Dual SIM to przydatna funkcja, która umożliwia korzystanie z dwóch numerów na jednym telefonie. Jeśli zastanawiasz, co musisz wiedzieć przed wyborem smartfona z dwoma slotami, to ten wpis jest dla Ciebie. Wyjaśniam w nim działanie różnych rodzajów technologii Dual SIM i pokazuję jak efektywnie używać ich na co dzień.
Co to jest Dual SIM?
Technologia Dual SIM jest z nami już od kilku lat, a telefony z dwoma slotami są obecnie niemal standardem. Kupując nowy smartfon raczej trudno trafić na model, który nie pozwoli nam na włożenie dodatkowej karty. Istnieje jednak parę niuansów związanych z tą technologią, o których warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Zanim Ci jednak o nich opowiem, wyjaśnimy sobie co w ogóle oznacza określenie Dual SIM.
Prostota tego rozwiązania nie powinna Cię jednak zwieść. Zanim wybierzesz pierwszy lepszy telefon z dwoma slotami, lub eSIM, zwróć uwagę na to jaki rodzaj technologii Dual SIM zaimplementowano w urządzeniu. Jeśli zależy Ci na pełnej wygodzie, warto wcześniej przyjrzeć się, jaki rozmiar kart SIM obsługuje dany smartfon (mini, micro, czy nano) i czy producent przewidział dodatkowe miejsce na kartę pamięci. Niestety w niektórych modelach dodatkową pamięć umieszcza się w jednym ze slotów na karty SIM (tzw. hybrydowy Dual SIM).
Kiedy przyda Ci się telefon na dwie karty?
Zastanawiasz się jak wykorzystać dodatkowy slot w swoim smartfonie? Zadaniem funkcji Dual SIM jest przede wszystkim ułatwienie Ci życia w świecie przepełnionym konkurencyjnymi ofertami. Miejsce na dodatkową kartę pozwoli Ci obniżyć rachunki za internet i zwolni Cię z noszenia oddzielnego telefonu służbowego.
Smartfon z funkcją Dual SIM przyda Ci się, gdy:
- korzystasz na co dzień z numeru prywatnego i służbowego – zamiast kupować kolejny aparat, zainwestuj w jeden lepszy model. Dzięki opcji Dual SIM Twoja torba i kieszeń staną się lżejsze.
- posiadasz oddzielne karty do rozmów i internetu – w standardowych abonamentach komórkowych pakiety internetu bywają nie tylko małe, ale i drogie. Aby ograniczyć wydatki za transfer danych, wiele osób decyduje się na zakup internetu mobilnego.
- wyjeżdżasz za granicę – podczas wyjazdu w dodatkowym slocie możesz umieścić tanią kartę lokalnego operatora. Kontakt z bliskimi wcale nie musi być drogi, nawet jeśli przebywasz poza Unią Europejską.
Tak naprawdę pomysłów na wykorzystanie Dual SIM jest o wiele więcej. Telefon z tą funkcją przyda Ci się podczas testowania nowego operatora, gdy jeszcze nie chcesz rezygnować z dotychczasowej usługi. W razie potrzeby w dodatkowym slocie umieścisz kartę z numerem, który wykorzystasz podczas szukania pracy, lub robienia internetowej wyprzedaży.
Jak działa telefon na dwie karty SIM? Rodzaje dual SIM
Korzystanie z funkcji Dual SIM jest bardzo proste. W slotach należy umieścić posiadane karty mikroprocesorowe. Jeśli natomiast masz eSIM, konieczne będzie dodanie jej poprzez ustawienia systemowe. Choć zazwyczaj w pamięci możesz przechowywać kilka wirtualnych kart, aktywne może być maksymalnie dwie.
Karty SIM powinny zostać wykryte zaraz po włożeniu do telefonu. Jeśli tak się nie stało, należy zresetować urządzenie. Połączenia możemy wykonywać praktycznie zaraz po połączeniu z siecią. O ile nie posiadamy pasywnego Dual SIM, ręczne przełączanie między kartami nie będzie konieczne.Jak się pewnie już domyślasz, telefon z 2 kartami może działać w kilku trybach. Każdy z nich funkcjonuje na nieco innych zasadach. Uważam, że warto zrozumieć ich działanie przed nabyciem nowego urządzenia:
- Pasywne Dual SIM – tylko jedna karta może być aktywna w danym momencie. W tym trybie to właściciel telefonu decyduje, który numer będzie dostępny dla dzwoniących. Rozwiązanie ze względu na swoją uciążliwość powoli znika z rynku.
- Aktywne Dual SIM – karty SIM są aktywne przez cały czas. Użytkownik odbiera połączenia i wiadomości bez podejmowania jakichkolwiek dodatkowych kroków. W związku z tym, że Twój telefon posiada dwie anteny, powiadomienie o przychodzącym połączeniu, otrzymasz nawet w trakcie prowadzenia rozmowy. Niektórzy producenci (w tym Samsung) zastrzegają jednak, że podczas użytkowania dwóch kart, prędkość internetu może spaść.
- Dual SIM standby – obie karty pozostają aktywne dopóki nie nawiążesz połączenia głosowego przez jedną z nich. Skąd takie ograniczenie? Telefony pracujące w trybie standby posiadają tylko jedną antenę. W momencie rozpoczęcia rozmowy, druga karta jest czasowo dezaktywowana.
- Smart Dual SIM – tryb inteligentny rozwiązuje problem aktywności tylko jednej karty znany choćby ze standby. Połączenie, które nadejdzie na niedostępny numer jest automatycznie przekierowane na aktywną kartę. W ten sposób użytkownik nie traci kontaktu z najbliższymi nawet na sekundę.
Jak przełączać karty w Dual SIM?
Aktualnie w sklepach raczej nie spotkasz już telefonów z pasywnym Dual SIM. Nawet w tanich modelach przełączanie pomiędzy numerami odbywa się automatycznie. Co zrobić, jeśli jednak posiadamy starsze urządzenie? Gdzie sprawdzić, który numer jest aktywny?
Informację o aktywnych kartach SIM znajdziesz zazwyczaj na pasku powiadomień u góry ekranu. Jeśli masz aktywne dwa numery, w momencie inicjowania rozmowy zostaniesz poproszony o wybór jednego z nich. Dodatkowo w ustawieniach systemowych możesz określić domyślną sieć dla połączeń głosowych czy internetu.Jak korzystać z Dual SIM na Androidzie?
W związku z tym, że poruszanie się w ustawieniach systemowych sprawia problemy coraz większej ilości osób, sprawdzimy teraz jak działa Dual SIM w Samsungu. Telefony tej firmy działają w oparciu o popularny system Android, więc poniższe wskazówki powinny okazać się pomocne także dla właścicieli smartfonów Xiaomi, Motoroli, czy realme.
Aby rozpocząć zarządzanie kartami SIM w systemie Android 11, należy przejść w Ustawieniach do sekcji Połączenia, a następnie wybrać Menedżer kart SIM. Tutaj określisz, która z nich powinna zostać wykorzystana przy próbie nawiązania połączenia głosowego, wysłania SMSa, lub skorzystania z internetu. Jeśli nie masz takich preferencji, możesz poprzestać na opcji Zawsze pytaj. W takim przypadku system poprzedzi każdą z wymienionych czynności wyświetleniem stosownego komunikatu.
Jak korzystać z Dual SIM na Iphone?
Funkcja Dual SIM w Iphone’ach działa razem z technologią eSIM. W Iphone 13 możesz już całkowicie zrezygnować z karty nano SIM na rzecz jej wirtualnego odpowiednika. Aby przeprowadzić konfigurację, wejdź w Ustawienia i wybierz sekcję Sieć komórkowa lub Dane mobilne. Z tego poziomu ustalisz domyślny numer do dzwonienia i wysyłania wiadomości.
Dodatkowo jeśli posiadasz smartfon od Apple, do każdego kontaktu może zostać przypisany numer, z którego będą nawiązywane połączenia. Takie przypisanie odbędzie się automatycznie po wykonaniu pierwszego telefonu. Możesz je zmodyfikować, stukając w kontakt i wybierając opcję Preferowany plan sieci komórkowej.
Jaki smartfon z dual SIM wybrać?
W dzisiejszych czasach kupno dobrego telefonu z Dual SIM nie powinno być trudne. Urządzenia z dwoma slotami zyskały ogromną popularność po 2010 roku i raczej trudno się temu dziwić. To duża wygoda dla każdego, kto do tej pory musiał nosić dwa oddzielne aparaty. Nawet jeśli w tym momencie nie posiadasz dodatkowego numeru, uważam, że warto mieć w zapasie trochę miejsca.
Sama funkcja Dual SIM nie wpływa znacząco na cenę urządzenia mobilnego. W marketach z elektroniką znajdziesz wiele budżetowych smartfonów z tą opcją za 1000 zł. Zanim dokonasz szybkiej płatności, zachęcam Cię do odpowiedzenia sobie na kilka pytań:
- jaki rodzaj Dual SIM został wbudowany – obecnie większość urządzeń obsługuje tryb aktywny i standby. Ograniczenia trybu standby nie są na tyle duże, by znacząco utrudniać Ci zarządzanie numerami.
- czy smartfon posiada na pewno dwa sloty – w nowszych modelach producenci zaczynają zastępować jeden z nich technologią eSIM. Jak na razie wirtualne karty nie są standardem i nie każdy operator je obsługuje.
- czy producent przewidział dodatkowe miejsce na kartę pamięci microSD – w części smartfonów dodatkową pamięć umieszcza się w jednym ze slotów na kartę SIM. Jeśli planujesz przechowywać na telefonie więcej plików, nie decyduj się na hybrydowy układ, poszukaj raczej modelu z oddzielnym wejściem.
- jakie rozmiary kart obsługuje dany telefon – wymiana karty micro SIM na nano jest zazwyczaj darmowa i zajmuje tylko kilka minut w salonie operatora. Jeśli nie masz czasu na takie wizyty, sprawdź rozmiar obsługiwanych kart przed zakupem.
- jakie technologie transmisji danych obsługują sloty – jeśli zależy nam na szybkim internecie warto sprawdzić czy oba wejścia obsługują LTE.
Tak jak już zostało wspomniane, w sklepach internetowych jest dostępnych sporo tanich smartfonów z Dual SIM. Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedzi, na którekolwiek z powyższych pytań, skontaktuj się z konsultantem, który rozwieje Twoje wątpliwości.
Jeśli możesz sobie pozwolić na większe wydatki, polecam Ci najnowszego iPhone’a 13 z obsługą 5G. To model wyposażony w moduł eSIM i slot na kartę nano SIM. Jeśli Twój operator wspiera wirtualne karty, być może warto pomyśleć o przesiadce na elektroniczny nośnik.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz