Pilot do telewizora to jedno z najczęściej używanych urządzeń elektronicznych w każdym gospodarstwie domowym. Już od kilku dekad nie musimy wstawać z wygodnego fotela czy kanapy, by zmienić program czy poziom głośności naszego TV. Jest to niezaprzeczalna wygoda. Od dawna też pilot ma dużo więcej funkcji – obsłużymy nim wszystkie funkcje Smart TV, o którym pisałem w jednym z moich poprzednich wpisów. Wszystko to powoduje, że jego zużycie może postępować dość szybko i z czasem będzie potrzebna wymiana. Można wtedy zdecydować się na urządzenie zastępcze, które czasami wymaga wstępnej konfiguracji. Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Tego dowiesz się czytając instrukcje przygotowane specjalnie dla Ciebie.
Postarałem się, by jak najlepiej przybliżyć Ci kwestię tego jakie piloty są dostępne na rynku. Dowiesz się czy każdy pilot zadziała z Twoim TV, czy użyjesz go dla różnych odbiorników. Pomogę Ci także w zaprogramowaniu pilota uniwersalnego. Zapraszam do lektury.
Zanim dobierzesz pilot uniwersalny do TV
Chcę zacząć od bardzo ważnej kwestii. Pieniędzy. A dokładniej – chcę pomóc Ci oszczędzić zbędnego wydatku. Dlaczego? Ponieważ jesteś tu ze mną i chcesz skorzystać z mojej rady. Zatem jeśli czujesz, że potrzebny jest Ci uniwersalny pilot, ponieważ oryginalny nie działa lub działa, lecz słabo, to najpierw:
- Spróbuj wymienić baterie na nowe. Być może te włożone do pilota ostatnio były już leciwe i dlatego działały tak krótko?
- Przeczyść okienko na froncie pilota (części kierowanej w stronę TV). Zabrudzenie może blokować podczerwień i powodować słabe przesyłanie poleceń
Może więc okazać się, że oszczędzisz kilkadziesiąt zł na zakupie nowego, uniwersalnego pilota. Jeśli jednak nie, to działamy dalej ?
Czy pilot uniwersalny pasuje do każdego telewizora?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście podstawowe funkcje takie, jak włączanie/wyłączanie, zmiana głośności, wyciszanie czy przełączanie kanałów zadziałają dla większości kombinacji pilot-TV. Jednak jeśli chcesz obsługiwać Smart TV czy zmieniać ustawienia menu zaawansowanego, to warto zainteresować się węższym zakresem pilotów. Najlepiej skonsultować się bezpośrednio ze sprzedawcą. Doświadczeni doradcy wskażą dla wybranej marki TV najlepsze wybory wśród pilotów uniwersalnych.
Programowanie pilota do TV, dekodera i systemu HiFi
Ciekawym rozwiązaniem jest wybór pilota zastępującego takie urządzenia do kilku odbiorników. Dzięki temu z łatwością obsłużysz:
- Kilka odbiorników telewizyjnych
- Dekodery różnych TV satelitarnych czy kablowych
- Sprzęty odtwarzające muzykę, sygnał radiowy, a nawet systemy obsługujące zdalne włączniki światła
Tzw. uniwersalny pilot inteligentny ma możliwość skorzystania nie tylko z zaprogramowanych kodów znanych urządzeń, lecz także zapisywania nowych. W ten sposób zarejestrujesz w nim obsługę prawie każdego systemu elektronicznego zdatnego do obsługi zdalnej. Jest jednak minus takiego rozwiązania – koszty. Może ono bowiem kosztować nawet kilkaset złotych.
Pilot do każdego telewizora – jaki powinien być?
Zanim wybierzesz jedno z możliwych urządzeń, to polecam przyjrzenie się kilku parametrom. Z początku mogą one wydawać się bez znaczenia, jednak po pewnym czasie docenisz wzięcie ich pod uwagę. Szczególnie ważne są, gdy będziesz używać tego pilota na co dzień. Na co zatem należy zwrócić uwagę?
Według mnie przede wszystkim na:
- Rozmiary samego pilota, a także przycisków
- Poręczność obsługi – czy pilot dobrze leży w dłoni, czy najczęściej używane guziki (głośność, przełączanie programów) są łatwo dostępne
- Możliwość programowania nowych urządzeń
- Obecność podświetlenia przycisków (ważne, gdy oglądamy TV po ciemku)
- Jakość wykonania. Tu także zwracam uwagę na materiał – czy jest przyjemny w dotyku
Jestem przekonany, że z czasem na pewno docenisz zwrócenie uwagi na wymienione przeze mnie aspekty. Wtedy korzystanie z pilota będzie przyjemnością ciekawie uzupełniająca telewizyjna rozrywkę.
Jak zaprogramować pilot uniwersalny?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każdy producent stosuje swoje rozwiązania w produkowanych modelach. Maja one jednak wspólne, niezbędne elementy, dlatego umiejąc zaprogramować jednego pilota na pewno łatwiej będzie Ci zaprogramować innego. Dlatego mam dla Ciebie propozycję. Dzięki mojemu wpisowi nauczysz się programować wybrane, najciekawsze modele. Wtedy bez problemu poradzisz sobie z ustawieniem każdego innego – być może nawet bez korzystania z instrukcji obsługi.
Jak wybrałem piloty przedstawione poniżej? Kierowałem się dokładnie tymi wytycznymi, które Ci przedstawiłem wcześniej. Dodatkowo zadbałem o to, by pasowały one do jak największej liczby urządzeń oraz by oferowane były przez sprawdzonych producentów i sprzedawców. Zatem do dzieła ?
Programujemy pilot uniwersalny do telewizora
Zastanawiasz się jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora Philips? A może chcesz dobrze ustawić pilot to TV LG? Zróbmy to na przykładzie pilota Hama 4 w 1.
Programujemy pilota HAMA
Urządzenie to pozwala na obsługę nawet 4 sprzętów jednocześnie. Posiada obsługę Smart TV i zaawansowanego menu. Ma zakodowane ponad 1000 odbiorników sygnału pilota. Obsługuje zarówno ręczną rejestrację kodów, jak i automatyczne wyszukiwanie. A jak je ustawisz? Posłużymy się dostarczoną wraz z pilotem lista kodów. A więc po kolei:
- Wkładamy baterie AAA do komory pod klapką
- Włączamy TV, który ma być obsługiwany
- Naciskamy i przytrzymujemy przycisk SETUP do momentu, aż dioda LED będzie świecić bez przerwy
- Naciskamy przycisk urządzenia (w tym wypadku TV). Dioda zamiga i dalej będzie świecić
- Wyszukujemy na liście kodów markę i typ TV, np. Philips oraz 43PUS7956
- Wprowadzamy klawiaturą numeryczną odnaleziony kod. Po czwartej cyfrze dioda zgaśnie
- Testujemy działanie pilota
Pamiętaj, żeby przetestować nie tylko podstawowe funkcje pilota, lecz także te, z których rzadziej korzystasz. Nie chcemy, by przy konieczności zmiany w menu (np. trybu wyświetlania obrazu) konieczne było przerywanie seansu na dłużej w celu ponownej konfiguracji pilota, prawda? Jeśli coś nie zadziała, to powtórz czynności wybierając inny kod, kolejny podany na liście.
Można też posłużyć się ręcznym wyszukaniem kodu. Jak to działa? To tylko kilka prostych kroków:
- Włącz TV
- Przytrzymaj przycisk SETUP
- Wybierz przycisk TV
- Naciskaj przycisk POWER aż Twój TV zareaguje (wyłączy się)
- Wybierz przycisk OK, aby zapisać wybrany kod
Pamiętaj, żeby nie naciskać przycisku POWER ze zbyt dużą częstotliwością. Możesz w takim wypadku przegapić wpisanie odpowiedniego kodu.
A jak działa automatyczne wyszukiwanie kodu przez ten pilot? Bardzo prosto:
- Włączamy TV
- Przytrzymujemy przycisk SETUP
- Wybieramy przycisk TV
- Naciskamy raz przycisk POWER lub przełącznik programów. Dioda zamiga raz, potem będzie świecić światłem ciągłym. Po 6 sekundach zacznie się wyszukiwanie automatyczne
- Gdy TV zareaguje (wyłączy się lub przełączy program) naciskamy przycisk OK, który zapisze ustawienie
Elmak Basic TV 1w1 – pilot do wszystkich TV – jak zaprogramować?
Może ten pilot nie ma nowoczesnego kształtu, jest dość archaiczny z wyglądu, jednak według opinii dostępnych w Internecie jest świetnym wyborem dla ceniących sobie niezawodność. Zadziała z praktycznie każdym telewizorem. Producent stale uzupełnia listę kodów o wszystkie te, które sprzedawane są na polskim rynku. Jak zatem go zaprogramować? Oto instrukcja krok po kroku:
- Po włożeniu baterii przytrzymaj przycisk SET, aż dioda się zaświeci
- Z udostępnionej wraz z instrukcją listy kodów wybierz ten dla swojego TV
- Wprowadź kod. Po cyfrach 1-3 dioda mignie raz, po ostatniej mignie 2 razy i zgasnie
- Przetestuj poprawność działania pilota
Można tez wyszukiwać odpowiedni sygnał bez wprowadzania kodu. W tym celu:
- Włącz TV
- Przytrzymaj na pilocie przycisk SET
- Następnie przyciskaj pojedynczo na pilocie strzałkę do góry do momentu, aż TV się wyłączy
- Zatwierdź przyciskiem OK
Także i w tym wypadku sprawdź proszę, czy wszystkie funkcje telewizora są dobrze obsługiwane przez pilota.
Pilot uniwersalny do telewizora Sony
Jeśli potrzebujesz zamiennika do TV tego producenta, to możesz skorzystać z pilotów firmy Savio. Najpopularniejsze na rynku są modele RC-06 oraz RC-08. Działają one bez programowania i zapewniają obsługę praktycznie wszystkich współczesnych modeli telewizorów Sony. Może jednak zdarzyć się, że nie dadzą sobie rady z wybranymi funkcjami TV wprowadzanych na rynek w przyszłości. W praktyce jednak prawdopodobnie nie zauważysz takiego problemu.
Pilot pasujący do każdego TV – to bardzo proste
Jak, widzisz programowanie uniwersalnego pilota do telewizora jest bardzo łatwe i zajmuje niewiele czasu. To tylko kilka kroków i można cieszyć się nowym, działającym sterownikiem. W praktyce programowanie pilotów różnych producentów wygląda bardzo podobnie.
Składa się z:
- Włączenia trybu programowania
- Wpisania kodu lub wyszukiwania zgodnego kodu kolejnymi wciśnięciami włącznika
- Zatwierdzenia
- Przetestowania
Zatem korzystając z moich wskazówek na pewno łatwo poradzisz sobie z tym zadaniem. A może coś nie działa tak, jak powinno? Jeśli tak się dzieje, to zapraszam Cię do podzielenia się tym w sekcji komentarzy.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz