Kamera, działająca niezależnie od komputera czy smartfona, używana do monitorowania określonego miejsca, to doskonałe rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo. W erze cyfrowej nie trzeba takiego użytecznego rozwiązania podłączać kablowo do rejestratora obrazu. Wystarczy połączenie z Internetem: poprzez WiFi lub sieć komórkową. To jednak wiąże się z ograniczeniami, wynikającymi z konstrukcji pakietów danych do wykorzystania w danym miesiącu. Ile Internetu pobiera kamera WiFi? Jak dobrać tani Internet do kamery IP? Tego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu.
Przyjrzymy się czynnikom, od których zależy zużywanie danych internetowych. Po ich analizie, którą uzupełnię dla Ciebie przykładami, będziesz mieć możliwość podjęcia odpowiednich decyzji. Sprawdzimy, czy korzystanie z Internetu jest w ogóle konieczne.
Czy do kamer potrzebny jest Internet?
Kamera, to urządzenie rejestrujące obraz (a także dźwięk, jeśli wyposażona jest w mikrofon). Jednak sama kamera tylko „widzi”, do zapisania potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Może ona przekazywać zaobserwowane wydarzenia do odbiornika czy rejestratora. Może także zapisywać je w swojej pamięci. Co z tego wynika? Kamera bez połączenia z Internetem:
- Obserwuje obszar w swoim zasięgu
- Może przekazać obraz (i dźwięk) do urządzenia odbiorczego, jeśli połączona jest z nim przewodowo
- Może zapisać informacje o obrazie i dźwięku na nośniku danych lub wbudowanej pamięci
Jeśli chcesz natomiast skorzystać z takich udogodnień, jak:
- Kontrola parametrów kamery zdalnie
- Uzyskiwanie podglądu na żywo, z dowolnego miejsca na świecie
- Możliwość cofania nagrań, przeglądania zapisanych, bez bezpośredniego dostępu do kamery
- Zdalne włączanie i wyłączanie urządzenia
to zdecydowanie przyda się choćby najtańszy Internet do kamery.
Kamera WiFi bez Internetu – czy będzie działać?
Jeśli zakupisz takie urządzenie, to bardzo często jego wstępna konfiguracja będzie wykonalna tylko przy uzyskaniu dostępu do sieci WiFi. Wynika to z rozwiązań zastosowanych przez producentów. Potem jednak możesz włączyć ją i ustawić w tryb nadzorowania danego obszaru, bez jej połączenia z Internetem. Gdzie będzie wtedy zapisywany obraz (i dźwięk)?
Najlepiej skorzystać z jak najbardziej pojemnej karty pamięci – maksymalna obsługiwana pojemność będzie podana już nawet na opakowaniu, ewentualnie w specyfikacji technicznej kamery. W ten sposób możesz mieć możliwość prowadzenia zapisu przez określony czas. Jeśli w tym czasie coś się wydarzy, to wyjmiesz kartę z kamery i korzystając z czytnika (w laptopie, telefonie czy tablecie) przejrzysz jej zawartość.
Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. Nie uzyskasz dostępu do obrazu na bieżąco. Nie będziesz mieć możliwości zapisania wybranego fragmentu, jeśli pojemność karty się skończy. Dodatkowo nie wprowadzisz żadnych zmian w ustawieniach kamery, będąc poza miejscem jej instalacji.
Ile Internetu pobiera kamera WiFi?
To, ile transferu pobiera kamera IP, zależy od kilku czynników. Są to przede wszystkim:
- Rozdzielczość i jakość rejestrowanego obrazu
- Sposób i częstotliwość przekazywania informacji przez Internet
- Częstotliwość korzystania z podglądu
- Korzystanie z rozwiązań takich, jak czujniki ruchu, połączone z ustawieniami przesyłania treści
Powyższe zagadnienia omówimy za chwilę, a teraz przyjrzymy się kilku przykładom, które dadzą Ci pogląd na to, ile Internetu zużyje Twoja kamera.
Kamera 2 Mpix
Najtańsze (choć wcale nie najgorsze) kamery WiFi posiadają czujniki o rozdzielczości pełnego HD, czyli około 2 Megapikseli. W zupełności wystarczy to do prowadzenia amatorskiego monitoringu, na przykład wokoło własnej posesji. Jak wtedy wygląda zużycie danych? Jeśli włączysz przesyłanie danych wyłącznie podczas prowadzenia podglądu i:
- Sporadycznie włączysz podgląd z kamery, to zużyjesz miesięcznie nawet poniżej 1 GB danych
- Będziesz korzystać z podglądu do 15 minut dziennie – zużyjesz około 6 GB
Jeśli natomiast będziesz prowadzić stałe przesyłanie danych, podglądając jej obraz lub przesyłając na serwer (np. producenta, na ogół dodatkowo płatny), to zużyjesz nawet 100 GB miesięcznie.
Kamera 4 Mpix
Bardziej zaawansowana i dokładna kamera, przy zastosowaniu analogicznych kryteriów, zużyje około:
- 1,5 GB danych przy sporadycznym użytkowaniu
- 8 GB danych przy kilkunastu minutach włączania dziennie
- 150 GB w ciągłym działaniu
Kamera 5 Mpix
Kamera IP o jeszcze wyższej rozdzielczości, stosowana w bardziej profesjonalnych rozwiązaniach monitorujących, oznacza jeszcze wyższy transfer danych. Będzie to:
- Około 2 GB przy sporadycznym podglądzie
- Około 10-15 GB przy korzystaniu kilkanaście minut dziennie
- Nawet 200 GB, jeśli transfer będzie trwał cały miesiąc, nieprzerwanie
Czy do kamer potrzebny jest Internet?
Jak widzisz po powyższych przykładach – to zależy. Wiesz już, że kamera WiFi, oczywiście nie każda, działać będzie nawet bez Internetu. Zależy to od producenta. Niektórzy wymagają bowiem stałego potwierdzania przez kamerę gotowości do pracy, za pośrednictwem sieci. Odpowiedni model zadziała jednak z wykorzystaniem karty pamięci.
Jeśli będziesz sporadycznie prowadzić podgląd obrazu, np. przez aplikację na smartfonie, to kamera nie zużyje wiele danych. Będzie już wtedy konieczne wykorzystanie połączenia z Internetem.
Częste korzystanie z podglądu lub prowadzenie nieprzerwanego nagrywania, w szczególności na kamerze o wysokiej rozdzielczości, może wymagać dużych pakietów danych. Nawet kilkuset GB miesięcznie.
Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z sieci domowej, utworzonej na stałym łączu, bez limitu danych. Jeśli masz możliwość podłączenia kamery WiFi do takiej sieci, to będzie to najlepsze rozwiązanie. Nie musisz wtedy przejmować się transferem. Jak połączyć kamerę WiFi z routerem? Rozwiązanie różni się w zależności od producenta. Może wymagać zainstalowania dedykowanej aplikacji na smartfonie lub komputerze. Sieć WiFi powinna działać nawet w odległości kilkudziesięciu metrów, jeśli po drodze nie ma żadnych przeszkód. Jeśli występują, zasięg może być ograniczony nawet do kilku metrów.
Kamera na działkę bez Internetu – wybierz najtańszy Internet do kamery
Jaka konfiguracja urządzeń będzie potrzebna, by kamera IP mogła przekazywać obraz z Twojej działki wprost do Twojego telefonu czy laptopa? Przydadzą się:
- Kamera WiFi
- Router mobilny z funkcją WiFi
- Karta SIM od operatora sieci komórkowej
- Zasięg sieci komórkowej
Po włączeniu routera mobilnego możesz skonfigurować kamerę do właściwego połączenia. Dlaczego uważam, że najlepiej wybrać w takim wypadku najtańszy Internet? Jak możesz zobaczyć na moich wcześniej opisanych przykładach, do sporadycznego korzystania z podglądu wystarczy kilka GB miesięcznie. W takim wypadku dobrze sprawdzi się Internet na kartę (rozwiązanie Prepaid).
Zbadaj swoje potrzeby w praktyce. Jeśli zauważysz, że zużywasz dużo więcej danych, to zdecydowanie warto wtedy przemyśleć zastosowanie wyższego pakietu danych. To jednak będzie się wiązało z wyższymi kosztami.
Kamera WiFi i pobieranie Internetu w monitoringu ciągłym
Zamierzasz zainstalować kamerę IP w celu całodobowego monitorowania posesji czy wybranego wnętrza, lub zastosujesz kilka kamer o wyższej rozdzielczości? Bezwzględnie konieczne będzie wykupienie sporego pakietu danych, jeśli w miejscu instalacji nie możesz użyć routera WiFi połączonego ze światłowodem lub innym rodzajem łącza bez limitu.
Czy w związku z tym, że mnożąc opisane wcześniej 200 GB razy liczbę kamer otrzymujemy wynik tak wysoki, że nie mieści się w większości ofert komórkowych, sprawa jest przegrana? Jak najbardziej nie. Istnieją pewne możliwości:
- Tworząc rozwiązanie dla swojej firmy, możesz negocjować z operatorem przyznane limity transferu danych
- Możesz spróbować wynegocjować wyższe limity dla określonych transmisji, np. do serwera zapisującego dane z kamer
- Mogą zainteresować Cię rozwiązania komórkowe bez limitu, które choć wyraźnie droższe, to zapewniają swobodę transmisji bezprzewodowej. Zajrzyj na stronę T-Mobile, na pewno znajdziesz tam coś ciekawego dla siebie
Ile Internetu pobiera kamera IP? Wszystko zależy od Ciebie!
Widzisz już, że to, ile Internetu zostanie zużyte podczas korzystania z kamery WiFi, zależy tylko od Ciebie. Na nawet najlepszej kamerze, stosując odpowiednie ustawienia i praktyki można zużyć naprawdę niedużo transferu. Jednak korzystając ze słabszej kamery, ale w trybie ciągłym, można wyczerpać nawet bardzo duże pakiety danych mobilnych.
Najwygodniej i najbezpieczniej skorzystać z podłączenia do stałego łącza, jednak nie wszędzie jest to możliwe. Zachęcam Cię zatem do sprawdzenia, czy miejsce zainstalowania kamery będzie w zasięgu Twojego routera WiFi, jeśli zamierzasz prowadzić stały monitoring.
Na koniec dodam jeszcze, że najrozsądniej do miejsca, w którym nie przebywasz zbyt często, wybrać kartę pre-paid. W ten sposób nie narazisz się na koszty utraty karty, za którą opłacasz abonament, jeśli ktoś tę kartę ukradnie. Stracisz ewentualnie wyłącznie środki przedpłacone.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz