eSIM w Polsce: co to jest i gdzie dostać wirtualną kartę? Orange, Plus, T-Mobile, Play i inni

Karty wirtualne to zupełnie nowe rozwiązanie, które przyda Ci się, jeśli regularnie korzystasz z kilku urządzeń mobilnych. Zamiast kupować kolejne numery telefonów, możesz współdzielić pakiet danych. W artykule wyjaśniam na czym dokładnie polega technologia eSIM i którzy operatorzy mają ją w ofercie.

Co to jest eSIM?

 Karta eSIM (ang. embedded SIM) to mały chip wielokrotnego zapisu wbudowywany w smartfon, lub inne urządzenie wymagające dostępu do sieci . Jego działanie można porównać do standardu NFC wykorzystywanego choćby do płatności.

Wirtualny zamiennik plastikowych kart to jeszcze nowinka, więc nic dziwnego, jeśli go nie znasz. Choć operatorzy zrzeszeni w ramach GSM Association rozpoczęli dyskusję nad programowalnymi kartami już w 2010 roku, to pierwsza wersja standardu eSIM została opublikowana dopiero w 2016 roku.

Obecnie większość dostępnych urządzeń mobilnych w dalszym ciągu nie posiada modułu wirtualnej karty. Trend jednak powoli się zmienia. Specjaliści uważają, że adopcja elektronicznych nośników to tylko kwestia czasu i już wkrótce zastąpią one swoje fizyczne odpowiedniki.

Jaki telefon z funkcją e-SIM wybrać?

dodatkowa karta esimObecnie większość telefonów z eSIM posiada jeszcze slot na fizyczny nośnik. Jednak w niedługim czasie, gdy operatorzy komórkowi przygotują infrastrukturę, producenci urządzeń mogą zacząć z niego rezygnować. Warto przypomnieć, że pierwszy smartfon bez slotu na kartę SIM, czyli składana Motorola Razr, pojawił się już w 2019.

Oprócz Motoroli Razr, chip elektronicznej karty SIM znajdziesz m.in. w tych urządzeniach:

 • Apple (iPad Pro, Apple Watch Series 3, 4, 5, 6, 7 i 8, iPhone XS, XS Max i XR, a także iPhone 11, 12, 13, 14),
 • Google (Pixel 2, Pixel 3 (XL), Pixel 4 (XL) i Pixel 4a),
 • Samsung (Samsung Galaxy S20, S20+ i S20 Ultra, S21, czy S22).

Karta eSIM to nie tylko wygoda, ale i oszczędność

Zastanawiasz się, czy już teraz warto szukać telefonu z eSIM? Chociaż wybór urządzeń z tym standardem jest dość ograniczony, warto przeglądać specyfikacje pod tym kątem.  Jeśli w starym telefonie chętnie korzystasz z funkcji Dual SIM i regularnie przełączasz się między numerami, to obecność karty eSIM może zdecydowanie ułatwić Ci życie.  Zmianę operatora, czy numeru telefonu wykonasz wtedy bez wychodzenia z domu.

Posiadacz modułu wirtualnej karty może mieć na jednym urządzeniu numer prywatny i firmowy. Aby ograniczyć wydatki na internet, może również wygodnie korzystać z oddzielnych numerów do rozmów i przesyłania danych. Podczas podróży łatwiej będzie mu wybrać operatora z tanim roamingiem. Wszystko bez potrzeby wizyty w salonie i zmiany fizycznego nośnika.

Dlaczego wymienić plastikową kartę na eSIM?

karta esimWprowadzenie kart eSIM jest na rękę zarówno producentom urządzeń (docelowo rezygnacja ze slotów), jak i operatorom komórkowym (koniec z dystrybucją fizycznych kart).

A jakie korzyści wynikają dla „zwykłych” użytkowników?

 •  Łatwiejsza zmiana operatora.  Zdalne zarządzanie kartą pozwoli użytkownikowi na zmianę numeru i operatora komórkowego bez konieczności fizycznej wymiany karty. To główna różnica pomiędzy eSIM a SIM.
 •  Wirtualny nośnik zapewnia niezawodność i większe bezpieczeństwo.  Technologia eSIM utrudnia życie złodziejom. Aby usunąć elektroniczną kartę, właściciel musi najpierw podać hasło.
 •  Stabilny dostęp do internetu 4G i 5G  na wszystkich urządzeniach mobilnych: tabletach, czytnikach, smartwatchach i laptopach.
 •  Standard eSIM ułatwia wymianę informacji pomiędzy urządzeniami Internetu Rzeczy , które mogą funkcjonować bez fizycznego egzemplarza karty. Przykładowo, nowy standard może przyspieszyć budowę floty „połączonych samochodów”.
 •  Nie potrzebujemy miejsca na kartę, więc w przyszłości urządzenia mogą być smuklejsze.  Układ eSIM bez problemu zmieści się w smartwatchu.
Obsługa technologii eSIM jest obecnie dostępna u każdego operatora infrastrukturalnego, czyli posiadającego własną infrastrukturę telekomunikacyjną na terenie Polski. Natomiast jeśli chodzi o operatorów wirtualnych (korzystających z infrastruktury innej firmy) jest to nadal mało spopularyzowana technologia. Przed zakupem telefonu lub innego urządzenia mobilnego z wirtualną kartą warto więc sprawdzić ofertę sieci w tym zakresie. Może się okazać, że usługa jest jeszcze niedostępna dla klientów indywidualnych.

Gdzie kupić kartę eSIM w Polsce?

karty eSIM w PolsceKarta eSIM to nic innego jak programowalny nośnik wbudowany bezpośrednio do urządzenia. Aby użytkownik mógł zacząć z niej korzystać, jego operator musi przygotować odpowiednią infrastrukturę. Jak zatem wygląda obsługa eSIM w Polsce w 2023 roku? Sprawdźmy to.

Najbardziej rozbudowaną ofertę posiada Orange, który już w 2018 roku wprowadził eSIM na polski rynek. T-Mobile starał się szybko podążać za konkurentem i również od dłuższego czasu udostępnia klientom elektroniczne nośniki.Jednak nie można też zapomnieć o znanych operatorach Play i Plus, u których również znajdziesz możliwość korzystania z eSIM.

Polscy klienci podchodzą do nowej technologii z dystansem. Jakiś czas temu Orange informowało, że z kart eSIM korzysta u nich tylko

227 tys. klientów, co nie jest szczególnie dobrym wynikiem biorąc pod uwagę, że cała pula klientów tego operatora to prawie 18 milionów osób. Wielu operatorów nie spieszy się więc z poszerzeniem oferty w tym zakresie. Na stronach nju mobile, Heyah, czy Virgin Mobile Polska trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o elektronicznych kartach. Prawdopodobnie na eSIM na kartę (prepaid) będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Wyjątkiem pozostaje brytyjska sieć Truphone, która pomimo małego grona klientów u nas, jako pierwsza zaadoptowała nową technologię. Także Plush według informacji podanej na swoim koncie facebookowym posiada już możliwość korzystania z karty eSIM.

Karty eSIM w Orange

Orange jest jednym z pierwszych operatorów w Polsce, którzy zaproponowali swoim klientom kartę eSIM. Usługa jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Mogą z niej skorzystać także użytkownicy Orange Flex.

U pomarańczowego operatora numer telefonu możesz przypisać do jednego lub więcej urządzeń. W pierwszym przypadku wirtualny nośnik będzie działać jako karta główna. W drugim zostaną utworzone tzw. ekstra karty eSIM, które aktywujesz na innych urządzeniach mobilnych.
 Wymiana plastikowego nośnika na elektroniczny jest w Orange bezpłatna.  W ramach promocji klient może za darmo wymienić posiadaną kartę główną (SIM lub eSIM) na kartę eSIM nawet 5 razy w każdym okresie rozliczeniowym. Każda kolejna wymiana kosztuje 25 zł. Co więcej, korzystanie z wirtualnej karty głównej nie jest obciążone żadnymi dodatkowymi opłatami. Inaczej wygląda sprawa z usługą Ekstra karta eSIM.

wirtualna karta e-sim

 Dla jednego numeru telefonu można aktywować aż 8 dodatkowych kart eSIM.  Na czterech urządzeniach klient może zarówno prowadzić rozmowy, jak i korzystać z internetu. To doskonałe rozwiązanie jeśli posiadamy zegarek, albo zapasowy smartfon. Pozostałe cztery nośniki możemy wykorzystać do urządzeń, które potrzebują tylko dostępu do sieci, a więc do tabletów, laptopów, modemów, czy trackerów GPS.

W ramach promocji pierwsza aktywacja dodatkowego wirtualnego nośnika jest bezpłatna. Przez miesiąc nie są pobierane żadne opłaty. Potem cena za eSIM wzrasta do 9 zł za miesiąc za każdy dodatkowy nośnik. Jednorazowa opłata aktywacyjna za włączenie usługi wynosi 5 zł. Klient nie podpisuje z Orange żadnej umowy, więc w każdej chwili można zrezygnować.

Przejście na wirtualny nośnik nie ma wpływu na plan, z którego korzystasz. Dostępność pakietów jest zupełnie niezależna od rodzaju aktywowanej karty. Operator zachęca do wymiany przy zawieraniu nowej umowy, lub przenoszeniu numeru. Gwarantuje, że w przypadku awarii urządzenia z kartą eSIM klient otrzyma fizyczny egzemplarz za darmo.

Jak otrzymać wirtualną kartę w Orange?

Należy odwiedzić internetowy serwis Mój Orange i w sekcji Umowy i urządzenia wybrać polecenie Wymień kartę. Klienci Orange Flex zlecenie wymiany mogą złożyć przez aplikację Flex. Ewentualnie można też udać się do najbliższego punktu sprzedaży, albo zadzwonić  pod numer *100. 

Do wymiany karty eSIM przyda Ci się drugie urządzenie, na którym wyświetlisz wygenerowany kod QR. Aby pobrać kartę na smartfona, należy zeskanować kod. Przed rozpoczęciem aktywacji upewnij się, że masz dostęp do internetu.

Aby ułatwić klientom przejście na eSIM, Orange oferuje zakup odpowiednich telefonów, zegarków, tabletów i laptopów. Choć usługa wirtualnej karty powinna zadziałać na wszystkich urządzeniach wyposażonych w ten standard, to operator nie daje gwarancji na sprzęt zakupiony poza jego sklepem.

Karty eSIM w T-Mobile

wirtualna kartaT-Mobile oferuje usługę elektronicznej karty pod nazwą MultiSIM. Od 2020 roku klienci indywidualni i biznesowi, którzy posiadają abonament, mogą uruchomić dodatkowy profil eSIM.  Maksymalnie do głównego numeru można dołączyć 4 takie profile.  Usługa jest płatna, a po trzymiesięcznym okresie promocyjnym operator będzie pobierać 9 zł miesięcznie.

Jak aktywować eSIM w T-Mobile?

Aby przejść na elektroniczną kartę w T-Mobile, należy skontaktować się z telefoniczną Obsługą Klienta pod numerem 602 900 000, lub zgłosić się do punktu sprzedaży. Klient otrzyma dokładną instrukcję obsługi i kod QR umożliwiający pobranie eSIM. Dokument wysłany na maila będzie zabezpieczony hasłem, które otrzymasz na numer telefonu.  Zlecenie jest realizowane w ciągu 24 godzin.  W analogiczny sposób klient może przeprowadzić dezaktywację karty.

Magentowy operator zapewnia, że klienci, którzy zdecydują się na ofertę, będą mogli korzystać ze wspólnego pakietu na kilku urządzeniach. Za każdą aktywną kartę eSIM jest pobierana opłata w wysokości 9 zł na miesiąc. Usługa nie jest jednak długoterminowym zobowiązaniem, a zlecenie dezaktywacji można wydać w każdym momencie.

Przykładowo po zakupie zegarka Apple z funkcją eSIM klient może wykonywać połączenia bez konieczności posiadania telefonu przy sobie.  Dzięki ustawieniom rodzinnym z zalet eSIM mogą korzystać także członkowie rodziny nieposiadający smartfona firmy Apple.  Z jednym Iphonem można sparować aż 4 urządzenia mobilne.

Urządzenia z funkcją eSIM możesz zakupić w systemie ratalnym w sklepie T-Mobile. Operator szczególnie poleca zegarki Apple Watch SE i Series 6, jednak znajdziesz tam również najnowsze modele smartfonów Samsunga.

Karty eSIM w Plusie

zegarki z esim

Plus również oferuje kartę eSIM, gdy zeskanujesz kod QR otrzymany z sieci, wpiszesz otrzymany kod PIN, to urządzenie pobierze profil z potrzebną konfiguracją. Wystarczy, że Twój telefon ma dostęp do internetu. Ten rodzaj karty dostępny jest dla abonentów wszystkich ofert w sieci Plus. Jednak trzeba pamiętać o tym, ze ten operator nie udostępnia możliwości użycia karty eSIM na zegarkach czy modemach.

Kartę eSIM możesz otrzymać  w punkcie sprzedaży, Plus Online lub u Doradcy Biznesowego.  Oczywiście jest też możliwość pobrania takiej karty przy użyciu aplikacji Asystent.

Karty eSIM w Play

U operatora Play również zdołasz wymienić kartę fizyczną na eSIM, w pełni za darmo. Jednak minusem w tym przypadku jest konieczność udania się do salonu operatora lub kontakt z doradcą biznesowym. Na miejscu pracownik obsługi pomoże wymienić fizyczną kartę na wirtualną, jednak trzeba pamiętać o wymogu posiadania przy sobie dowodu osobistego lub paszportu.  Wirtualna karta zostanie aktywowana dopiero po 3 godzinach od chwili zlecenia wymiany.  Na ten moment jednak nie można skorzystać z eSIM w Play na zegarkach i tabletach.

Koszty użytkowania są identyczne jak przy tradycyjnej karcie SIM, także w tym przypadku darmowe, o ile nie skorzysta się z jakiegoś pakietu lub usługi.

Jest to usługa dostępna dla abonentów usług typu:

 • Post-paid
 • Pre-paid
 • Mix
 • Prywatnych
 • Biznesowych

Podsumowanie

 Wielu specjalistów już porównuje plastikowe karty SIM do dyskietek, które po pojawieniu się bardziej pojemnych nośników szybko wyszły z użytku.  Nadchodzące lata pokażą, czy historia się powtórzy. Tymczasem zachęcam Cię do podzielenia się swoimi przemyśleniami odnośnie oferty kart eSIM w Polsce. Czy przejście na wirtualny nośnik ma teraz sens, czy lepiej poczekać?

Najczęściej zadawane pytania o eSIM

Jak dodać kartę eSIM jeśli nie mogę odczytać kodu QR aparatem?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Przede wszystkim upewnij się, że Twój telefon posiada dostęp do internetu (nieważne czy chodzi o WiFi czy transfer danych w sieci komórkowej). Następnie wejdź w  ustawienia telefonu  i włącz:

 1. Sieć komórkowa/Zarządzanie kartami SIM/Dodaj kartę eSIM  – w przypadku telefonów z systemem Android,
 2. Sieć komórkowa/Dodaj plan sieci komórkowej – w przypadku telefonów z systemem iOS (marki Apple).
 3. Następnie należy zeskanować dostarczony przez operatora kod QR.

Jak sprawdzić czy mój telefon obsługuje eSIM?

Najłatwiej jest w tym przypadku wpisać w wyszukiwarkę Google frazę „nazwa-telefonu specyfikacja eSIM”, oczywiście zamiast „nazwa-telefonu” należy wpisać model swojej komórki. Nazwę modelu można znaleźć w ustawieniach telefonu w zakładce informacje/identyfikator telefonu. Wtedy na jednej z dostępnych stron internetowych zdołasz znaleźć informację o tym, czy konkretny smartfon posiada możliwość obsługi karty eSIM, czy też nie.

Czy eSIM jest bezpieczne w użyciu?

Jak najbardziej tak, a raczej jest bezpieczniejsze od tradycyjnej karty SIM. Przede wszystkim chodzi tu o to, że  nie ma możliwości przeniesienia bezpośrednio karty eSIM z jednego telefonu do drugiego,  jak to było możliwe w przypadku fizycznej karty tego typu. Choć jest mała szansa na to, że ktoś będzie zainteresowany informacjami zapisanymi na karcie SIM lub eSIM.

Czy eSIM działa z telefonami obsługującymi dwie karty SIM?

W tym przypadku wszystko zależy od modelu urządzenia, bo część sprzętów jest w stanie obsłużyć w tym samym czasie kartę SIM oraz eSIM, a inne nie. Najlepiej jest sprawdzić specyfikację urządzenia (dostępną w internecie) i znaleźć informacje na ten temat.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *