Internet światłowodowy: opinie, cena, czy warto i jak podłączyć?

Internet światłowodowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jeszcze kilka lat temu był on słabo dostępny, przez co znajdował się poza zasięgiem wielu osób. Obecnie światłowód obejmuje swoim zasięgiem coraz większą ilość miast. Jest to głównym powodem szybkiego wzrostu popularności. Poniżej przedstawiono wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia. Z pewnością pozwolą one lepiej zrozumieć, czym jest internet światłowodowy, a także, czy warto go podłączyć.

Co to jest światłowód?

Wiele osób nie ma pojęcia, czym naprawdę jest internet światłowodowy. Często można spotkać się stwierdzeniem, że jest to „internet o prędkości światła”, co może brzmieć nieco abstrakcyjnie. Należy jednak wiedzieć, że jest to definicja zgodna z prawdą.

Jak działa internet światłowodowy?
W pierwszej kolejności należy uzmysłowić sobie, że bazuje on na innowacyjnej technologii FTTH. To właśnie dzięki niej możliwe jest osiągnięcie wysokiej wydajności łącza. Fiber to the Home, czyli w skrócie FTTH, to bezpośrednie połączenie centrali z użytkownikiem. Oznacza to, że nadawany sygnał trafia wprost do domu. Błyskawiczny przesył możliwy jest właśnie dzięki temu, że sygnał nie trafia po drodze na żadne przeszkody.

Co to znaczy, że internet jest ultraszybki?
Przede wszystkim to, że światłowód gwarantuje prędkość, która może osiągnąć nawet 600 Mb/s. Przesył jest stabilny i niezakłócony, co podnosi komfort użytkowania internetu.
Jeśli chodzi o fizyczny wygląd światłowodu, to jest to nic innego, jak włókno szklane. Tworzywo sztuczne pozwala na przesył danych za pomocą światła.

Internet światłowodowy, czy radiowy?

Wiele osób staje przed powyższym dylematem. Podstawową zaletą internetu radiowego jest fakt, że umożliwia on dostęp do sieci nawet w miejscach, gdzie nie można przeciągnąć kabli. Nie musimy martwić się o żadne limity dotyczące przesyłu danych. Sporym ułatwieniem jest również spory zasięg, który pozwala na korzystnie z sieci w wielu rozmaitych miejscach.

Najważniejszą wadą tego rozwiązania jest niska prędkość. Internet radiowy po prostu działa wolno w porównaniu ze światłowodem. Dla przeciętnego użytkownika nie jest to sporym problemem, jednak utrudnienia zaczynają się w momencie, gdy pobieramy pliki, czy też odtwarzamy materiały wideo. Pamiętajmy również o tym, że pomimo tego, że jest to internet bezprzewodowy, to nie jest to opcja mobilna. Z takiej usługi nie skorzystamy więc np. w podróży.

Jeśli chodzi o internet światłowodowy, to wymaga on podłączenia za pomocą kabla. Właśnie dlatego jeszcze kilka lat temu była to opcja tylko dla „wybranych”. Obecnie światłowody doprowadzane są do coraz większej ilości polskich miast. Jego dostępność ciągle się zwiększa, przez co coraz więcej osób ma dostęp do superszybkiego łącza.

Aktualnie podłączenie możliwe jest w takich miastach, jak m.in. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, a także wiele innych. Bardzo duży zasięg ma światłowód Orange, którego mapę można zobaczyć tutaj – wystarczy odnaleźć sekcję „Jak szybki może być internet w Twoim domu?” i wpisać swój adres.

Można śmiało powiedzieć, że w najbliższym czasie stanie się on dostępny dla wszystkich największych miejscowości i nie tylko. Zasięg sukcesywnie będzie się zwiększał. Dla wielu osób wadą może być fakt, że światłowód to opcja wyłącznie do domu. Nie jest to internet mobilny. Jest to więc opcja dla tych, którzy potrzebują niezawodnego i ultraszybkiego przesyłu. Prędkość sięgająca kilkuset Mb/s jest naprawdę imponująca.

Internet światłowodowy, czy LTE?

światłowodowy czy LTE
Internet LTE znany jest wszystkim posiadaczom nowoczesnych telefonów komórkowych. Jest to internet całkowicie mobilny, czyli taki, z którego możemy skorzystać w dowolnym miejscu. Jedynym ograniczeniem jest zasięg – to od niego w dużej mierze zależy, jaką prędkość przesyłu uzyskamy, a także, czy w ogóle nawiążemy łączność. Sygnał nadawany jest z masztów telefonii komórkowych. Trzeba liczyć się z różnego typu zakłóceniami.

W wielu przypadkach internet LTE po prostu się nie opłaca. Często mamy określone limity danych. Zwykle są one wystarczające, jeśli korzystamy z sieci przy użyciu urządzeń mobilnych. Znacznie gorzej, jeśli chcemy wykorzystywać sieć LTE, jako sieć domową. Nie sprawdzi się to w przypadku osób, które dużo korzystają z internetu, a tym samym potrzebują dużego pakietu danych. Trzeba również liczyć się z tym, że korzystając z sieci LTE na komputerze lub laptopie mamy większe zapotrzebowanie na ilość przesyłanych danych, niż w przypadku urządzeń mobilnych. Internet LTE ma zadowalającą prędkość przesyłu, jednak jest on nieekonomiczny w przypadku, gdy potrzebujemy internetu do domu np. „dla całej rodziny”.

Zupełnie inaczej jest w przypadku światłowodów. Tutaj nie mamy żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ilość przesyłanych danych. Właśnie dlatego sprawdza się on w przypadku osób, które dużo korzystają z sieci lub wtedy, gdy łącze dzielone jest pomiędzy domownikami. Takie rozwiązanie gwarantuje nam nie tylko bezproblemową łączność z siecią, ale również korzystną cenę.

Internet światłowodowy, czy kablowy?

Można powiedzieć, że internet kablowy przypomina nieco światłowodowy. Oczywiście oba te rozwiązania różnią się między sobą. Internet kablowy, jak sama nazwa wskazuje pozwala na przesył sygnału za pomocą kabla. Jest to doskonała opcja na sieć domową. Trzeba jednak pamiętać, że sygnał nie jest nadawany bezpośrednio do naszego mieszkania. Po drodze znajduje się spora ilość centrali, a każda z nich odpowiada za jakość przesyłu. Wystarczy, aby jedna z nich uległa awarii, a my odczujemy to podczas korzystania z internetu. Takie połączenie zmniejsza również szybkość przesyłu. Przeciętny użytkownik nie będzie tego na co dzień odczuwał, jednak osoby wymagające mogą znaleźć powody do narzekania. Warto również wiedzieć, że prędkość internetu kablowego często zależy od jakości linii telefonicznej, gdyż to właśnie ona odpowiada za dostarczenie sygnału do naszego domu.

Internet światłowodowy nie posiada na swojej drodze zbędnych przeszkód. Na czym polega bezpośrednie połączenie światłowodowe? Sygnał trafia wprost do naszego domu, a więc nie ma ryzyka, że po drodze natrafi on na zakłócenia przekaźników. Zapewnia to najwyższy poziom bezawaryjności i wygody użytkowania. Niewątpliwą zaletą jet też prędkość, która może być nawet dziesięć razy wyższa, niż w przypadku internetu kablowego.

Jak podłączyć światłowód?

jak podłączyć światłowódDostępność jest najważniejszym parametrem, który decyduje o tym, czy połączenie internetu światłowodowego jest możliwe, czy też nie.

Warto skorzystać z mapy zasięgu, która powie nam, czy światłowód jest dla nas dostępny. Warto wiedzieć, że należy podać dokładny adres zamieszkania, gdyż wszystko zależy od usytuowania konkretnego budynku. Może zdarzyć się tak, że jedna część osiedla ma dostęp do światłowodu, a inna już nie. Jeżeli interesuje nas Orange, wątpliwości można rozwiać w tym miejscu weryfikując jak szybki może być internet w Twoim domu.

Trzeba również pamiętać, że zasięg decyduje również o tym, jaka prędkość maksymalna będzie dla nas dostępna.

Jak założyć internet światłowodowy? Sama instalacja jest banalnie prosta. Po podpisaniu umowy wystarczy ustalić dogodny termin montażu. Operator wyśle pod wskazany adres fachowców, którzy zajmą się podłączeniem internetu. Cały ten proces trwa maksymalnie dwie/trzy godziny. Z punktu widzenia klienta jest to kompletnie nieodczuwalne. Podczas montażu wykonuje się m.in. przeciągnięcie kabli do mieszkania, czy też instalację gniazdek. Montażyści wykonują również wszelkie zabezpieczenia, a także dbają o estetykę wykonanego połączenia. Nie trzeba więc obawiać się tego, że kable będą szpecić nasze wnętrze.

Wiele osób nie ma pojęcia, jaki ruter jest odpowiedni do internetu światłowodowego. Tym również nie trzeba się martwić, gdyż dostarczany jest on od producenta. Jest to urządzenie przystosowane do dużych prędkości.

Często zadawanym pytaniem jest również zależność między światłowodem, a wifi. Wszystko działa identycznie, jak w przypadku standardowego rutera. Bez najmniejszych utrudnień możemy połączyć się z wifi.

Opinie o internecie światłowodowym

Zastanawiając się, czy warto założyć internet światłowodowy należy poznać opinie osób, które zdecydowały się na jego założenie.

  • Użytkownicy chwalą przede wszystkim jego bezawaryjną pracę. Z tego faktu szczególnie są zadowolone osoby, które miały problem z częstym zrywaniem łączności.
  • Internet światłowodowy osiąga również bardzo wysokie prędkości, co ważne jest w przypadku intensywnego korzystania z sieci. Nawet, jeśli dzielony jest on pomiędzy wieloma urządzeniami, to jest to kompletnie niezauważalne. Ilość użytkowników nie wpływa na jakość użytkowania sieci, tak jak często bywa w przypadku tradycyjnych łącz internetowych.
  • Kolejna zaletą wskazaną przez użytkowników jest to, że za tą samą cenę uzyskali oni kilkakrotnie wyższą prędkość przesyłu. Cena internetu światłowodowego jest niewątpliwą zaletą. Jeśli tylko mamy możliwość połączenia się do światłowodów, to powinniśmy z tego skorzystać.

Ile kosztuje internet światłowodowy?

Cena światłowodu zależy od tego, jaka prędkość przesyłu nas interesuje. Nie musimy decydować się na najwyższy przesył, jeśli wiemy, że nasze potrzeby są znacznie mniejsze. Ciekawą propozycją jest oferta Orange. Za światłowód o prędkości do 100 Mb/s zapłacimy 39,99 zł/miesięcznie (cena promocyjna przez 12 miesięcy). Po zakończeniu okresu promocyjnego koszt miesięczny to 69,99 zł. Sprzęt potrzebny do uruchomienia światłowodu otrzymujemy zupełnie za darmo. Spora ilość pakietów sprawia, że każdy wybierze coś dla siebie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:

Poznaj szczegóły aktualnej oferty światłowodu Orange
przejdź na stronę i zamów bezpłatną rozmowę z konsultantem
  Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *