Internet 10 Gb/s: kto oferuje szybkie łącze, ile kosztuje i jakie są opinie?

Jeśli chcesz posiadać naprawdę szybki dostęp do Internetu, taki, na którym działać może wiele urządzeń jednocześnie, to zapewne zainteresowała Cię opcja 10 Gb/s. To bardzo szybki transfer, nieporównywalny z innymi popularnymi opcjami, które przeważnie zamykają się w prędkościach od 100 Mbit/s, poprzez wartości kilkukrotnie większe, aż do 1 Gb/s. Kto dziś oferuje szybkie łącze dające Internet 10 Gb/s? Ile to kosztuje? Jakie są opinie użytkowników? Za chwilę razem sprawdzimy szczegóły!

Choć dziś przeciętnemu użytkownikowi bez problemu może wystarczyć łącze o prędkości tak niskiej, jak 100 Mb/s, to do wybranych zastosowań 10 Gb/s wydaje się potrzebne. Zajmiemy się tym w dalszej części.

Internet 10 Gb/s – czy warto podłączyć tak szybki dostęp do sieci?

Jak szybkie jest 10 Gb/s? Ile danych można ściągnąć w minutę czy godzinę? By odpowiedzieć na te pytania, na początek przedstawię kilka przykładów. Będziemy przy tym pamiętać o tym, że:

 • Objętość (wagę, wielkość) danych zapisanych lokalnie określamy w Megabajtach lub Gigabajtach
 • Prędkość przesyłania wyrażamy w Megabitach lub Gigabitach
 • Przeliczając liczbę Megabitów (Mb) na Megabajty (MB) po prostu dzielimy ja przez 8
 • Taka sama zasada dotyczy Gb (Gigabity) i GB (Gigabajty)
 • Jeden Gigabit i Gigabajt zawierają odpowiednio 1024 Megabity i Megabajty
Prędkość pobierania danych nie zależy wyłącznie od maksymalnej przepustowości Twojego łącza. Równie istotne są ograniczenia po stronie źródła. Jeśli po drugiej stronie wysyłanie ma limit do na przykład 50 Mb/s, to tylko taka prędkość da się osiągnąć, w optymalnych warunkach.

A więc łącze o prędkości maksymalnej pobierania danych 10 Gb/s potrafi pobrać około 1,25 GB w ciągu sekundy. Jeśli źródło danych (to istotne ograniczenie) pozwala na osiągnięcie tej prędkości, to przykładowo:

 • W ciągu minuty możesz pobrać od kilku do kilkunastu filmów w bardzo wysokiej jakości
 • W ciągu kilku sekund pobierzesz obraz instalacyjny dużego systemu operacyjnego, wprost od producenta
 • Możesz obsłużyć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset komputerów korzystających w tym samym czasie z serwisów streamingowych, jednym łączem
 • Kopiowanie danych sporego, na przykład 1 Terabajtowego dysku z danymi, poprzez łącze internetowe, zajmie około 14 minut
Pobierać dane można jednocześnie z wielu źródeł, dlatego nawet przy ograniczeniu ich przepustowości można teoretycznie wysycić przepustowość łącza 10 Gb/s. Wystarczy na przykład symultaniczne pobieranie dużych plików z serwerów firm informatycznych, produkcji filmowych z serwisów streamingowych do odtwarzania off-line. Do tego dodajmy pobieranie kilku gier jednocześnie. Da się to zrobić!

internet 10 gb/s czy warto

Internet 10Gb/s – jakie może mieć zastosowania?

Trudno dziś wyobrazić sobie prywatne zastosowanie tak szybkiego łącza. Właściwie jedyny powód, dla którego byłby sens jego podłączania, to bliskie sąsiedztwo kilku lokali, które chcą korzystać z jednego dostępu do sieci. W takim wypadku można podzielić się kosztami podłączenia i abonamentu miesięcznego. Jak niedługo się przekonasz, może to być korzystne cenowo, w porównaniu do wolniejszych, podłączanych osobno, dostępów.

Dużo częściej zdarza się, że Internet 10 Gb/s może być przydatny na przykład do podłączenia do Internetu kilku firm, pracujących na tym samym terenie. Także podłączenie do Internetu jednego budynku (przykładowo: biurowca wynajmującego biura) świetnie zadziała przy tej prędkości. Odsprzedawany dla 10, 20 czy nawet większej liczby najemców, będzie nadal szybki i niezawodny. Można przy tym wykorzystać urządzenia, na przykład router, do podziału przepustowości według indywidualnych umów i potrzeb.

Komercyjna obsługa kolejnych użytkowników Internetu za pomocą szybkiego łącza internetowego wiąże się ze spełnieniem wszelkich wymagań formalnych, w tym podatkowych. Jednocześnie takie wykorzystanie musi być bezwzględnie ustalone z operatorem dostarczającym Internet 10 Gb/s.

Jest jeszcze jedno, raczej komercyjne, zastosowanie. Można wyobrazić sobie, że osoba pracująca z domu, na przykład filmowiec czy muzyk, potrzebuje stale pobierać i wysyłać ogromne ilości danych audiowizualnych. Osoba taka z pewnością skorzysta, jeśli nie w pełni, to na pewno ze sporej części Internetu 10 Gb/s. W takim wypadku przyda się też łącze symetryczne, które wysyła dane tak szybko, jak pobiera. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz w tym wpisie.

Opinie o Internecie 10 Gb/s

Zebranie opinii na temat tego, jak działa Internet 10 Gb/s nie było łatwe. Dlaczego? Przyczyna jest na razie niska popularność takich rozwiązań. Jednak na podstawie tego, co udało mi się zlokalizować, można wyciągnąć następujące wnioski:

 • Korzystanie z łącza 10 Gb/s u pojedynczego odbiorcy wiąże się z inwestycją dodatkową w sprzęt. Dotyczy to między innymi: routera lub switcha obsługującego te prędkości, karty sieciowej 10 Gb/s do komputera, odpowiedniego okablowania, a nawet dysków twardych. Te ostatnie muszą być w technologii SSD, by obsłużyć prędkością zapisu tak szybki Internet
 • Internet 10 Gb/s przydaje się osobom wykonującym prace zdalnie, przeważnie takim, które pobierają i wysyłają (często jednocześnie) ogromne ilości danych. Dotyczy to grafików, filmowców, a także tych, którzy administrują dużymi serwerami
 • Podłączenie 10 Gb/s, po podzieleniu łącza odpowiednim sprzętem, staje się korzystne, gdy będzie z niego korzystać wiele gospodarstw domowych. Ostateczna cena za jedno przyłącze bywa często niższa, niż przy pojedynczych, osobnych umowach
 • Do administrowania siecią, w której Internet 10 Gb/s jest podzielony na większą liczbę podłączeń, potrzebna jest osoba znająca się na kwestiach informatycznych
 • Na razie większość serwerów internetowych (w tym te do testowania szybkości przesyłania) nie pozwala na pobieranie danych przez jednego użytkownika z prędkościami oferowanymi przez Internet 10 Gb/s
Najlepsze na rynku przewody Ethernet, czyli sieciowe, są w stanie utrzymać przepustowość 10 Gb/s na odległości do około 100 metrów.

internet 10 gb/s opinie

Internet 10 Gb/s od Inea

Ten operator oferuje łącze 10 Gb/s w technologii symetrycznej. Oznacza to, ze zarówno pobieranie, jak i wysyłanie danych, może być wykonywane z szybkością 10 Gb/s. Rozwiązanie to może przydać się zarówno specjalistom, jak i dla zastosowań związanych z dzieleniem przepustowości. Technologia podłączenia to oczywiście światłowód.

Oferta Inea dostępna jest na razie tylko na terenie Poznania. Abonament wynosi 199 zł, co wydaje się niewygórowaną ceną szczególnie, jeśli zechcesz podzielić przepustowość pomiędzy gospodarstwa domowe i wzajemnie się rozliczać. Takie rozwiązanie powinno zostać uzgodnione z operatorem.

Użytkownicy, do których opinii dotarłem, wskazują na dość wysoki ping, czyli opóźnienie odpowiedzi z serwerów na 10 Gb/s od Inei. Wartości uzyskiwane są między 3 a 7 ms (milisekund).

Orange i Internet 10 Gb/s

Orange od dłuższego czasu testuje Internet 10 Gb/s. Nie jest on jeszcze dostępny komercyjnie, ale można spodziewać się uruchomienia usługi jako Światłowód 10.0. Jakie sa podstawowe cechy charakterystyczne tego rozwiązania? Oto szczegły:

 • Symetryczność, czyli pobieranie i wysyłanie danych w tej samej, maksymalnej prędkości
 • Na razie osiągane są wyniki w granicach 8 Gb/s
 • Łącze ma bardzo szybką reakcję, opóźnienia nie przekraczają 2 ms
 • Orange przewiduje sprzedaż Internetu 10 Gb/s wraz z urządzeniami końcowymi, pozwalającymi na podłączenie do 256 sprzętów przez WiFi

Dziś możesz wziąć udział w testach Internetu 10 Gb/s od Orange. Na tej stronie znajdziesz informacje o miejscach, gdzie można sprawdzić, jak szybko działa.

internet 10 gb/s cena

Internet 10 Gb/s od innych operatorów

Internet 10Gb/s od Plusa czy wtedy, gdy światłowód Vectra jest w Twoim zasięgu, to na razie pieśń przyszłości. Co prawda ten drugi operator chwali się już możliwością podłączenia „Internetu 10G” o przepustowości symetrycznej do około 8,3 Gb/s, jednak nie jest to jeszcze wdrożone komercyjnie. U obu wspomnianych operatorów najszybsze, dostępne obecnie łącze, to 1 Gb/s (w Vectrze maksymalna, osiągalna wartość to 1,2 Gb/s). Kosztuje ono odpowiednio 70 zł i 80 zł miesięcznie.

Zważywszy jednak na coraz większą liczbę chętnych klientów, nie można wykluczyć, że w ramach postępu technologicznego oraz konkurencji, łącza takie nie zaczną pojawiać się w stałej ofercie. Zależy to jednak między innymi od rozwoju infrastruktury, co jest kosztowne i czasochłonne. Trzymam jednak kciuki za naszych operatorów, gdyż wprowadzenie tak szybkiego Internetu może wpłynąć między innymi na obniżenie cen wolniejszych rozwiązań.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *