Większość czasu użytkowania smartfona jest on na zasilaniu bateryjnym. Tylko co jakiś czas (raz dziennie czy nawet rzadziej) korzystamy z ładowarek. Jednak współczesne urządzenia mobilne zużywają stosunkowo dużo prądu poprzez duży ekran, wydajny procesor i złożoność funkcji. Dlatego też w ciągu dnia warto wiedzieć ile masz procent baterii w telefonie, by w krytycznym momencie nie zabrakło energii. W końcu każdy chce móc odbyć ważną rozmowę czy sprawdzić coś w Internecie lub skorzystać z nawigacji w chwili, gdy będzie to konieczne. Pomoże w tym możliwość sprawdzenia stanu akumulatora oraz widoczny wskaźnik naładowania.
Poziom naładowania baterii – czym jest?
Jest to procentowo wyrażona ilość energii zgromadzonej w akumulatorze przy założeniu, że 100% to bateria w stanie przechowywania największej możliwej ilości prądu. 0% oznacza, że ogniwo nie jest już w stanie dać takiego napięcia, by zasilany telefon działał. Dobre ogniwa, czyli oryginalnie zamontowane w markowych telefonach działają aż do momentu, gdy wewnętrzny mechanizm deklaruje 1% naładowania. Słabsze mogą odmówić współpracy już przy kilkunastu procentach.
Jest to wartość skalowana tak, by każdy wskazywany procent odpowiadał w dużym przybliżeniu faktycznemu stanowi baterii, tj. przykładowo 50% rzeczywiście oznacza połowę pojemności akumulatora.
Jak sprawdzić naładowanie baterii?
Praktycznie każdy model współczesnego smartfona pozwala na sprawdzenie jaki jest poziom naładowania baterii w każdym momencie jego użytkowania. Najwygodniejszą formą dla nas jest wyświetlanie tej informacji u góry ekranu – na pasku stanu . Są różne wskaźniki naładowania baterii, które mogą być tam wyświetlane:
- ikona ze stanem baterii (graficzny wskaźnik)
- procent naładowania baterii (wskaźnik tekstowy)
- łączony wskaźnik graficzny i tekstowy
- inne wskaźniki, np. podłużna belka o wybranym kolorze
Sami możemy zdecydować na jaki sposób wyświetlania tej informacji się zdecydujemy. Można też sprawdzić naładowanie baterii wchodząc w Ustawienia , następnie Bateria . Znajdziemy tam więcej szczegółów, na przykład przewidywany pozostały czas pracy smartfona bez ładowania.
Ile mam procent baterii w telefonie Android?
Ten system operacyjny pozwala na ustawienie wybranego sposobu prezentacji naładowania akumulatora w następujący sposób:
- wchodzimy w Ustawienia
- znajdujemy odnośnik dostrajania Paska statusu (może zdarzyć się, że występuje wspólnie z paskiem powiadomień)
- pukamy w odnośnik Wskaźnik baterii
Wyświetli się menu, w którym znajdziemy sposób wyświetlania informacji o tym czy bateria jest naładowana. Warto pamiętać, że mnogość wyboru jest zależna od tego z jakiej nakładki producenckiej na Androida korzystamy. Możemy mieć też tzw. czysty Android.
Jak ustawić procent baterii w iPhone?
By zmienić ustawienia w systemie iOS należy:
- uruchomić Ustawienia
- przejść po lewej stronie ekranu do odnośnika Bateria
Po prawej stronie ekranu wyświetlą się informacje odnośnie akumulatora urządzenia, w tym poziom baterii w wybranym czasie oraz nasza aktywność używania iPhone. Jeśli chcemy, by u góry ekranu stale podany był procent naładowania, to włączamy Procent baterii przełącznikiem. Od tej pory obok graficznego znaku wskazującego ile jest prądu w akumulatorze będzie także podana dokładna wartość.
Jeśli chcemy natomiast tylko od czasu do czasu, na nasze żądanie poznać dokładny stan ogniwa zasilającego, to wystarczy wyświetlić Widżety przeciągając palcem od boku ekranu. Jeśli brak tam kwadracika z liczba procent, to przewińmy w dół, wybierzmy opcję Edycja , następnie Dostosuj . Przejdziemy do ekranu, w którym za pomocą małego plusika możemy wybrać informację o stanie naładowania baterii do Widżetów.
Aplikacje do wyświetlania procentu baterii
Możemy też skorzystać z jednej z dostępnych w sklepie Google Play czy AppStore aplikacji wspomagającej informacje o akumulatorze. Pozwalają one na ocenę stopnia zużycia baterii, wybranie aplikacji najbardziej obciążających telefon czy proponują sposoby na ograniczenie zużycia ogniwa.
Wśród nich ciekawymi rozwiązaniami są:
- AccuBattery
- AIDA64
- Battery
- Battery Doctor
Znane są z tego, że to aplikacje bezpieczne i nie spowodują problemów z naszym telefonem. Czy jednak są skuteczne? I czy w ogóle są potrzebne?
Moim zdaniem prawidłowo użytkowany smartfon ich nie potrzebuje. Pozwalają one co prawda na wyświetlanie na różne sposoby stanu akumulatora, proponują widżety ekranu głównego czy ciekawe wskaźniki na pasku stanu. Jednak samo ich używanie w pewnym stopniu dodatkowo obciąża baterię naszego smartfona. Sugeruję zatem, by skupić się na sposobach oszczędzania baterii dostępnych bez instalowania kolejnych aplikacji. Odpowiednia konfiguracja naszego telefonu pozwoli na czytelne wyświetlanie wskaźnika naładowania baterii, w tym procentowego.
Dodatkowe powiadomienia telefonu o stanie baterii
Warto pamiętać o tym, że istnieje kilka dodatkowych komunikatów, które nasz system może wysłać w ramach informowania nas o stanie baterii.
Wśród nich są:
- powiadomienie dźwiękowe o rozpoczęciu ładowania
- informacja o ładowaniu wyświetlona na całym ekranie
- znaczek przy ikonie na pasku stanu pokazujący, że trwa ładowanie
- zmieniony kolor ikony baterii, gdy procent ładowania jest poniżej określonej wartości
- sygnał dźwiękowy o niskim stanie baterii
Warto zwracać uwagę na te komunikaty, by mieć stały nadzór nad procentem naładowania baterii w telefonie.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz