Flagowiec: co to znaczy „flagowy telefon” i które są godne uwagi w 2023?

Producenci telefonów, w szczególności ci najwięksi, posiadają ogromne możliwości pod względem aplikacji najnowszych technologii do oferowanych nam smartfonów. Nie wszystkie egzemplarze je jednak posiadają. Modelem, który wiedzie prym w danej marce jest tak zwany flagowiec, o którym Ci dziś opowiem. Pozwolę sobie też na wskazanie kilku ciekawych modeli, będących takimi właśnie flagowcami. Zapraszam do lektury.

Dzisiejsze smartfony to kombajny multimedialne, które potrafią:

 • Łączyć nas z całym światem przez sieć komórkową oraz Internet
 • Robić piękne zdjęcia i nagrywać filmy w wysokiej jakości
 • Przechowywać ogromne ilości danych
 • Opierać się wyzwaniom pracy w trudnych warunkach
 • Mierzyć parametry zewnętrzne wieloma czujnikami

Większość nowych rozwiązań wdrażana jest najpierw w najdroższych, nowych modelach. Z czasem technologia przechodzi do tańszych, osiągalnych w mniejszym budżecie. Gdzie zatem pokazać światu co potrafimy w dziedzinie technologii, jeśli nie właśnie we flagowcu, czyli modelu smartfona, który jest najbardziej zaawansowany?

flagowiec

Telefon flagowy – co to znaczy?

Flagowy to taki, który na maszcie posiada banderę, czyli flagę – w tym wypadku z logiem danej marki. Jest on wyznacznikiem możliwości producenta smartfonów. Wskazuje, jakie najlepsze, najbardziej zaawansowane podzespoły używane są w jego produktach. Wyróżnia się także pod względem zastosowania najświeższej wersji systemu operacyjnego i dodatkowych programów.

Każdy wiodący producent ma flagowca w swojej ofercie. Jest on swoistym punktem odniesienia dla pozostałych modeli. Pokazuje możliwości danej marki i to jak bardzo jest zaawansowana.

Nazwa flagowiec zaczerpnięta została z nazewnictwa morskiego, w którym okręt flagowy jest centrum dowodzenia większą flotą. Jest też przeważnie najlepiej wyposażony i odpowiednio chroniony – tak, jak Twój flagowy smartfon.

Flagowiec wyróżnia się w porównaniu do innych modeli wybranej marki przede wszystkim:

 • Ekranem – jego rozdzielczością, jasnością i szybkością działania
 • Najszybszym, a jednocześnie energooszczędnym procesorem
 • Dużą liczbą GB pamięci RAM
 • Jak najwyższą pojemnością pamięci na dane
 • Obiektywami aparatów i rozdzielczością matryc
 • Najnowszym systemem operacyjnym oraz aplikacjami wykorzystującymi możliwości sprzętowe
 • Łącznością umożliwiającą komunikację we wszystkich dostępnych sieciach
Jednym z wyróżników oprogramowania w nowych flagowcach są algorytmy automatycznej obróbki zdjęć, które powodują, że fotografie zyskują na atrakcyjności.

Może też mieć zastosowaną innowacyjną technologię, która nie była wcześniej stosowana, choć o to w dzisiejszych czasach unifikacji i podobieństwa smartfonów do siebie – dość trudno. Można jednak znaleźć odpowiednie przykłady.

Flagowiec kontra innowacje w ostatnim 10-leciu

Jakie innowacje mogliśmy zobaczyć we flagowych telefonach w ostatnim dziesięcioleciu? Były to przede wszystkim:

 • Zastosowanie ekranów o rozdzielczościach FullHD (1080p) i wyższych
 • Wprowadzenie nowych sposobów wyświetlania obrazu, w tym AMOLED
 • Zaproponowanie użytkownikom wielu aparatów w jednym smartfonie
 • Zastosowanie ekranu zachodzącego na boki ramki
 • Wypełnienie całej przedniej części obudowy ekranem, co ograniczyło wielkość ramki wokół niego do minimum
 • Umieszczenie aparatu przedniego w ekranie, a potem nawet ukrycie jego obiektywu pod matrycą
 • Wprowadzenie wodoszczelności
 • Wprowadzenie na rynek smartfonów ze zginanym, składanym ekranem
 • Zainstalowanie oprogramowania do automatycznej obróbki zdjęć
 • Zapewnienie łączności: od 3G, poprzez LTE (4G), do coraz popularniejszego dziś 5G
 • Instalacja wielu czujników, np. akcelerometru, czytnika linii papilarnych czy skanera tęczówki

Choć obecne smartfony wydają się optymalne pod względem użyteczności i wygody obsługi, to możemy się spodziewać, że flagowe modele największych firm co raz zaskoczą nas kolejną innowacją.

Flagowe telefony – najdroższe i najlepsze, ale nie wieczne

W moim wpisie przyjrzymy się wybranym markom i ich obecnym, flagowym modelom. Chcę jednak przekazać Ci pewną bardzo istotna informację. Otóż smartfon flagowy nosi to miano na ogół bardzo krótko. Nawet, jeśli nie zostanie wprowadzona do kolejnego modelu jakaś istotna i rzucająca się w oczy innowacja, to zapewne będzie on trochę szybszy, pojemniejszy i pochwali się lepszym ekranem. Cykl życia flagowców pod tym mianem jest bardzo krótki: trwa od kilku miesięcy do najwyżej roku, choć tak długi okres zdarza się rzadko.

Kolejne generacje telefonów wprowadzane są bardzo szybko. Czołowi producenci, w dbałości o reputację firmy, prezentują zatem najbardziej zaawansowany model swojego smartfona jak najczęściej. Dzięki temu zachowują swój status. Ma to oczywiście także znaczenie praktyczne. Oferowane, nowe technologie weryfikowane są pod względem użytkowym przez rynek, czyli nas – klientów i na tej podstawie rozwijane, lub porzucane.

Jeśli chcesz kupić flagowca, to będzie to niemała inwestycja. Jednocześnie możesz spodziewać się, że jego parametry za rok czy dwa będą już ustępować nawet niższym, ale nowszym modelom. Dlatego czasem warto poszperać głębiej, wybrać model niższy, ale spełniający Twoje wymagania. Jeśli jednak nabędziesz smartfon flagowy Samsung, Xiaomi, Huawei czy Apple, to możesz mieć pewność, że jego właściwości będą go czynić szybkim i niezawodnym przez dłuższy czas.

telefon flagowy co to znaczy

Smartfon flagowy i wsparcie producenta

Zdarza się, że dana marka kończy wsparcie oprogramowania dla wybranych, mniej popularnych lub tańszych modeli. Po kilku latach możesz zostać z niewspieranym systemem, dla którego nie są dostarczane poprawki bezpieczeństwa. Problem ten nie dotyczy na ogół flagowców. Są one bowiem wspierane programistycznie nawet przez długie lata ze względu na ich popularność i zainteresowanie, jakie je otacza.

Pod tym względem zakup flagowca może być bardzo rozsądny. Zapewni Ci wsparcie i bezpieczeństwo nawet, gdy rówieśnicy Twojego telefonu dawno już utracą zainteresowanie programistów Samsunga czy Xiaomi.

Wsparcie dla systemu Twojego smartfona jest niezwykle ważne. Zapewnia nie tylko najnowsze oprogramowanie, ale także poprawki bezpieczeństwa, usuwanie luk w programach, przez które niepowołane osoby mogą dostać się do Twojego urządzenia. Dzięki temu przez długi czas możesz bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowych czy takich, które przechowują Twoje dane, jak zdjęcia czy dokumenty.

Porównanie flagowców – co oferują największe firmy?

Każda z wielkich marek ma flagowca. Jest on na ogół najbardziej aktualny ze wszystkich modeli i posiada wszystko, czego możesz oczekiwać od smartfona – w najlepszym wydaniu. Przyjrzyjmy się zatem wybranym, znanym firmom i temu, co oferują. Telefony te będą doskonałymi wyborami w 2023 roku, choć jestem przekonany, że nawet w 2024 ich parametry będą jeszcze robiły wrażenie.

telefon flagowy

Samsung

 • Od lat to seria S jest modelem flagowym Samsunga. Na początku 2023 roku Samsung Galaxy S22 oraz jego wersje S22+ i S22 Ultra najlepiej prezentują możliwości koncernu. W zależności od wersji dostaniesz je za kwotę od około 3400 zł do 6 tys. zł.
 • Alternatywnym wyborem jest seria Z: modele Flip 4 lub Fold 4. Zapewniają one odpowiednio: składany ekran do połowy wielkości lub rozkładany – powiększający obszar wyświetlacza dwukrotnie.
Samsung zapewnia doskonałe czasy wsparcia dla poprawek oprogramowania, z czego wręcz słynie. Dotyczy to szczególnie modeli flagowych.

Xiaomi

Marka Xiaomi w 2022 roku wprowadziła model 12. Jest on dostępny w wersjach:

 • 12 Pro za około 5200 zł
 • 12 T Pro za około 4000 zł

Choć marka nie słynie ze zbyt długiego wsparcia oprogramowania, to te modele mogą liczyć na długie lata z nowymi poprawkami.

Apple

Apple 14 Pro, obecnie najbardziej zaawansowany smartfon od tego producenta kosztuje około 6,5 tys. zł. Możesz też wybrać nieco tańszą wersję bez „Pro” w nazwie za około 5200 zł. Oba flagowce od Apple słyną ze świetnie działającego, płynnego systemu oraz doskonałych aparatów fotograficznych. Zapewniają one niezwykłą jak na telefon optykę oraz świetną, automatyczna obróbkę zdjęć.

Huawei

Kosztujący około 9,5 tys. zł rozkładany (uzyskujesz duży ekran o bardziej równych proporcjach) smartfon Mate XS 2 to najwyższy obecnie model tej marki. Oferuje on system świetnych aparatów fotograficznych oraz najnowsze podzespoły, w tym ultraszybki procesor. Same aparaty umieszczone są w oryginalny sposób – ich soczewki znajdują się wzdłuż jednej z krawędzi smartfona.

Motorola

Producent proponuje model Edge 30 Ultra, który dostępny jest za około 4 tys. zł. Flagowce tej marki to przede wszystkim niezwykła wydajność oraz długi czas pracy na baterii, przy zachowaniu jakości pozostałych komponentów.

Oppo

Tę markę prowadzi dziś model Find X5 Pro, kosztujący niecałe 5 tys. zł. Producent chwali przede wszystkim doskonałe aparaty fotograficzne oraz niezwykle szybki procesor. Użytkownicy cenią sobie natomiast bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *