DAZN Polska to telewizja internetowa dla kibiców boksu. Jeśli chcesz obejrzeć najważniejsze walki w sezonie, warto zainteresować się tą usługą. W poniższym przewodniku znajdziesz szczegółowe informacje o ofercie DAZN. Podpowiem Ci również, jak zagwarantować sobie transmisję w jakości HD niezależnie od kraju pobytu.
Co to jest DAZN? Co wyróżnia telewizję internetową dla fanów boksu?
DAZN to platforma streamingowa oferująca transmisje sportowe na żywo i na żądanie. Działa w modelu subskrypcyjnym. Po wykupieniu abonamentu zyskujesz dostęp do biblioteki autorskich programów i filmów, a także archiwalnych nagrań z walk bokserskich.
Serwis DAZN został uruchomiony w 2016 roku i jest obecnie usługą międzynarodową. Mają do niej dostęp użytkownicy z ponad 200 krajów. Korzystanie z treści jest naprawdę łatwe. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację mobilną, lub otworzyć stronę DAZN w przeglądarce internetowej.
Prawdopodobnie DAZN jeszcze nie jeden raz nas zaskoczy. Na ten moment oprócz walk bokserskich, subksrybenci mogą obejrzeć niektóre mecze piłki nożnej i wyścigi samochodowe. Rozwój serwisu wydaje się niezagrożony. Prezes Zarządu Grupy DAZN, John Skipper jakiś czas temu zapewniał, że:
I rzeczywiście w przeszłości za pośrednictwem DAZN można było obejrzeć walki o mistrzostwo świata z udziałem takich gwiazd jak: Devin Haney, Demetrius Andrade, Billy Joe Saunders, Amanda Serrano, Terri Harper, Oleksandr Usyk i Dmitry Bivoli. Dostępny na żywo był również Matchroom Boxing organizowany w USA, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
W dalszej części wpisu analizuję ofertę DAZN Poland i wyjaśniam, jak uzyskać dostęp do transmisji na żywo. Jeśli zastanawiasz się, czy po opłaceniu abonamentu można od razu oglądać najnowsze wydarzenia, to koniecznie przejrzyj mój poradnik.
Co znajdziemy w ofercie DAZN Polska?
DAZN Polska działa od grudnia 2020 roku, jednak kibice znali ten serwis już wcześniej. Dostęp do transmisji był bowiem możliwy za pośrednictwem usługi VPN. Teraz z zasobów serwisu mają szansę skorzystać także mniej techniczni użytkownicy. Aby oglądnąć ulubione walki, wystarczy po prostu pobrać aplikację mobilną na telefon, lub telewizor.
Cechą charakterystyczną serwisu DAZN Polska jest niska cena. Miesięczny abonament kosztuje jedynie 7.99 zł. W zamian kibic otrzymuje dostęp do transmisji na żywo i ciągle aktualizowanej biblioteki programów i filmów. Lista wydarzeń różni się w zależności od kraju, z którego łączysz się z serwisem. Przed sfinalizowaniem płatności warto zapoznać się z zakładką Schedule i Explore.Tak jak zostało wspomniane w ofercie DAZN znajdziesz głównie walki bokserskie mężczyzn i kobiet. Zazwyczaj w ciągu tygodnia odbywa się kilka pojedynków. Oczekując na kolejne wydarzenia, warto zajrzeć do zakładki Boxing Archive i podkategorii Megafights z zapisami najważniejszych starć (np. Ruiz vs. Joshua 2 (2019), Joshua vs. Klitschko (2017), Mayweather vs. Canelo (2013)).
DAZN to również autorskie programy i filmy dokumentalne o boksie. Dużą popularnością wśród widzów cieszy się program Total Combat z analizami i komentarzami niedawnych gal. Interesująca wydaje się też seria Born Fighter, w ramach której przedstawiane są sylwetki bokserów takich jak: Daniel Jacobs, czy Billy Joe Saunders.
Jak oglądać DAZN w Polsce?
Rozpoczęcie przygody z DAZN w Polsce nie jest w tym momencie trudne. Serwis działa u nas oficjalnie od blisko roku i wiele osób zdążyło go przetestować. Dostępne są zarówno aplikacje mobilne, jak i internetowe.
Lista obsługiwanych urządzeń jest naprawdę długa:
- smart TV – telewizory z systemami: Android TV, LG webOS, Samsung Tizen, a także przystawki: Apple TV, Amazon Fire TV Stick i Google Chromecast,
- komputery – dostęp przez przeglądarki internetowe: Chrome, Firefox, Edge i Safari,
- konsole do gier – PlayStation 4 i 5, Xbox One i Xbox Series X,
- urządzenia mobilne – smartfony i tablety z systemami Android i iOS.
Konto w usłudze DAZN możemy założyć za pośrednictwem strony, lub aplikacji. Standardowo podajemy maila i ustalamy metodę płatności. Po zakończeniu procesu rejestracji możemy od razu przejść do oglądania transmisji. Należy jednak pamiętać, że oferta jest uzależniona od kraju, z którego się łączysz. Dokładne informacje o dostępnych wydarzeniach znajdują się na zakładce Explore.
Czy walki transmitowane przez DAZN mają polski komentarz?
Pomimo wprowadzenia platformy DAZN na polski rynek, usługa ma ciągle charakter anglojęzyczny. Chociaż istnieje polska podstrona, wiele treści znajdziesz tylko po angielsku. Jeśli nie znasz tego języka na podstawowym poziomie, możesz mieć problem z poruszaniem się po serwisie.
Dotychczas jedynie część gal bokserskich miała polski komentarz. Były to na przykład hitowe starcia pomiędzy Giennadijem Gołowkinem i Kamilem Szeremetą, czy Anthony’m Joshuą i Oleksandrem Usykiem. Informacji o relacjach należy każdorazowo szukać na kontach społecznościowych DAZN. Zwykle prowadzą je Jan Ciosek i Albert Sosnowski.
Opinie użytkowników o DAZN Polska
Choć DAZN jest obecny na polskim rynku dopiero od kilkunastu miesięcy, zdążył zebrać już sporo opinii. Niska cena usługi nie zagwarantowała twórcom łatwego startu. W Google Play aplikacja zebrała sporo krytycznych głosów, o których uważam, że warto tutaj wspomnieć.
Na początek jednak chcę Ci zaprezentować kilka pozytywnych komentarzy, które pokazują, że DAZN działa zgodnie z deklaracjami twórców:
Adam, marzec 2021
Mateusz, marzec 2021
Spora część walk posiada ograniczenie wiekowe. Mogą je obejrzeć tylko osoby, które ukończyły 16 lat. Może się okazać, że przed włączeniem transmisji aplikacja poprosi Cię o potwierdzenie tożsamości. Część klientów sygnalizuje jednak problem z użyciem polskiego paszportu, czy dowodu:
Monika, wrzesień 2021
Piotr, wrzesień 2021
Czy to możliwe, aby DAZN, który działa w Polsce od grudnia 2020, nie obsługiwał polskich dokumentów? Wydaje się, że relacjonowany problem był związany z przebywaniem klientki Moniki poza krajem rejestracji, czyli Polską. W takiej sytuacji jeśli znajdziemy się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, utracimy prawo do oglądania transmisji.
Kolejnym problemem zgłaszanym przez polskich użytkowników DAZN jest niska jakość transmisji. Trudno mówić o komfortowym oglądaniu, jeśli obraz zacina się na każdym kroku. Oprogramowanie stara się jednak zawsze dobierać jakość wideo do prędkości Twojego internetu. Jeśli masz słabe połączenie, raczej nie masz co liczyć na rozdzielczość HD.
Oglądanie walk na telewizorze ma sens tylko wtedy, gdy potrafisz zapewnić prędkość pobierania na poziomie 8 Mb/s. Wysoka jakość wideo idzie zawsze w parze z wysoką liczbą klatek na sekundę. Taką opinię potwierdza użytkownik Depp:
Depp, wrzesień 2021
Podsumowując, oferta DAZN jest skierowana przede wszystkim do fanów sportów walki. Serwis umożliwia oglądanie transmisji niemal z każdego urządzenia z dostępem do internetu. Model subskrypcyjny nie nakłada na Ciebie żadnych zobowiązań. Jeśli nadchodzące wydarzenia okażą się dla Ciebie nieinteresujące, możesz po prostu zrezygnować.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Streaming
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz