Dekoder nie reaguje na pilota – dlaczego pilot nie działa i co zrobić?

Zapewne używasz przynajmniej jednego pilota. Telewizor, dekoder, system nagłośnienia – wszystkie te urządzenia można włączyć, wyłączyć oraz w pełni obsługiwać przy pomocy tego wygodnego gadżetu. Zdarzyć się może, że po pewnym czasie urządzenie elektroniczne przestanie odpowiadać na wydawane guzikami polecenia. Co zrobić, jeśli dekoder nie reaguje na pilota? Dlaczego pilot nie działa i co zrobić, by znów móc z niego korzystać?

Pomogę Ci dziś w rozwiązaniu tego problemu. Niezależnie od tego, czy korzystasz z tradycyjnego pilota na podczerwień, czy może z takiego, który działa przez Bluetooth – poradzimy sobie z tym. Zapraszam do mojego nowego poradnika.

Dlaczego dekoder nie reaguje na pilota?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka – mogą one występować pojedynczo (i zapewne tak właśnie jest i tym razem), lub nakładać się na siebie. Wśród najczęstszych możemy wyróżnić:

  • Wyczerpanie się baterii (całkowite lub ich niewystarczającą moc)
  • Zużycie przycisków pilota – wszystkich lub, co bardziej prawdopodobne, najczęściej używanych
  • Problem z odbiornikiem, który nie przyjmuje sygnałów z pilota

Zajmiemy się dziś nimi wszystkimi, po kolei. Dzięki temu odzyskasz władzę nad swoim dekoderem i nie będzie konieczne każdorazowe wstawanie z wygodnej kanapy, by przełączyć program czy zmienić głośność.

co zrobić gdy dekoder nie reaguje na pilota

Dlaczego pilot nie działa? Problemy z zasilaniem

Zapewne znasz sytuację, w której dekoder, na przykład Cyfrowego Polsatu nie reaguje na pilota. Pierwszą rzeczą, która należy sprawdzić, jest jego zasilanie. Być może po prostu baterie są za słabe. Przez pewien czas może jeszcze wystarczać przełączanie kanałów podczas kierowania pilota na wprost odbiornika. Jednak po czasie i to nie będzie działać

Do zasilania pilota użyjesz powszechnie dostępnych baterii. Są wśród nich takie, jak:

  • Paluszki AA – najczęściej stosowane zasilanie
  • Paluszki AAA – mniejsze odpowiedniki AA, obecnie wypierające z pilotów większe odpowiedniki
  • Baterie typu „pastylka”. Najczęściej stosowany standard to CR2032

W niektórych pilotach zadziałają też akumulatory, czyli litowo-jonowe odpowiedniki standardowych baterii. Wyglądają one zupełnie tak samo, można je jednak doładowywać. Ze względu na ich niższe znamionowe napięcie, w niektórych pilotach się nie sprawdzą. Jest to spowodowane wyższym zapotrzebowaniem wybranych pilotów na energię elektryczną, a dokładniej – wartość jej napięcia.

Często w trakcie, gdy baterie z pilota wyczerpują się, to pomaga kierowanie go w sposób bardziej dokładny w stronę dekodera. Dlaczego tak się dzieje i pilot wtedy działa? Sygnał w podczerwieni, wysyłany do odbiornika, dociera do niego bezpośrednio, bez odbić od ścian czy mebli. Dzięki temu nawet przy słabszych bateriach możemy korzystać z pilota, jeśli wymierzymy go celnie i z bliskiej odległości. Słabszy sygnał zmieni wtedy kanał czy głośność, jednak takie działanie nie potrwa zbyt długo.

Wyjmij baterie z pilota i zastąp je nowymi, po czym przetestuj jego działanie. Jeśli nie masz nowych baterii, to sugeruję wykorzystanie przez chwilę takich, których używasz w innym pilocie, który działa bez problemu. Jeśli po wymianie uda się włączyć dekoder czy przełączyć kanał to sygnał, żeby udać się do sklepu po nowe paluszki zasilające.

Przy okazji: sprawdź koniecznie, czy baterie znajdujące się w pilocie nie wylały. Może to być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli dostrzeżesz objawy korozji i rozlania płynu w komorze bateryjnej, to wyjmij zasilanie i oddaj do utylizacji. Przed umieszczeniem nowych paluszków lub pastylki konieczne będzie oczyszczenie styków. Najlepiej zrobić to z użyciem patyczków higienicznych i alkoholu.

Pilot do dekodera nie przełącza kanałów

Gdy dekoder DVB-T nie reaguje na pilota, to może to także być spowodowane zużyciem się tego poręcznego gadżetu. Na czym ono polega? Co jest przyczyną? Oto najważniejsze składowe:

  • Zużycie się styków, które używane są pod przyciskami, ze względu na ich wiek
  • Korozja styków lub innych elementów wspierających elektronikę pilota
  • Zbyt duża ilość zanieczyszczeń, która dostała się do obudowy

Być może masz za sobą epizod z mocniejszym naciskaniem przycisków na pilocie – przez pewien czas będzie to pomagać, jako że styki pod gumowymi nakładkami lepiej wtedy reagują. Jednak już wkrótce trzeba będzie pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Jeśli najczęściej używane przyciski nie działają, to może to oznaczać, że będzie potrzeba naprawa lub wymiana pilota. Czy naprawa jest opłacalna? Zastanowiłbym się przez oddaniem pilota do specjalisty. Może to bowiem kosztować nawet kilkadziesiąt złotych – za taką kwotę dostaniesz już dziś nowego pilota (na przykład uniwersalnego), który posłuży Ci wiele lat.

Jednym ze stosowanych kiedyś rozwiązań przy niedziałających przyciskach pilota było użycie kawałków folii aluminiowej. Można je było, po rozebraniu obudowy, umieścić pod wybranymi (lub wszystkimi) guzikami, na przykład przy pomocy mocnego kleju. Dziś już jednak rzadko się na to decydujemy, ze względu na dużą dostępność tanich zamienników pilotów, a także oryginalnych produktów.

pilot nie przełącza kanałów

Dekoder Orange nie reaguje na pilota – restart odbiornika

Dzisiejsze dekodery to zaawansowane urządzenia. Może zatem zdarzyć się, że w oprogramowaniu wystąpi błąd i po tym zdarzeniu dekoder przestanie reagować na pilota. Najprostszym i najbardziej skutecznym działaniem jest restart dekodera. Nie chodzi jednak o samo wyłączenie go do trybu oczekiwania. Co należy zrobić? Oto instrukcja:

  • Odłącz dekoder od zasilania
  • Odczekaj około jedną minutę
  • Włącz dekoder ponownie do sieci

Możesz teraz włączyć jego pracę pilotem. Jeśli to nie zadziała, to najpierw włącz go przyciskiem na obudowie, a potem (po około minucie) spróbuj użyć pilota.

Czas oczekiwania może być związany z wgrywaniem się oprogramowania do dekodera.

Jak odblokować pilot od telewizora, gdy działa na Bluetooth?

Nieco bardziej zaawansowane piloty, które działają dzięki łączności Bluetooth, wymagają poprawnego sparowania z dekoderem. Jeśli z takiego korzystasz, a nie masz możliwości, by bez jego użycia wejść do menu dekodera – konieczny będzie restart urządzenia i przywrócenie go do ustawień fabrycznych.

Włączenie go po takim restarcie uruchomi funkcję parowania z pilotem. Otrzymasz na ekranie komunikat o tym jak podłączyć pilota na nowo. Na ogół będzie potrzebny także restart pilota, który wykonasz zgodnie z wytycznymi. Jak zresetować dekoder? Przeważnie wykonasz to naciskając odpowiedni przycisk na obudowie. Może on być chroniony w ten sposób, że będzie potrzebne wykorzystanie szpilki lub końcówki długopisu.

Możesz także wykorzystać możliwość restartu samego pilota – informację o tym jak to zrobić dla swojego modelu znajdziesz w instrukcji obsługi.

dlaczego dekoder nie reaguje na pilota

Co zrobić, gdy korzystasz z abonamentu TV?

Jeśli posiadasz dekoder w ofercie abonamentowej, to możesz liczyć na pomoc operatora. Firmie zależy na tym, by dostarczać Ci możliwość korzystania z domowej rozrywki bez problemów technicznych. Skontaktuj się więc z infolinią lub salonem swojego operatora: Canal+, Polsatu, Vectry czy UPC. Otrzymasz tam dokładne informacje o tym co zrobić, żeby otrzymać nowego pilota.

W większości przypadków, po weryfikacji zasilania i próbie innych, możliwych rozwiązań, dostaniesz ofertę bezpłatnego otrzymania nowego sterownika do dekodera. Starego na ogół nie trzeba odsyłać – to urządzenie, jako używane, nie przyda się operatorowi. Oczywiście nie jest wykluczona prośba o jego zwrócenie, jednak jest to mało prawdopodobne.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *