Dekoder internetowy do telewizora: co to jest i jak działa? Czy warto?

Mogłoby się wydawać, że do oglądania telewizji niezbędna jest antena satelitarna. Faktem jest, że nie może ona zostać zamontowana w absolutnie każdym przypadku, a ponadto stanowi dodatkowy koszt. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych rozwiązań – jednym z nich jest dekoder internetowy. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy oczekują maksymalnej swobody oraz komfortu. Zasada działania nie jest zbyt skomplikowana – wystarczy dostęp do sieci. Istotne jest to, aby prędkość łącza nie była zbyt niska.

 Wybór dekoderów do telewizji internetowej nie jest jeszcze zbyt duży, jednak rynek omawianych urządzeń stale się rozrasta. Ważne jest to, aby postawić na sprzęt znanego i cenionego producenta. Dzięki temu można uniknąć ryzyka wyrzucenia gotówki w błoto. 

Coraz więcej osób stawia na elastyczne umowy telewizyjne. Możliwość zrezygnowania z usług w dowolnym momencie, to gwarancja zadowolenia. Nie musimy już decydować się na podpisanie dwuletniej umowy, która nie będzie spełniać naszych oczekiwań.

Jak działa dekoder internetowy?

Dekodery internetowe do TV nie wymagają zwykle podłączenia do anteny DVB-T. Treści streamowane są poprzez internet szerokopasmowy. W zdecydowanej większości przypadków urządzenie musi zostać podłączone do modelu za pomocą przewodu HDMI. W ten sposób można zminimalizować ryzyko opóźnionego sygnału. Łączność bezprzewodowa możliwa jest w przypadku, gdy dekoder posiada wbudowany moduł Wi-Fi.

Poniżej przedstawiono dwa podstawowe warianty, z których możemy skorzystać.

jak działa dekoder internetowy?

 1. IPTV (Internet Protocol TV) – jest to opcja dostępna wyłącznie dla abonamentów konkretnego operatora. Wiąże się to z podpisaniem umowy, jednak w niektórych przypadkach możemy wykupić ofertę na miesiąc, po czym z niej zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Jest to znakomita propozycja dla tych, którym zależy na kanałach premium (z wiadomych względów nie są one dostępne za darmo). Spora ilość marek zapewnia rozmaite promocje m.in. miesiąc testowy bez opłat lub w okazyjnej cenie.
 2. OTT (Over The Top) – w tym przypadku możliwe jest emitowanie dowolnych treści za pośrednictwem dekodera. Mogą one zostać wskazane na m.in. laptopie, tablecie, a nawet smartfonie. Należy podkreślić, że wykorzystywana jest tutaj sieć dowolnego operatora (inaczej, niż w IPTV). Oczywiście odbiór telewizji na żywo wymaga połączenia z internetem.
Jak już wspomniano, dekoder internetowy działa na prostych zasadach. Treści są streamowane za pośrednictwem łącza internetowego. Oznacza to, że brak dostępu do sieci jest równoznaczny z brakiem telewizji. Warto również podkreślić, że jakość odtwarzanych materiałów wideo jest w dużej mierze uzależniona od standardu połączenia. Jeśli prędkość transmisji jest zbyt mała, to mogą pojawić się problematyczne opóźnienia lub zacinanie się obrazu.

Na pierwszy rzut oka dekoder internetowy nie różni się od standardowego. Sterowanie odbywa się poprzez przyciski znajdujące się na obudowie/panelu dotykowym lub pilocie. Podstawową różnicą jest fakt, że nie ma konieczności podłączenia do anteny, ponieważ to nie ona odpowiada za przesył sygnału, a łącze internetowe.

Czy warto zdecydować się na telewizję online?

Dekoder do telewizji przez internet wydaje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy z różnych względów nie chcą decydować się na klasyczną kablówkę. Niewątpliwym plusem jest fakt, że takie urządzenie jest w pełni mobilne. Wystarczy podłączyć je do telewizora oraz internetu. Atutem jest również brak długoterminowych zobowiązań. Wszystko zależy jednak od tego, na jaką ofertę się zdecydujemy – może okazać się, że podpisując umowę na dłuższy okres, otrzymamy dekoder za darmo.

czy warto wybrać dekoder online?

 Telewizja online posiada mnóstwo zalet, jednak nie można zapomnieć o wadach. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Nie istnieje rozwiązanie, które przypadnie do gustu każdemu. Dobrze jest przeanalizować zarówno argumenty „za”, jak i „przeciw”, a następnie podjąć decyzję. 

Zalety dekodera internetowego to:

 • Wysoki poziom swobody – to wyłącznie od nas zależy, czy wykupimy pakiet telewizyjny na miesiąc, pół roku, czy dwa lata. W tym temacie panuje pełna swoboda, co jest korzystne dla osób pragnących uniknąć długofalowych zobowiązań. Niejedna osoba decyduje się na zmianę oferty, co kilka miesięcy. Jeśli stwierdzimy, że dostęp do TV nie jest nam aktualnie potrzebny, to nie musimy narażać się na niepotrzebne koszty. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy często wyjeżdżają lub zmieniają miejsce zamieszkania. Warto jednak wspomnieć, że długoterminowe oferty są dostępne. Zazwyczaj dzięki nim można zaoszczędzić sporo gotówki, a więc dobrze je przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka opcja jest najlepsza, gdyż każdy posiada zupełnie inne oczekiwania.
 • Brak konieczności posiadania anteny – dekoder internetowy jest chętnie wybierany w sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie możemy zamontować anteny satelitarnej. Bywa tak, że jej zakup jest kompletnie bezsensowny. Nie oznacza to jednak tego, że musimy całkowicie zrezygnować z telewizora. Omawiane urządzenie podłączamy do modemu internetowego – przewodowo lub bezprzewodowo. Transmisja danych wymaga jedynie dostępu do sieci. Należy podkreślić, że w obecnych czasach proces ten cechuje się pożądaną stabilnością, a technologia stale się rozwija. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości to właśnie dekodery online będą dominować na rynku.
brak anteny satelitarnej
 • Szybki i bezproblemowy montaż – z podłączeniem dekodera internetowego poradzi sobie każdy. Można uniknąć wiercenia w ścianie i przeciągania przewodów. Jest to sporym udogodnieniem, szczególnie jeśli w danym miejscu mieszkamy jedynie tymczasowo. Urządzenie należy podłączyć zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj wszystkie potrzebne akcesoria znajdują się w zestawie, jednak dobrze się o tym upewnić jeszcze przed zakupem. Być może konieczne będzie dokupienie kabli, jeśli zdecydowaliśmy się na łączność przewodową. Faktem jest, że w niektórych przypadkach pozwala ona uniknąć opóźnień związanych z przekazywaniem sygnału.
 • Uczciwe ceny – stawiając na telewizję online należy pamiętać o zakupie pakietu konkretnego operatora. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, jednak większość interesujących kanałów telewizyjnych jest płatna. Chcąc oglądać je na żywo, musimy znaleźć odpowiednią ofertę. Wysoka różnorodność sprawia, że to tylko kwestia czasu. Za około 20 zł miesięcznie można zapewnić sobie dostęp do kilkudziesięciu podstawowych programów TV. Pakiety premium to koszt mniej więcej 60 zł miesięcznie – to prawdziwa gratka dla kinomaniaków. Nie można również zapomnieć o pakietach tematycznych, które stanowią znakomite urozmaicenie.
Zakup dekodera internetowego to kwestia 200-300 zł. Wydatek jest jednorazowy – należy uwzględnić, że oszczędzamy za zakupie anteny, która nie należy do tanich. Nie musimy także korzystać z usług profesjonalnego montażysty, co dla wielu osób stanowi plus.

Do wad dekodera online można zaliczyć:

 • Wysokie zużycie łącza – telewizja internetowa rekomendowana jest przede wszystkim tym, którzy cieszą się nienaganną prędkością łącza. Nierzadko jest ona wybierana przez posiadaczy internetu światłowodowego. Wynika to z faktu, że zużycie transferu jest dość wysokie, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na średnią jakość materiałów wideo. Nie jest to opcja dla tych, którzy posiadają limitowany pakiet danych. Zbyt wolne łącze może sprawić, że obraz będzie się zacinał, a na ekranie pojawią się piksele. Warto także uwzględnić, że w momencie oglądania telewizji prędkość internetu na innych urządzeniach może spaść. W niejednym domu łącze wykorzystywane jest w tym samym czasie przez kilka osób.
 • Zależność od dostawcy internetu – awaria internetu może zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. W przypadku telewizji internetowej tracimy dostęp do swoich ulubionych filmów oraz seriali. Jesteśmy uzależnieni od dostawcy sieci, więc ważne jest to, aby wybrać go rozsądnie.

wysokie zużycie łącza

Jakie urządzenie wybrać?

Wybierając dekoder internetowy, należy zastanowić się, czy zależy nam na samym urządzeniu, czy poszukujemy kompleksowej oferty. Warto jest przeprowadzić szybkie porównanie, które ułatwi racjonalne zainwestowanie gotówki.

Przed zakupem należy przeanalizować takie czynniki, jak m.in.:

 • Cena urządzenia – za wysokojakościowy dekoder online należy zapłacić kilkaset złotych. Niektórzy operatorzy telewizyjni oferują usługę „wypożyczenia” sprzętu w ramach zawartej umowy. Warto jednak pamiętać, że nie otrzymujemy go na zawsze. Po zakończonej współpracy jesteśmy zobowiązani zwrócić urządzenie – w innym przypadku zapłacimy niemałą karę umowną.
 • Dostępne pakiety telewizyjne – wybór jest kwestią bardzo indywidualną. Niektórzy potrzebują dostępu wyłącznie do podstawowych programów TV, zaś inni stawiają na kanały premium. Warto sprawdzić, czy w ofercie znajdują się pakiety dodatkowe.
 • Warunki umowy – konieczne jest porównanie umowy długoterminowej oraz krótkoterminowej. Często okazuje się, że wykupienie pakietu na miesiąc nie jest zbyt opłacalne pod względem ekonomicznym. Z drugiej strony takie rozwiązanie zapewnia wyższy poziom swobody, ponieważ w dowolnym momencie można zakończyć/zawiesić korzystanie z usług danego operatora.
 • Jakość sprzętu – nowoczesne dekodery internetowe umożliwiają zarówno łączność przewodową, jak i bezprzewodową. Dobrze jest zweryfikować, czy wybrany model posiada moduł Wi-Fi. Nie zaszkodzi również sprawdzić dostępności funkcji dodatkowych, takich jak np. nagrywanie materiałów wideo.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *