Jak sprawdzić czy telewizor ma Bluetooth i go włączyć w TV różnych marek?

Komunikacja Bluetooth jest z nami od ponad 2 dekad. Wkrótce po jej ustandaryzowaniu pod koniec XX wieku została wprowadzona do powszechnego użycia w urządzeniach elektronicznych wykorzystujących łącza bezprzewodowe. Znajdziemy ją w komputerach, smartfonach, urządzeniach audio takich, jak słuchawki czy głośniki, a także w telewizorach. I na tych ostatnich chcę się skupić w tym wpisie. Jak sprawdzić czy telewizor ma Bluetooth? Tego dowiesz się zapoznając się z poniższym artykułem.

Postaram się także jak najlepiej pokierować Cię, gdy zechcesz włączyć Bluetooth w swoim telewizorze, niezależnie od jego marki. Dzięki temu podłączysz do swojego TV klawiaturę bezprzewodową, myszkę czy słuchawki. Możesz wykorzystać także swojego smartfona jako pilota! Zapraszam Cię do lektury.

Jak sprawdzić czy telewizor ma Bluetooth?

Pierwszą metodą, która może przyjść do głowy jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Choć wydaje się to oczywiste, to nierzadko decydujemy się na odłożenie tego dokumentu do szuflady bez zapoznania się ze szczegółami. Jeśli jednak zdecydujesz się na odnalezienie informacji o Bluetooth, to najczęściej znajdziesz je w specyfikacji technicznej urządzenia. Poszukaj na ostatnich stronach instrukcji w pozycji  Łączność bezprzewodowa.  Dobrym rozwiązaniem będzie też odszukanie w spisie treści rozdziału o tej, bądź podobnej nazwie.oznaczenie BluetoothJeśli jednak dla znalezienia odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić czy telewizor ma Bluetooth chcesz wykorzystać pilota, to zapraszam Cię do przewodnika dla najpopularniejszych marek. Mając na uwadze, że współczesne telewizory posiadają różne systemy operacyjne przedstawię sposoby na sprawdzenie czy telewizor ma Bluetooth w każdym z nich.

Jak sprawdzić czy telewizor LG ma Bluetooth?

Praktycznie wszystkie nowoczesne telewizory LG wyposażone są w tę technologię. Smart TV tego producenta korzystają z systemu WebOS. Jak się po nim poruszać, by znaleźć Bluetooth?

Oto kilka prostych kroków:

  • Korzystając z pilota wybieramy ikonę Ustawień w prawym górnym rogu ekranu. Jest ona przedstawiona jako małe kółko zębate
  • Na dole wybieramy Zaawansowane ustawienia
  • Po lewej stronie ekranu wybieramy Dźwięk
  • Z wyświetlonej listy klikamy Wyjście dźwięku
Zdecydowana większość Smart TV LG z systemem WebOS wyposażona jest w Magic Remote Motion. Za jego pomocą poruszamy kursorem, zmieniając orientację pilota. Wykorzystuje on do komunikacji z TV właśnie Bluetooth, dlatego samo jego działanie wskazuje na obecność tej technologii w telewizorze.

Jeśli na kolejnej liście znajdujemy opcję wybrania wyjścia dźwięku przez Bluetooth (i faktycznie możemy ją kliknąć) oznacza to, że nasz LG ma Bluetooth.

Jak włączyć Bluetooth w TV od LG?

Widząc wyświetloną listę ustawień, należy wybrać Synchronizacja dźwięku LG, jeśli chcemy połączyć się z urządzeniem będącym odbiornikiem dźwięku. Mogą to być słuchawki Bluetooth lub Głośniki zewnętrzne w tej technologii. Następnie klikamy Rozpocznij parowanie. Po poprawnym połączeniu zobaczymy komunikat na ekranie. Możemy już powrócić do nadawanej audycji TV i cieszyć się dźwiękiem z urządzenia bezprzewodowego.

Pamiętajmy, by przed podłączeniem urządzenia zewnętrznego przygotować je. Konieczne jest zatem włączenie oraz przełączenie w tryb parowania, jeśli jest to pierwsze użycie. Po sparowaniu dla każdego ponownego skorzystania ze słuchawek czy głośnika wystarczyć będzie ich włączenie.

Jeśli chcemy podłączyć klawiaturę bezprzewodową w niebieskiej technologii, to wykonamy następujące czynności:

  • Wejdziemy w Ustawienia, następnie w Zaawansowane ustawienia
  • Z Menu Głównego wybierzemy Klawiaturę
  • Klikniemy opcję Połącz
Warto pamiętać, że LG nie zapewnia poprawnego działania ze swoimi TV urządzeń Bluetooth innych producentów. Jednak z opinii użytkowników wynika, że z głośnikami lub słuchawkami nie są napotykane większe problemy.
sluchawki bluetooth w telewizorze

Jak sprawdzić czy telewizor Philips ma Bluetooth?

By dowiedzieć się czy Twój Philips ma Bluetooth wykorzystaj do tego kilka prostych kroków. Co należy zrobić? Oto kolejne czynności:

  • Wchodzimy w Ustawienia. Wykorzystamy do tego przycisk w górnej prawej części pilota oznaczony piktogramem kółka zębatego. Możemy także z ekranu Home wybrać kółko w prawym górnym rogu za pomocą kursorów oraz wciskając OK
  • Wybieramy opcję Wszystkie ustawienia
  • Otwieramy Sieć
  • Wchodzimy do menu Bluetooth

Jeśli znajdziesz menu o tej nazwie oznacza to, że technologia Bluetooth jest dostępna w Twoim telewizorze. Jak ją włączyć i korzystać z urządzenia bezprzewodowego?

Jak włączyć Bluetooth w Philips?

Po wejściu w menu Bluetooth należy wybrać Parowanie. Oczywiście pamiętajmy o ustawieniu słuchawek, głośnika czy klawiatury w tryb parowania przed pierwszym połączeniem. Może być teraz konieczne wpisanie kodu bezpieczeństwa. Jest to na ogół  0000 . W ten sposób uzyskamy połączenie. Przy każdym kolejnym wystarczy już tylko włączyć urządzenie zewnętrzne.

Kod bezpieczeństwa może być różny w zależności od producenta. Na ogół to 0000, występuje też często 1111. Jeżeli żaden z nich nie działa, to zachęcam do zapoznania się z instrukcją obsługi. Na pewno będzie w niej podany odpowiedni, działający 4-cyfrowy kod.

Jeśli korzystasz ze Smart TV Philips, to jestem przekonany, że zainteresuje Cię mój wpis o najlepszych aplikacjach na ten telewizor.

Jak włączyć Bluetooth w telewizorze Samsung?

samsung tv z wbudowanym bluetoothMarka zadbała, aby łączenie urządzeń Bluetooth było niezwykle proste. Sprawdzimy obecność technologii i połączymy wybrane urządzenia w kilku prostych krokach:

  • Wybieramy przycisk Home na pilocie
  • Przechodzimy do Ustawień. Ikonę znajdziemy w lewym, dolnym roku ekranu
  • Wchodzimy w opcję Dźwięk
  • Wybieramy Wyjście dźwięku

Jeśli na dole listy znajdziemy opcję Lista głośników Bluetooth oznacza to, że nasz TV ma tę technologię. Jak zatem połączyć głośnik lub słuchawki bezprzewodowe?
su_list icon=”icon: check” icon_color=”#09ad20″]

  • Wybieramy Listę głośników Bluetooth
  • Po wyszukaniu przygotowanego urządzenia klikamy Paruj i połącz
  • Połączenie potwierdzamy przyciskiem OK
[/su_list] Chcąc podłączyć klawiaturę czy myszkę w tej technologii należy:
  • Nacisnąć przycisk Home na pilocie
  • Wejść do Ustawień
  • Wejść w Zarządzanie urządzeniami zewnętrznymi
  • Wybrać Urządzenia wejściowe
  • Kliknąć na Listę urządzeń Bluetooth
  • Wybrać z wyświetlonej listy wcześniej przygotowaną klawiaturę czy mysz i poczekać na parowanie
  • Potwierdzić wybierając OK

Samsung zastrzega, że nie wszystkie urządzenia wspierające niebieską technologię współpracują ze Smart TV tej marki.

Korzystając ze Smart TV Samsunga z systemem Tizen możesz chcieć zapoznać się z najlepszymi aplikacjami na ten telewizor. Przeczytasz o nich w tym wpisie.

Jak ustawić Bluetooth w telewizorze Sony Bravia?

Sony zachęca do sprawdzenia dostępności technologii na swojej stronie internetowej. Wystarczy wejść na www.sony.pl i po wpisaniu w wyszukiwarce oznaczenia modelu TV zapoznać się z danymi technicznymi. Poszukajmy pozycji Zgodność z protokołami Bluetooth.

A jak to zrobić bezpośrednio na telewizorze? Oto kilka kroków:

  • W menu wybieramy Ustawienia oznaczone kołem zębatym
  • Odszukujemy i wybieramy opcję Ustawienia Bluetooth
  • Możemy teraz włączyć i wyłączyć technologię suwakiem

Jak podłączyć urządzenie Bluetooth do Sony?

W Ustawieniach Bluetooth:

  • Wybieramy Dodaj urządzenie
  • Czekamy na odnalezienie przygotowanych (w trybie parowania) słuchawek, głośnika czy klawiatury
  • Potwierdzamy wybierając odnalezione bezprzewodowo urządzenie
  • Na dole ekranu wyświetli się odpowiedni komunikat

Jak sprawdzić czy telewizor Sharp ma Bluetooth?

Oto kilka prostych kroków na odnalezienie funkcjonalności w TV Sharp:

  • Uruchamiamy ekran Home
  • Wchodzimy w Ustawienia (ikona koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu)
  • Wybieramy Urządzenia i akcesoria

Jeśli zobaczymy na ekranie obraz z oznaczeniem Bluetooth i pojawi się wyszukiwanie oznacza to, że TV jest w niego wyposażony. Możemy teraz podłączyć przygotowane do parowania urządzenie:

  • Wybieramy z listy znaleziony sprzęt (słuchawki, klawiaturę, głośnik)
  • Naciskamy OK na pilocie

Uzyskaliśmy połączenie. Pamiętaj, że jeśli wyłączysz swój TV i słuchawki, to przy następnym ich włączeniu połączą się automatycznie. Nie będzie zatem konieczne ich ponowne parowanie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, że by sparować dowolne urządzenie Bluetooth potrzebne jest włączenie w nim odpowiedniego trybu. Na ogół przejdziesz do niego przytrzymując dłużej przycisk włącznika lub wybierając specjalny, dedykowany guzik.

Urządzenia BT działają na baterie. Warto pamiętać o ich regularnym ładowaniu, co nie tylko zapewni, że zadziałają zawsze, gdy będą potrzebne. Dzięki unikaniu nadmiernego rozładowania uzyskasz dłuższą żywotność akumulatora.

Parowanie słuchawek, klawiatury czy myszy z innym sprzętem niż TV zresetuje ich ustawienia. Przy ponownym łączeniu z TV będzie konieczne powtórzenie parowania.

Niektóre klawiatury czy słuchawki mają możliwość jednoczesnego sparowania z więcej niż jednym odbiornikiem, jednak są one rzadkością i na ogół występują w wyższej półce cenowej.

Adaptery Bluetooth i łącze USBusb i telewizor bez bluetooth

Jeśli Twój TV nie jest wyposażony we wbudowany Bluetooth, to możesz wygodnie skorzystać z adaptera. Jest to małe urządzenie, które łączymy z telewizorem za pomocą wtyczki słuchawkowej (Mini-Jack) lub kabli Cinch. Takie rozwiązanie dla transmisji dźwięku zapewnia funkcjonalność zbliżoną do rozwiązania wbudowanego. Nie pozwala jednak na połączenie urządzeń wskazujących – klawiatury lub myszki. Żeby z nich skorzystać konieczne będzie połączenie za pomocą przewodowego USB – jeśli TV posiada odpowiednie wejście.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *