Edge LED czy Direct LED? Czym się różnią i co lepsze? Opinie

Wybór telewizora LCD LED to decyzja na lata, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na jego parametry. Paradoksalnie duża przekątna ekranu i rozdzielczość 4K nie zawsze gwarantują najwyższą jakość obrazu. W dzisiejszym wpisie będę Cię zachęcać do sprawdzenia rodzaju podświetlenia matrycy.

Wyjaśnię też różnicę pomiędzy technologiami Edge LED i Direct LED.

Rodzaje podświetleń matrycy w telewizorach LCD LED

Od końca lat 90. wyświetlacze LCD zaczęły zastępować ekrany kineskopowe, doprowadzając do ich całkowitego wyparcia z rynku. Co możemy powiedzieć o nich po ponad dwudziestu latach obecności w naszych domach? Telewizory i monitory LCD nie tracą popularności i są ciągle na topie. Nie pokonały ich ani ekrany plazmowe, ani modny ostatnio OLED. Przez lata zmienił się tylko rodzaj podświetlenia matrycy. Kiedyś do jej oświetlenia stosowano lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL), dzisiaj używa się zdecydowanie bardziej energooszczędnych diod elektroluminescencyjnych (LED).

Przeglądając oferty sklepów internetowych, z pewnością spotykasz się z określeniem telewizor LED. Pamiętaj, że to prostu telewizor LCD z podświetleniem diodowym, który nie ma nic wspólnego z technologią OLED.

Matryca w telewizorach LCD LED może być podświetlona na dwa sposoby:

  1. bezpośrednio (Direct LED) – diody są umieszone pod matrycą i pozostają załączone przez cały czas pracy telewizora. W przypadku podświetlenia bezpośredniego aby uzyskać głębszą czerń, producenci często wykorzystają tak zwany local dimming, czyli lokalne wygaszanie.
  2. krawędziowo (Edge LED) – diody LED są rozmieszczone na brzegach matrycy. To energooszczędne rozwiązanie, ale jak się za chwilę przekonasz prowadzi do nierównomiernego oświetlenia ekranu.

Rozmieszczenie diod LED ma istotny wpływ na jakość obrazu. W dalszej części wpisu postaram się szczegółowo omówić każdą z wymienionych technologii i znaleźć odpowiedź na pytanie Edge LED, czy Direct LED.

Direct LED – co to jest?

Co to jest local dimming?

Tak jak już zostało wspomniane podświetlenie matrycy Direct LED znajduje się za panelem i równomiernie rozjaśnia cały obraz. To prosta konstrukcja, która ze względu na warstwową budowę charakteryzuje się nieco większą grubością niż Edge LED. Największy wpływ na nią mają soczewki rozpraszające, które z racji na swoją funkcję muszą być umieszczone w pewnej odległości od matrycy. Obraz jest bardzo jasny, ale ma słaby kontrast. Problem rozwiązuje tak zwany local dimming.

Direct LED z lokalnym przyciemnianiem

Direct LED z local dimming to zaawansowana technologia, która pozwala uzyskać prawdziwą czerń. Dzięki zastosowaniu sterowania podświetleniem obraz zyskuje jakość niedostępną dla zwykłych telewizorów DLED. Zostaje osiągnięty wyższy kontrast.

Strefy podświetlenia są wygaszane niezależnie, pozostawiając jasne obszary wyraźnymi. To świetna alternatywa dla tych, którzy poszukują telewizora LED, ale nie chcą się godzić na wady Direct LED, czy Edge LED.

W specyfikacjach telewizorów często można spotkać się też z określeniem Full Array Local Dimming (Samsung posługuje się terminem Direct Full Array), to nic innego jak omawiane podświetlenie bezpośrednie ze strefami. Montuje się je w telewizorach klasy średniej i wyższej. W najdroższych modelach znajdziesz nawet 1000 stref, w tańszych będzie to zazwyczaj tylko 50-60. Teoretycznie istnieje możliwość zastosowania lokalnego przyciemniania także w telewizorach z Edge LED, ale nie ma ono znaczącego wpływu na kontrast.

Zalety i wady podświetlenia bezpośredniego

Konwencjonalne podświetlenie DLED oprócz dokładnego oświetlenia matrycy ma wiele wad. Telewizory z technologią Direct LED mają przede wszystkim problem z czernią, która na ich ekranach często przyjmuje odcienie szarości. Jasna matryca nierealistycznie odwzorowuje nocne niebo, a przy tym działa zupełnie nieekonomicznie. Diody LED są tutaj ciągle załączone i pożerają energię. Być może uda Ci się nieco zaoszczędzić przy zakupie, ale więcej wydasz na użytkowanie.

Direct LED nie jest jednak taki zły, jeśli połączyć go z funkcją lokalnego przyciemniania. Local dimming usuwa bowiem większość wad z bazowej technologii. Obrazy pozostają jasne i wyraźne, a cienie uzyskują należną głębię.

Edge LED – co to jest?

Direct LED czy Edge LED

W telewizorach z technologią Edge LED białe diody podświetlające są umieszczone jedynie przy krawędziach matrycy (w tańszych modelach może to być tylko jedna lub dwie krawędzie). Aby światło z diod mogło dotrzeć do jak najdalszych obszarów, potrzebny jest moduł LGP, który je rozproszy. Dodatkowy podzespół ma niekorzystny wpływ na cenę telewizora, więc nie znajdziesz go w zbyt wielu niskobudżetowych produkcjach.

Ekrany z podświetleniem Edge LED są smukłe, ale mają zazwyczaj problem z równomiernym oświetleniem. Jeden rząd diod jest niewystarczający do odpowiedniego podkreślenia całej zawartości wyświetlacza i nawet specjalny moduł niewiele tutaj pomaga.

Przy brzegach obraz będzie zwykle jaśniejszy niż na środku. Jednocześnie czarne obszary nie będą tak ciemne jak powinny. Pomimo tego telewizory z Edge LED mają lepszy kontrast niż te ze zwykłym podświetleniem tylnym.

Zalety i wady podświetlenia krawędziowego

Ze względu na niewielką ilość diod telewizory z technologią Edge LED są tanie w eksploatacji. Robią wrażenie smukłością ekranu, która ładnie prezentuje się we wnętrzu. Niestety to tyle plusów. Edge LED ma ograniczone możliwości, jeśli chodzi o naturalne odwzorowanie kolorów.

Słabszy kontrast niż w przypadku telewizorów z przyciemnianiem dyswalifikuje tę technologię w oczach bardziej wymagających klientów. Na domiar złego Edge LED nie jest też zbyt tani, bo technologia ta wymaga specjalnego modułu rozprowadzającego LGP.

Edge LED, czy Direct LED? Moja opinia

Podświetlenie matrycy w telewizorach LED

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Każda z technologii ma swoje wady i zalety. Poza tym zdarzają się lepsze i gorsze implementacje tych rozwiązań. Powinniśmy zastanowić się, czy zależy nam na wysokim kontraście i głębokiej czerni, czy raczej jesteśmy skłonni poświęcić jakość obrazu na rzecz energooszczędności. Przed zakupem oczywiście warto zwrócić uwagę na opinie klientów, którzy zdążyli już przetestować produkt.

Kupując telewizor zwykle zależy nam na uzyskaniu jak najwyższej jakości obrazu. Jeżeli przyjmiemy takie kryterium, to faworytem w starciu Direct LED vs Edge LED będzie ekran z podświetleniem bezpośrednim dodatkowo wsparty funkcją local dimming. Równomierne oświetlenie w połączeniu z możliwością wygaszania diod pozwala uzyskać najwyższy kontrast i odwzorować prawdziwą czerń. Niestety nie ma nic za darmo. Telewizory Direct LED pożerają sporo energii i są dość grube w porównaniu z cienkimi Edge LEDami.
Edge LED nie musi być jednak złym wyborem. W rzeczywistości różnica w jakości obrazu nie jest wielka i nie każdy jest w stanie ją dostrzec. Jeśli nie jesteś zbyt wymagającym użytkownikiem w tej kwestii, a zależy Ci na sprzęcie, który będzie oszczędny w eksploatacji, to z pewnością znajdziesz w tej kategorii ciekawy produkt.

Kupując w sklepie stacjonarnym, możesz poprosić sprzedawcę o wyświetlenie na ekranie planszy w jednolitym kolorze, najlepiej białym. W ten sposób sprawdzisz czy urządzenie spełnia Twoje oczekiwania. Zawsze warto dokonywać świadomych decyzji zakupowych, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *