Komunikacja Bluetooth w Twoim smartfonie lub tablecie jest bardzo przydatna. Co prawda ta technologia jest już z nami powszechnie od ponad dwóch dekad, jednak nadal zachwyca funkcjonalnością i praktycznością. Dzięki niej połączysz swojego smartfona ze słuchawkami, z komputerem, z zestawem głośnomówiącym czy innym urządzeniem, na przykład do przesyłania plików. Zdarza się jednak, że włączanie i wyłączanie Bluetooth zaczyna działać poza kontrolą. Dlaczego Bluetooth w telefonie sam się włącza? Jak wyłączyć problematyczne ustawienie? Zapraszam Cię do lektury.
Samoczynnie włączający się Bluetooth – dlaczego tak się dzieje?
Jeśli Bluetooth sam się włącza w Xiaomi czy innym smartfonie, to na pewno możesz odruchowo podejrzewać, że Twój telefon ma wirusa lub jakieś oprogramowanie szpiegujące. Bluetooth, który sam się włącza może niepokoić. To nie tylko uruchomienie sposobu bezprzewodowej komunikacji bez Twojego polecenia, ale też narażenie na zużycie baterii i szybsze rozładowanie telefonu. Oczywiście nie możemy pozwolić na to, by tak się działo.
Trzeba przede wszystkim zlokalizować przyczynę. Pomogę Ci w tym. Zacznę od pytania: jak działa Twój smartfon? I od razu na nie odpowiadam. To urządzenie elektroniczne oparte o system operacyjny oraz pozwalające na instalowanie i uruchamianie aplikacji. Ich działanie opiera się o korzystanie z zasobów komputera według uprawnień, których im udzielasz. W ten sposób apki mogą korzystać z:
- Pamięci telefonu (wbudowanej i na karcie pamięci)
- Dostępu do kontaktów
- Dostępu do aparatu fotograficznego
- Możliwości korzystania z GPS, WiFi, Bluetooth
- Uprawnień do innych czujników wbudowanych w smartfona
Zaraz, zaraz… zatrzymajmy się tutaj. Czy apka może mieć dostęp do Bluetooth? Jak najbardziej. Jeśli przesyłasz dane po błękitnej sieci, używasz bezprzewodowych słuchawek, to możliwe, że został udzielony dostęp jakiejś apce. Może ona teraz bez Twojego potwierdzenia włączać i wyłączać funkcję Bluetooth. Trzeba się temu przyjrzeć.
Szukamy winowajcy
Radzę, by zacząć od zastanowienia się czy w ostatnim czasie zostały na Twoim smartfonie zainstalowane jakieś nowe aplikacje. Jeśli tak, to jedna z nich mogła przy uruchomieniu otrzymać od Ciebie pozwolenie na zarządzanie Bluetooth. Nie wiń siebie za to. To bardzo trudne, by mieć kontrolę nad takimi szczegółami, poza tym można było uznać, że tak właśnie powinno być. Łatwo sobie z tym jednak poradzimy.
Możesz, po zidentyfikowaniu nowej, a tak naprawdę niepotrzebnej aplikacji odinstalować ją. Bardzo prawdopodobne, że to pomoże. Ale dlaczego od razu decydować się na tak drastyczne kroki? Przecież apka może być Ci bardzo potrzebna. To byłoby wylewanie dziecka z kąpielą.
Masz jednak naprawdę przydatne uprawnienie, które jest nadane Tobie jako właścicielowi smartfona bezterminowo. To Ty decydujesz co i w jakim zakresie ma dostęp do wszystkich funkcji telefonu. Ty rządzisz. I możesz to wykorzystać dla swojego bezpieczeństwa i wygody. Przyjrzyjmy się temu jak to zrobić ?
Jak najlepiej poradzić sobie z włączającym i wyłączającym Bluetoothem?
Przedstawię teraz najlepsze rozwiązanie samoczynnego włączania (lub wyłączania) Bluetooth w telefonie. Wykonasz to w kilku bardzo prostych krokach. Wystarczy, że zrobisz proste działanie w Ustawieniach swojego smartfona. Oto instrukcja dla Androida:
- Otwórz Ustawienia telefonu (to ikonka z trybikiem)
- Odnajdź opcję Uprawnienia i wejdź w nią
- Odszukaj belkę Inne uprawnienia. Co prawda teraz kusiłoby, żeby wejść w Uprawnienia, tam jednak nie odnajdziesz interesującego Cię ustawienia
- Wybierz Uprawnienia na górze ekranu
Co należy teraz zrobić? Jesteś już w miejscu, w którym możesz wprowadzić modyfikacje uprawnień dla aplikacji w zależności od technologii. Bez problemu wybierzesz typ funkcji swojego smartfona i zobaczysz które aplikacje mogą nim zarządzać. Jestem przekonany, że ta wiedza przyda Ci się w przyszłości, gdy pojawią się problemy na przykład z WiFi czy powiadomieniami na ekranie podczas pracy z inną aplikacją. Teraz jednak zajmijmy się Bluetooth. Zaczynamy:
- Odnajdź i wejdź w ustawienie Zarządzanie Bluetoothem. Obok tego ustawienia będzie podana liczba aplikacji, które posiadają prawo do włączania tej sieci bez Twojego potwierdzenia
- Przyjrzyj się wyświetlonej liście. Jeśli uznasz, że któraś z apek nie powinna móc włączać Bluetooth, to naciśnij jej nazwę
- Z wyświetlonego od dołu ekranu komunikatu wybierz jedną z opcji: Zezwól, Powiadom, Odmów. Nas interesuje opcja Odmów. Dotknij jej
- Obok nazwy apki pojawi się znaczek oznaczający brak możliwości zarządzania Bluetooth przez nią
- Możesz teraz wyjść z Ustawień za pomocą cofania
Co oznacza opcja Powiadom? W każdym przypadku, gdy aplikacja zechce uruchomić Bluetooth otrzymasz zapytanie po pozwolenie wraz z nazwą apki i funkcją, którą chce włączyć. To dobre rozwiązanie, które zapewnia Ci zachowanie kontroli nad funkcjonalnością telefonu.
Bluetooth włącza się sam – którym aplikacjom na to pozwolić?
Wiesz już jak zabronić apkom samoczynnego uruchamiania Bluetooth. Możesz to działanie wykonać dla wszystkich. Jednak czasem warto pozwolić wybranym na samodzielne zarządzanie BT. Niektóre z nich mogą potrzebować tego do właściwego działania, które przekłada się na poprawne działanie Twojego smartfona. W końcu telefon to dziś złożone urządzenie multimedialne. Którym aplikacjom radzę pozwolić na to? Oto one:
- Wszystkie aplikacje oznaczone na liście ikonką systemu operacyjnego. Jest to na ogół symbol Androida, czyli stworka z oczami i czółkami
- Aplikacje, co do których wiesz, że potrzebują BT i nie chcesz im tego zabronić. Może to być między innymi apka do łączenia telefonu z samochodowym systemem audio
Doradzam też, by przy instalacji dowolnej aplikacji ze sklepu Google Play przyglądać się dokładnie komunikatom. Mogą one być wyświetlone przy pierwszym uruchomieniu. Aplikacja pyta wtedy na co chcesz jej pozwolić. Wśród pytań może też pojawić się takie o zarządzanie Bluetooth. Zdecyduj wtedy, czy to naprawdę niezbędne.
Bluetooth sam się włącza – iPhone i wyłączanie uprawnień
Jak poradzić sobie z włączającym się BT na iPhone? To równie proste, co w Androidzie. Oto instrukcja krok po kroku:
- Wejdź w Ustawienia
- Znajdź odnośnik Prywatność i wybierz go
- Następnie przejdź do opcji Bluetooth
- Masz teraz do wyboru włączenie uprawnienia do zarządzania Bluetooth, wyłączenie lub powiadomienie o używaniu w razie potrzeby
- Wyłącz uprawnienie, gdy masz pewność, że nie chcesz, by apka je posiadała
Jeśli aplikacja, której odbierasz możliwość zarządzania Bluetooth będzie chciała włączyć tę funkcję w przyszłości, to zapyta Cię o to. Masz wtedy możliwość pozwolenia jej na to na stałe, odrzucenia lub pozwolenia tylko jednorazowo. To trzecie rozwiązanie uważam za bardzo dobre. Daje Ci pełną kontrolę nad tym co dzieje się z Bluetooth w Twoim smartfonie od Apple.
Jak zablokować Bluetooth – czy jego wyłączenie coś da?
Samo wyłączenie Bluetooth skrótem z ekranu głównego, czy poprzez ustawienia niestety nie poskutkuje na długo. Oczywiście w chwilę po tej czynności BT nie będzie działał. Jednak aplikacja posiadająca możliwość zarządzania Bluetooth może go włączyć nawet w czasie, gdy Twój smartfon będzie leżał nieużywany. Dlatego zdecydowanie najlepiej jest odebrać prawo do takiego działania wszystkim apkom, które według Ciebie go nie potrzebują. To samo dotyczy zresztą większości uprawnień w Twoim telefonie.
Jeśli masz pytania odnośnie tego, czy danemu programowi należy pozostawić prawo do włączania na przykład WiFi czy aparatu, to wpisz je proszę w komentarzu. Chętnie na nie odpowiem. A może chcesz dowiedzieć się czegoś o Bluetooth w swoim telewizorze? Jeśli tak, to zapraszam do lektury mojego wpisu na ten temat. Przekonasz się jak powszechna jest ta technologia w naszym otoczeniu.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz