekodera jest możliwy? Sprawdźmy, czy antenę można podłączyć do TV.

Dziś dowiemy się, czy posiadając antenę, a więc talerz i konwerter oraz telewizor, można odbierać satelitę. Być może jest to możliwe, przy spełnieniu konkretnych warunków? Do dzieła. Sprawdźmy to!

czy antena satelitarna działa bez dekodera

Czy antena satelitarna działa bez dekodera?

Czy bez dekodera można odebrać sygnał z anteny satelitarnej? Odpowiedź na to pytanie jest konkretna: nie, to niemożliwe. Antena zajmuje się:

  • Zebraniem sygnału radiowego (cyfrowego) – za to odpowiedzialny jest talerz
  • Przekształceniem sygnału w impulsy elektromagnetyczne – tu rolę przejmuje konwerter, do którego trafia odbity sygnał

Impulsy elektromagnetyczne, czyli sygnał cyfrowy, który dalej poprowadzony jest przewodem antenowym, musi zostać zdekodowany. Niezbędny do tego jest właśnie dekoder. To on potrafi rozpoznać dane w technologii DVB-S i przedstawić je jako obraz i dźwięk. A więc bez dekodera nie da rady. Czy jest wobec tego konieczny zakup osobnego urządzenia? W końcu, w zależności od jego klasy, może to być wydatek od około 100 zł do kwoty nawet kilkukrotnie większej. Sprawdźmy.

Podłączenie anteny satelitarnej bezpośrednio do telewizora

Od wielu lat, można wręcz powiedzieć, że od półtorej dekady, nowe telewizory wyposażane są w dekodery różnych standardów:

  • DVB-T (oraz DVB-T2)
  • DVB-C
  • DVB-S (oraz S2)

Co to oznacza? Jeśli posiadasz telewizor, który ma około 10 lat lub jest nowszy, to istnieje duża szansa, że posiada on wbudowany dekoder satelitarny. Najnowsze modele posiadają standardy S oraz S2, a więc wszystko, czego potrzeba do podłączenia satelity.

Różnica między DVB-S oraz DVB-S2 polega na przepustowości danych. Co prawda standard S pozwala na odbieranie w jakości HD, to S2 ma jeszcze większe możliwości. Tu dostępna jest rozrywka nawet w jakości 4K. Nadal jednak istotna część stacji osiągalna jest w starszej technologii S.

Jak sprawdzić, czy mogę odbierać TV satelitarną bez osobnego dekodera?

Sprawdźmy, czy Twój TV posiada wbudowany dekoder satelitarny. Jak to zrobić? Oto sposoby:

  • Dobrą praktyką jest zajrzenie do instrukcji obsługi. Odpowiednie informacje znajdziesz w specyfikacji urządzenia, która znajduje się na ogół na końcu dokumentu
  • Możesz też sprawdzić, czy podłączony do anteny SAT telewizor wyszuka kanały satelitarne
  • Jeśli na razie nie chcesz prowadzić wyszukiwania, to możemy zacząć od sprawdzenia, czy jest dostępne źródło identyfikowane jako TV satelitarna

By wykonać proste sprawdzenie wystarczy, że:

  • Wciśniesz na pilocie przycisk źródła sygnału i w zaproponowanej liście odnajdziesz TV satelitarną
  • Wejdziesz w Menu telewizora i tam wybierzesz opcję zmiany źródła sygnału
Niektóre modele TV mogą mieć ukryte źródła sygnału, które obecnie nie są ustawione (nie są podłączone lub nie zostało wykonane wyszukiwanie. W takim wypadku trzeba przejść do Instalacji kanałów i sprawdzić, czy dostępne jest źródło satelitarne.

telewizja satelitarna bez dekodera

Telewizja satelitarna bez dekodera – jak to podłączyć?

Jeśli posiadasz antenę z konwerterem i odpowiednio poprowadzony przewód, a także masz pewność, że Twój TV ma wbudowany dekoder DVB-S, to możemy przystąpić do podłączenia. Przewód poprowadzony od konwertera to tzw. koncentryczny. Posiada on rdzeń przesyłający sygnał oraz ekranowanie, czyli stalowy oplot. Całość pokryta jest plastikiem – czarnym lub białym. By podłączyć go do TV, należy:

  • Sprawdzić oznaczenia na wejściach antenowych odbiornika. Może wystąpić sytuacja, że TV posiada osobne wejścia dla TV naziemnej oraz satelitarnej
  • Sprawdzić, czy wejście w TV wymaga wtyczki standardowej, czy gwintowanej
  • Umieścić na końcu przewodu od anteny odpowiednią końcówkę
  • Podłączyć przewód do telewizora
Czynność założenia odpowiedniej końcówki na przewód od satelity jest dość prosta. W wielu przypadkach końcówka obecnie założona będzie po prostu pasować do wejścia w TV. Jeśli jest jednak inaczej, a nie wiesz, jak zabrać się za jej założenie, to skonsultuj się ze specjalistą.

Dobrym rozwiązaniem jest też po prostu zakup odpowiedniego, gotowego przewodu. Zanim to zrobisz, to najlepiej wykonaj smartfonem zdjęcia wyjścia z konwertera oraz wejścia w TV. Takie ułatwienie pomoże bez problemu dobrać odpowiednie końcówki w sklepie. Gotowy przewód ma dużą zaletę – końcówki są na ogół założone na stałe i raczej nigdy się nie obluzują. Pamiętaj proszę o dobraniu odpowiedniej długości kabla!

Dekoder do telewizji satelitarnej bez abonamentu – jakie są ograniczenia?

Zwróćmy teraz uwagę na ważne ograniczenie. Jeśli nie posiadasz umowy z jakimś operatorem satelitarnym, to oferta, z jakiej skorzystasz, może być dość mocno ograniczona. Czym to jest spowodowane? Oto najważniejsze przyczyny:

  • Duża część stacji telewizyjnych zdecydowała się na stworzenie własnej platformy satelitarnej, która jest wspierana przez dekodery dedykowane (dotyczy to na przykład Polsatu)
  • Część stacji związała się z powstałymi platformami i nie jest dostępna w „otwartym” paśmie (przykładem mogą być wybrane kanały przyrodnicze)
  • Programy dostępne przez satelitę bezpłatnie mają często słabszą ofertę filmową czy sportową, niż te wymienione we wcześniejszych punktach

Dlatego wejście w świat rozrywki cyfrowej z satelity może być dla niektórych rozczarowujące, gdy skorzysta się z bezpłatnej wersji. Jednak w ogólnodostępnej ofercie można odnaleźć wiele stacji ogólnych, informacyjnych, sportowych czy filmowych, zatem na pewno nie można powiedzieć, że nie jest ona interesująca.

dekoder do telewizji satelitarnej bez abonamentu

Odbiór telewizji satelitarnej bez dekodera – czy można kupić platformę płatną?

Może przyjść nam na myśl bardzo wygodne i efektywne rozwiązanie: podłączenie anteny satelitarnej do dekodera wbudowanego w TV i wykupienie pakietu płatnej telewizji satelitarnej. Wydaje się ono logiczne i bardzo wygodne, nie wymaga bowiem osobnego urządzenia i między innymi kolejnego pilota. Czy jest to osiągalne? Tak, ale będzie potrzebne dodatkowe, niewielkie urządzenie.

Istnieją odpowiednie rozwiązania z zastosowaniem karty CI. Są one dostępne między innymi od:

  • Canal+
  • Polsatu Cyfrowego

Orange próbowało zaimplementować tę technologię, jednak pomysł został zarzucony.

Jak to działa? Wystarczy, że włożysz moduł otrzymany od operatora w gniazdo CI telewizora (jeśli je posiada). Będzie on praktycznie niewidoczny – zupełnie inaczej, niż osobno stojący dekoder standardowy. Moduł zostanie od automatycznie rozpoznany, będzie możliwa jego konfiguracja z poziomu Menu odbiornika. Dane do niej otrzymasz od operatora. Trzeba też podłączyć antenę (odpowiednio ustawioną na odbiór) do Twojego TV – i można już korzystać z usług płatnej platformy. Więcej o modułach CAM CI przeczytasz w tym moim wpisie. Zapraszam do lektury 😊

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *